Pucca

Pucca

Yazar
7.3/10
1.255 Kişi
·
6.838
Okunma
·
378
Beğeni
·
12.705
Gösterim
Adı:
Pucca
Tam adı:
Pınar Selen Işık
Unvan:
Türk Twitter Fenomeni, Yazar
Doğum:
İzmir, Türkiye, 3 Haziran 1987
İnternette yazı yazarak şöhreti yakalamış nadir kişilerden biridir.

İnternette Pucca olarak tanınan kişinin gerçekte adı Selen Işık’dır.İzmirli, Üniversiteyi Ankara’da okudu. Annesi ile babası kendisi küçükken boşanmışlar, 6-8 yaşına kadar annesiyle kaldıktan sonra üvey baba tacizi yüzünden kız kardeşiyle ile babasın yanına geçmişler. Üniversitede okurken küçük bir radyoda çalışmaya başlamış.

“Radyoda ‘sesli günlük’ tutuyordum. Başıma ne gelirse anlatıyordum, aldığım çizmeden, ev sahibimin zorbalıklarına, sevgilimden, ojelerime kadar. Sonra bir televizyon kanalına girdim, montaj falan derken her şeyin içinde buldum kendimi”. Diye anlatarak bu tür işlere nasıl başladığını söylüyor.

Twitter fenomeni Pucca, Eski sevgilisini rezil etmek için açtığı blogu ve Twitter hesabı ciddi bir takipçi sayısına ulaşıp olay olunca, kısa sürede 'Küçük Aptalın Büyük Dünyası' ve “ Ve Geri Kalan Her Şey” kitaplarıyla da en çok satanlar listesine girdi.

Kitabının imza gününde okuyucularıyla buluştu. Kitaplarında ve blogunda; eski sevgililerine, akrabalarına ve nefret ettiği kayınvalide adaylarına söylediği sözlerinden dolayı yüzünü her yerde Marilyn Monroe portreleriyle gizlemek zorunda kalan Pucca, gerçek kimliğini açıklamaktan bu kez çekinmedi.

Onunki aslında alışılmamış bir başarı hikâyesi. Pucca yani Selen Işık, kendi çapında bir edebiyat türü yarattı. 'Dizüstü' edebiyatı deyince, akla artık ilk Pucca geliyor. Özelliği belki de şu birkaç 'basit' kelimede yatıyor: Esprili, pervasız, içten, korkusuz, cazgır ve komik, yeni ve farklı daha doğrusu orijinal; türünün ilk örneği. Aslında o “Her kızın yaşadığı ama anlatamadığı şeyleri yazan kişi.”

Şu an sosyal paylaşım ağlarında 200 bin takipçisi olan Pucca’nın blogu ise Türkiye’de en fazla takipçisi olan kişisel blog.

Pucca aslında; Kör, sağır, küçük bir kız ve sevgilisinin peşinden sürekli onu öpmek için koşan, Koreli bir çizgi film kahramanıymış. Bir arkadaşı Selen Işık’a Pucca’nın oyuncağını hediye ettiğinden aşina adına ama asıl Pucca adını kullanmasının nedeni kendi ismiymiş. Twitter'da İngilizce karakterlerle asıl ismi Selen Işık'ı yazdığında ortaya çıkan tablo hiç te iyi değil. Bu yüzden Pucca adını kullanıyor.

Pucca’nın son sevgilisi, yine kendisi gibi bir ‘Twitter fenomeni’ olan Ceri Levis. Ya da gerçek ismiyle Ömür Özdemir.
Mutluyum diyorum, aşık mısın diyorlar.
Mutluluğu aşkla bağdaştırmak ne kadar yanlış.
Aşkın mutluluk getirdiği nerede görülmüş...
“ Bazı şarkılar vardır hani, zamanında o kadar çok dinleyip acı çekip bıkmışsındır ya o şarkıdan , öyle bir anda karşına çıkar ki şarkıyı çevirmek istersin, bir taraftan da mutlu olursun çıktığına , yeniden o acıyı çekmek garip bir şekilde hoşuna gider ve artık o acının canını deşmediğini bilmek..''
"Aşk dedikleri her ne ise, maalesef ilişki yaşamakla uzaktan yakından alakası yok. Ya da ben üç senedir beraber olduğum adamın kim olduğunu yeni anlıyorum. Eskiden bunların hiçbiri gözüme batmazdı. Şimdi ise sırtımda büyük bir kambur gibi duruyor."
Pucca
Sayfa 12 - DEX Kitap
Şey gibi işte ... böyle D K N Y ’nin vitrinlerine bakıp bakıp,iç geçirdikten sonra, kalkıp aynısı pazarda var diyerek 5T L ’ye aldığın penyeler. Kimisi iyi çıkıyor da, bu sefer yanılmıştım.
" Kitabı aldığım gibi odamın bir köşesine gittim. Başladım Pucca'nın macerasını okumaya oldukça eğlendim. Kendi günlüğünü anlatıyor Pucca birde tabii Osi var birbirini hiç olamadıkları kadar severler. Bende anlamadım okurken ama okuya, okuya anladım. Osi Pucca'yı eski bir kız arkadaşıyla aldatır. Bunu bir mesajla gören Pucca ise şu sözleri mırıldandır. Her şeyimdin bir zamanlar, hiçbir şeyim oldun artık . Diyerek ordan ayrılır. Daha sonra tabiki yine barışırlar. Her zamanki Pucca işte arkadaşlar ben okurken çok keyif alarak okudum. Size tavsiye etsem mi etmesem mi arasında gidip geliyorum en iyisi karar sizin iyi okumalar dilerim.":))
Pucca, lise yıllarımda, bir özentilik eseri ve "kitap okuyom ben yiaa" diyebilmek için okuduğum bir yazar (!)

Okuduğum üç kitabı:

1) Küçük Aptalın Büyük Dünyası
2) Ve Geri Kalan Her Şey
3) Allah Beni Böyle Yaratmış

Yazarın günlükleri ve yaşamından kesitlerini anlatan kitaplarının hepsi de birbirinden berbat. Çünkü insan, yazarların fikirlerini örnek almak ister. Hayatında yeni ufuklar açmasını ister, en azından ben öyleyim. Pucca'yı okuyanın açılan ufku ancak ve ancak "nasıl daha iyi fahişe olunur" sorusunun cevabı olur..

Edebi yönden bakacak olursak, bakılacak edebi yön bulamayacağız. Zaten alt tarafı "dizüstü edebiyat" Ne beklenirdi ki?

Hiç kitap okumayan birisi, böyle kitaplar okuyunca kendisini "kitap okudum" zannedebilir. Ve ne yazık ki böyle içi boş kitaplarla dolu kitapçılar.. İçi boş olan bir yazar, dolu olarak ne verebilir zaten değil mi?

Peki İnsanlar neden Pucca'yı eğlenceli ve renkli buluyorlar? Cevabı çok basit. İnsanlar, içlerine bastırdıkları duyguları dışa vurmuş, ayrıksı otu gibi olan kişileri seviyorlar, tıpkı Recep İvedik'in çok sevilmesi gibi.. Ya da belki hayatı berbat insanların o berbatlığından besleniyorlardır..

Pucca'nın hiçbir kitabını tavsiye etmiyorum. Kendisi sadece zaman kaybı. Onu okumuş olunca kitap okumuş olmuyorsunuz, bilesiniz.
Dün gece epey bir içim daraldı, bir şeye moralim bozuldu. Normalde otururduk çekerdik pijamalarımızı, kız grubumuzla vur patlasın çal oynasın dağılırdı dikkatim ama en yakın arkadaşımın annesinin kanser olmasından beridir de hiç öyle bir ortam oluşmuyor ne yazık ki. Üstüne bir de küfür eder gibi arayıp da kendi ufak şımarıklıklarımla iç daraltmak istemedim. Bir yandan oturuyorum bir yandan da gözüm pucca günlüklerini kesiyor. Bu arada bilmeyen varsa söyleyeyim kadının bütün kitaplarını baştan aşağı okumuş biriyim... Puccaya yazar diyenin giyotine götürüldüğü bir ortamda bu bilgiyi vermem pek hoş olmadı açıkçası ama napalım seviyorum içten içe. Kendisinin “ben türk dostoyevskiyim” dediğini de hiç sanmıyorum... Sosyal medyadan falan takip etmiyorum ama kitaplarını okudukça sanki pijamalarla, açmışsın biraları, kız ortamında oturup, boş yapıyormuşsun hissiyatı uyandırıyor. Ki yaşlarımız yakın olsaydı arkadaş grubumunun içinde olacağından da adım kadar eminim. Edebiyat falan hak getire, evet pucca bi yazar da değil. Zaten fosforlu sarı üstünde blogger yazan bir kitabı edebi yönü için alıyorsanız ne bileyim sorun biraz da sizdedir... Bu kadar kötülenirken neden bu kadar sevdiğimi de sorguluyorum ufaktan. Hayır uzaktan yakından benzemiyor karakterlerimiz, ne bileyim yaşadığı şeylerde bir yaşanmışlık görüp de tutuyor, içimden bir parça buluyor falan değilim. Alakamız yok. Gece gece bunları düşünürken, ufaktan parçalar oturdu. Pucca gibi sevgilisinin evini yakmaya kalkan, arabasını çizen, ruh hastası manyak kadınlar hep yakın arkadaşlarım olmuş. Zıt kutuplar çekiyor sanırım, zaten böyle kadınlar epey eğlenceli oluyor. Hoop oturup hoop kalkıyorsun. Hayatlarında sorun, dert, eğlence bitmiyor. Ben de öyle bik bik ahlak bekçisi olmadığımdan, anlatılan hiçbir şeye şaşırmayan, neyden ne kadar eğlence çıkarılır diye düşünmeye çalışan biri olunca uyumlu oluyoruz. Açtım, okudum tekrar. Keyifli, kahkaha ata ata 2 saat geçirdim. Üslubu içine alıyor insanı zaten, kitabın ne zaman bittiğini anlayamıyorsun. Herkese hitap eden bir yaşam tarzı yok. Geçmişinde üvey baba istismarı gibi ağır ve travmatik ögeler barındıran bir kadın pucca. Bir şeylerle dalga geçerek, tiye alarak mücadele ettiğini düşünüyorum. İlk yazmaya başladığı zamanlar kendisinin söylediğine göre parası bir yola yeten, 10 kişilik misafirhanede 60 yaş üstü kadınlarla kalan, üstüne bir de 4 senelik sevgilisi tarafından terk edilen koca bir yıkıkmış ama o zamanki yazılarını götürüp önüme koyduklarında kahkaha ata ata okurum. Böyle bir tarzı var bu kadının. Bir gün ben de kendi günlüğümü açıp okuduğumda “ne komik anılar ya nasıl da ucuz atlatmışım sonunda” diyerek gülebilirim umarım. Ne dersin pucca?
Kitabi okumaya basladigim andan itibaren ortak bir nokta ariyordum...nasil bu kadar bana benziyor diye ve buldum sonunda "ikizler burcu olan Pucca" :))
Kesinlikle begenerek ve kahkahalarla okudum...kafa dagitmak isteyenlere birebir komedi denilebilir ...biraz argo ama o kadar yerindeki hersey hic goze batmiyor-en azindan benim gozume batmiyor- :))simdiden keyifli okumalar...
Ilk kitabi kadar akici ilerlemedi ama yine de zevk alarak okudum...kucuk ayrintilarla nerede nasil davranmamiz gerektigi konusunu dikkate aldim tabiki...bir de anlamadigim bu kitap serisini sevenlere "ayy nasil begeniyorlar bu kadar argo yazi var yok kiz olarak begenmedim "diyenler.... bu kitabi okudugumuz icin kotu ve ahlaksiz mi oluyoruz ya da siz okuduklarinizdan ders almayip herseye karisma hakki varmis gibi davraniyorsunuz!!kimseyi ilgilendirmez nasil kisilerin bu kitaplari okudugu... sevgilerimle...ben okudum ve begendim:)))
Birgün bu deli, içten, samimi karakterle tanışmayı gerçekten çok isterim.
Pucca'nın ilk kitabı lise yıllarımda elime geçmişti. O zamanda çok eğlenerek okumuştum. Şimdide öyle oldu. Pucca yazdığı kitaplarla sizinle arkadaş kıvamına getirebiliyor kendisini. Bazı sayfalarda o kadar çok gülüyorum ki fikirlerine, yaptıklarına çevremde eğer varsa birileri ilginç bakışlarına maruz kalıyorum.
Şunu da eklemeliyim.
Pucca'nın arkadaşlığını herkes sevmeyebilir. Yaşadığı hayatı anlatıyor çünkü. Onun hayatı size uçarı gelebilir. Kullandığı argolar rahatsızda edebilir. Ancak şahsen ben okurken öyle eğleniyorum ki.
Okuduğunuz her sayfada her ne kadar inkar etsenizde kendinizden(biz kızlar) bir parça bulabilirsiniz. Buna inanıyorum.
Son kitaba gelecek olursak. Şu anki eşi Osi ile tanışma hikayelerini anlatıyor. Evlenme sürecini.
Okunabilecek güzel kafa dağıtıcı bir roman arıyorsanız tavsiye ederim.
İncelememi okuduğunuz için teşekkürler!
;)
Edebi değer açısından yorum yapmayacağım ama hayatın gerçeklerini biraz bozuk üslupla anlatıyor. Tabiki ben keyifle okudum diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum.Bu zamana kadar okuduğum en komik kitaplardı Pucca kitapları bir kere hiçbir şeyin hayallerimizdeki gibi olmadığını pat diye gösteriyor.Öyle hayallere dalarak okuyacağınız kitap değil yeri geliyor duygulanıyor yeri geliyor gülerek okuyorsunuz.Bu kitaplar herkese hitap etmez onuda söyleyeyim :)
Bugün kitapçıda gezerken gördüm ki pucca'nın yeni kitabı çıkmış, ehh ben de zamanı geri sarayım ilk kitabı hakkındaki görüşlerimi yazayım dedim.

İlk kitap çıktığında ortaokuldaydım. Bütün yaşıtlarımın elinde bu kitap, bir tek ben okumuyorum. Ara sıra da "bu ne böyle" "bu edebiyat mı" "gidin başka şey okuyun" tadında nasihatler verip veriştirirdim. Diğer kitaplar gibi koca bulma sanatının derinliklerine inen ve kadını aşağıladığını düşündüğüm kitap serilerindendi işte benim için. Kitap okuma dersimiz gelip çattığında ise okuduğum kitabı evde unuttuğumu farkeden ben, sınıfta kalem ve silgiden sonra en çok bulunan bu kitabı ödünç aldım. Daha sonra ise önyargılarımdan utandım diyebilirim. Genel itibariyle ne edebiyat ne de öğretici bir unsur içeriyor. Normal senin, benim gibi birinin günlüğü işte. Bu kadar çok satılmasının ve benim diğer kitaplarını okumamın tek sebebi ise mizah. Peki bu kitabı edebiyat ve öğreticilik içermiyor diye yerin dibine sokmak doğru mu? Bence kesinlikle değil. Çünkü bambaşka bir tür gibi bu tarz kitaplar. İnternet dili içeriyor bolca. Herhangi bir arkadaşınızla mesajlaşıyormuşcasına ana karakterle bir iletişim halindesiniz. Okurken gülüyorsunuz bolca. Kız grubunuzda bulunan bir kız pucca.

Gel gelelim neden bu kadar uzun uzun yazdığıma. Pucca okuyan kız, bilmem neyi okuyan kız tabirlerine ve aşağılamalarına son zamanlarda epey bir rastladım. Toplum kitap okumaktan o kadar uzak ki kitap okumanın karşılığı bilgi edinmek olmuş, bu çok yanlış. Nasıl her zaman bergman filmi izlemek istemiyorsam, her zaman da uzun uzun felsefi metinler okumak istemeyebilirim. Çok doğal. Bu kitapları okumanın sahilde oturmaktan bir farkı yok işte. Haz duyusu mevcut. Bir insanın boş olup olmadığına bu tarz romanlar okuyup okumamasına bakarak karar verilmez. Sadece bu tarz kitaplar mı okuyor, diye sormak daha doğru olur. Tabii benim fikrim.
Pucca Günlük'ün son kitabı Pucca'nın şu an evli olduğu Serhat Osman Karagöz -kitaptaki adıyla Osi - ile tanışmaları ve evlenmelerine kadar geçen süreyi anlatıyor. Serinin diğer kitaplarında olduğu gibi yer yer güldüren kafa dağıtmalık bir kitap. Bu tarz sevenlere önerilir.
Ön yargiyla yaklasanlara selam olsun...gozlerimden yas gelerek okudugum, komik bir flim seyreder gibi keyif aldigim bir kitap. Bazen bunlara da ihtiyacimiz var. Pucca nin komik dili ayrica hosuma gidip baska bir kitabini almis olsamda
hayal kirikligina ugrattigindan bu kitabi nirvanada birakmaya karar verdim .

Yazarın biyografisi

Adı:
Pucca
Tam adı:
Pınar Selen Işık
Unvan:
Türk Twitter Fenomeni, Yazar
Doğum:
İzmir, Türkiye, 3 Haziran 1987
İnternette yazı yazarak şöhreti yakalamış nadir kişilerden biridir.

İnternette Pucca olarak tanınan kişinin gerçekte adı Selen Işık’dır.İzmirli, Üniversiteyi Ankara’da okudu. Annesi ile babası kendisi küçükken boşanmışlar, 6-8 yaşına kadar annesiyle kaldıktan sonra üvey baba tacizi yüzünden kız kardeşiyle ile babasın yanına geçmişler. Üniversitede okurken küçük bir radyoda çalışmaya başlamış.

“Radyoda ‘sesli günlük’ tutuyordum. Başıma ne gelirse anlatıyordum, aldığım çizmeden, ev sahibimin zorbalıklarına, sevgilimden, ojelerime kadar. Sonra bir televizyon kanalına girdim, montaj falan derken her şeyin içinde buldum kendimi”. Diye anlatarak bu tür işlere nasıl başladığını söylüyor.

Twitter fenomeni Pucca, Eski sevgilisini rezil etmek için açtığı blogu ve Twitter hesabı ciddi bir takipçi sayısına ulaşıp olay olunca, kısa sürede 'Küçük Aptalın Büyük Dünyası' ve “ Ve Geri Kalan Her Şey” kitaplarıyla da en çok satanlar listesine girdi.

Kitabının imza gününde okuyucularıyla buluştu. Kitaplarında ve blogunda; eski sevgililerine, akrabalarına ve nefret ettiği kayınvalide adaylarına söylediği sözlerinden dolayı yüzünü her yerde Marilyn Monroe portreleriyle gizlemek zorunda kalan Pucca, gerçek kimliğini açıklamaktan bu kez çekinmedi.

Onunki aslında alışılmamış bir başarı hikâyesi. Pucca yani Selen Işık, kendi çapında bir edebiyat türü yarattı. 'Dizüstü' edebiyatı deyince, akla artık ilk Pucca geliyor. Özelliği belki de şu birkaç 'basit' kelimede yatıyor: Esprili, pervasız, içten, korkusuz, cazgır ve komik, yeni ve farklı daha doğrusu orijinal; türünün ilk örneği. Aslında o “Her kızın yaşadığı ama anlatamadığı şeyleri yazan kişi.”

Şu an sosyal paylaşım ağlarında 200 bin takipçisi olan Pucca’nın blogu ise Türkiye’de en fazla takipçisi olan kişisel blog.

Pucca aslında; Kör, sağır, küçük bir kız ve sevgilisinin peşinden sürekli onu öpmek için koşan, Koreli bir çizgi film kahramanıymış. Bir arkadaşı Selen Işık’a Pucca’nın oyuncağını hediye ettiğinden aşina adına ama asıl Pucca adını kullanmasının nedeni kendi ismiymiş. Twitter'da İngilizce karakterlerle asıl ismi Selen Işık'ı yazdığında ortaya çıkan tablo hiç te iyi değil. Bu yüzden Pucca adını kullanıyor.

Pucca’nın son sevgilisi, yine kendisi gibi bir ‘Twitter fenomeni’ olan Ceri Levis. Ya da gerçek ismiyle Ömür Özdemir.

Yazar istatistikleri

  • 378 okur beğendi.
  • 6.838 okur okudu.
  • 90 okur okuyor.
  • 1.401 okur okuyacak.
  • 48 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları