Refik Şakir En-Nedşe

Refik Şakir En-Nedşe

Yazar
8.7/10
6 Kişi
·
21
Okunma
·
1
Beğeni
·
603
Gösterim
"Şu ittihatçılar Filistin'de yahudilere ait ırkî bir vatan kurulmasını tasdik etmem için çok ısrarda bulundular. Onların bu ısrarlarına rağmen bu teklifi katiyen kabul etmedim."
Sultan Abdülhamid
Emperyalist batı,ancak Osmanlı Devleti'nin düşmesinden sonra Filistin'e ulaşabilmiş ve ancak bundan sonra Siyonist planın tatbik sahasına konulması mümkün olmuştur.
Sultan Abdülhamid ilk defa 1885 yılında Yahudilerin Filistin'e yerleşimi olarak değil,hacı olarak gelmelerine izin veren bir emir çıkardı. Fakat bu kanun sert bir şekilde uygulanmadı.
Sultan Abdülhamid, Siyonist hareketin başlamasından itibaren bütün planlara karşı çıktığını, çünkü onların gayelerini iyi bildiğini tekiden şöyle ifade eder:"siyonistler, sadece ziraat yapmak için Filistin'den toprak istemiyorlardı. Kendinlerini dış ülkelere karşı temsil edecek bir devlet kurmak istiyorlardı. İşte ben bu sefilliğe karşı geldim.onlar benim kendilerinin bu niyetlerini bilmediğimi zannediyorlardı. Yahudiler şunu bilsinler ki bu,kötü niyetleri devam ettiği sürece bizim imparatorluğumuzun fertleri de kendileri için ince kötü düşünceler besleyecektir. Bâbıâli'de kendilerine aynı nazarla bakmaktadır. Ben kendilerine Filistin'de bir devlet kurma fikrinden vazgeçmelerini haber veririm çünkü ben,kendilerinin bu konuda en büyük düşmanı olmaya devam edeceğim."
Vambery "siyonizmden bahsetmeme konusunda seni uyarırım zira Kudüs bu insanlar için Mekke gibi mukaddestir " diyerek Herzl'ı uyarmıştır
"Muhakkak Lübnan ve bizim Mârûnî cemaatimiz Sultan 2 Abdülhamid döneminde binlerce Hayır gördü ve güven içerisinde yaşadı. Bundan sonraki günlerin bizim için ne gizlediğini bilemiyoruz."

Mârûnî Patriği
İLYAS HUVEYK
Osmanlı idaresi 1735 yılında Fransa'ya 1830 yılında da Britanya,Hollanda, Sırbistan,Rusya Almanya ve Amerika'dan her birine birtakım imtiyazlar vermiştir.
19.yüzyılın ikinci yarısı Avrupa devletlerinin uygun bir hisseye ulaşabilmek maksadıyla yaptıkları dağılmaya başlayan imparatorluğu ümitsiz kurtarma çalışmalarına şahit olmuştu.
Bu vatan topraklarından bir ayak genişliğinde bile bir yer satmaya benim gücüm yetmez. Çünkü bu topraklar benim değil milletimindir. Milletim bu imparatorluğu kanlarını dökerek kurdu. Bu millet onu, birilerinin gasp etmesine fırsat vermeyecek ve her zaman kanları pahasına koruyacaktır. Yahudiler milyonlarını saklasınlar! İmparatorluk taksim edilince Filistin’i karşılıksız olarak belki o zaman elde ederler. Fakat bu imparatorluk ancak bizim cesetlerimiz üzerine taksim edilebilir.

Sultan 2. Abdülhamid Han
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Refik Şakir En-Nedşe
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 21 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 12 okur okuyacak.