Reşit Haylamaz

Reşit Haylamaz

8.7/10
217 Kişi
·
934
Okunma
·
35
Beğeni
·
4.381
Gösterim
Adı:
Reşit Haylamaz
Unvan:
Doktor İlahiyatçı Yazar
Reşit Haylamaz ilahiyat doktorudur. Uzmanlık alanı peygamberimizin hayatıdır. Bu konuda "gönül tahtının eşsiz sultanı efendimiz" isimli iki ciltlik önemli bir kitabı vardır. Aynı zamanda mehtap tv'de asr-ı saadeti detaylı olarak anlatan bir televizyon programı yapmaktadır.
Sakın, birbirinize buğzetmeyin; hasetten de uzak durun ve birbirinize sırt dönmeyin! Ey Allah'ın kulları! Kardeş olun. Bir Müslüman'ın diğer kardeşiyle üç günden fazla konuşmaması, asla helâl değildir.

Bkz. Buhâri, Sahîh 5/2253 (5717)
İnanan insan için istiğna, çok önemli bir prensipti ve kendi kazancını kendi alın teriyle kazanmalı, maişetini de bizzat çalışarak temin etmeliydi.
Zaten, en büyük körlük de, gözler önüne gelen perdeler değil; kalbin kasvetle kaplaması ve hakkı göremez hale gelmesiydi.
Öyle bir hayat yaşanması gerekiyordu ki, can düşmanların bile faziletini kabullenip başkalarına anlatma lüzumu hissetsinler!
Çölde yalınayak yürüyüp yanmadan Bilâl'i anlamaya, çilesini görüp bilmeden mihnetlerin ortaya çıkardığı kadr u kıymetini idrake imkân olabilir mi!..
Dört bir tarafı kristalden müteşekkil binaya sahip olanların, başkalarının camına taş atması, sahip olduklarının da tehlikeye girmesi anlamına geliyordu.
Resulullahin en zeki,kültürlü eşi. Mekke' de diğer kadınlara ders verecek kadar bilgi birikimi olan hz Aişe bugün günúmúz toplumunda biz hanımların örnek alacağı bir iffet abidesidir. Bazı sapık görüşlerde hakarete uğramasnın sebebini hala kavrayabilmiş değilim. Hz Aişe' nin en hayran kalınacak bir başka yönü ise Resulullah 'a oln bağlılığı. Bu bağlılığını hz Hatice' ye olan kıskançlıgından bariz bi şekilde görebiliriz. Ama sanıldığı gibi kötü bir kıskançlık değil bu. Keşke günümüzde de böyle tatlı kıskançlıklar yaşansa. Hz Aişe gibi bir nesil yetiştirebilmemiz dileğiyle... Keyifli okumalar :)
Peygamber Efendimiz'in hayatını roman tadında anlatan güzel bir eser ama keşke yazar işin içine gereksiz bir şekilde duygusallık yüklemeye çalışmasa. Konuyu direkt bir şekilde biz okurlara anlatsa anlatabilse. Onun için bu konuya en güzel örnek verebileceğim kitap Martin Lings'in Hz. Muhammed'in Hayatı mükemmel siyeridir.
Kendini zor okutturan kitaplardan bir tanesi daha..
" Allah için verilen gayretin ve karşılığında görülen tepkiler ve çekilen meşakkatlerin anlatıldığı " bir kitap.
İyi okumalar dileklerimle..
Efendimiz'i anlatan bir kitabın kötü olması beklenemez zaten o kadar etkileyici bir kitap ki etkisine kapılmamak mümkün değil.
Peygamber Efendimiz (sav) ı daha ayrıntılı tanımak, Dinimizin yaygınlaşması zamanında çekilen zorlukları anlamak, Hz. Ebubekir (ra) dahil diğer birçok sahabe hazretleri hakkında da bilgi sahibi olmak için güzel bir eser. İslamiyetin yaygınlaştığı zamandaki bilgilerimizin çoğunluğu maalesef Çağrı filminden izlediklerimizden ibaret, onun için bu tarz siyer kitaplarını bol bol okuyalım ki Efendimiz (sav) hakkında daha çok bilgi sahibi olalım ama bilgi sahibi olurken de bu ve diğer siyerlerde olduğu gibi hurafelere ve Kur'an'a tamamen ters gelen rivayetlere inanmadan, sorgulayarak. Onun için kalp yarılması ve içinin temizlenmesi gibi hurafelere gülüp geçmemiz lazım. Hep deriz ki 2 - 3 yaşındaki çocuklar melakedir ve içleri kalpleri tertemizdir deriz ama nedense Peygamberimiz'in 3 yaşındayken kalbinin yarılmasını ve ayaküstü kalp ameliyatı geçirilip ve 3 yaşında olan Hz. Muhammedin kalbindeki pisliklerinin temizlenmesi ve içinden çıkan siyah siyah pisliğin çıkmasını nasıl olur demeden de kabul ederiz. Hani 3 yaşında bir çocuk melakeydi hani Peygamberimiz Nur'dan yaradılmıştı ve "levlake levlak lema halaktül eflak" yani "Sen olmasaydın ben dünyaları yaratmazdım" uydurma hadisi vardı ve haşa ALLAH (cc) tarafından "Habibim" deniliyordu ve cennet vs. her şey Peygamberimiz'in nurundandı? Nurdan yaratılmış ve 3 yaşında olan bir çocuk ve geleceğin Peygamberi için bu kalbindeki pislik nereden geliyor diye sorulmaz mı? Sorulsa da acaba kitabın yazarı ve diğer masalcılar acaba nasıl cevap verebilirler.
Okuyun okutturun. Peygamber Efendimizi (sav) hayatını İslamiyet'in doğuşunu tarihçesini akıcı bir dille öğrenmek için yeterli bir eser. İnsan okudukça hem duygulanacak hem de günlerimizi ne kadar boş geçiriyoruz diye hayıflanacaksınız ama şöyle bir durum da var ki kitap maalesef hurafeler ve Kur'an'a ters gelen rivayetlerle dolu, maalesef bu durum diğer tüm siyerlerde olduğu gibi hadis kaynaklarında da mevcut, bunların farkına varıp ve bunları ayırt edebilme istediği ile okumanızı tavsiye ederim.
Bu kitap bence harika hz. muhammed(s.a.v)`i tüm yönleriyle ve doğru bir şekilde anlatmış.
Peygamber Efendimiz'in hayatını anlatan eser. Kitap sadelik, akıcılık ve üslup yönünden çok güzel işlenmiş. Gençler ve yaşlılar her kesimin anlayabileceği özellikler kitabın okunası etkisini artırıyor.
Kitap derin bir araştırmanın sonucu oluşturulmuş. Biraz daha romanlaştırılabilse insanlar hem daha kolay okur hem de akılda kalır. Hazreti Aişe hakkında bilmediğimiz ya da yanlış bildiğimiz çok şey varmış meğer..
Peygamber Efendimizin Bedirden sonra başına gelen binbir zorluk ile nasıl başa çıkarak bir Müslümanın nasıl olması gerektiğini örnek uygulama ile gösterdiği hayatını en ince en güzel ayrıntıya kadar anlatan bir eser.

Peygamber Efendimize gereğinden fazla, mucize atıf ederek, onun gerçek mucizesini göz ardı edildiğine inandığım kitaplardan biri.

Yazarın biyografisi

Adı:
Reşit Haylamaz
Unvan:
Doktor İlahiyatçı Yazar
Reşit Haylamaz ilahiyat doktorudur. Uzmanlık alanı peygamberimizin hayatıdır. Bu konuda "gönül tahtının eşsiz sultanı efendimiz" isimli iki ciltlik önemli bir kitabı vardır. Aynı zamanda mehtap tv'de asr-ı saadeti detaylı olarak anlatan bir televizyon programı yapmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 35 okur beğendi.
  • 934 okur okudu.
  • 23 okur okuyor.
  • 247 okur okuyacak.
  • 21 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları