Geri Bildirim
Ramazan Kayan

Ramazan Kayan

9.1/10
89 Kişi
·
243
Okunma
·
35
Beğeni
·
4.122
Gösterim
Adı:
Ramazan Kayan
Unvan:
İslam Alimi, Yazar
Doğum:
Malatya, 1956
1956 yılında Malatya’da doğdu.
İlkokulu bitirdikten sonra Malatya İmam Hatip lisesi’ne kayıt yaptırdı. İmam Hatip Lisesi’ni 1976’da bitirdi. Daha sonra İmam Hatiplik görevine başladı.
İmam Hatiplik görevi yaparken İnönü Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne devam etti. 1982 yılında bu okuldan mezun oldu. 1983 yılında İmam Hatiplikten ayrıldı ve serbest ticaretle uğraşmaya başladı.
Yazar özellikle İslami ilimler üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Evli ve üç çocuk babasıdır.
Ramazan Kayan, halen radyo programcılığı ve aylık Özgün İrade Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmenliğini yapmaktadır.
“Allah’ ın boyası ile boyanınız;
boyası Allah’ınkinden daha güzel olan kimdir?
Bakara-138
Sanmayın ki, amacımıza ulaşamadık. Esas gaye O'nun yolunda olmak değil miydi? Biz seferle yükümlüyüz, zaferle değil...
Ramazan Kayan
Sayfa 113 - Çıra Yayınları
“Şüphesiz, Allah katında sizin en üstün olanınız takvaca en ileride olanınızdır.”
Hucurat;13
Gazzeli olmak, Gazze'de doğmak değildir... Gazze bir bilinçtir... Bir duruştur... Bir varoluş biçimidir...
Ramazan Kayan
Sayfa 48 - Çıra Yayınları
Kim olduğumuz ve nerede durduğumuz soruları her daim bizleri meşgul etmiştir.
Daha ziyade nereli olduğumuzdan daha çok, ne olduğumuz daha önemlidir kanımca.
Yazarımız kitabında bu sorularla başlamış adeta.
Kimlik deyince daha doğrusu islami kimlik vahyin ışığında nasıl olmalı?
İslami kimlik sadece bir iddia mı yoksa bir hakikatin tescili ve tespiti mi?
İşte bu anafor içinde bizleri adeta bir kimlik sorgulaması ve sahih bir kimliğe nasıl ulaşırız çerçevesinde kimliğimizi yenilememize olanak sağlıyor.
Taklidi değil de tahkiki bir kimlik için vahyin gölgesinde sahih kimlik inşamızı nasıl gerçekleştirebilir sorusuna ayet-hadis-düşünce bağlamında en güzel şekilde açıklamış yazarımız...
benim bu kitaptan edindiğim net fikir ise;
Akıl yanılabilir.
Bilim şaşabilir.
Tecrübe yanıltabilir.
Sezgi sapabilir.
Vicdan sukut edebilir.
Toplum tefessüm edebilir.
Ama;
Yanılmayan,yanıltmayan,şaşmayan,şaşırtmayan,sapmayan,saptırmayan- mutlak - bir doğru var.
O da kuşkusuz ve tartışmasız VAHİYDİR.
Kitapta paylaşılacak o kadar güzide cümleler var ki artık en kısa zamanda bu kitabı okumanızı içtenlikle tavsiye ederim:))
İyi okumalar.
Bir gemi..Akdeniz sularında yol alıyor..İçinde İngiliz'inden Malezya'lısına İrlandalı'sından Türkiyeli'sine 32 farklı ülkeden 663 yolcu var.Ve hepsinin tek bir sloganı var:"Rotamız Filistin,Yükümüz İnsani Yardım".Bu geminin ismini şimdi hatırladınız:Mavi Marmara.İçinde insanlık uğrunda canını ortaya koyan,ülkesinden ayrılan gönüllülerle birlikte uzun bir yolculuğa çıkmış bu gemiye Mavi Akdeniz'de;katil,siyonist İsrail'liler tarafından kanlı bir saldırı yapılıyor.Kitabın ismini şimdi daha iyi anlıyosunuz:Mavi Kırmızı.Yazar da bu geminin içinde olduğu için olsa gerek bu olay hiç bu kadar iyi anlatılamaz diyosunuz.İnsanlık ölmemiş diyorsunuz.Bazılarının yoksun olduğu "vicdan"ı hatırlıyosunuz.Bir insan,bir gönüllü,kardeşlik nasıl olur/nasıl olunur okuyun da öğrenin..
Kitabı imzalı bir şekilde hediye olarak aldım. Uzun zamandır okuduğum kitapların içinde en güzeli diyebilirim. Okurken o kadar çok ağladım ki.. Bir çok satırın altını çizerek, kitabın kenarlarini yazarak, İsrail'e ağzıma geleni sayarak okudum. Çünkü insan gerçekten tahammül etmekte zorlanıyor onların yaptığı onca şeye.
Okuduktan sonra önüme gelen herkese herkese tavsiye ediyorum.
Mavi Marmara gazisi Ramazan Kayan Hoca gemide ve esaretleri boyunca yaşadığı bir çok hatırasını anlatmış. Ve özellikle Furkan Dogan'i. Kitabı okuyunca bir defa daha şahit oldum ki gerçekten şehit olarak şu alemden göçebilmek için önce şahit olarak yaşamak gerekiyor.
Hayran kaldım Furkan'a. Bu nasıl bir güzellikti ki ölümünden sonra tanıdığım bir insan beni bu kadar etkileyebiliyordu?
Şehadetin mübarek olsun Furkan Doğan.
Kitabın yazarı Ramazan Kayan "Bir şehide şahitliğim" diyerek yazdığı bu kitabı mavi marmara'da bizzat bulunmuş israilin zulmüne ve şehitlere birebir şahitlik etmiş biri olarak kitabı sanki o anları tekrardan yaşayark öyle güzel dökmüş ki sayfalarına kendinizi bir an o geminin içindeki o mübarek ortamın o şehitliğe yaraşır bir şekilde seferber olmuş insanların o güzel ortamları içinde hissediyorsunuz kitabın mavi marmaraya saldırı anını okurken hissettiginiz öfkenin yanı sıra o gemideki insaların imanla vakur duruşlarına imreniş, onları şehitçe yaşayarak şehadete layık olduklarını farkediş, ve gerçektende böyle bir kutlu sefere ulaşıp bir furkan olabilmeye layık olurmuyuz diye derin bir sorgulayıştan kendinizi alamıyorsunuz. Kitabın yazarı ramazan kayan gittigi bütün okullarda furkan gibilere özgüven verebilmek için şehit furkan doğanı anlatmayı kendine görev biçmiş ve kitabın bir kısmında ögrencilerden birinin " Hocam siz daha önceleri okulumuza seminer veya sohbete geldiginizde bizlere Musab bin Umeyr'i ve diger sahabileri anlatırdınız, fakat biz şöyle düşünürdük ; " Musab bize çok uzak, biz kim musab olmak kim ? " O bize çok yakın bizde furkan olabiliriz." Demesi üzerine şunları eklemiştir kitabında ;
Evet çok dogru ! Zaten benim de derdim içimizdeki Yusuflar, Musablar, furkanlar özgüven duysunlar, ortaya cıksınlar diye furkanı anlatıyorum... Çagın meryemleri, Hacerleri harekete gecsinler diye yazıyorum"
Belki Musab bin Umeyr bize çok uzak deyip yese kaıplabiliriz ama furkan bize uzak degil.
Şehadete layık olmak için şehitçe yaşamak gerekir furkan şehitce yaşayarak bizlere en büyuk ve en yakın örnegi teşkil eder. Bir şehide şahitlik etmiş birinin kaleminden çıkan bu güzel eseri furkanı tanımak anlamak ve furkan gibi yaşayabilmek adına muhakkak anlayarak okumalıyız.
Mavi Marmara gemisinde şehit olan kardeşlerimizin yaşadıkları duygular Ramazan Kayan ağabeyimizin anlatımıyla gözlerimizin önüne seriliyor...Kitapta en çok yer Furkan Doğan kardeşimize ayrılmış.Şehit Furkan Doğan kimdir?Gençliğinin baharında hangi aşk onu bu yollara düşürmüştür?İffetsizliğin yaşandığı bir devirde bir genç nasıl iffetini koruyabilir??Kısacası ÜMMETİM ÜMMETİM diyen peygamberin ümmetine layık olmaya çalışan bir gencin hayatından kesitler...Özgürlüğümüz O'nun yolunda çabaladığımız nispette olacak.


Mutlaka okuyun,okuyun,okuyun!!!!
Kitabımı okulda unutmuşum,evde bu kitapla karşılaşınca okumak istedim.Kitabı özetlersek dili ağır.Açıkçası;gereksiz ağır..Güzel Türkçemiz öz olarak kullanılsa daha faydalı bir kitap olabilirdi.Okurken arada kapağını açıp Türkçe olup olmadığını kontrol etmek istediğim zamanlar oldu.Ziya Gökalp demiş ya "Başka dil gece bize." diye aynen öyle işte.Fazla karmaşık kelimelerin kullanılması bilgelik göstergesi değildir keşke bazı yazarlarımız da farkına varabilse..
Ramazan hocanın okuduğum ilk kitabıydı ve bütün kitaplarını almayı düşünüyorum :) Hocamız 14 bölümde kitabın adından da anlaşılacağı üzere kalbten bahsetmiş. Tabii bu kalb elle tutulur gözle görülür olan değilde diğer boyutu.. Önce kalbten, islamla ve imanla alakasından ve kalbin yaşamımızdaki yerinden ayetler eşliğinde bahsedilmiş. Daha sonra kalbimizde olabilecek hastalıklardan ve bunun belirtilerinden bahsedilmiş ve bu hastalıklardan nasıl kurtulabileceğimize dair çözümler sunulmuş. Son olarak da çok güzel bir duayla bitiş yapılmış. Tekrar tekrar okunması ve uygulanması gereken bir kitap beni bıraksalar neredeyse her satırın altını çizerdim :) İster Allah'ın emrettiklerini eksiksiz yapıyor olun ister iman edip gerisini bırakmışlardan olun eğer bir müslümansanız okuyun, okutturun.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ramazan Kayan
Unvan:
İslam Alimi, Yazar
Doğum:
Malatya, 1956
1956 yılında Malatya’da doğdu.
İlkokulu bitirdikten sonra Malatya İmam Hatip lisesi’ne kayıt yaptırdı. İmam Hatip Lisesi’ni 1976’da bitirdi. Daha sonra İmam Hatiplik görevine başladı.
İmam Hatiplik görevi yaparken İnönü Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne devam etti. 1982 yılında bu okuldan mezun oldu. 1983 yılında İmam Hatiplikten ayrıldı ve serbest ticaretle uğraşmaya başladı.
Yazar özellikle İslami ilimler üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Evli ve üç çocuk babasıdır.
Ramazan Kayan, halen radyo programcılığı ve aylık Özgün İrade Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmenliğini yapmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 35 okur beğendi.
  • 243 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 111 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları