Raymond Radiguet

Raymond Radiguet

Yazar
7.9/10
28 Kişi
·
67
Okunma
·
6
Beğeni
·
976
Gösterim
Adı:
Raymond Radiguet
Unvan:
Şair,yazar
Doğum:
Fransa, 18 Haziran 1903
Ölüm:
Fransa, 12 Aralık 1923
Bir insan ölecek gibi olduğunda, ölümü tattığını sanır. Nihayet ölümle karşı karşıya kaldığındaysa tanıyamaz: "Fakat bu değildi," der ölürken.
Beni ayıplayacaklar, daha önce, savaşın bu kadar genç çocuklar için ne demek olduğunu düşünsüler bir: dört yıllık koca bir tatil.
Çocukların bencillikleri bizimkinden farklı mı?
Kırda, yaz gününde biz yağan yağmura lanet ederken, çiftçiler o yağmur için dua ederdi.
Raymond Radiguet
Sayfa 13 - Zeplin Roman
141 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Yirmi yaşında tifo'dan hayata gözlerini yuman Raymond Radiguet'in on dokuz yaşında yazdığı bu romana hayran olmamak elde değil. Sade, yalın bir anlatım, tutku dolu olağanüstü bir kavrayış, sürükleyici bir konuyla, bir araya gelirse, o kitabı bitirmek için elinizden geleni yaparsınız.

Fransız yazar bu kısacık hayatına iki roman sığdırmış. İlk romanı olan İçimizdeki Şeytan ölümünde önce yayınlandıysa da son romanı olan Orgel Kontu'nun Balosu'nun yayınlamısından önce hayatını kaybetmiştir. XX. yüzyılın usta romancıları arasında gösterilen Radiguet'in o kusursuz üslubu herkesi etkilemiştir.

Adı olmayan bir anti kahraman yaratmış Radiguet. Yasak bir aşk'ın içinde çıkış yolları arayan on altı yaşında bir ergenin verdiği tepkileri hayranlıkla okuyacağınıza eminim. Arada yaptığı yanlışların işin içinden çıkılmaz bir hal alması, romanı derin uçurumlara doğru sürüklemektedir. Aykırı asi gencimiz, şüphe dolu bu aşkın içinde bazen yükselen bazense alçalan, nitelikleriyle göz doldurmaktadır. Bu roman için söylenecek bir cümle varsa o da; Tutku, ihtiras ve aşk'tır.
141 syf.
"Tüm anneler, prensip olarak şu hayatta en çok oğullarının mürüvvetini görmek isterler ama seçtikleri eşleri hiç bir zaman oğullarına uygun bulmazlar."
(sayfa 108)

Kitaptaki hikaye o kadar canlı anlatılmıştı ki, okuyanda sanki en yakın arkadaşının gizli bir sırrını uzun uzun dinlemiş hissi yaratıyor.
Birinci Dünya Savaşı sırarsında Paris'te geçen bu hikayede François, kendisi 16 yaşında, güzeller güzeli Marthe'ya aşık oluyor. Yalnız bu aşkta tehlikeli bir şey var, Marthe nişanlı evlenmek üzere...

Beni bu kitapta en çok şaşırtan durum , yazarın bu kitabı "on dokuz" yaşında yazmış olması ve yetenekli yazarın ne yazık ki, yirmi yaşında tifodan vefat etmesi.

Kısacacık ömrüne üç kitap sığdırmış bu yazarın vefat ederken en yakın arkadaşına söylediği son sözler şuymuş:
"Dolaşan bir renk var ortalıkta ve o renkte saklananlar..."

Radiguet her zaman gençlerin yazma hakkını savunarak ‘bu bir gerçek, hem de hiç savsaklanmayacak bir gerçek, yazmak için yaşamış olmak gerekir'
demiş.
Bence bu İçimizdeki Şeytan kitabını adeta yazmamış yaşamış. Zaten söylentilere göre, kitap kendi hayatındaki bir kesiti anlatıyormuş.
141 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Aslında kitap hakkında söyleyecek çok şey yok. 1903_1923 yılları arasında bir yasak aşkı konu alıyor. İlginç tarafı kahraman çocuk dediğimiz bir yaşta.(16) Bu aşkı yaşarken neler hissettiğini, aşkından bazen emin olamadığını ama daha sonra bu düşüncesinden nasıl pişmanlık duyduğunu, gel gitlerini, kendi çıkarları için savaşın bitmesini istemeyecek kadar bencil oluşunu, bazen korkarken bazen umursamaz oluşunu, ikilemlerini...sanki ben yaşıyormuşum anlatıyor.

Ama bu kitabı okumamım öncelikli sebebi yazarın yirmi yıllık ömründe yazdığı sınırlı sayıdaki eserden biri oluşu. Ayrıca yazarın kimi Fransız eleştirmenler tarafından " romanın Rimbaud'su" olarak nitelendirilmesi.

Keyifli okumalar:)

Yazarın biyografisi

Adı:
Raymond Radiguet
Unvan:
Şair,yazar
Doğum:
Fransa, 18 Haziran 1903
Ölüm:
Fransa, 12 Aralık 1923

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 67 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 87 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.