Rebecca Pawel

Rebecca Pawel

Yazar
5.7/10
3 Kişi
·
10
Okunma
·
0
Beğeni
·
747
Gösterim
Adı:
Rebecca Pawel
Unvan:
Amerikalı Lise Öğretmeni ve Yazar
Doğum:
New York, Amerika Birleşik Devletleri, 24 Temmuz 1977
Ama, ölü bir adam niçin konuşma ihtiyacı duysun veya neler olduğunu anlamaya çalışsın ki?
274 syf.
·7 günde·7/10
İki karşıt taraf; Cumhuriyetçi-Falanjist. Franco döneminde İspanya. Öldürülen falanjist'in katilini bulmaya çalışan çavuş Tejada'nın karşısında sosyalist Gonzalo. Gonzalo'nun derdi intikam. Tejada sevdiği kadını vurmuş, öldürmüş. Ölümü hiçe sayarak dalıyor Madrid'in karanlık, kaçakçılık, cinayet, tecavüz ile dolu sokaklarına.

Tarihi Polisiye olarak türlendirilmiş roman. Devamında üç kitap daha var. Yazar öyle ince bir hat üzerinden anlatıyor ki öyküsünü, ne taratan olduğunu, fikrini-zikrini açık etmeden ilerliyor anlatı. Klişeleştirme derdi yok, ideolojik etiketlerden önce, odağında insanın sıradanlığı, insan oluşu var hep.

savaş, aynı zamanda büyük şehirlerde, yeraltında işlenen suçlar, karaborsa, hiçbir vicdana, kurala, ahlaka sığmayan bir yaşam da demek. Bir kaşık kahve, şeker, un, et, kibrit kutusu kadar çikolata, bir okul defteri, insanların ulaşamayacakları, hayalini kurdukları şeyler.

Tüm kitap boyunca altı çizilecek bir satır bulamadım. Ne varsa, ne verilmek isteniyorsa anlatının bütünü sırtlanıyor bunu. Acı, üzüntü, coşku, korku duyguları arasında ilerlerken kahramanlar, onlarla bereber yaşıyorum-ne kadar olursa artık- karmaşık duyguları.

Bakalım, devamı ne gösterecek...

Yazarın biyografisi

Adı:
Rebecca Pawel
Unvan:
Amerikalı Lise Öğretmeni ve Yazar
Doğum:
New York, Amerika Birleşik Devletleri, 24 Temmuz 1977

Yazar istatistikleri

  • 10 okur okudu.
  • 9 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.