Quentin Bajac

10.0/10
1 Kişi
9
Okunma
0
Beğeni
1.035
Gösterim

Quentin Bajac Kimdir?

Quentin Bajac, 1995’ten beri Musée d’Orsay’de yöneticilik yapıyor. En collaboration avec le soleil, Victor Hugo, photographies de l’exil [Güneşle ortaklaşa, Victor Hugo, sürgün fotoğrafları] (1998); La Commune photographiée [Fotoğraflardaki Komün] (2000) gibi XIX. yüzyıl fotoğrafı üzerine düzenlenen birçok sergide görev aldı. Şu sıralar Fransız dagerotipiyle ilgili bir sergi hazırlıyor.
Unvan:
Yönetici

Okurlar

9 okur okudu.
13 okur okuyacak.
1 okur yarım bıraktı.

Quentin Bajac Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
5. Bölüm / Sanat Alanı
“Kendi payıma tuttuğum dilek, fotoğrafın sanayi ve ticaret alanlarına alçalacağına, sanat alanına girmesidir. Onun tek gerçek yeri sanat alanıdır ve fotoğrafı hep bu yönde ilerletmeye çalışacağım.” 1950’lerin başında düşüncelerini bu şekilde ifade eden adam, sanatsal fotoğrafçılığın kuşkusuz en ateşli savunucusu olan Gustave Le Gray’den başkası değildir.
Sayfa 93 - Yapı Kredi YayınlarıKitabı okudu
Champfleury / La legende du daguerreotype [Dagerotip Efsanesi]
Sanatçı eserini mükemmelleştirmek istedikçe, burjuva giderek bulanıklaşıyordu: Kendini maddesinden sıyrılmış hissediyordu...
Sayfa 36 - Yapı Kredi YayınlarıKitabı okudu
Her türden fotoğraf yöntemi
Londra’da çıkan Athenaeum gazetesi, Haziran 1839’da şu gerçeği açıklar: “Gün geçmiyor ki, fotojenik desen sanatına bir katkı olarak tasarlanmış yeni bir ilerleme veya keşfi duyuran bir mektup almayalım...”
Sayfa 20 - Yapı Kredi Yayınları , I. BölümKitabı okudu
Niepce ve Dauguerre
1824’e doğru, Gras’da, Saint-Loup-de-Varennes’deki evinin penceresinden ilk görüntülerini maden ve taş üzerine tespit etmeyi başarır. Bu yönteme “helyografi” , “güneşle yazmak” adını koyar.
Sayfa 17 - Niepce ve Dauguerre , 1823Kitabı okudu

Quentin Bajac İletileri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok

Quentin Bajac Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok