Rasim Özdenören

Yazar 8,5/10 · 437 Oy · 36 kitap · 1382 okunma ·  464 beğeni

Yazarın Bilgileri

  • Yazarın Adı:
    Rasim Özdenören
  • Unvan:
    Türk Öykü ve Deneme Yazarı.
  • Doğum:
    Kahramanmaraş 1940

Yazar İstatistikleri

464 okur beğendi.
437 puanlama · 715 alıntı
4 haber · 12.416 gösterim
1.382 okur kitaplarını okudu.
1.001 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
75 okur kitaplarını şu anda okuyor.
33 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Rasim Özdenören'in Biyografisi

Rasim Özdenören (d. 1940, Maraş), Türk öykü ve deneme yazarı. İlk ve orta öğrenimini Maraş, Malatya, Tunceli gibi Güney ve Doğu şehirlerinde tamamladı. İ.Ü. Hukuk Fakültesini ve İ.Ü.Gazetecilik Enstitüsü’nü bitirdi. Devlet Planlama Teşkilatı’nda uzman olarak çalıştı. Bir ara araştırma amacıyla ABD’nin çeşitli eyaletlerinde, 1970-1971’de iki yıl kadar kaldı. 1975 yılında Kültür Bakanlığı Bakanlık Müşavirliği görevine geldi. Aynı bakanlıkta bir yıl da müfettişlik yaptı. 1978’de istifa ederek ayrıldığı devlet memurluğuna bir süre sonra tekrar döndü. Çok Sesli Bir Ölüm ve Çözülme adlı hikâyeleri ayrıca TV filmi yapılmış, bunlardan ilki, Uluslararası Prag TV Filmleri Yarışmasında jüri özel ödülünü almıştır.Rasim Özdenören’in, Türk edebiyatında adını duyurmaya başladığı yıllar, köy romancılığının etkisinin artık azalmaya başladığı, varoluşçu yazarların etkisinin daha fazla hissedildiği yıllardır. O yıllarda roman ve öykü yazarları genel olarak Batı kaynaklı bir anlayışla, sanki dışarıdan bakan bir gözle eserlerini yazmışlardır. Özdenören ise daha çocukluğunda Anadolu’nun birçok ilini gezerek, orada yaşayarak, köyünü, kasabasını, şehrini tanıyarak, kendisine “ayrıntı avcısı” dedirtecek bir özellik ve güçlü bir tasvir yeteneğiyle, insanın evrensel yanlarını öne çıkararak yazmıştır öykülerini. Yazar, gençliğinin ilk yıllarından itibaren kendine edebiyatı ciddi bir meşale olarak seçen insanlardan oluşan bir arkadaş grubuna dâhil olmakla, sonraki yıllarda şekillenecek edebî şahsiyeti için çok önemli bir zemin bulmuştur. Bu arkadaş grubu Özdenören’in anlaşılmasında kilit konumdadır. Çünkü Özdenören’in okumaları, edebî ilgileri büyük oranda bu arkadaş grubunda şekillenmeye başlamış; sonraki yıllarda tanıştığı Sezai Karakoç’un etkisiyle bir bütünlük kazanmıştır. Özdenören’in Amerika’ya gidip orada iki yıla yakın bir süre kalması vesilesiyle çağdaş dünyanın en önemli merkezini tanımasının da eserlerine olumlu yansımaları olmuştur. O, yerli olmak nedir, bu nasıl gerçekleştirilir, sorularının cevabını öyküleriyle vermiş bir yazardır. Hikâyelerinin kahramanları, çevremizde rahatlıkla görebileceğimiz, dokunabileceğimiz kişilerdir.

Rasim Özdenören, gerek denemelerinde gerekse öykülerinde, meselenin anlatmak olduğunu ilk öykülerinden başlayarak kavramış bir yazardır. O, İslami kimliğiyle tanınan bir öykücü olmasına rağmen öykülerinde hiçbir zaman, dönemindeki birçok yazarda görüldüğü gibi, inandığı şeyleri okuyucusuna dayatmamış, vermek istediği mesajı öyküyü örselemeden, akışı ve yapıyı bozmadan anlatmayı bilmiştir. Anlatırken de dili ustaca kullanmış, yer yer de adeta şiir yazmıştır.

Rasim Özdenören'in Kitapları Kitap Ekle

8,7/ 10  (12 Oy) ·  35 Okunma
9,0/ 10  (11 Oy) ·  27 Okunma
7,6/ 10  (5 Oy) ·  23 Okunma
8,5/ 10  (13 Oy) ·  21 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Hârizmî, bir alıntı ekledi.
 20 Eyl 06:50

İnsanlar birbirini tanımadıkları için severler, dedi, şaşırtıcı değil mi? Tanıdıktan sonra nefret ederler birbirlerinden.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 119 - İz Yayıncılık)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 119 - İz Yayıncılık)
Ahmet, bir alıntı ekledi.
27 Ağu 13:12 · Kitabı okudu · 9/10 puan

" Kimse olduğum gibi görmek istemiyor beni. Herkes kendi icat ettiği gibi bakıyor bana. "

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 97)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 97)
Selman Ç., bir alıntı ekledi.
14 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hep yalana inanmaya alışmış olanlar doğruya inanmakta güçlük çeker.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 98 - İz Yayıncılık)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 98 - İz Yayıncılık)
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
06 Oca 21:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsanın yapmadığı şeyi söylemesi nasihat değildir, ahkâm kesmedir.

Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 124 - İz Yayıncılık)Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 124 - İz Yayıncılık)
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
06 Oca 15:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ben, asıl kendi hatalarından kaçan, kendi hatalarını görmezlikten gelen tavırdan korkarım.

Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 88 - İz Yayıncılık)Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 88 - İz Yayıncılık)
Ahmet, bir alıntı ekledi.
27 Ağu 11:53 · Kitabı okudu · 9/10 puan

" İnsanlar birbirlerini çok geç tanıyor. "

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 62)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 62)
Ahmet, bir alıntı ekledi.
13 Eyl 22:14 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" İnsan eskir, eskimeyen zamandır. "

Çözülme, Rasim Özdenören (Sayfa 36)Çözülme, Rasim Özdenören (Sayfa 36)
Sümeyye K., bir alıntı ekledi.
22 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Müslümanın en etken tebliğ aracı bizzat yaşayışıdır.

Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 43)Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 43)
Sergen Özen, bir alıntı ekledi.
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İmam Gazalî şöyle diyordu: "Ömrün bitmiş, fakat sen yalvarmış yakarmışsın, sana bir gün daha verilmiş; işte şimdi öyle bir günde bulunuyorsun, öyle bir günde ne yapacaksan, her gün aynı gayretle o işe sarıl, öyle çalış, öyle ibadet et, öyle yaşa."

Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 171 - İz yayıncılık)Müslümanca Yaşamak, Rasim Özdenören (Sayfa 171 - İz yayıncılık)
Sergen Özen, bir alıntı ekledi.
14 Nis 01:32 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Yarın" diye düşünülen şey artık çoğumuz için öte dünya kaygısı olmaktan çıkmıştır.

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 23 - İz yayıncılık, 25. baskı.)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 23 - İz yayıncılık, 25. baskı.)
Bütün Alıntıları Göster

Rasim Özdenören ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.