Recep İhsan Eliaçık

Recep İhsan Eliaçık

Yazar
8.6/10
93 Kişi
·
284
Okunma
·
84
Beğeni
·
3.863
Gösterim
Adı:
Recep İhsan Eliaçık
Unvan:
Türk Yazar ve Düşünür
Doğum:
Kayseri, 23 Aralık 1961
Yazar ve Düşünür. 23 Aralık 1961’de Kayseri’de doğdu. Kayseri ve Kırşehir’deki değişik okullarda ilk, orta ve lise öğrenimi tamamladı (1980). Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okudu (1985-1990). İlahiyat Fakültesi’nden ayrılarak bağımsız yazarlık hayatına başladı...

30 yılı aşkın süredir düşünce ve yazı hayatına devam ediyor.

En son Yarın Dergisi'nde kapanana kadar 4 yıl, Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı Söz ve Adalet Dergisi’nde kapanana kadar 8 ay, Gerçek Hayat Dergisi'nde iki yıl yazdı. Kitapları İnşa Yayınlarından çıkıyor. Şu ana kadar 20 kitabı yayınlandı. Evli ve beş çocuk babası. Arapça ve İngilizce biliyor, İstanbul’da yaşıyor.
Şu ana kadar yapılıp durduğu gibi "Evrim var demek ki Allah yok." veya "Allah var demek ki evrim yok." mantığının her ikisi de yanlıştır.
Recep İhsan Eliaçık
Sayfa 156 - İnşa Yayınları, 7. baskı
Sade bir sözdür fakat hikmetlerin en mücmeli: bir halas imkânı var: ahlakımız yükselmeli, yoksa pek korkunç olur katmerleşip hüsranımız… Çünkü hem dünya gider, hem din, eğer yapmazsanız
"Ya açar bakarız Nazm-ı Celil'in yaprağına,
Ya üfler geçeriz bir ölünün toprağına,
İnmemiştir hele Kur'an, bunu hakkıyla bilin;
Ne mezarlıkta okunmak, ne de fal bakmak için.
Ölüler dini değil, sen de bilirsin ki bu din
Diri doğmuş, duracak dipdiri, durdukça zemin. "
Bunu hiç unutma evlat. Batı hiçbir zaman uygar olmamıştır ve bugünkü refahı, devam edegelen sömürgeciliği; döktüğü kan, akıttığı gözyaşı ve çektirdiği acılar üzerine kuruludur...
İhsan eliaçık'i internette videolarına rast geldim ve dini konulardaki görüşleri bana çok realist ve insana dair gelmişti. Kuran tefsirini okumaya karar verdim ve şimdi bundan çok hosnutum.

Kuran meali okuduğumda aklıma takılan noktalar oluyordu. Burada acaba ne denmek istiyor diye kendi kendime sorup duruyordum ama cevabını bulamiyordum. İnternetten başka kişilerinin de goruslerini dinliyordum. Ancak ben ihsan eliaçık'in görüşleri kadar hayatın içinden, insana dair yorumlar görmedim.

En basit örneğiyle mucize kavramını
irdelemesi, dönemin tarihi ve uygarlıklarıni hesaba katarak Allah'in burada asıl ne anlatmak istediğini çok yerinde tespitler ve yorumlarla anlatmış. Ben başka birçok kişiden de bu konular da yorumlar dinledim ama bana en mantiklisi İhsan Eliaçık geldi. Ufkum açıldı diyebilirim.

Kitabın ismi Yaşayan Kuran. Gerçekten bu isme layık bir tefsir olmuş. Çünkü bazı mufessirler Kuran'i 7. Yüzyıldan bakarak o şartlardaki insanlara aktariyormus ve acikliyormus gibi tefsir ediyorlar. Böyle olunca da insan bu tefsirlerden kendi hayatına dair bir bilinç kazanamiyor, ibret ve örnekler alamıyor. En azından ben alamiyordum. Yazarın da sürekli degindigi gibi Kuran'in hitabi 7. Yüzyıl insanlarinin anlayacağı şekilde ama verdiği mesajlar evrensel. Bu çerçevede her ayeti okurken, üzerine düşünürken Allah bu ayetten bana ne demek istiyor, ne anlatmak istiyor diye dusunmek lazim. Ebû leheb'e lanet okurken 7. Yüzyılda yaşamış ve artık hayatta olmayan bir kişiye okunuyor lanet, gelmiş geçmiş diyerek değil Ebû leheb'in nasıl bir kişi olduğu ve simgeledigi tipi anlamak ve Allah'in hangi tip insanı kinadigini idrak etmek ve bu tipin özelliklerine sahip olmamaya özen göstermeliyiz.

Özetle Yaşayan Kuran tefsiri ismini hakeden bir tefsir. Benim kafamı kurcalayan bir çok soruya cevap verdi. Herkese de tavsiye ederim. Tabiki başka insanların da tefsirlerini okumaya devam edecegim. Farklı görüşleri alıp kendi akıl suzgecimden geçirip Allah'in bana ne anlatmak istediğini anlamaya calismaya devam edecegim.

Not: Kitabın girisinde yazarın 'bunlar benim görüşlerim, yorumlarim, yanlışlarım olabilir, yapacagim yanlislardan Allah'a siginirim diyen kişinin tefsiri okumaya değerdir. Çünkü geçmişte ve günümüzde ne itibar gören sözde 'alım, hoca, bediuzzaman, gavs, hacı, hoca' var ki kitaplarının girişine 'bu kitabı eleştiren' yanar tarzında saçma laflar koyarak kendi laflarimi kutsuyorlar. Böyle yapan insanlara karşı birkaç adım uzak durun ve temkinli olun. Nacizane tavsiyem.
Aliya'nın hayatını öğrenmek isteyenler için gayet güzel bir kitap. Bosna'nın tarihini, Aliya'nın hayatını ve Doğu ile Batı Arasında İslam isimli kitabın özetini yazmış yazar. Ben kitabın kendisini okumayı düşündüğüm için özet bölümünü okumadım. Her halükarda çok keyifliydi. Aliya'ya bir kere daha hayran oldum. Iyi ki var olmuşsun Bilge Kral.
İhsan Eliaçık'İn sosyal medyada paylaşılan bir akıntısı üzerine tanımaya başladım. "Komşusu açken tok yatmamak için zengin mahallesine taşınanlar var.!" diyordu. Bu cümle beni çok etkiledi ve araştırmaya başladım ve bu kitabı almaya karar verdim. İyiki almışım.
Kitap adından da anlaşılacağı üzere dinin, ibadetlerin bireysel faydasından çok toplumsal faydasına değiniyor. Ayetler üzerinden açıklama yapıyor. Ali Şeriati'ye benzer bir yaklaşımı var. Okumaya değer bir kitap.
"Bilge Kral'ı tanımak istiyorum," diyorsanız bu kitabı okuyun. İhsan hoca, Aliya'yı, daha önceden hiçbir yerde rastlamadığım bir şekilde ele almış. Klasik biyografiden daha çok epik bir anlatım var. Tavsiye ediyorum...

İhsan Eliaçık'ın, kendi tabiriyle "Yenilikçi Müslüman Düşünürler" dediği kişiler hakkında yazdığı ve biyografi sayılabilecek kitapların tamamını okudum.
İhsan hocanın bu kitabında Mehmet Akif tanımı; D. Mehmet Doğan'ın/Camideki Şair, M. Önal'ın/Müstesna Şair, Mustafa Özçelik'in/Gençler İçin M. Akif ve Safahat kitaplarındaki Mehmet Akif tanımı gibi değil. İhsan hoca, dönemin koşullarına göre bile Mehmet Akif'in evrensel yönünü ele almış. Güzel bir kitap. 2015'te İhsan hocayı tanıdığım ilk kitaplarındandır. Zevkle okudum. Tavsiye ediyorum...

İhsan Eliaçık'ın, kendi tabiriyle dediği "Yenilikçi Müslüman Düşünürler" diye hakkında yazdığı ve biyografi sayılabilecek kitapların tamamını okudum.
Daha önceden SİYER-İ NEBİ denen, Muhammed Aleyhi's Selâm'ı anlatan kitapları okumuşsanız, bu kitap sizi tepe-taklak edebilir. Odaya giren birinin Nebi Muhammed Aleyhi's Selâm'ı tanımayacak kadar, Nebi'nin mütevazı olması insanın garibine gidiyor zira klasik siyerler, Nebi'yi göz kamaştırıcı anlatıyor. Oysa Nebi/Resul Muhammed Aleyhi's Selâm'ın pratikte yaptıkları (köleliği kaldırma, cariyeliği yasaklama, adalet, barış, özgürlük ilkesi...), göz kamaştırıyordu...

Bu kitabı muhakkak okumalısınız.
Dine farklı bir açıdan yaklaşmak, neredeyse ezberlediğimiz bazı dini açıklamalara alternatifler okumak, ilgili ilgisiz herkese iyi gelebilecek, farklı bir adım. Bu açıdan İhsan Hocanın tüm kitapları okunmaya değer. Kur'an'a Giriş ise, birçok konuya değinen kapsamlı bir kitap. Herkese tavsiye ederim.
Sosyolog ve aynı zamanda, dinler ve düşünceler tarihi alanında uzman olan ali şeriati'nin dinin yanlış yorumlanması ile.ilgili, görüş, itiraz ve önerilerini çok güzel özetlemiş sayın yazar.
Bakış açınıza yeni bir ufuk açacağına inanıyorum.
R.İhsan ELiaçık'ı ilk olarak Gezi hareketinde duyup tanıdım.Dinin aydınlık,barışçıl yüzü olarak gördüm.Bu kitabı da beni yanıltmadı.Dinimizi doğru dürüst anlamak istiyorsak Kur'an-ı Kerim'i ve aydın din adamlarının yazdıklarını- Arapçada kelimelerin birkaç anlama gelmesi nedeniyle-okumak gerektiğini düşünüyorum. Bu kitapta R.İhsan Eliaçık 2005-2006 yıllarında yazdığı yazılardan bir derleme yapmış.Bu kitabı okuyunca bazı olaylara bakış açım değişti.Dinimizi yobazların elinden kurtarmak isteyenlerin bu yazıları okumasını öneririm.Dinimizi ne kadar iyi öğrenirsek o kadar iyi savunabilir ve onu kullananlara karşı o kadar donanımlı olabiliriz.
"Bizim dinimizin ilk emri okudu" deyip durduğu halde dünyada okuma oranı bakımından en geri sıralarda olmasından da anlaşılacağı gibi Islam dünyası toplulukları , "öksüzün" vicdanında ilk böyle yankılamaya başlayan bu ilahi hitabı ne derece doğru anlamakta ve yaşamaktadır?
Sözün özünü anlatmış daha ilk sayfada... Çok övüldü mealiniz bir yudum alıp yaşamaya geldim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Recep İhsan Eliaçık
Unvan:
Türk Yazar ve Düşünür
Doğum:
Kayseri, 23 Aralık 1961
Yazar ve Düşünür. 23 Aralık 1961’de Kayseri’de doğdu. Kayseri ve Kırşehir’deki değişik okullarda ilk, orta ve lise öğrenimi tamamladı (1980). Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okudu (1985-1990). İlahiyat Fakültesi’nden ayrılarak bağımsız yazarlık hayatına başladı...

30 yılı aşkın süredir düşünce ve yazı hayatına devam ediyor.

En son Yarın Dergisi'nde kapanana kadar 4 yıl, Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı Söz ve Adalet Dergisi’nde kapanana kadar 8 ay, Gerçek Hayat Dergisi'nde iki yıl yazdı. Kitapları İnşa Yayınlarından çıkıyor. Şu ana kadar 20 kitabı yayınlandı. Evli ve beş çocuk babası. Arapça ve İngilizce biliyor, İstanbul’da yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 84 okur beğendi.
  • 284 okur okudu.
  • 28 okur okuyor.
  • 315 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları