Reha Çamuroğlu

Yazar 7,8/10 · 103 Oy · 15 kitap · 261 okunma ·  14 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

14 okur beğendi.
103 puanlama · 49 alıntı
0 haber · 2.058 gösterim
261 okur kitaplarını okudu.
91 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
7 okur kitaplarını şu anda okuyor.
6 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Reha Çamuroğlu'nun Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Reha Çamuroğlu'nun Biyografisi

Reha Çamuroğlu, 20 Ağustos 1958'de İstanbul'da doğdu. Babasının adı Yaşar İhsan, annesinin adı Gülen'dir. Tarihçi-Yazar; Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nü bitirdi. Büyük Larousse ve Ana Britannica ansiklopedilerinde tarih yazarlığı ve redaktörlük, Cem ve Nefes dergilerinin ise yazı işleri müdürlüklerini yaptı. Almanya'da bir dizi üniversitede konuk olarak ders ve konferanslar verdi. 12 telif ve 2 tercüme eseri yayımlandı. TYB tarafından "2001'in En İyi Romanı Ödülü"ne layık görüldü. Aynı yıl "Hacı Bektaş Barış ve Dostluk Ödülü"nü aldı. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Çamuroğlu, evli ve 1 çocuk babasıdır.

Reha Çamuroğlu'nun Kitapları Kitap Ekle

8,5/ 10  (36 Oy) ·  84 Okunma
8,3/ 10  (25 Oy) ·  56 Okunma
3,3/ 10  (4 Oy) ·  21 Okunma
8,0/ 10  (2 Oy) ·  9 Okunma
8. Dönüyordu (Bektaşîlikte Zaman Kavrayışı)
9,0/ 10  (1 Oy) ·  4 Okunma
Emirhan TAŞKIN, bir alıntı ekledi.
07 May 19:54 · Kitabı okuyor

Denge bir kez bozulmaya görsün evlat, hiçbir şey eskiden durduğu yerde duramaz olur.

Sultan Selahaddin El Kürdi, Reha ÇamuroğluSultan Selahaddin El Kürdi, Reha Çamuroğlu
Sheyma Elify, bir alıntı ekledi.
06 Nis 2017

Cüneyd
"Teferruata değil, öze bakın. Öze giden yol gözden geçer, göze bakın."

İsmail, Reha Çamuroğlu (Sayfa 28 - Everest)İsmail, Reha Çamuroğlu (Sayfa 28 - Everest)
Mustafa A., bir alıntı ekledi.
14 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“Hayatım uykuda geçti, rüyalarımda Nesimî, Fazlullah, Sabbah, İsmail, Aktar, dedem Cüneyd ve atam Haydar dolaştı. Ne öğrendiysem bu rüyalardan öğrendim. Bunların kimi kılıçla, kimi ateşle öldürüldü. Kimi de av hayvanı gibi kovalandı, kaçıp gizlenmek zorunda bırakıldı. Artık feleğin bu oyununu oynamayacağım. Av bitti. Şimdi avcı benim.Ama bu kez kaçıp saklanacak yer kalmayacak bu dünyada."

İsmail, Reha Çamuroğlu (Sayfa 115 - Everest Yayinlari)İsmail, Reha Çamuroğlu (Sayfa 115 - Everest Yayinlari)
Ena Gramma, bir alıntı ekledi.
07 Ara 2017 · Kitabı okuyor

Nesîmî
Merhaba, hoş geldun ey ruhi revanum, merhaba! Ey şekerleb dilberi şirinzebanum, merhaba .

İsmail, Reha Çamuroğlu (Sayfa 90 - Ismail'in nenesi)İsmail, Reha Çamuroğlu (Sayfa 90 - Ismail'in nenesi)
Emirhan TAŞKIN, bir alıntı ekledi.
10 May 05:13 · Kitabı okuyor

Allah, aşkı yaratarak ne büyük bir hediye vermişti böyle. Bu yaşta bile çocuk olabilmenin, insanın içinin titremesinin başka bir vesilesi olabilir miydi?

Sultan Selahaddin El Kürdi, Reha Çamuroğlu (Sayfa 165)Sultan Selahaddin El Kürdi, Reha Çamuroğlu (Sayfa 165)
Küçük Mucizelerim, bir alıntı ekledi.
13 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Yenilik için her zaman aşk gerekir. Yeniyi aramak, bulmak, kurmak heyecan gerektirir. Öyle bir heyecan ki, yavukluya verilen ilk öpücüğün heyecanı bile yanında sönük kalmalı. Bu heyecan ancak aşkta vardır, tasavvufta vardır.

İsmail, Reha Çamuroğlu (Sayfa 48)İsmail, Reha Çamuroğlu (Sayfa 48)
Mustafa A., bir alıntı ekledi.
14 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yedi derviş bir postta oturur,iki hükümdar dünyaya sığamazmış.

İsmail, Reha Çamuroğlu (Everest Yayınları)İsmail, Reha Çamuroğlu (Everest Yayınları)
Küçük Mucizelerim, bir alıntı ekledi.
10 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Nice yiğit gördüm, canavar öldürmeye gittiler de, birçoğu geri dönmedi. Geri dönenlerin gözlerinin içine baktığımdaysa, canavar öylece oraya oturmuş, onların içinden alaylı bir kahkaha atıp bana bakıyordu. Zafer, sınanmaya aldığın kesin bir cevap olamaz, daha önce de olmamıştır. Zafer, ancak yeni bir sınama başlatacaktır.

İsmail, Reha Çamuroğlu (Sayfa 32 - Everest)İsmail, Reha Çamuroğlu (Sayfa 32 - Everest)
Mustafa A., bir alıntı ekledi.
14 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Nesimi"Enelhak" demişti.Tarikatta öğretilen ilk kural,her lafın her yerde söylenmeyecegiydi.Nesimi'nin hatası, söyledigi sözde değil, bu sözü halk içinde söylemesiydi.

İsmail, Reha Çamuroğlu (Sayfa 25 - Everest Yayınlari)İsmail, Reha Çamuroğlu (Sayfa 25 - Everest Yayınlari)
Bütün Alıntıları Göster

Reha Çamuroğlu kitap incelemeleri

Selahaddin eyyübinin hayatının anlatıldığı bu Reha Çamuroğlu romanında Selahaddin Eyyübi'den çok Yusuf’un hikayesini okuyoruz.(Selahaddin Eyyübi’nin gerçek ismi Yusuf'dur . Nureddin Zengi onun komutanlık yeteneği ve cesaretinden dolayı ona Selahaddin ismini vermiştir.) Hatalarıyla ,sevablarıyla,bir insan var karşımızda. Kendisi 10. Yy da Dünya'nın en güçlü adamı olabilir,Kürtlerin kendi içlerinden çıktığı için gururlandığı ,Kudüsu fethetti diye İslam dünyasının örnek aldığı,Kudüs fethi ve sonrasında adil yönetiminden dolayı Batı edebiyatı ve sinemasının hakkında olumsuz bir izlenim çizmekten kaçındığı bir askeri deha olabilir ama bunları bir yana koyarsak sadece ve sadece o Eyyübilerden Yusuftu. Bir baba,bir aşık ,bir dost, bir ağabey, bir arkadaş, bir insan….Roman bu mevzuya daha fazla odaklanmış.
Roman bir yandan sıradan Yusufu anlatırken bir yandan da İslam dünyasının o dönem ki fotoğrafını çekmekte. İslam aleminin parçalanmışlığı,Selahaddin daha hayatta iken başlayan taht kavgaları ,bazı dönemlerde Selahaddin'in aldığı kararların onun vicdanında nasıl yaralar açtığı(Mısırda isyan eden Sudanlıların kılıçtan geçirilmesi ve Haçlıların Müslüman esirleri vahşice katletmesi sonucu onun misilleme kararı alıp Haçlı esirleri kılıçtan geçirmesi). Kimi zaman cihad için maddiyat bulmakta zorlanması,Abbasi halifesinin Selahadin'e yardım edeceğine hep köstek olması, kritik dönemlerde Haşhaşilerin sunni bir komutana yardım etmesi vs. Yeri geldiğinde düşmanla bile müzakere etme erdemi…
Akıcılığı iyi,az karakterli,içten bir roman olmuş.

Ceyda, İsmail'i inceledi.
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tarih kitaplarının kasvetli sıkıcılığını barındırmayan bir kitap. Şah İsmail'i anlatırken dedesi ve babasından da epeyce söz etmiş yazar. Şahkulu'na ayrıca değinmiş ve aslında bu yolla bize bir tarih kitabından onca ders vermiş. Tarih kitapları sevmeseniz bile bence okunmaya değer.

Mustafa A., İsmail'i inceledi.
15 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Yedi derviş bir postta oturur, iki hükümdar dünyaya sığamazmış" sözü kitabin özeti.Çocuk şah, İsmail ile Yavuz Sultan Selim'in hikayesi.İki hükümdar arasindaki amansız mücadeleler, restlesmeler ve daha fazlası.Sonuçta olan Türkmenlere oluyor.Savaşın kazanani yok.İskender Pala'nin "Şah&Sultan" kitabini okuduysaniz bunu da mutlaka okumanizı öneririm. İkisi arasinda farklar olmasina rağmen Reha Çamuroğlunun edebi dilini daha cok begendim.Zevkle okuyabileceğiniz tarihi bir roman

Muhammet Çelik, İsmail'i inceledi.
13 Şub 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Türk Milletinin dünya üzerinde yaptığı en büyük hatalardan biri. Büyük kardeş katli. Suçlu? Her İki tarafta. Bir tarafta Tebriz ve Özbek Ellerinde Sünnileri katleden Anadolu'da karışıklık çıkartan İsmail diğer tarafta Anadolu'da Öz be Öz Türkleri katleden Yavuz...

Sonuç elem bir durum. Belki bugün ecdadın hüküm sürdüğü İran'ın Türk olmamasının yegane sebebi...

Sultan II. Abdülhamit'in başından geçen gerçek bir süikast olayını roman olarak kaleme alan Reha ÇAMUROĞLU'nun bu eserini şuan sadece 6 kişinin okuduğunu görmek gerçekten çok ilginç. Özellikle tarih kitaplarını seven okur arkadaşlara tavsiye edebileceğim güzel bir eser.

Sadettin TANIK, Sultan Selahaddin El Kürdi'yi inceledi.
19 Nis 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Çok beğendiğimi söyleyebilirim. Reha Çamuroğlu'nun yazım tarzı son derece duru ve akıcı. Bu nedenle elinizden bırakamıyorsunuz. Roman havasının yanında belli bölümlerde bazı tarihsel analizler de var. Tarihi merak edenler okumalı…

eyyub ensar polat, Nazar'ı inceledi.
30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Yazar meslektaşım olması hasebiyle kitaptan beklentim bir hayli yüksek oldu.Ne yazık ki bekledigim üslubu kitapda bulamadım.Yazarı olmasa dahi kitabı üzgünüm ama beğenmedim .

Mehmet Y., İsmail'i inceledi.
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap isminden de anlaşılacağı üzere Şah İsmail'i merkeze alan bir roman. Ancak sadece Şah İsmail'i değil dedesi Cüneyt ile babası Haydar'ı ve Teke yöresindeki Şahkulu'nu da epeyce anlatan bir eser. Roman İsmail'in Safevi devleti ve kızılbaşlık-sünnilik çekişmesini anlatıyor. Elbette son bölümlerde devreye Yavuz Sultan Selim de giriyor. Akıcı ve ilgi çekici bir roman.

Sıtkı Öztürk, Kerbela Fatıma'nın Gözyaşı'ı inceledi.
25 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Peygamber'in sevgili torunu Hz. Hüseyin'in, İslam'ın kurucu ilkeleri uğruna canını verdiği Kerbela, İslam tarihindeki en önemli kırılma anlarından biridir.

Elinizdeki kitap, bu kutlu soyun uğradığı zulme, bu büyük zulmün manevi anlamına, Kerbela'da yaşanan o yürek dağlayıcı olaya, öncesi ve sonrasına, irfani ve tarihi yönleriyle ışık tutmaya çalışıyor.

Küçük Mucizelerim, İsmail'i inceledi.
28 Mar 2017 · Kitabı okudu · 28 günde · 6/10 puan

Kitap beni tatmin etmedi. Okuduğum tek şey kıyımlar. Müslümanın müslümanla savaşı. Şimdilerde olduğu gibi. Bu konuda Şah Sultan kitabı daha akıcı, daha dolu bir kitap.

Bütün İncelemeleri Göster