Recep Şentürk

Recep Şentürk

Yazar
8.2/10
35 Kişi
·
114
Okunma
·
5
Beğeni
·
1.408
Gösterim
Adı:
Recep Şentürk
Unvan:
Din Sosyoloğu
Doğum:
Çankırı, 1964
1964de Çankırıda doğdu. 1988de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra aynı bölümde asistan oldu. 1998de ABDde New York Columbia Üniversitesinde doktora çalışmalarını tamamladı. Fatih Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde öğretim üyesi ve İSAM’da araştırmacı çalışmıştır. Şu an Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsünde Enstitü Müdürü Olarak Çalışmaktadır.
İster mermi kullansın, ister oy pusulası, insan iyi nişan almalı. Kuklayı değil, kuklacıyı vurmalı.
Masiva , yani Allah’ tan başka her şeyi bırakıp Allah’a gitme yolculuğudur.
Recep Şentürk
Sayfa 14 - İlke yayınevi
Malcolm hapishaneyi bir okul gibi değerlendirir.Bir yandan kendi başına kitaplar okurken,diğer yandan hapishaneye Harvard ve Yale gibi tanınmış üniversitelerden gelerek ders veren profesörlerin derslerini dinler.
İslam,insan haklarını evrensel planda savunmayı,kime,kim tarafından ve nerede yapılırsa yapılsın haksızlığa "gerekli her yolla" karşı koymayı emreder.
Recep Şentürk
Sayfa 10 - İlke yayıncılık
“Güvenemeyeceğim bir yarış atım olmasına,güveneceğim bir katırım olmasını tercih ederim.”
İslam’ın ırklar arasında kardeşliği sağladığını bizzat gören Malcolm,kimliğin deri renginde değil,inanç ve düşüncede temellendiğini hacda bizzat müşahede ederek öğrenmiştir.
Malcolm X öldüğünde gazeteler 'Malcolm meteliksiz öldü' diye manşet atacaklardır. Bu onun milyonlarca doları idare eden bir lider olduğu halde, hiç bir şekilde dürüstlükten ayrılmadığının tescili olmuştur.
"Bir suç işlendiğinde, ihmal göstererek suça zemin hazırlayan suçsuzlar da en az suçlular kadar suçludur."
Recep Şentürk
Sayfa 42 - İlke
Malcolm X hayatını değişik şekillerde geçiren ve bütün zorluklara rağmen İslamdan ayrılmayan önemli bir şahsiyetle tanıştım kitapta. Aslında öncesinden de tanımak istediğim ve bir türlü hayatı hakkında bilgi elde edemediğim muazzam bir insandı Malcolm x. Eseri okurken yapmış olduğu mücadelelerde her şeyini hiçe sayarak İslam yolunda yürümeye devamlılığını sağladı. Okuduğum Her sayfayı paylaşmak isterdim çünkü büyük bir davanın adamı bu kadar güzel anlatılır. Herkesin okumasını istediğim bir eser yani hiç nedense Malcolm X hakkında bilgi sahibi olmak gerek diye düşünüyorum. Çağa iz bıraktığı gibi bizim yüreğimize de İslami bir iz bırakmayı başaran bir lider MALCOLM X...
Malcolm X’in hayatını kısaca anlatan nitelikli bir kitap. Kitapta Malcolm’un hayatı 3 parçaya bölünmüş. Bitirdiğiniz taktirde Malcolm hakkında doğru ve yeterli bir Bilgi birikimine sahip olacaksınız. Detaylı araştırma yapacaklar için ise temel düzeyde olduğu için yetersiz sayılacaktır.
Malcolm X ( Hacı Malik el Şahbaz) .. tanınması/ tanıtılması gereken bir öncü şahsiyet. Hayatını her okuyuşumda kendisine hayranlığım daha da artıyor.(siyahi sempatikliği de var tabi:) ) Malcolm X , Amerikalı bir “siyahi” olduğu için ötekileştirmenin tüm sıkıntılarını yaşamış ve gafletle geçen gençlik yıllarından sonra hapse girip kardeşinin gönderdiği mektupla Elijah Muhammed’i tanımış ve yarı aydınlanma dönemine girmiştir. Daha sonra hacca giderek asıl İslamı tanımış ve hakikati gerçek manada kavramıştır. Irkçılığa karşı başlatmış olduğu mücadele ile yalnızca siyahilerin ve müslümanların değil bütün dünyanın ilgisini uyandıran bir lider olmuştur. Bu eseri okurken sıkılmayacağınızı umuyorum çünkü eseri kaleme alan Recep Şentürk, akıcı, açık ve sade bir dille Malcolm X ‘in hayatını anlatmıştır. Malcolm X ‘i hemen tanıyın derim. İyi okumalar..
Malcolm x'in hayatını okumaya bu kitaptan başlaya bilirsiniz.Malcom X ve görüşleri hiçbir zaman unutturulmamalıdır.Onun şahsını tanımayan Müslüman yoktur herhalde,fakat davasını tanımayan müslüman çoktur.Haklı Davası uğruna şehid olan kahraman Malcolm X'i çocuklarımıza tanıttırmalıyız,Batı'nın hayali süper kahramanlarını değil.
Bugün, burada -dünya üzerinde-, bu toplumda bir insan gibi saygı görmek ve bir insan gibi haklarımızın verilmesi için gereken her yolla var kılmayı amaçladığımız insanlık hakkımızı bildiriyoruz./ Malcolm X
Hep aynı tür kitaplar okumak yerine böyle kitaplar okumak daha iyi hem insanlara bir ibret olur hemde ders verici okurken insanın ağlayası geliyor bence çok güzel bir kitap herkese tavsiye ederim.
Meşhur Malcolm X biyografisinin kısa bir özetidir diye düşünebileceğiniz bu kitap, aslında Alex Harley'in kitabından oldukça farklılıklar taşıyor. Malcolm X'in hayatını tekdüze anlatmak yerine, fikirlerine ve ideallerine de öz bir şekilde değinen Şentürk, fikrimce Malcolm X'i tanımak isteyen bir kimse için yeterli olan içeriği bizlere sunmuş.
Malcolm X'in hayatını özetleyip onun davası üzerine yazılmış bu önemli kitabı herkesin okumasını isterim.Herkes Malcolm X'i tanır ama nasıl? Sadece Malcolm X 'i tanımak mı dert? Onun davasını öğrenmeliyiz ne uğruna sıkıntılar çekip şehit olduğunu öğrenmeliyiz.Daha önce malcolm X'i tanımayan ben bu kitap sayesinde tanımış oldum bu adamı ve çok sevdim öyle bi sevdim ki yazarın üslubunu da ağladım bazı kısımlarda.. Size de tavsiye ederim alın okuyun
Prof.Dr. Recep Şentürk'ün, "sosyal bilimlerle çağı yorumlamak" adlı kitaptaki makalesi çok ilgimi çekmişti.
Yazara bu vesileyle ulaştım.
"Açık toplum" tanımı başka kitaplarda karşımıza çıkıyordu.
Açık medeniyeti de bu kitapla tanımış oldum.
Açık medeniyet, gen yapısı itibariyle çoğulcu, çeşitliliği hoş gören, ebru ve vitray sanatı gibi, gök kuşağının rengi gibi, fikir ve inanç dayatmayan, diğerini yutma amacı gütmeyen ortak bir bilincin ürünü.
Diğer medeniyetleri de tasvir ettikten sonra, böyle bir medeniyeti kurup yaşatabilmenin fikri temelleri atılmış eserde.
Dünyadan örnekler, medeniyet tanımları, islam medeniyetinin evrensel nitelikleri belirtilmiş.
9 bölümden oluşan kitap, bu alanda bir boşluğu dolduruyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Recep Şentürk
Unvan:
Din Sosyoloğu
Doğum:
Çankırı, 1964
1964de Çankırıda doğdu. 1988de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra aynı bölümde asistan oldu. 1998de ABDde New York Columbia Üniversitesinde doktora çalışmalarını tamamladı. Fatih Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde öğretim üyesi ve İSAM’da araştırmacı çalışmıştır. Şu an Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsünde Enstitü Müdürü Olarak Çalışmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 114 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 102 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.