Paul Cleave

Paul Cleave

Yazar
7.9/10
301 Kişi
·
885
Okunma
·
63
Beğeni
·
4427
Gösterim
Adı:
Paul Cleave
Unvan:
Yeni Zellandalı Yazar
Doğum:
Christchurch, Yeni Zellanda, 10 Aralık 1974
Yeni Zellandalı polisiye roman yazarı. Yeni Zellanda, Fransa, ABD ve Avustralya'da en çok okunanlar listesine girmiş ve polisiye kitap dalında ödüller almıştır.
Bir insanın canının, artık var olmayan her şeyinin, bu kadar küçük bir şeye nasıl sığabildiğine hayret ederek tabuta bakmayı sürdürüyorum.
.. çocuk ölçüsündeki tabutlar için bir piyasa olması bile bu dünyanın ne kadar berbat bir yer olduğunu kanıtlıyordu.
454 syf.
·Puan vermedi
Yanlış Kullanılan Değerler

Bir insanın en kolay şekilde kullanabilecegi fakat çoğu zaman hatta her zaman kullanacağının farkına varmayan şey akıldır.

Polisiye bir roman olmasının dışında bu kitabın tartışılabilir en iyi yönü kitabın eşsiz bir konuya bağlı eşsiz kahramanlar benimsemesidir. Zekasını en iyi şekilde kullanan John kendini bu yönüyle her zaman farkettirebilmişir. Seri ve soğuk kanlı bir katil olan John kullanabildiği zekası sayesinde bir emniyette temizlikçi olarak işe başlar ve hiçbir zaman yakalanması söz konusu bile olmamıştır. Rahatlıkla kullanabildiği zekasını her zaman kötülüğe yormuştur.

Zekaları yoran ama kullanmasını kısmen öğreten bu kitabı tüm okurlara tavsiye ediyorum.
454 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
• Temizlikçi okuduğum ilk Paul Cleave romanı. Kitabı genel itibariyle beğendiğimi söyleyebilirim ancak 150 sayfa civarına kadar zaman zaman sıkıldığımı eklemekte de fayda var. Okuduğum polisiye-gerilim kitaplarında temponun hiç düşmemesine o kadar alışmışım ki Temizlikçi'de kimi yerlerde şu sayfa bir an önce bitsin diye düşündüğümü hatırlıyorum.

•Ana karakterimiz Joe polis merkezinde temizlikçi olarak çalışan, dışardan bakıldığında zararsız ve hafif kaçık biri. Herkes gibi Joe'nun da sırları var en büyük sırrı ise aylardır şehrin ve dedektiflerin gündeminde ilk sırada yer alan seri cinayetlerin faili olması. Polis merkezinde soruşturmanın gidişatıyla ilgili bilgilere kolaylıkla ulaşan Joe'nun , şehirde işlenen cinayetlerden birinin kendisini taklit etmeye çalışan bir katil tarafından gerçekleştirildiğini öğrenmesiyle kovalamaca başlıyor.

• Temizlikçi bu türde saygı duyduğumuz ve belirli bir okur kitlesi olan diğer yazarların kitapları kadar etkilemese de katilin zihninden geçenleri okuyabileceğiniz, çocukluk travmalarının yetişkin hale gelmiş bireyde ne gibi etkilerinin olabileceğini gösteren bir kitap.
456 syf.
·7 günde·6/10
Kitap hiç beklentilerimi karşılamadı. Evet bir katilin gözünden anlattığı için çok merak ediyordum. Ama tam bir hayal kırıklığı oldu benim için.
İPUCU İÇEREBİLİR!
Baş karakterimiz Joe bir polis merkezinde temizlikçi olarak çalışmaktadır. Herkes onu geri zekalı Joe olarak tanıyor çünkü kendini öyle tanıtıyor. Diğer karakterimiz Sally Joe'dan hoşlanıyor ve onu geri zekalı olarak sanıyor. Joe da Sally'i salak sanıyor. Diğer karakter ise Melissa. Bu karakter sanki kitaba renk katmak veya kitabın sıkıcılığını gidermek için gelmiş gibi yani bana öyle geldi.
Genel olarak kitap durağan ilerliyor, bazı yerlerde sıkılıyorsunuz. Sanki boşuna uzatılmış gibi. Çok bir heyecan beklemeyin. Ve insanların asla göründükleri gibi olmadıklarını unutmayın. Kitabı tavsiye etmiyorum. Zaman kaybı bile diyebilirim. Keyifli okumalar.
440 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Kitabı yaklaşık üç günde, kısıtlı vakitlerde okudum. Ve gerçekten yine büyük keyif aldım. Paul Cleave romanlarını çok seviyorum. Yazarın zekası, işlediği konular her zaman beni derinden etkiler.
Koleksiyoncu için incelemelere baktım tabi ki. Ancak okuyup okumamak konusunda bir fikir edinemedim yapılan incelemelerden.. Ben de okuyup, kendi incelememi yazayım dedim.
Öncelikle kitabın giriş bölümü çok iyiydi. Hemen ana konuya gelmek istedim okurken. Konudan biraz bahsetmek gerekirse; yirmi yıl akıl hastanesinde kalan Adrian seri katillere aşırı derecede takıntılıdır. Onların hayatlarını araştırmakla yetinmeyip, onlardan eğitim almak istemektedir. Ve bu sayede üniversitede profesör ve aynı zamanda 'koleksiyoncu' olan Cooper Riley ile ilgilenmeye başlar. Bu arada hapisten çıkan dedektifimiz Theodore Tate de geçmişte yaptığı hataları telafi etmek için, kaybolan Emma Green'i aramaya başlar. Koleksiyoncu ile yolları kesişecek midir; bunu okuyup göreceksiniz..
Yorumuma gelince, her bölümü heyecanlı, bazı yerleri tahmin edilemeyen, okuyucuyu şaşırtan birçok olaya sahipti kitap.. Gerilim ve kovalamaca sevenler, zeki bir kurgulama arayanlar mutlaka okumalı derim.
440 syf.
Dedektif Tate ve gizemli bir şekilde genç bir kızın ortalıktan kayboluşu...

Ardında sır perdesini aralayan bir cinayet... Sade ve anlaşılır bir dil, korku ve gerilim dolu anlar iç içe sıradan bir polisiye romanından çok daha öte bir anlatım.

Dedektif Tate Emma'yı bulabilmek için tüm yolları deniyor. Ayrıca Emma'yı ararken içine düştüğü ruhsal durumu bölüm bölüm işlemiştir.

Koleksiyoncu ve genç kızın arasında yaşananlar. Koleksiyoncunun ona karşı hissettiği yoğun duygular, aklından geçenler...
Bir psikopat, akıl hastası ruhsal durumu bozuk bir insan...

Bazı bölümlerde sıkılsam da sonunu merak ettiğim bir polisiye romanı...
Polisiye roman sevenler için güzel bir kitap şimdiden keyifli okumalar....
432 syf.
·4 günde·6/10
Uzun zamandır polisiye roman okumuyordum (yaklaşık 6 senedir), son okuduğum polisiye romanı hiç beğenmemiştim. Polisiye romanlara karşı bir soğukluk kaptım. Mezarcı bu soğukluğu biraz da olsa kırmama sebep oldu. Neden mi biraz, anlatayım.

Theodor Tate, romanımızın baş kahramanı. İki sene öncesine kadar polis olup meslekten ihraç edilen bir özel dedektif. Çökmüş bir insan, iki sene öncesinde bir trafik canavarı yüzünden beş yaşındaki kızını kaybetmiş ve karısı da felç geçirmiş. Hayattan pek de ümidi olmayan biri. Roman kahraman bakış açısıyla anlatılıyor, yani Dedektif Tate'in ağzından. Bu durum son 100-150 sayfada beni biraz sıktı açıkçası, çünkü karakteri öğrenince bir süre sonra ağzından çıkacak kelimeleri de tahmin edebiliyorsunuz.

Yazar Paul Cleave, Yeni Zelanda'nın güneyindeki en büyük şehir olan Christchurch doğumlu. Christchurch, 400 bini aşkın nüfusu olan eski yapılarla kaplı bir şehir. Kitap nerede geçiyor bilin bakalım: Christchurch'te! Bunu size söyleme sebebim öyle büyük bir şehirle karşılaşmayacak olmanız, kitapta geçen mekânlar çoğunlukla aynı. Dedektif Tate, bir kez gittiği yere ilerleyen sayfalarda tekrar tekrar uğruyor ve bu durum da bir süre sonra sıkılmanıza sebep olabiliyor. En bariz örnek, kitabın adından da anlaşılabileceği gibi mezarlık :) 432 sayfalık kitabın 150-200 sayfalık bölümü mezarlık ve yanındaki kilisede geçiyor.

Kitap genel olarak sıkıcı değil, ama yukarıda belirttiğim nedenlerden sıkılma ihtimaliniz var. Polisiye türünde daha iyi örnekler bulabileceğinizi düşünüyorum, ama genelde ABD'nin metropollerinde veya İstanbul'da geçen polisiye romanlarından sıkıldıysanız bir göz atabilirsiniz.
496 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Kitabın sonuna geldiğimde öğrendiğim bir bilgi ağlamama neden oldu desem şaşırır mısınız? Bu kitap Temizlikçi adındaki ilk kitabın devamıymış. Bu beni üzdü çünkü o kitapta elimdeydi. Tabi kendimi avutmmak için farklı bir mod düşündüm bende. Bu kitap nasılsa olaylar bittikten sonra yaşananları gösteriyor, ben de olaylar bu noktaya gelmeden önce neler yaşanmış onu görmek için okurum diye düşündüm. Kendimi böyle avuttum yani.

Kitabın henüz başında daha okumaya başlamadan bir cümle okudum. Çok merak ettim o olayı. “Türkiye’yi her zaman hatırlayacağız.” Bu cümleyi görünce bunun olayını merak ettim ama bir dönem gerçekleşen Türkiye ziyareti dışında bir bilgiye ulaşamadım.

Dedektif Schroder’in son kurban Sally’i bulmasıyla Joe tutuklanır ve hapse gönderilir. Joe gerçekten katil midir yoksa yazar bir Stephen King romanı gibi okuyucuyu BUG’da mı bırakıyordur? Christchurch Kasabı kimdi? Kitabın sonuna kadar bunu içimde tartıştım. Bu arada yeri gelmişken, nasipse bu haftasonu Stephen King romanımız olarak Hayvan Mezarlığını okumayı düşünüyorum. Bilgisini vereyim şimdiden.

Diğer yandan Melissa diye bir kadın da uzun bir zaman boyunca Joe ölsün diye adam tutmaya çabalıyor. Melissa tiplemesi çok iyi yapılmıştı. Hele ki final oldukça mükemmeldi diyebilirim. Final çok iyiydi, ne diyeceğimi bilmiyorum. Güzel ilerliyor aslında bir aksiyon yok ama sizi kendine tutuyor bir şekilde. Böyle olunca ilk kitaba daha bir merak saldım ve böyle okuyacağım. Size de iyi okumalar, iyi bir hafta sonu diliyorum. Esen kalın..
454 syf.
·25 günde·Beğendi·8/10
Sanmıyorum biliyorum hemde net olarak biliyorum :) Temizlikçi yazarın ilk romanı :) seri katilin perspektifinden yazılmış eğlenceli bir roman kulağa imkansız ya da son derece hastalıklı gelebilir , ya da her ikisi de neydi öyle dedirten bir katilin zihniydi okuduğum müthişti tartışmasız müthişti. :))
344 syf.
·3 günde·6/10
Kİsa ve özetle ben pek sevemedim. Çok karışık bir kurgusu vardı. Cinayet romanıydi ama arada hayaletler fln gorunuyordu. Karışık değişik bir kitap . Sevmedim ....
454 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Bir polis merkezinde temizlikçi olarak çalışan bir seri katilin sayısız cinayetleri arasından birisinin kendisine ait olmadığını ve bir kopyacı tarafından kendisinin taklit edildiğini düşünerek o katilin peşine düşmesini; bütün polis teşkilatının “Christchurch Oymacısı”dedikleri seri katili, seri katilin ise kopyacısını yakalamasını konu alan müthiş bir kitap.Gerçekten mükemmel kurgusu, akıcı dili,sürükleyiciliği, hız kesmeyen aksiyon ve heyecanı muhteşem bir kitap okudum.Nerdeyse bütün gün ve bütün bir gece elimden düşürmeden bir solukta okuduğum harika bir kitaptı.Hele hele kahramanımızın bazı tespitlerine,düşüncelerine gülmeden edemedim.Gerçekten de kitabın esprili bir yönü de var.Bir seri katilin bakış açısından yola çıkarak yazılmış bir kitabın bu kadar eğlenceli olabileceğini daha önce söyleselerdi güler geçerdim herhalde.Cinayetler ve mizah ikisini bir arada düşünmek imkansız gibiydi.Ama Paul Cleave “Temizlikçi” kitabında bunun olabileceğini bize başarılı bir şekilde göstermiştir.Uykusuz kalmaya değer bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Paul Cleave
Unvan:
Yeni Zellandalı Yazar
Doğum:
Christchurch, Yeni Zellanda, 10 Aralık 1974
Yeni Zellandalı polisiye roman yazarı. Yeni Zellanda, Fransa, ABD ve Avustralya'da en çok okunanlar listesine girmiş ve polisiye kitap dalında ödüller almıştır.

Yazar istatistikleri

  • 63 okur beğendi.
  • 885 okur okudu.
  • 16 okur okuyor.
  • 364 okur okuyacak.
  • 16 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları