1000Kitap Logosu
Reha Çamuroğlu

Reha Çamuroğlu

Yazar
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
7.9
447 Kişi
1.352
Okunma
47
Beğeni
3.372
Gösterim
Unvan
Yazar, Milletvekili
Doğum
İstanbul, 20 Ağustos 1958
Yaşamı
Reha Çamuroğlu, 20 Ağustos 1958'de İstanbul'da doğdu. Babasının adı Yaşar İhsan, annesinin adı Gülen'dir. Tarihçi-Yazar; Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nü bitirdi. Büyük Larousse ve Ana Britannica ansiklopedilerinde tarih yazarlığı ve redaktörlük, Cem ve Nefes dergilerinin ise yazı işleri müdürlüklerini yaptı. Almanya'da bir dizi üniversitede konuk olarak ders ve konferanslar verdi. 12 telif ve 2 tercüme eseri yayımlandı. TYB tarafından "2001'in En İyi Romanı Ödülü"ne layık görüldü. Aynı yıl "Hacı Bektaş Barış ve Dostluk Ödülü"nü aldı. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Çamuroğlu, evli ve 1 çocuk babasıdır.
Son Yeniçeri
OKUYACAKLARIMA EKLE
İsmail
OKUYACAKLARIMA EKLE
Nazar
OKUYACAKLARIMA EKLE
Bir Anlık Gecikme
OKUYACAKLARIMA EKLE
Kalem Efendisi
OKUYACAKLARIMA EKLE
İkiilebir
OKUYACAKLARIMA EKLE
Dönüyordu
OKUYACAKLARIMA EKLE
Cemil Reloaded
OKUYACAKLARIMA EKLE
Tarih, Heterodoksi ve Babailer
OKUYACAKLARIMA EKLE
Geçen Zaman Geçmiş Zaman
OKUYACAKLARIMA EKLE
Bu kitabı birinin önerisi ile almıştım. Moğolları merak eden varsa bu kitabı almalı dedi. Bende merak da etmiyordum ilgi de duymuyordum. Fakat benim için farklı bir yere sahip bir kişi olduğu için aldım. Okumaya başladım. Çok sürükleyici geldi. Moğolları merak etmesem bile okurken çok sürükleyici oldu. Gerçekten tadını alarak okuduğum kitaplardan biri oldu. Okumanızı kesinlike öneriyorum.
İkiilebir
8.3/10
· 29 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
24
384 syf.
·
11 günde
·
Puan vermedi
Selamlar herkese, Bu yorum tarihi roman sevenler için.. Reha Çamuroğlu okumaya Üniversitede Alevilik-Bektaşilik dersi alırken başladım çünkü kendisinin akademik uzmanlığı bu alanda.. Bu bakımdan konuya ve döneme hakim bir kalemden çıkan bu roman da, tarihi roman okumayı sevenler için tadında eser kanaatimce. ‘Efendinin kaderi kölesinin alnında yazılıdır’ kitabın ana teması..Yeniçeri ocağı ve Osmanlı İmparatorluğu’nun doğuşları, gelişmeleri ve çöküşlerini düşünürsek bence gayet başarılı olmuş. Adından da anlaşılacağı üzere yazar, kitapta Yeniçeri ve Bektaşi Ocağını odak noktası alarak dönemin siyasi, askeri ve toplumsal olaylarını savaşta esir alınıp müslüman olduktan sonra bir Yeniçeri Ağasına damat olan Sarı Abdullah’ın gözünden sade bir dil, güzel bir kurgu ve başarılı bir anlatımla biz okurlara sunmuş.. E bize de okumak düşüyor.. Kitabı okurken çok farklı duygular yaşıyor insan.. Son olarak bir alıntı ekleyeyim.. Madem ki bu dünya denen rezilliğin cefasını çekeceğiz o zaman bu rezilliği şu sapından ya da bu sapından tutmamız lazım (Sy. 105)
Son Yeniçeri
8.6/10
· 419 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
7