Ramazan Korkmaz

Ramazan Korkmaz

Yazar
8.8/10
9 Kişi
·
18
Okunma
·
11
Beğeni
·
1.702
Gösterim
Adı:
Ramazan Korkmaz
Unvan:
Ardahan Üniversitesi Kurucu Rektörü, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi, Kafkasya Üniversiteler Birliği Başkanı
Doğum:
Ardahan, 1962
1962 yılında Ardahan'ın Çıldır ilçesi Kayabeyi köyünde doğdu. İlk öğrenimini Ardahan’da, orta öğrenimini Erzurum Yavuz Selim Öğretmen Lisesi’nde (1978) ve yüksek öğrenimini Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı (1985). Aynı yıl Fırat Üniversitesi’nde Araştırma Görevliliği sınavlarını kazanarak akademik çalışmalarına başladı.Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Keçeci-zade İzzet Molla ve Mihnet-Keşan Üzerine Bir Araştırma (VI+ 447 s.) adlı çalışmasıyla yüksek lisans (1988); Sabahattin Ali- İnsan/Eser (XII+403 s.) adlı çalışmasıyla da doktora öğrenimini tamamlayan (1991) Korkmaz, 1996 yılında Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı’nda doçent ve 2002 yılında da profesör oldu. Fırat Üniversitesi kadrosunda olan ve Doğu Akdeniz Üniversitesi (KKTC)’nde ‘konuk öğretim üyesi’ sıfatıyla 4 yıl çalışan Ramazan Korkmaz, Sabahattin Ali /İnsan-Eser, (Yapı Kredi Yayınları İstanbul-1997) adlı çalışmasıyla TİSAV’ın Edebiyat Bilim Ödülü (1997)’nü aldı. Bişkek Bilimler Akademisi’de (2001) Aytmatov ile ilgili araştırmalar yapmış bulunan ve Bilkent Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile “Türk Edebiyatı Tarihi Projesi”ni (4 cilt) yazar ve editör olarak tamamlayan Korkmaz’ın; yurtiçi ve Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna, Rusya, Azerbaycan, Kırgızistan ve KKTC gibi ülkelerde sunulmuş yurtdışı tebliğleri ve alanıyla ilgili yayınlanmış 60’ın üzerinde bilimsel makalesi mevcuttur. Dekan yardımcılığı, bölüm başkanlığı ve yönetim kurulu üyelikleri gibi idari görevlerde de bulunmuş olan Ramazan Korkmaz, 26 Mayıs tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliğine getirilmiştir. Ayrıca, Europe Business Assembly (EBA) tarafından İngiltere’nin Oxford şehrinde 25-27 Ekim 2012 tarihleri arasında yapılan “Oxford Liderler Zirvesi” toplantısında Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’a “Yılın Rektörü” ödülü takdim edilmiştir. Ramazan Korkmaz'ın yabancı dili İngilizcedir. Evli ve üç çocuk babası olan Korkmaz, şu an Ardahan Üniversitesi Kurucu Rektörü görevindedir.
" Sabahattin Ali Konya'da 22 Aralık 1932'de tevkif edildikten sonra 29 Nisan 1933 tarih ve 1249 sayılı kanunla memuriyet kaydı silinir. 12 Mayıs 1933'te ise adına gurbet hapishanesi de denilen Sinop Hapishanesi'ne sürülür. Aile ve dost çevresinden iyice uzaklaşır, artık hafta sonları bile görüşüne kimse gelmeyecektir. Hapishanede, Karadağ diye anılan üçüncü kısmın ikinci katında deniz kenarındaki küçük bir koğuşa yerleşir. Burası Sinop'un nüfuzlu adamlarından olan ve cinayet suçundan tutuklu bulunan Mehmet Kuşüzümü'nün kaldığı koğuştur. Rivayete göre Abdülhamit zamanında sarayda çalışmış İstanbul efendisi bir zat olan hapishane müdürü Cevat Bey Sabahattin Ali'yi Mehmet Kuşüzümü'ne emanet eder ve ona iyi bakmasını söyler. Aynı koğuşta yatan Hüseyin Kuşüzümü Sabahattin Ali'nin burada geceleri sürekli okuduğunu ve gündüzleri de bir sandık üzerinde yazdığını söylemektedir. Konya ve Sinop cezaevlerinde oldukça sıkıntılı ve telaşlı bir ruh atmosferi içinde yaşayan Sabahattin Ali buradan edindiği tecrübe ve gözlemleri "Bir Şaka", "Kanal", "Kazlar", "Bir Firar", "Çaydanlık" ve "Katil Osman"adlı hikayelerinde kullanır. Mesela Sinop'taki Koğuş arkadaşı Hüseyin Kuşüzümü bir hatırasını anlatırken "...sonradan okuduğum Katil Osman hikayesi aynen olmuştur. Yazdıkları doğru. Osman biz içerdeyken kahvede bir adam öldürüp gelmişti. Çelimsiz bir çocuktu, İddia üzerine adam vurmuş diye belirtir."
Ramazan Korkmaz
Sayfa 40 - Kesit Yayınları, İstanbul, Şubat 2016.
Cengiz Aytmatov’un ölümü dünyayı sarsmaya devam ediyor. Bu büyük yazarın bıraktığı boşluğu, Nâzım’ın deyimiyle “Kesik bir kol gibi omuz başımızda” hissetmeye başladık bile.

Ne mutlu bana ki onun evrenini bir parça da olsa paylaşma olanağı bulabildim, bilgeliğinin ve dostluğunun tadına varabildim.

Dünyanın her köşesinde birçok hayranı olan bu büyük ve namuslu adamın anısı önünde bir kez daha saygıyla eğilirken, bir noktaya dikkat çekmekte yarar görüyorum.

İki gündür beni yurt dışından ve yurt içinden arayan bütün basın yayın organlarına tekrarladığım bir şey bu.

“Cengiz Aytmatov bir kültür milliyetçisiydi!”

Bu tanımı o kadar önemsiyorum ki tekrar tekrar vurgulamak istiyorum.

Aytmatov kelimenin dar anlamında bir “milliyetçi” olsa, sadece Kırgızistan’a kısılır kalırdı.

Oysa o şunu söyleyebiliyordu:

“Ey insanlar, dağların, denizlerin ardında yaşayan insanlar! Neden savaşıyorsunuz? Toprak mı istiyorsunuz? Hepinizin anasıyım ben. Ve sizler benim önümde eşitsiniz. Kavgalarınızı değil, çalışmalarınızı, dostluğunuzu istiyorum ben.”

Bütün insanlığa seslenen bir yazar olduğu için sesi her yerde yankılandı.

Ama bu politik tavra rağmen, bir “kültür milliyetçisi” idi o.

Peki ne demektir kültür milliyetçiliği?

Milliyetçilik ideolojisinden farkı nedir?

Bu soruları çok önemsiyorum.

Çünkü zaman zaman gençlerden iyi niyetli sorular geliyor ve “Zülfü abi, insanın vatanını milletini sevmesinin kötü yanı ne?” diye soruyorlar.

İşte sorun da burada.

***


İnsan kitlelerinin iki büyük kutsalı var: Din ve milliyetçilik!

Bu duygular bütün insanlarda ortak olduğu için, istismara, çarpıtmaya, kötüye kullanmaya da çok elverişli.

Bu yüzden tarih boyunca bir sürü politika bezirgânı bu iki kutsal duyguyu sömürerek kitleleri peşlerine taktı ve felaketlere yol açtı.

Milliyetçilikten yola çıkan Hitler’leri, Mussolini’leri hatırlayın.

Din de kutsal bir duygu olarak çok kullanıldı ve o da felaketlere yol açtı.

Yaşar Nuri Öztürk’ün önemli kitabında anlattığı “Allah ile aldatmak” durumundan söz ediyorum.

Cengiz Aytmatov bu iki tuzağa da düşmeyen, dünya insanlarının tümünü seven bir büyük yürekti ama ana diline, kök kültürüne, masallarına, destanlarına da son derece bağlıydı.

Ömrü boyunca içinde yetiştiği Kırgız ovalarının, dağlarının kadim kültürünü yüceltmeye çalıştı.

Aynen Türkçeyi dünyaya taşıyan Nâzım Hikmet gibi, Yaşar Kemal gibi.

İşte kültür milliyetçiliği derken bunu kastediyorum ve bu anlamıyla hepimiz kendi kültürümüzün ve ana dilimizin milliyetçisiyiz.

Hem de kendisine “milliyetçi” sıfatını layık gören birçok kişinin anlayamayacağı, hayal bile edemeyeceği kadar.

Bu milliyetçilik, dünyadaki bütün ana dillere, kültürlere, halkların yarattığı her güzel şeye sahip çıkmayı gerektiriyor.

Düşmanlığın değil dostluğun dilini konuşuyor.

Schiller ve Beethoven’in hayat verdiği biçimiyle “Hepimiz kardeş olacağız!” diyor.

Aytmatov sürekli olarak kök kültürünü yüceltti, onu yetiştiren topraklara borcunu ödemeye çalıştı ve böylece evrensel insan kardeşliğine unutulmayacak katkılarda bulundu.

Dünkü yazımdaki dileğimi bir kez daha tekrar ediyorum:

Yerin uçmak olsun Cengiz Aga.

Zülfü Livaneli
Ramazan Korkmaz
Sayfa 127 - T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı
Aytmatov'a göre insanda en güzel şey, vicdandır ve hayatın en ağır anlarında hayata tutunabilmek için ona güç veren de yine vicdandır.
Ramazan Korkmaz
Sayfa 153 - T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı
Babası böyle bir suçtan öldürüldüğü, yok edildiği için okulda her gün kalkıp şunu söylemek zorunda; “benim babam devrim düşmanıydı, cezası verildi, ondan nefret ediyorum.” Fakat akşam eve geliyor, ağlıyor. “Nasıl olur? Benim babam nasıl hain olur? Ben bunu söylemek istemiyorum.” Diyor. Karakız Apası ona, “evladım, senin baban hain değildi” diyor. “Sen bunları boş ver, tarih bizi aklayacak.”
Ramazan Korkmaz
Sayfa 390 - T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı
Cemile'yi yazdıktan sonra çok sert eleştirilerle karşılaştığını anlatıyor. Ateşli komünistlerden bir yazar, "Bu roman anavatana ihanettir" diye başlayan bir konuşma yapmış o zamanlar:

"Cemile'nin kocası vatan için faşistlere karşı cephede dövüşürken o başka bir adama aşık olup onunla gidiyor."

Cengiz gülerek, "İyi ki Aragon hikayeyi çevirip Paris'te yayımladı." diyor. "Yoksa hapı yutmuştum."

Zülfü Livaneli
Ramazan Korkmaz
Sayfa 63 - T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı
Her fırsatta yılkıya kaçtığı için ayağına zincir köstek vurulmuş olması dolayısıyla Gülsarı hakkında söylenen ' köstekli ayaklarla yürüyünce yol bitmiyor... Köstekle yürümek bir cehennem azabı! ' ibaresi, toplumsal gelişmenin ayak bağı olarak görülen komünizm hakkında söylenmiş alegorik bir sözdür.
Aytmatov, Türk dünyası edebiyatında bilge ve öncü bir kimlik kazanarak yaşadığı toplumun kültürünü gelenekten geleceğe, ulusaldan evrensele taşımayı başarmıştır.

Ertuğrul Günay - Kültür ve Turizm Bakanı 2009
Ramazan Korkmaz
Sayfa 5 - T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı
Felaketler, dahilerin ortaya çıkmasında daima kurucu bir işlev üstlenir.
Ramazan Korkmaz
Sayfa 13 - T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı
Yaşam iyilik ve kötülüğe ait bu iki temel gücün mücadelesinden ibarettir ve bizler daima iyiliğin ve adaletin yanında olmalıyız.
Ramazan Korkmaz
Sayfa 18 - T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı
392 syf.
Türkiye Türkçesinde Aytmatov'un yazdığı ya da Aytmatov üzerine yazılmış bütün kitaplar vardı elimde; sadece bu yoktu. 2009 yılında Kültür Bakanlığı tarafından basılmış olan bu eseri nasıl olmuşsa o zamanlar edinmemişim.

Aytmatov'la ilgili ülkenin en yetkin isimlerinden biri olan ve en güzel çalışmalarından birini ortaya koyan Ramazan Korkmaz Hoca'nın editörlüğünde hazırlanan bu kitap, Aytmatov'un vefatından bir yıl sonra neşredildi. İçinde Türkiye'den ve Türk dünyasından çok sayıda yazarın, akademisyenin yazı, makale ve röportajlarının olduğu, fotoğraflarla desteklenmiş, oldukça başarılı bir referans eser çıkmış ortaya.

Cengiz Aytmatov, Türk dünyasının çıkarabildiği en büyük romancı. 160'dan fazla dile eserleri çevrilmiş, dünyanın saygın yazarlarından birisiydi. Kırgızistan gibi, yazılı edebiyatın 1920'lerde boy gösterdiği bir coğrafyada, evrensel nitelikte bir yazar olabilmesi bile başlı başına bir hadisedir. Kitapta Aytmatov ve eserleri çok farklı açılardan ve konularla işlenmiş.

Hacminin büyüklüğü ve kuşe kağıda basılmış olması -ışık yansıması nedeniyle- okunmasını biraz güçleştiriyorsa da Aytmatov okurları ve araştırmacıları için çok kıymetli bir eser olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.
232 syf.
Cengiz Aytmatov'un da bizatihi ifade ettiği gibi, bence de Aytmatov hakkında yazılmış en başarılı kitaplardan biri. Aytmatov felsefesini yansıtan, eserlerini hakkıyla inceleyen çok iyi bir eser.
232 syf.
·Beğendi
Tutkunu olduğum Aytmatov'a bambaşka bir açıdan bakmamı sağlayan bir kitap. Aytmatov'ü külliyat halinde okuduktan sonra muhakkak okunmalı. Bambaşka ufuklar açıyor.
232 syf.
·4 günde·7/10
Yazar, günümüzün en büyük sorunlarından biri olmasına rağmen üzerinde yeteri kadar durulmayan mankurtlaşma sorununu ve bu sorundan kurtulmak için izlenmesi gereken öze dönüş yollarını anlatırken Aytmatov'un eserlerini referans göstermiş. Kitapta, insanın kendi özüne ne kadar yabancılaşabileceği, dahası nasıl kendi özünü yok etmeye çalışan gücün bir parçası olabileceği en acı örnekleriyle anlatılmaktadır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ramazan Korkmaz
Unvan:
Ardahan Üniversitesi Kurucu Rektörü, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi, Kafkasya Üniversiteler Birliği Başkanı
Doğum:
Ardahan, 1962
1962 yılında Ardahan'ın Çıldır ilçesi Kayabeyi köyünde doğdu. İlk öğrenimini Ardahan’da, orta öğrenimini Erzurum Yavuz Selim Öğretmen Lisesi’nde (1978) ve yüksek öğrenimini Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı (1985). Aynı yıl Fırat Üniversitesi’nde Araştırma Görevliliği sınavlarını kazanarak akademik çalışmalarına başladı.Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Keçeci-zade İzzet Molla ve Mihnet-Keşan Üzerine Bir Araştırma (VI+ 447 s.) adlı çalışmasıyla yüksek lisans (1988); Sabahattin Ali- İnsan/Eser (XII+403 s.) adlı çalışmasıyla da doktora öğrenimini tamamlayan (1991) Korkmaz, 1996 yılında Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı’nda doçent ve 2002 yılında da profesör oldu. Fırat Üniversitesi kadrosunda olan ve Doğu Akdeniz Üniversitesi (KKTC)’nde ‘konuk öğretim üyesi’ sıfatıyla 4 yıl çalışan Ramazan Korkmaz, Sabahattin Ali /İnsan-Eser, (Yapı Kredi Yayınları İstanbul-1997) adlı çalışmasıyla TİSAV’ın Edebiyat Bilim Ödülü (1997)’nü aldı. Bişkek Bilimler Akademisi’de (2001) Aytmatov ile ilgili araştırmalar yapmış bulunan ve Bilkent Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile “Türk Edebiyatı Tarihi Projesi”ni (4 cilt) yazar ve editör olarak tamamlayan Korkmaz’ın; yurtiçi ve Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna, Rusya, Azerbaycan, Kırgızistan ve KKTC gibi ülkelerde sunulmuş yurtdışı tebliğleri ve alanıyla ilgili yayınlanmış 60’ın üzerinde bilimsel makalesi mevcuttur. Dekan yardımcılığı, bölüm başkanlığı ve yönetim kurulu üyelikleri gibi idari görevlerde de bulunmuş olan Ramazan Korkmaz, 26 Mayıs tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliğine getirilmiştir. Ayrıca, Europe Business Assembly (EBA) tarafından İngiltere’nin Oxford şehrinde 25-27 Ekim 2012 tarihleri arasında yapılan “Oxford Liderler Zirvesi” toplantısında Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’a “Yılın Rektörü” ödülü takdim edilmiştir. Ramazan Korkmaz'ın yabancı dili İngilizcedir. Evli ve üç çocuk babası olan Korkmaz, şu an Ardahan Üniversitesi Kurucu Rektörü görevindedir.

Yazar istatistikleri

  • 11 okur beğendi.
  • 18 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 20 okur okuyacak.