Per Petterson

Yazar 7,4/10 · 14 Oy · 3 kitap · 37 okunma ·  0 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

0 okur beğendi.
14 puanlama · 23 alıntı
0 haber · 782 gösterim
37 okur kitaplarını okudu.
31 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
1 okur kitaplarını şu anda okuyor.
2 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Per Petterson'un Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Per Petterson'un Biyografisi

1952'de Oslo'da dünyaya gelen Petterson, At Çalmaya Gidiyoruz ile büyük bir çıkış yapan yazar hem Norveç Kitapçılar Ödülü'nü hem de Norveç Edebiyat Eleştirmenleri Ödülü'nü kazandı. Eser İngilizceye çevrildikten sonra dünya çapında ün kazandı.
Mehmet Ferit, bir alıntı ekledi.
18 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yatağımda, yorganın altında uyumaktan başka bir şey istemiyordum. Uyumak, uyumak; artık daha fazla uyuyamayacak hale gelene kadar uyumak...

At Çalmaya Gidiyoruz, Per PettersonAt Çalmaya Gidiyoruz, Per Petterson
Esra Uzun, bir alıntı ekledi.
27 Şub 20:08 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Evlerin arasından esen nehir rüzgarı hala buz gibiydi, elimi sımsıkı yumruk yaptığım zaman avucuma batırdığım tırnaklarım yüzünden elim şişmişti, acıyordu ama yine de tam o anda her şey harika geliyordu bana; takım elbisem güzeldi, bu şehrin parke taşlı kaldırımlarında yürümek güzeldi. Canımızın ne zaman acıyacağına kendimiz karar veririz."

At Çalmaya Gidiyoruz, Per Petterson (Metis)At Çalmaya Gidiyoruz, Per Petterson (Metis)
Beyhude, bir alıntı ekledi.
18 Ara 2017

Karanlıktan korktuğumu hiç hatırlamıyorum ama elbette korktuğum olmuştur, oysa şimdi içinde neler gizliyor olursa olsun doğal, güvenli ve saydam gibi geliyor bana. Bedenin rahatlığına ve özgürlüğüne karşı koyan hiçbir şey yok, belirli bir yükseklik, sınırlı bir uzaklık yok, çünkü karanlıkta bunlardan hiç­ biri bulunmaz. Yalnızca içinde hareket edilecek büyük bir boşluk.

At Çalmaya Gidiyoruz, Per PettersonAt Çalmaya Gidiyoruz, Per Petterson
Mehmet Ferit, bir alıntı ekledi.
18 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Tam büyümedim" dedim; çünkü çevremde benim anlamadığım, yetişkinlerin anladığı birtakım şeyler olup bittiğini biliyordum, ama yine de çok kalmamıştı, neredeyse büyümüştüm.

At Çalmaya Gidiyoruz, Per PettersonAt Çalmaya Gidiyoruz, Per Petterson
Mehmet Ferit, bir alıntı ekledi.
19 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sonra kapı vuruluyor. Kapının vurulmasında bir gariplik yok elbette, çünkü kapı zilim yok...

At Çalmaya Gidiyoruz, Per PettersonAt Çalmaya Gidiyoruz, Per Petterson
mehmet aysu, bir alıntı ekledi.
17 Oca 15:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

“…uyandığında ilk aklıma gelen, keşke Lars o sözleri söylemeseydi oluyor, söylediği şeyler beni arkamda bırakmak istediğim bir geçmişe bağlıyor, neredeyse hayasızca bir hafiflikle elli yılı bir çırpıda kenara itiveriyor”

At Çalmaya Gidiyoruz, Per Petterson (Sayfa 92)At Çalmaya Gidiyoruz, Per Petterson (Sayfa 92)
Mehmet Ferit, bir alıntı ekledi.
19 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendi yaşam öykümün kahramanı ben mi olacağım, yoksa bu yeri başka birisi mi ele geçirecek? Tıpkı bir uçak koltuğu gibi, diye düşünmüştüm; havaya fırlamış, boşlukta uçuyordum, geri dönmeyi başaramıyordum ve başka biri, o yerin benim olmasına rağmen uçak koltuğunda kemerini bağlamış oturuyordu, oysa bilet benim elimdeydi.

At Çalmaya Gidiyoruz, Per PettersonAt Çalmaya Gidiyoruz, Per Petterson
Korkmaz., bir alıntı ekledi.
30 Eyl 2015

“İnsanlar onlara bir şeyler anlatmanızdan hoşlanıyorlar, mütevazı ve güven veren bir ses tonuyla yeterince şey anlatırsanız sizi tanıdıklarını sanıyorlar, ama aslında tanımıyorlar, sizin hakkınızda bir şeyler öğreniyorlar sadece, çünkü öğrendikleri şeyler olgular, duygular değil; herhangi bir şey hakkında ne düşündüğünüzü, başınıza gelenlerin ve verdiğiniz kararların sizi nasıl siz yaptığını bilmiyorlar. Onların yaptıkları şey kendi duyguları, düşünceleri ve tahminleriyle boşlukları doldurmak, sizinkiyle çok az ilgisi olan yepyeni bir yaşam yaratmak, böylece artık güvendesiniz. Siz istemedikçe kimse size dokunamaz. Yalnızca kibar olmak, gülümsemek, paranoyakça düşünceleri kafalarından uzak tutmak gerek, çünkü ne tür bir oyun oynarsanız oynayın sizin hakkınızda konuşacaklar, bundan kaçamazsınız ve zaten siz de aynısını yapardınız.”

At Çalmaya Gidiyoruz, Per PettersonAt Çalmaya Gidiyoruz, Per Petterson
Beyhude, bir alıntı ekledi.
18 Ara 2017

Kö­tü geçmiş bir gece, ardından gelen birkaç günü karartıyor, beni sinirli ve ne yapacağını bilmez bir duruma getiriyor.

At Çalmaya Gidiyoruz, Per PettersonAt Çalmaya Gidiyoruz, Per Petterson
Bütün Alıntıları Göster

Per Petterson kitap incelemeleri

Esra Uzun, At Çalmaya Gidiyoruz'u inceledi.
27 Şub 20:05 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

"At Çalmaya Gidiyoruz" 2007 yılında New York Times Gazetesinde yayımladığı "yılın en iyi beş edebiyat yapıtı" arasına girmiş bir kitap. Anlatım yumuşacık naifyi Özellikle ilk 70 sf akıcıydı ve oldukça hızlı ilerledi. Sonrasında eylemler biraz fazla detaylı olduğundan daha ağır yol aldı. Trond Amca'nın her hareketinin detayında can çekiştim diyebilirim Yataktan kalkıp lavobaya gidişi orada kaç dakika kalışı sonra mutfağa gidişi vesaire vesaire
Kurguya gelecek olursam şayet; geçmişle hesaplaşma omurgasına kurulmuş bir hikâye. Yani insan bazen çocukluğunda ya da ilk gençlik yıllarında etkilendiği olayları unutup, aslında unutmak adına ısrar edişi üzerine her red edişinde şimdiki yaşamını nasıl etkilediğidir... İşte 67 yaşındaki bizim Trond Amca tam olarak bunu yapıyor. İnzivaya çekildiği Norveç ormanında gizemli komşusuyla karşılaşınca on beş yaşında yaşadığı olayları hatırlayarak geçmişiyle yüzleşir. Birlikte at çalmaya gittikleri yakın dostu John'la olan anılarını, John'un yaşadığı acıyı ve yine John'un annesiyle kendi babası arasıdaki yakınlaşmaya şahit olması, sonrasında beraberinde değişen duygu durumu. Bu Johnun annesi ve Trond'un babaaı arasında olanlar bizim Küçük Emrah'ın acılı hayatını anımsatsa da asla dramatize edilmemesi, olmuş olmak için olmaması, özellikle bir alt mesaj içermemesi, neden Edebiyat Yapıtı almış olduğunu gösteriyor kanaatimce... Üç nokta ile sonlandırıp cümlelerimi bağlayacak olursam; Her kitap farklı iklimlere yol alan bir yolculuktur. Bu seyahatten güzel azıklarla durağa varmak bir kazanımdır. Her daim heybemizi doldurup kazanmak dileği ile..

Umut, At Çalmaya Gidiyoruz'u inceledi.
01 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yanlışlıkla almış olduğum bir kitap ama iyi ki almışım. Norveçli yazarın bu eseri bazı İskandinav yazarlarda görülen durağan kapalı anlatımlardan daha farklıydı. Anlatımı sade ve akıcıydı. Yaşlı bir adamın geçmişiyle hesaplaşmasını okuduk. Güzel bir kitap olmuş

mehmet aysu, At Çalmaya Gidiyoruz'u inceledi.
 20 Oca 12:14 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Güzel bir yüzleşme kitabı. Issız köşesine çekilmiş bir insanın geçmişiyle yüzleşmesi. İç dünyalarımızı; bütün duygusal, zihinsel yönlerini ve bunların temelinde yatanlara, hayatımızda kırılma noktaları diyebileceğimiz anların bir izdüşümünü bize sunuyor. (heyt be cümleye bak :D) İnsanın çocukluk günlerindeki ya da gençlik ya da ne bileyim işte geçmişindeki anıları düşünürken, hissederken belli belirsiz, sıkıntılı bir hüzün duyumsarız ya heh işte onlarla yüzleşmeler diyeyim daha net anlaşılır. Kitap bana biraz Proust'un Kayıp Zaman İzinde'yi anımsattı ama onla alakası yok yanlış anlaşılmasın. Orada da geçmiş olayları var ya o yüzden anımsattı(sizde anımsatmayabilir) Tabi Proust kadar zor bir yazar değil. Bu kitabın dili çok sade, pamuk gibi, harbiden kolay okunan akıcı bir kitap ama içi boş bir eserde değil yani aklınızda olsun. Neyse benle kitap arasındaki olaydan bahsedeyim biraz. Bende her insan gibi geçmişini yaşamış biriyim :D tabi yaşadım ama bitti mi ? hayır o geçmiş yaşansa da hiç bitmiyor. Geçmiş yaşanmıştır, geçmiştir ama izi belleğimizde ne yazık ki yer etmiştir. Farkında olsak da olmasak da geçmiş ile beraber yaşıyoruz.(bu cümleyi kötü anılar için yazdım sadece) Aslında kitap burada, belki gizli belkide kasten bize çok harika bir olay sunuyor. Net söylüyorum! Abi geçmişte yaşadığınız kötü unutmak istediğiniz sacma sapan lanet bir anı varsa bununla yüzleşin( nasıl yaparsanız bilmiyorum ama) bir yolunu bulun ve yüzleşin...

Fatih DOĞANCI, At Çalmaya Gidiyoruz'u inceledi.
08 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · Puan vermedi

Yetmişine merdiven dayamış ve hayatta kaybedecek pek bir şeyi kalmamış bir adamın, bir orman kulübesinde inzivaya çekilip geçmişini sorgulayışının hikayesi. Harika doğa tasvirleri arasında çocukluk hatıraları, aile, arkadaşlık ve yaşamla mücadele kavramlarını derin derin düşündüren oldukça güzel bir kitap..