1000Kitap Logosu
Pucca
Pucca
Pucca

Pucca

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.3
2.821 Kişi
16,8bin
Okunma
609
Beğeni
22,6bin
Gösterim
Tam adı
Pınar Selen Işık
Unvan
Türk Twitter Fenomeni, Yazar
Doğum
İzmir, Türkiye, 3 Haziran 1987
Yaşamı
İnternette yazı yazarak şöhreti yakalamış nadir kişilerden biridir. İnternette Pucca olarak tanınan kişinin gerçekte adı Selen Işık’dır.İzmirli, Üniversiteyi Ankara’da okudu. Annesi ile babası kendisi küçükken boşanmışlar, 6-8 yaşına kadar annesiyle kaldıktan sonra üvey baba tacizi yüzünden kız kardeşiyle ile babasın yanına geçmişler. Üniversitede okurken küçük bir radyoda çalışmaya başlamış. “Radyoda ‘sesli günlük’ tutuyordum. Başıma ne gelirse anlatıyordum, aldığım çizmeden, ev sahibimin zorbalıklarına, sevgilimden, ojelerime kadar. Sonra bir televizyon kanalına girdim, montaj falan derken her şeyin içinde buldum kendimi”. Diye anlatarak bu tür işlere nasıl başladığını söylüyor. Twitter fenomeni Pucca, Eski sevgilisini rezil etmek için açtığı blogu ve Twitter hesabı ciddi bir takipçi sayısına ulaşıp olay olunca, kısa sürede 'Küçük Aptalın Büyük Dünyası' ve “ Ve Geri Kalan Her Şey” kitaplarıyla da en çok satanlar listesine girdi. Kitabının imza gününde okuyucularıyla buluştu. Kitaplarında ve blogunda; eski sevgililerine, akrabalarına ve nefret ettiği kayınvalide adaylarına söylediği sözlerinden dolayı yüzünü her yerde Marilyn Monroe portreleriyle gizlemek zorunda kalan Pucca, gerçek kimliğini açıklamaktan bu kez çekinmedi. Onunki aslında alışılmamış bir başarı hikâyesi. Pucca yani Selen Işık, kendi çapında bir edebiyat türü yarattı. 'Dizüstü' edebiyatı deyince, akla artık ilk Pucca geliyor. Özelliği belki de şu birkaç 'basit' kelimede yatıyor: Esprili, pervasız, içten, korkusuz, cazgır ve komik, yeni ve farklı daha doğrusu orijinal; türünün ilk örneği. Aslında o “Her kızın yaşadığı ama anlatamadığı şeyleri yazan kişi.” Şu an sosyal paylaşım ağlarında 200 bin takipçisi olan Pucca’nın blogu ise Türkiye’de en fazla takipçisi olan kişisel blog. Pucca aslında; Kör, sağır, küçük bir kız ve sevgilisinin peşinden sürekli onu öpmek için koşan, Koreli bir çizgi film kahramanıymış. Bir arkadaşı Selen Işık’a Pucca’nın oyuncağını hediye ettiğinden aşina adına ama asıl Pucca adını kullanmasının nedeni kendi ismiymiş. Twitter'da İngilizce karakterlerle asıl ismi Selen Işık'ı yazdığında ortaya çıkan tablo hiç te iyi değil. Bu yüzden Pucca adını kullanıyor. Pucca’nın son sevgilisi, yine kendisi gibi bir ‘Twitter fenomeni’ olan Ceri Levis. Ya da gerçek ismiyle Ömür Özdemir.
Menekşe
Peki Ya Şimdi?'i inceledi.
216 syf.
·
2 günde
·
7/10 puan
İnceleme değil, teşekkür yazısıdır.
Her telden okurum, Pucca’ya da hiçbir zaman önyargıyla yaklaşmadım. Kendisi de biliyor yazar olmadığını o sadece günlük yazdı, bizde okuduk. Yani ben okudum ilk kitabından son anına kadar.. Edebi değeri geçin, ben her kitabında kahkahalara boğulup “bu kızın içine ne kaçtı” dedirttim çevreme. Doğum anında çektiği acıyı bile anlatırken gülme krizine sokan kadın bırakında kazansın şu kitaptan para dedim. Çünkü depresyonun dibini yaşayıp lustralın köpeği olan ben, bugün gülmeyi hatırladım. Sağol Pucca, son kitabın evet diğerlerinden farklıydı herkesin dediği gibi artık olgunlaşmışsın ama yine de gerçek seni yine yansıtıp güldürdün beni. Güldürmekle kalmadın anksiyete krizlerime farklı bir boyut getirdin, sen acılarınla birlikte güçlenirken bende savaşmam gerektiğini hatırladım. Teşekkür ederim hala hayatta ve canlı olduğumu fark ettirdiğin için..
Peki Ya Şimdi?
7.6/10
· 915 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
23
deveyekitapokutankadın
Küçük Aptalın Büyük Dünyası'nı inceledi.
357 syf.
·
Puan vermedi
Kafanız fullken, dünyadan uzaklaşmak istiyorsanız, yaşarken hiç komik olmayan anıları okumak istiyorsanız sizin için çok doğru bir seçim olur. 7 kitaplık (şimdilik) serinin ilk kitabı. Bol bol ankara eski sevgili nefreti vr pişman olunun aptallıkları okuyacaksınız ve eğleneceksiniz.
Küçük Aptalın Büyük Dünyası
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Büşra
Ay Hadi İnşallah!'ı inceledi.
332 syf.
·
Puan vermedi
Pucca serisini okıyarak gülmeye devam ediyorum. Valla çok seviyorum bu kadını Bu kitabı okurken biraz okuma modum düşüktü ama elime aldığımda herşey bitiyordu. Canım Pucca tabiki yine sadece güldürmedi, bazı yerlerde gözlerim doldu. Her kitabında kendi hayatını yazdığı için şu oldu bu oldu diyemiyorum. Okuyun görün. Zaten 1- 2 tanesini okuyunca diğerlerini de okumak isteyeceğinize eminim
Ay Hadi İnşallah!
7.7/10
· 2.212 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3