Peter Straub

Yazar 8,2/10 · 90 Oy · 10 kitap · 234 okunma ·  6 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

6 okur beğendi.
90 puanlama · 6 alıntı
0 haber · 1.483 gösterim
234 okur kitaplarını okudu.
203 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
1 okur kitaplarını şu anda okuyor.
6 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Peter Straub'un Biyografisi

2 Mart 1943'te, Wisconsin'in Milwaukee kentinde doğdu. Wisconsin Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden 1965 yılında mezun oldu. İzleyen yıl Columbia Üniversitesi'nde aynı dalda master yaptı. 1972 yılında iki şiir kitabı ve 1973 yılında da bir roman yayınlandıktan sonra, yayıncısının önerisiyle 'gotik' türe geçiş yaptı ve bir dizi öykünün ardından korku türündeki ilk kitabı Julia'yı 1975 yılında yazdı. 1979 yılında yayınladığı, daha sonra sinemaya da uyarlanan, Ghost Story (Hayalet Öyküsü) adlı romanıyla büyük bir şöhret kazandı. Peter Straub yirmiden fazla dile çevrilmiş on altı roman yazdı. Lost Boy Lost Girl (Yitik Oğlan Yitik Kız) adlı kitabı 2003 yılı Bram Stoker Ödülü'nü kazandı.

Peter Straub'un Kitapları Kitap Ekle

8,8/ 10  (29 Oy) ·  89 Okunma
8,9/ 10  (30 Oy) ·  76 Okunma
7,0/ 10  (6 Oy) ·  14 Okunma
6,7/ 10  (3 Oy) ·  8 Okunma
8,7/ 10  (3 Oy) ·  3 Okunma
9,0/ 10  (2 Oy) ·  2 Okunma
BGM, bir alıntı ekledi.
08 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İnsan tıp fakültesinde yaşam ve ölüm hakkında bir sürü şey öğreniyordu, ama yas tutmayı hiç öğretmiyorlardı. Kedere dair hiç bir şey öğretmiyorlardı.

Koko, Peter Straub (Sayfa 256)Koko, Peter Straub (Sayfa 256)
nejla güldalı, bir alıntı ekledi.
10 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Öfke umutsuzluktan evladır

Yitik Oğlan Yitik Kız, Peter Straub (Sayfa 130 - İthaki Yayınları)Yitik Oğlan Yitik Kız, Peter Straub (Sayfa 130 - İthaki Yayınları)
BGM, bir alıntı ekledi.
06 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Öleceğinizi anladığınızda görünmezi görebilirdiniz.

Koko, Peter Straub (Sayfa 138)Koko, Peter Straub (Sayfa 138)
Sharlot, bir alıntı ekledi.
21 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 2/10 puan

Görüş alanınızı tek bir ağaç doldurduğunda, ormanın geri kalanı bulanık bir soyutluk kazanır.

Yitik Oğlan Yitik Kız, Peter Straub (Sayfa 190)Yitik Oğlan Yitik Kız, Peter Straub (Sayfa 190)
Sharlot, bir alıntı ekledi.
20 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 2/10 puan

Mutsuzluğun doğurduğu enerji en etkin uyarıcı kadar güçlüydü.İnsanların onun etkisindeyken , sanki amfetamin almışlarcasına, yaşamlarını hiçe saydıklarına tanık olmuştu.

Yitik Oğlan Yitik Kız, Peter Straub (Sayfa 52)Yitik Oğlan Yitik Kız, Peter Straub (Sayfa 52)
Düşün'ce, Tılsım'ı inceledi.
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çocukluğumun hayalgücüne açılan bütün kapılarını devleştiren yegane kitap.Gecelerce herkes uyuduğunda el feneriyle okunmaya devam edilen dünyalar silsilesi...

Tuncer TAMTÜRK, Kara Ev'i inceledi.
 09 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Buyur buda hediyen diye elime tutuşturulduğuna, ağırlık ve hacimden sağlam bir kitap olduğunu anlamıştım. Yalnız kara kaplı, kasvetli kapağı görünce selametlik kız arkadaşa da inceden "ala ala bunu mu aldın bakışı fırlatmadım değil." Neyse efendim siyahlığından sebep kasıtlı ayrılığımıza boş bir günde son verdim. Kasvetli kasabamızda işinde gücünde insanları tanıdıkça la nolabilir ki burda( tabi bilmiyoruz Kara Kule, Roland felan o zamanlar) derken ilginçleşen olaylar. Gizem, kasvet, gerilimin sizi içine çekmesi -Bide hava karardıktan sonra, sessiz bir ortamda okunuyorsa- Balık'ın iğrenç ama saygı duyulan psikopatlığı, sonra müzisyen, karanlık... Kısaca türün sevenleri, King fanları, Kara Kule serisini okumuşlar için müthiş bir eser.

Esma Saatçı, Tılsım'ı inceledi.
10 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lisede okuduğum Stephen King serilerinden okuduğumu unuttuğum kitaplardan. Bu adam yüzünden derslerde çaktırmadan kitap okur ve hocalara çaktırmamak için pek çok taktik geliştirmiştim. Ama iki boyut arasında dolaşan korku ve bilim kurgu arasında gezen kahramanı çok sevmiştim. Tavsiye ederim.

Aykut Asaf, Tılsım'ı inceledi.
10 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Stephen King'in Peter Straub ile yazdığı bu inanılmaz kitap bence Stephen King'in en çok beğenilen Kara Kule serisinden bile iyidir. 700 sayfalık, küçücük puntolu yeşil kapaklı versiyonunu çok ama çok çabuk okumuştum. Tekrar ediyorum Stephen King'in bence en iyi kitabıdır.

Gülden Erdoğan, Tılsım'ı inceledi.
04 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ben fena halde bir Stephen King hayranı olarak neredeyse Türkçeye çevrilmiş her kitabını okudum. Tılsım'da heyecan verici bir serüven..
Stephen King ve Peter Straub´ tan fantastik sürükleyici bir eser. Okuyucu heycanlandıran, acaba Jack Sawyer´ın başına daha neler gelecek diye sonuna kadar sizi sürükleyen bir kitap. Masalla gerçeğin birbirine karıştığı, oldukça duygusal ve hüzünlü de anlara sahip olan, insanı alıp da götüren bir roman. Sade anlatımı, sizi içine alıp jack ile beraber yolculuğa çıkartan konusu ve gizemli dünyasıyla Harika bir kitap.

eren edip, Tılsım'ı inceledi.
15 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mükemmel ötesi bir fantastik kurgu! hatta fantastik kurgu kavramına yeni bir soluk getiren, sizi bu dünyanın karmaşasından kurtarım "keşke orada olsam" diyeceğiniz nice diyarlarda maceralara sokan mükemmel bir kitap!

Bakın; sadece tavsiye etmiyorum, mutlaka okumalısınız!

BGM, Koko'yu inceledi.
16 Oca 2017 · Kitabı okudu · 14 günde · Puan vermedi

Okuma listemin en çok gözümü korkutan, elimin gitmediği bir kitaptı kendisi. Kütüphanede yıllar yılı durur, tam hadi buna başlayayım dediğim her an sayfa sayısından ürküp geri bıraktığım eski dost. Kendisi bir gerilim romanı. Hani şu "katil kesin uşak" diye tahminlerde bulunduklarımızdan. Okumaya başladığımda beni sarar , heyecanlandırır ve bir çırpıda biter sandım. Yanıldım. İlk 300 sayfada çok fazla karakter ve mekan betimlemesi vardı. Okuyucunun çok sonraları anlayacağı terimler, diyaloglar mevcuttu. Okuması zor, kurgusu çok da heyecan vermeyen olmasa da olurmuş bir kitaptı.

nejla güldalı, Yitik Oğlan Yitik Kız'ı inceledi.
11 Şub 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Kitabın ilk bölümü sıkıcıcı geldi. Olaylar şekillendikçe kitap akıcılık kazandı ancak yazar Mark’ın sonunu muğlakta bırakması biraz da doğa üstü şeylere yönlendirmiş okuyucuyu. Bence sonu biraz olmamış. Ya da şöyle diyelim sanırım yazar Mark’ın kaderini okuyucuya bırakmış.

Süm, Gece Odasında'yı inceledi.
30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Okuduğum ilk korku-gerilim kitabıydı. Okurken yeterince korkabilmek için özellikle gece okumaya önem gösterdim. Ancak hiçbir şey değişmedi bende. Hatta çok fazla şans verdim. Sonuçta hicbir korku filmi ilk dakikadan itibaren korkutmaz insanı. Bu yüzden hiç durmadan okudum ancak beklediğim şeyi bulamadım. Evet konusu ve kurgusu bakımından çok güzel ve sürükleyici ama korku-gerilim türüne girmesinin bir anlamı olmadığını düşündüğüm bir kitap. Bu konuda sınıfta kaldı.

Dilara, Hayalet Hikayesi'ni inceledi.
11 Mar 00:54 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Peter Straub’dan okuduğum ilk kitap Hayalet Hikayesi. Bu kitabı Stephen King’in verdiği bir röportaj sayesinde öğrendim. Tüyler ürperten, korkunç ve bir o kadar da gerçekçi bir hikaye. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

Bütün İncelemeleri Göster