Recaizade Mahmut Ekrem

Yazar 7,1/10 · 508 Oy · 7 kitap · 2843 okunma ·  146 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

146 okur beğendi.
508 puanlama · 119 alıntı
0 haber · 7.131 gösterim
2.843 okur kitaplarını okudu.
683 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
44 okur kitaplarını şu anda okuyor.
76 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Recaizade Mahmut Ekrem'in Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Recaizade Mahmut Ekrem'in Biyografisi

Edebiyatımızın yenileşme ve gelişmesinde büyük emeği olan Recaizade Mahmut Ekrem, Mart 1847′de İstanbul’da doğdu. Babasından Süryanice ve Farsça öğrendi. 1858′de ilköğrenimini tamamladı, özel öğrenim görerek yetişti. Mekteb-i İrfan’ı bitirdikten sonra (1858) girdiği Harbiye İdadisi’ndeki öğrenimini sağlık sorunları nedeniyle tamamlayamadı. Resmi görevle Trablusgarp’a gönderildi. 1908′de 2. Meşrutiyet’ten sonra kurulan Kamil Paşa kabinesinde Maarif Nazırı oldu. Namık Kemal’le tanışmasının ardından Encümen-i Şuara’ya katıldı. İlk yazıları Namık Kemal yönetimindeki Tasvir-i Efkâr gazetesinde yayınlandı. 1870′lerden sonra kendisini tümüyle yazılarına verdi. Batı edebiyatından çeviriler yaptı. 1870′te ilk oyunu Afife Anjelik, 1871′de ilk şiir kitabı Nağme-i Seher yayınlandı. Yaşamını yitirdiğinde Meclis-i Âyan üyesiydi.

Edebî Hayatı

Recaizade Mahmut Ekrem, tüm edebî hayatı boyunca gençlere edebiyatı öğretme gayreti içinde olmuştur. Edebiyatın yenileşmesi üzerinde yoğun çalışmaları olan sanatçı, Servetifünun edebiyatının da temellerini atmıştır. Bu edebiyatın kurucusu olan Tevfik Fikret, onun Galatasaray Lisesi’nden öğrencisidir. Şinasi ve Namık Kemal gibi birçok edebî türde eserler veren Recaizade Mahmut Ekrem, şiir için her güzel şey şiirin konusu olabilir görüşünü savunmuş ve şiirin konusunu genişletmiştir. O döneme kadar Divan şiir geleneğinin temel ilkelerinden biri olan “göz için kafiye” anlayışını terk ederek “kulak için kafiye” anlayışını benimsemiştir. Bu meseleden dolayı da dönemin eski edebiyat taraftarlarının lideri durumundaki Muallim Naci ile sert tartışmalara girmiştir. Divan şiiri biçimlerini kullanmış; ancak bu biçimlerde zaman zaman değişikliklere gitmiştir. Nesir yönü şiirlerine göre daha başarılı olan sanatçının özellikle eleştirileri önemlidir. Eski edebiyat taraftarlarına yaptığı eleştirilerle o dönemde yeni edebiyatın sesi olmuştur. Edebiyat bilgilerinin yer aldığı Talim-i Edebiyat ve edebiyatımızdaki ilk realist roman olan ve yanlış Batılılaşmayı eleştirdiği Araba Sevdası onun önemli düz yazı eserleridir.
Yunus Emre Dilsizmen, bir alıntı ekledi.
19 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsan mutlu olunca vakit nasıl çabuk geçiyor!"

Araba Sevdası, Recaizade Mahmut Ekrem (Sayfa 73 - Şule Yayınları)Araba Sevdası, Recaizade Mahmut Ekrem (Sayfa 73 - Şule Yayınları)
Bekir İstanbul, bir alıntı ekledi.
20 Oca 2016

“Bir Kitabullah-ı azamdır serâser kainat
Hangi harfi yoklasan manası hep Allah çıkar..”

Recaizade Mahmut EkremRecaizade Mahmut Ekrem
Yunus Emre Dilsizmen, bir alıntı ekledi.
26 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevda -ki bir insanın yalnız gönlüne değil, akıl ve fikrine elinde olan iradesine, kısacası bütün duygularına, manevî kuvvetlerine hâkimdir-

Araba Sevdası, Recaizade Mahmut Ekrem (Sayfa 160 - Şule Yayınları)Araba Sevdası, Recaizade Mahmut Ekrem (Sayfa 160 - Şule Yayınları)
Yunus, bir alıntı ekledi.
 10 Oca 15:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"O da bir çiçek değil miydi?..
...Çiçek, çiçekten hoşlanır."

Araba Sevdası, Recaizade Mahmut Ekrem (undefined)Araba Sevdası, Recaizade Mahmut Ekrem (undefined)
Yunus Emre Dilsizmen, bir alıntı ekledi.
22 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Onu seviyorum, seviyorum, seviyorum. Öyle ise ne yapmalı?.. Aramalı, bulmalı, yalvarmalı, arkasını bırakmamalı.

Araba Sevdası, Recaizade Mahmut Ekrem (Sayfa 114 - Şule Yayınları)Araba Sevdası, Recaizade Mahmut Ekrem (Sayfa 114 - Şule Yayınları)
Cansu, bir alıntı ekledi.
04 May 2017

Bağımlılığın her türlüsü sahibine türlü rezillikler ettirir. Özellikle aşk ve sevda, insanı hepsinden fazla maskara eder.

Araba Sevdası, Recaizade Mahmut Ekrem (Sayfa 41)Araba Sevdası, Recaizade Mahmut Ekrem (Sayfa 41)
Bütün Alıntıları Göster

Recaizade Mahmut Ekrem ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.