Rainbow Rowell

Rainbow Rowell

Yazar
7.7/10
463 Kişi
·
963
Okunma
·
49
Beğeni
·
2.785
Gösterim
Adı:
Rainbow Rowell
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Omaha, Nebraska, Amerika Birleşik Devletleri, 1973
Rainbow Rowell kitap yazıyor. Kimi zaman yetişkinler hakkında (Landline ve Attachments). Kimi zaman ise gençler hakkında (Eleanor & Park ve Fangirl). Ama hep çok konuşan insanlar hakkında yazıyor. Ve hayatını mahvolduğunu hisseden insanlar hakkında. Ve aşık olan insalar hakkında. Yazmadığı zaman çizgi roman okuyor, Disney World gezileri planlıyor ve aslında geniş perspektiften bakıldığında pek de önemli olmayan konular hakkında tartışıyor. Nebraska'da eşi ve iki oğluyla yaşıyor.
"Onu özlüyor muydu?
Onun içinde kaybolmak istiyordu. Onun kollarını bir sargı bezi gibi sımsıkı vücuduna dolamasını istiyordu.
Eleanor ona ne kadar çok ihtiyacı olduğunu belli ederse Park'ın arkasına bakmadan kaçacağına emindi."
Ama Park'ın yüzü âdeta sanat eseriydi. Ve tuhaf ya da çirkin bir eser değildi. Onun yüzü tarihin asla unutmaması için resmedilmiş gibiydi...
Eleanor haklıydı. O asla güzel görünmüyordu. Bir sanat eseriydi ve sanat eserleri güzel görünmekten çok size bir şeyler hissettirirdi.
Eleanor pazartesi sabahı Park'ı durakta beklerken bulduğunda kıkırdamaya başladı.Tıpkı bir çizgi film karakteri gibi kıkırdıyordu...Yanakları kızaran,kulaklarından küçük kalpler fırlayan karakterler gibi.
Aslında kitapla ilgili söylemek istediğim çok şey var . Hatta ben kitabın çoğu yerinde bağırmak istedim. Yazarın çok farklı bir yazım şekli ve ilginç bir mesaj aktarma yolu var. O kadar çok duygu ve acıya değiniyor ki afalladım. Kitabın yorumları ve arka kapağı size sanki sıradan ama hoş bir hikaye okuyacakmışsınız hissi veriyor, yani bana öyle gelmişti. Böyle bir şeyle karşılaşmayı beklemiyordum.

Ne desem bilemiyorum. Kasetçalarımı özledim. Ailem ve sahip olduklarım için şükürle doldum ve çok fazla kişiye hitap eden dualarıma yenilerini ekledim. Herkes benim kadar sarsılır mı okurken bilemiyorum fakat kitabı anlatacak kelimem dokunaklı olurdu. Öyle bir şeyler işte...
4.5/5
İçimi ısıttı.
Yüzünüzde kimi zaman hülyalı bir tebessüm oluşturan kimi zaman buruk bir iç çekişe neden olan samimi bir hikaye. Bazı anlarda beni kitabı kapatıp birkaç saniye de olsa kendimle baş başa kalmaya sevk etti.

Doğrusu yarım puanı neden kırdım tam emin değilim. Nedeni olsa olsa "Sonsuza dek mutlu yaşadılar." cümlesini yüksek sesle duymak isteyen içimdeki ufak çocuğun teessüfü olabilir.

Her şeyden öte Rainbow Rowell'a kitap boyunca yaşattığı tüm duygular ve en önemlisi sonunda hediye ettiği gülücük için teşekkür etmek istedim.
Her şey çok güzel giderken, ardı ardına harika kitaplarla tanışırken.. Karşıma çıkan ama her sayfasında keşke çıkmayaydın dedirten kitaptır kendisi.. “Sabit Hat”. Bende bir his bırakmaktan ziyade sabır bırakmayan, error kitap !
Kitabın elbette ki edebi bir üslubu yok diyerek giriş yapayım artık. Akıcı bir dili evet var ama kitap nerdeyse tamamen gündelik dilden oluşuyor. Buna karşın gündelik bir konusu yok. Kitap arka kapağında, içerikten bahsedildiği için spoiler olarak görmüyorum. İncelemenin devamını gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz: Kahramanımız, büyüdüğü evde, gençliğinde kullandığı klasik bir ev telefonuyla, uzaklara giden eşini aradığında bir bakıyor ki 10 sene öncesindeki eşiyle yani o zaman ki erkek arkadaşıyla konuşuyor. Evet konu fazlasıyla çekici ancak kurgu, bir haftaya sığdırılmaya çalışılmış ve romandaki akıcılık kahramanımızın iç konuşmaları ve kendisiyle hesaplaşması şeklinde sürüp gidiyor yani bizi ne merakta bırakıyor, ne sürüklüyor ne de bizden bir şey bulmamıza olanak sağlıyor.
Geçmişe dönüklük anlamındaki bir diğer kitabı daha bu hafta içerisinde öğüttüm. Kan ve gül bir kara dejavu.. Burada da kahramanımız geçmişle bağ kuruyor ve olaylar sürükleniyor. Kıyasladığım vakit, bizim yazarımız (Alper Canıgüz) alınma ama Rainbow Rowel seni çıtanın çok çok altında bıraktı. Bunu da söylemeden edemeyeceğim.
Eminim bu tipte bir romanında okuru oldukça fazladır. Zaten yazarın diğer FanGirl ve Eleanor&Park romanları oldukça sevilmiş. Demek ki diyorum kendime, bu tip romanlar için fazlasıyla yaşlıyım. Kitabı okurken hep, İpek Ongunun Selda kahramanlı serisinin batı versiyonunu okumuş gibi hissettim.. :(
Sonuç olarak geçmişseniz 24’lü kritik yaşı tanışmışsanız Alper CanıGüz, İhsan Oktay Anar …. Gibi yazarlarla, hata ettiğinizi anlayacaksınız. Eğer İpek Ongun’un ergen hikayelerınden hoşlanıyorsanız okumalısınız…
Kitabı okuduktan sonra gerçekten kendime inanamadım. Çünkü neredeyse 8 aydır saçma ön yargılarım yüzünden (herkes beğenmiş ben beğenmem, sıkıcıdır, uzun süre bitiremem vb...) okumuyordum. Nasıl olduysa 4 gün önce gözüme ilişti ve çokta canım sıkıldığı için okumaya başladım ve öyle gitti...
Fangirl gerçekten çok güzeldi! Bu zaman kadar okuduğum en tatlı ve gerçekçi hikayelerden birisiydi Rowell'ın hikayesi. (Ayrıca en çok alıntı yaptığım kitap.) Okurken çoğu zaman kendimi gülümserken buldum. (Alıntı yaparken de.)
Simon Snow onların dünyasının Harry Potter'ıydı. Ve cidden sanki gerçekten Simon Snow diye bir seri vardı. Herkes ona bayılıyordu ve internette onun için bir sürü hayran kurgusu yazılmıştı. Sihircath hesabı gerçekten de internette vardı ve rekor tıklanmalara gerçekten de imza atıyordu. İnternete Simon ve Baz yazdığınızda sanki cidden önünüze milyonlarca başlık çıkıyordu. (Ki çıkmıyor da değil.) Sanki bunlar cidden de varmış gibi hissediyordunuz ki ben hala daha öyle hissediyorum.
Cath, Levi, Wren, Reagan gerçekten gerçekte varmışlar gibi düşünmeye devam edeceğim sanırım. Onları cidden çok sevdim. Ve uzun sürede unutmayacağım.
Standartların dışına çıkmış bir kitap.. farklı.
Bana göre Rainbow Rowell bu kitapda, olması gereken diye bir şey olmadığını çok güzel anlatmış. Farklı olmanın ayrıcalık olduğunu. Aynı Elenor ve Park gibi. Birbirini tamamlayan, eğlenen, kaset çalarlarından müzik dinleyen, çizgi romanlarını paylaşan muhteşem bir çift onlar.
Sıradan lise kitaplarındaki güzel, zayıf, manken gibi olmasına karşılık sakar, masum ve hiç bir şeye kafası basmayan kızlardan değil Elenor. Ve yine sıradan lise kitaplarındaki yakışıklı, zengin, yapılı ama kimseyle konuşmayan, kızlara ve çevresindekilere iğrenç davranan bir kötü çocuk da değil Park. Yine sıradan lise kitaplarındaki gibi önce kavgayla başlayıp sonra mütiş bir aşk yaşayan gençlerden değiller onlar.
Bu kitap her şey olabilir ama kesinlikle sıradan değil.
Kitabın konusu ve kendi detaylı incelemem için; https://kitap.yazarokur.com/m/eleanor-ve-park?puan0

Gayet güzel bir genç yetişkin romanıydı. Sonunun yaklaşık 3 sayfa falan eksikmiş gibi gelmesi yüzünden kitabı bitirince sinirlenmiştim ama yine de çok güzeldi. En azından klişe bir kitap değildi konusu karakterler falan çok farklıydı. Tabi beğenmediğim yerler de oldu. Bu tarz genç-yetişkin aşk kitaplarını seviyorsanız katiyen kaçırmayınız derim.
Kapağı kadar sevimli bir kitap. Bir güzel gençlik hikayesi. Akışı çok tatlı. Sevimli. Böyle tebessüm üzerine tebessüm filan. Yalnız çok fazla beklentiye girmişim. Sonu biraz hayal kırıklığı oldu. Sanki anlatılması gerekenler anlatılmamış gibiydi. Son paragrafı 4-5 kez tekrar okuma gereği duydum. Kötü bir kitap değil ama siz siz olun benim kadar beklentiye girmeyin.
Okuduğum en sevimli kitaplardan biri. Cici bir hikayesi var ve yazar nasıl yapmışsa bir an sizi gülümsetiyor, hemen ardından hüzünlendiriyor. Özellikle de Cath'in babasıyla olan diyalogları çok tatlıydı. (Bu ikinci okuyuşumdu.)
Bir fanfiction olmasına rağmen okuduğum en harika Rainbow Rowell kitabı diyebilirim. Gerçekten mükemmel bir kitap. Hayatımda ilk kez bir kitabı okurken nefesim kesildi. Baz ve Simon tanrım ne tatlı bir aşk hikayesi!
2 defa okuduğum nadir kitaplardan. Ne zaman doğru kişiyi bulamayacakmış gibi hissetsem ya da "güzellik" algısıyla ilgili kafa yorsam sarıldığım kitabım. İki farklı aile, iki farklı yaşam, iki farklı insan. Sıradışı hatta başta imkansız gibi görünen bu aşkın doğuşuna her satırda, sindire sindire şahit oluyorsunuz.
Normalde ben çok fazla "aşk" konulu kitapları tercih etmiyorum ama yazarın anlatımı o kadar güzel ve içten ki. Özellikle karakterlerin belirli özelliklerinin anlatımına bayıldım. Mesela Eleanor'un o zapt edilemez kızılımsı saçları ya da Park'ın çekik gözleri öyle bir kazınıyor ki zihninize!
Bazen sinirlendiren bazen güldüren bazen de gözlerimi dolduran sımsıcacık bir roman açıkçası Eleanor&Park. Özellikle gençlik kitaplarına ön yargı besleyen okuyuculara tavsiye edilir :))

Yazarın biyografisi

Adı:
Rainbow Rowell
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Omaha, Nebraska, Amerika Birleşik Devletleri, 1973
Rainbow Rowell kitap yazıyor. Kimi zaman yetişkinler hakkında (Landline ve Attachments). Kimi zaman ise gençler hakkında (Eleanor & Park ve Fangirl). Ama hep çok konuşan insanlar hakkında yazıyor. Ve hayatını mahvolduğunu hisseden insanlar hakkında. Ve aşık olan insalar hakkında. Yazmadığı zaman çizgi roman okuyor, Disney World gezileri planlıyor ve aslında geniş perspektiften bakıldığında pek de önemli olmayan konular hakkında tartışıyor. Nebraska'da eşi ve iki oğluyla yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 49 okur beğendi.
  • 963 okur okudu.
  • 35 okur okuyor.
  • 551 okur okuyacak.
  • 27 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları