Rıza Zelyut

Yazar 8,1/10 · 15 Oy · 10 kitap · 41 okunma ·  3 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

3 okur beğendi.
15 puanlama · 2 alıntı
0 haber · 1.606 gösterim
41 okur kitaplarını okudu.
61 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
0 okur kitaplarını şu anda okuyor.
3 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Rıza Zelyut'un Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Rıza Zelyut'un Biyografisi

Rıza Zelyut (d. 1948, Ormancık, Niksar [eski ismi Şadoğlu]), Türk gazeteci, araştırmacı yazar.

Alevi kökenlidir. 1980 öncesi Türkiye'nin öğretmen örgütü olan Töb-Der örgütlenmesinde aktif rol aldı, yöneticilik yaptı. Tokat, Niksar, Kızıldere Nahiyesi'nde 30 Mart 1972 yılında gerçekleştirilen Kızıldere Katliamı'nın destanını yazdığı ilk kitabı "Sonsuz Yarım Gün" 1980 sonrası Cunta yönetimi tarafından yakıldı ve Zelyut tutuklandı. Cezaevinden çıktıktan sonra Hürriyet Gazetesi'nde gazeteciliğe başladı. Halen Güneş Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapmaktadır. Türk gazeteci-araştırmacı-yazar.

Rıza Zelyut'un Kitapları Kitap Ekle

2. Türk Aleviliği (Anadolu Aleviliğinin Kültürel Kökeni)
8,5/ 10  (2 Oy) ·  8 Okunma
4. Türk Kimliği (Yabancı Kaynaklara Göre)
10,0/ 10  (1 Oy) ·  4 Okunma
10. Seçkinler Kitabı (Kitabı-ı Ekabir)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  1 Okunma
Bade ϜϓſϞ, bir alıntı ekledi.
05 Mar 21:07

"Ne yazık ki yeni yetişen Türk gençleri kendi ulu tarihlerini bilmiyorlar. Bu tarihi sadece Osmanlı gibi görüyorlar. Osmanlılar, Türk tarihinin saygın bir parçasıdır ama ondan binlerce yıl eskilere uzanan bir büyük Türk varlığı bulunmaktadır."

Türk Kimliği, Rıza Zelyut (Sayfa 16)Türk Kimliği, Rıza Zelyut (Sayfa 16)
Bade ϜϓſϞ, bir alıntı ekledi.
05 Mar 20:59

"İç bölünmeye rağmen Hun Devleti MS 1. yüzyılda dahi hâlâ büyük devlet idi."

Türk Kimliği, Rıza Zelyut (Sayfa 32)Türk Kimliği, Rıza Zelyut (Sayfa 32)
Bahadır FİDAN, Türk Aleviliği'yi inceledi.
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · 59 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aleviliğin tarihini ogrenebilirsiniz.Türklerdeki Alevi inanci hakkında bilinmeyen veya yanlis bilinen şeyleri ogrenebilirsiniz.Neden camiye gitmezler,oruç tutarlar mı,hac hakkinda ne düşünüyorlar gibi sorulara cevaplar alabilirsiniz.

Muzaffer Akar, Türk Aleviliği'yi inceledi.
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türkiye nüfusunun %20 oranında Alevi olduğu söylenir ne kadar doğru bilmiyorum. Alevi geleneklerinde kadim şaman ayinlerinin izini görmek mümkün, ilgisi olan için tavsiye edebileceğim bir kitap.

Orhan Aydın, Türk Kimliği'yi inceledi.
26 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Rıza Zelyut Hoca'nın Türk tarihini anlatan çalışmalar yaptığı bilinmektedir. Alanında uzman bir kişidir. Güzel bir çalışmayla Türk Milleti'ne hizmet etmektedir. Bu kitapta Türk tarihini anlatmaktadır. Okumanızı tavsiye ederim.

Halil Korkmaz, Dersim İsyanları - Seyit Rıza Gerçeği'yi inceledi.
 25 Şub 22:13 · Kitabı okumadı · Beğendi · 5/10 puan

Ermeni Tehciri, Dersim ve Şeyh Sait İsyanları yakın tarihimizin siyasete en çok malzeme yapılan ve en fazla çarpıtılan hadiselerdendir.
Oysa yine yakın tarihimizde Osmanlı “İslâhiye Fırkası” adıyla anılan bir ordu kurarak Sis/Kozan Dağları’nda yaşayan Türkmen boylarının üzerine göndermiştir.
Söz konusu ordu bölgede yüzyıllardır süregelen ‘kovgun’lar, aşiretlerin birbirlerini toplu katletmesinin önüne geçilmesi, asker temini, vergi tahsilatı, Çukurova’nın tarıma açılması ve hac yolunun güvenliği sağlanması yoluna giderken İslahiye Fırkası toplu kıyımlar, sürgünler de yapmıştır.
Fakat Ermeni Tehciri, Dersim ve Şeyh Sait İsyanları üzerinde ısrarla duranlar Sis/Kozan’da kıyıma, kıtale, haksızlığa, zulme, sürgüne uğrayanlar Sünni Türkmenler olunca “ galiba etnik ayrımcılığa hizmet etmeyeceği için” konuyu görmezden gelirler.
Dersim Tertelesi’ni işleyen ve kendisi de bir Alevi olan Zelyut: Bu kitabında, "olayların bir etnik ve bölücü bir kalkışmadan ziyade, yüz yıllardır süregelen bir asayiş hadisesi olduğunu, Seyit Rıza’nın da acımasız, kan dökücü bir eşkıya başı vasfını, Seyit Rıza'nın başını çektiği bu eşkıyalardan ötürü bölge halkının yerini yurdunu terk etmek zorunda kaldığını" belgeleriyle ve yansız olarak ortaya koymaktadır.
Fakat, çoğu Kemalist gibi Zelyut’da, Dersim’de orantısız güç kullanılması ve kan dökülmesini kabul etmekle birlikte, bunda M. Kemal’in katkısını inkâr yolunu tercih etmekte ve bütün kabahati Celal Bayar’ın üzerine yıkmaktadır.

Orhan Aydın, Türk Aleviliği'yi inceledi.
26 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Türk Aleviliği'nin tarihsel sürecini anlatan kapsamlı bir çalışma. Geçmişten günümüze Türk Aleviliği'nin nasıl oluştuğu hakkında güzel bilgiler sunan, Türkler'in Ehlibeyt'e bakışı ve Ehlibeyt'i sahiplenmesiyle ilgili döneme ışık tutan bir kitap. Okumanızı tavsiye ederim.