Roald Dahl

Roald Dahl

Yazar
8.7/10
885 Kişi
·
2.742
Okunma
·
98
Beğeni
·
5.714
Gösterim
Adı:
Roald Dahl
Unvan:
Yazar
Doğum:
Galler/llandaff, 1916
Ölüm:
Oxford, 1990
Galli roman, kısa öykü yazarıdır.

Hayatı

1916'da Galler'ın Llandaff kentinde doğdu. 1932'de İngiltere'nin tanınmış özel okullarından birini bitirdikten sonra, üniversiteye gitmek yerine Kanada'daki Newfoundland'e yapılan bir keşif yolculuğuna katıldı. Afrika'da Shell Petrol Firması için çalıştı. II. Dünya Savaşı'nda savaş sırasında tanıştığı romancıC.S.Forester'ın özendirmesiyle, orduda çalıştığı yıllarda başından geçen olayları yazmaya başladı. Daha sonra RAF savaş uçaklarında pilotlukyaparken, başından aldığı ağır bir darbe sonucu ordudan ayrıldı. Ve bu olay onun ilk kısa öyküsüne knonu oldu: "Shot Down Over Libya".

İlk kitabı, Walt Disney için yazdığı Gremlins oldu. Çocuk kitaplarının yanı sıra büyükler için yazdığı kitapları ve oyunları vardır. Dahl 23 Kasım 1990tarihinde Oxford, Oxfordshire, İngiltere'de 74 yaşında bir kan hastalığı nedeniyle vefat etti.

Kuralları hiçe sayan ama zekice yazılmış çocuk kitapları ve büyüklere yönelik korku öyküleriyle çok sevilen bir yazardır. Onun kitapları ve öykülerinin çoğu film haline getirilmiştir ve tüm dünyada gösterilmiştir. Onun en popüler kitapları arasında Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Charlie'nin Büyük Cam Asansörü, Dev Şeftali, Matilda Cadılar, BFG ve Kiss Kiss vardır.

1953 yılında Patricia Neal ile evlendi ve 1983 yılında boşandı. Beş çocukları olmuştur.

Kendi yazdığı otobiyografisi Boy , Roald Dahl'ın çocukluğunu anlatmaktadır. Bir başka kitabı Going Solo 'da ise Dahl'ın savaş içindeki anıları ve deneyimleri yazmaktadır.

Ayrıca Great Missenden'de bir Roald Dahl Müzesi ve Öykü Merkezi bulunmaktadır. Bu merkez Dahl'ın çalışmalarını göstermektedir.

Norveçli bir ailenin çocuğu olarak Llandaff, Cardiff, Wales'te doğan Dahl, 1940'lı yıllarda yazdığı özellikle çocuklara yönelik kitaplarla en çok satan yazarlar arasına girmiştir. "Charli'nin Çikolata Fabrikası" adlı kitabı ödül kazanmıştır.Bu ödüller toplamda dört tanedir.Charli'nin Çikolata Fabrikası adlı kitaboından sonra "Charli'nin Büyük Cam Asansörü" adlı kitabını yazmıştır.Serinin üçüncü kitabını da yazmak istemiştir fakat bitirememiştir.
'Eğer televizyonu kaldıracak olursak,
Sonra nelerle oyalayacağız
Sevgili çocuklarımızı? Lütfen açıklayınız!' Yanıt
vereceğiz size bir soruyla,
'Eskiden ne yapıyordu insanlar çocuklarıyla?
Nasıl mutlu oluyorlardı günlerce
Bu canavar keşfedilmeden önce?'
Unuttunuz mu? Bilmiyor musunuz?
Çok hızlı ve yavaş söylüyoruz:
OKURLARDI... HER ZAMAN!
OKURLARDI... DURMADAN!
İnsan ne kadar okursa
Doyamaz o kadar kitaba!
İnsan hayatının yarısı
Hiç düşünmeden kitap okumaya ayrılmalı!
Rica ediyoruz, yalvarıyoruz hepinize, lütfen.
Evinize gider gitmez atın televizyonunuzu pencereden, Televizyonun boşalan yerine,
Hemen koyuverin bir kütüphane.
Sonra dolsun o güzelim kitaplar raflara,
Girmesin bir daha o kötü görüntü odalara.
- Sizler biraz kısasınız.
+ Şey evet biz çocuğuz.
- Bu bir bahane değil, asla sizin kadar kısa olmadım.
+ Bir zamanlar öyleydin.
- Hayır değildim, neden mi ? Çünkü ben her zaman kafamın üstüne bir şapka koyardım. Şu minik kısa kollarınıza bakın, hiç bir yere uzanamazsınız..
Eve gidince atın televizyonu pencereden!
Evde televizyondan boşalan yere
Güzel bir kitaplık kurun bir an önce.
Anneler ve babalar ilginçtir. Kendi çocukları akla gelebilecek en berbat kişi olsa bile, onun harika biri olduğuna inanırlar.
Roald Dahl
Sayfa 9 - Can Çocuk
Güçlüklerle karşılaşan, zor günler yaşayan küçük çocuklara umulmadık bir sağduyu gelir, bir de bakarsınız kafayı çalıştırıyorlar, zorlukların üstesinden gelmeye çabalıyorlar.
"Ama büyüklerin bildikleri başka bir şey daha vardı; o da her ne kadar küçük bir olasılık da olsa şansın var olmasıydı."
Sabahları yürüyerek okula giderken Charlie, Dükkanların vitrinlerinde üstüste dizilmiş çikolata tabletlerini görür, durup burnunu cama dayar, ağzının suyu akarak onlara bakardı.
208 syf.
·1 günde·9/10
"Rica ediyoruz, yalvarıyoruz hepinize, lütfen.
Evinize gider gitmez atın televizyonunuzu pencereden, Televizyonun boşalan yerine,
Hemen koyuverin bir kütüphane.
Sonra dolsun o güzelim kitaplar raflara,
Girmesin bir daha o kötü görüntü odalara."

Bu alıntı kitabın en can alıcı noktası. Ne yazık ki bakıcı niyetine kullandığımız televizyon dünyanın en iğrenç bakıcısı. İçinde neleri öğrenmiyor ki çocuklarımız?

Bir düşünün mutfakta dahi televizyon.neredeyse her odada televizyon. Baba maç izler, anne dizi, çocuk ise hiç bitmeyen çizgi filmler. "Bu kadar imkanımız yok ki biz nasıl alalım o kadar televizyonu" diyen bir ailede bile sofra televizyonlu odaya kurulur. Ev ahalisi bir iki sohbet etmeye çalıştı mı " E televizyonun sesini duyamiyoruz az susun" diyen bir feryat kopar. Çocuk bizden bir şey ister " yavrum burayı izlemeliyim az sabret" deriz. Çocugumuzdan yardım isteyince " ya anne cizgi film izliyorum yaaa" diye yakarır. Televizyonun olmadığı ortamda iki kelam edecek olsanız sohbet döner dolasır " şu dizide de şu oldu.","Acun yine bir yarışma yapmış valla helal olsun.adam biliyor", "şu evlenme programında şu olmuş", " haberleri duydum yine olan olmuş."," bu devirde kimseye güvenilmez baksana ne diyor geçen televizyonda. Eskiden hiç böyle seyler olmazdı"... Sürer gider muhabbetler. Televizyon bozulsa evladımız ölmüş gibi yaslara batarız.

İşi hiç bilmeyenler profesyonel olur çıkıverir. Haberlerde " hırsızı kapıdaki parmak izinden buldular" haberinden sonra hırsız eldiven giyer.
" tecavüzcü çocuğu söyle kandırmış." haberini duyan pedofili çocuğu nasıl kandıracağını öğrenir.
" talaştan sahte pul biber yapılıyormuş.üstelik ayırd edilemiyor.şimdi sizler için yapacağız" programını izleyen biri " demek sahte biber de yapılıyormuş.az ben de yapıp katayım" ı öğrenir baharatçı.
Reklamlar olmasa en son teknoloji ürünlerini nasıl tanır ve alırdık.sabah programları olmasa gezen gezmeyen tavugu nasil bilirdik.çöp diye attığımız şeylerin çay olabilecegini nasıl bilebilirdik.

"Hiç mi faydası yok?" Seslerini duyar gibiyim.
Tek faydası varsa belgeseller olabilir.

Velhasılı kelam gelinle damat nikah masasının altından kimin sözü geçecek diye birbirlerinim ayaklarına basadursunlar bizim televizyon tahtında oturup yeni kölelerini bekliyor olacak evde. Bütün o masumiyeti ile ögretecek bize hayatı. Dediklerini yapacağız sorgulamadan.

Umarım farkında olmadıklarımızın farkında oluruz.şimdi televizyonu kapatalım da kitaba dönelim:)

Charlie fakirdi ama zengin görünenlerden daha zengindi. Çünkü evinde paylaşmak vardı, hayal gücü vardı, minnet vardı... Tek olmayan şey para ve şikayet idi.

Bazen şikayet ediyoruz ya şu yok bu yok diye.Meğer ne şimarık mahluklarmışız. Sokakta rahat rahat birşeyler yerken birilerinin gözlerini yediğimizin farkında değiliz hicbir zaman. Dönere bakan gözleri yiyoruz. Raflarda büsküvi paketlerindeki gözleri... Dondurma külahlarındaki gözleri... Birilerinin gözlerini giyiyoruz bilmeden.

Bu durumda ne yapılabilir bilemiyorum ama bazı önerilerim var: bir şey yemek için lokantada göz önünde olmamayı deneyebiliriz. Sokak ortasında birseyler yememeye dikkat edebiliriz. Fazla dikkat ceken elbiseler giymeyebiliriz. Tabi ki uygulamada zor bu dediklerim. Ama en azından hassas olmaya çalışırsak, hic değilse o gözleri hayal edebilirsek kendimizi kontrol edebiliriz zannımca. Bir de yardımlaşmayı artırıp yetimleri gözetirsek, semtimizdeki az cok maddi durumu kötü mahallelerin muhtarları vasıtasıyla muhtaçları tespit edebilirsek ve yardım sağlayabilirsek bir nebze vicdanımız rahatlar diye düşünüyorum.

Bu arada çok çikolata yememek de gerek :) az yiyin öz yiyin abartmayın azizim.:)

Sağlıcakla kalın
208 syf.
·8/10
Çocuk kategorisinde yer almasına rağmen, bir yetişkin olarak çok zevk aldım kitaptan. Filmi de ayrı bir güzel. Tavsiyem, önce kitabı okuyun, ardından filmi izleyin. Çikolatanız da yanı başınızda bulunsun okurken. Canınız çekebilir :)
208 syf.
·4 günde·8/10
Bu sıcak yaz akşamlarını arkadaşlarla beraber çay bahçesinde, kimi zaman demli bir çay kimi zamanda meyveli soda içerek geçiriyorum diyebilirim. Genel olarak hayatımın bu monotonluğun-un çok nadir dışına çıkıyorum. Akşamları arkadaşlarla sohbet etmek bu sıkıntılı günlerde beni rahatlıyor. Tabii siyasi muhabbetlere girilmediği sürece. İşte bu anlarda çok sıkılıyor, yapacak bir şeyler arıyorum. Hiç bir zaman telefonda oyun oynayarak veya sosyal bir platformda ciddi bir zaman geçiremediğimden diğer sıkılan arkadaşlar gibi bu tür eylemlere de yönelme şansım olmuyor. En nihayetinde çerezlik e-kitaplarla bu soruna çözüm getirmek istedim. İnternet'te bulduğum ve sesli, kalabalık ortamlarda okuyabileceğimi düşündüğüm bir kitaptı Charlie'nin Çikolata Fabrikası ve nitekim de öyle oldu.

Kitabın dili oldukça sade ve anlaşılır. Çok fazla uzun cümleler ve komplike kelimeler içermediğinden, kitabı okuyan birey benim gibi sesli ortamlarda da çok rahat okuyabilir. Kitabın başlarında kitabı yazarın, neden yazmış olabileceği ile ilgili çok düşündüm keza yetişkin bir birey olarak kurgu dikkatimi çekmedi ancak ilerledikçe kurgudan daha ziyade yazarın verdiği mesajlar ve ufuk açıcı olayları hoşuma da gitmedi değil.

Kitabı bir sıfatla nitelendirmek isteseydim eğer seçeceğim kelime kesinlikle "tatlı" olurdu. Hem içerik olarak ana maddemiz çikolata olmasından hem de yazarın samimi tavrından dolayı tatlı bir kitaptı benim için ve tarz olarak şimdiye kadar okuduğum kitaplardan oldukça farklıydı. Ben ise her daim farklılıkları seven biri olduğumdan hoşuma gitti diyebilirim. Çerezlik bir kitaptır ve okumak isteyen herkese rahatlıkla öneririm.
168 syf.
Charlie'nin çikolata fabrikası isimli kitabın devamı, yine harika ve eğlenceli bir kitap. Ne zamandır okumak istediğim ama elimde bulunmayan bu kitap, sonunda elime ulaştı. Soluksuz okuduğum ve dünyayı göz ardı ettiğim bir kitaptı. Özellikle kitabın sonu çok hoşuma gitti. Ne kadar Charlie'nin çikolata fabrikasının devamı olsa da, önceki kitabın yerini tutmadı. Bence eğlenmek için okuyabileceğiniz harikulade bir kitap...
208 syf.
·2 günde·10/10
Çok eğlenceli harika bir kitap okudum.Görünürde evet o bir çocuk kitabı ama aynı zamanda yetişkinler için yazılmış bir kitap.Muhteşem bir çikolata fabrikasına giriyorsunuz ,hayır hayır bence çikolata ülkesi demek daha doğru olur,çikolatadan ağaçlar,çimenler,nehirler, vadiler,taşlar herşey ama herşey var işte ben burada olmalıyım diyorsunuz ve başlıyorsunuz hayallere:))))Hem çocuğunuz hem kendiniz okumalısınız çünkü kitap hem size uyarılarda bulunuyor hem çocuklara her iki taraflada konuşuyor evet evet yanlış duymadınız bir bakıyorsunuz ki kitapla konuşmaya başlamışsınız size soru soruyor sizde cevaplamaya çalışıyorsunuz :))) çağımızın hastalığı televizyondan bahsediyor mesela ne kadar da haklı şeyler söylüyor bize, şımarık çocuklardan ve tabi onların şımarık ailelerinden ve kaçınılmaz komik sonlarından.Bilemiyorum ama sanki ben kitabı şarkı söyler gibi okudum bir solukta bitti gitti :)))) harika bir çocuk olan Charlie'nin bay Wonka ile muhteşem macerasını kesinlikle okuyun ve küçük bir uyarı kitaba başlarken yanınaza gofret,çikolata,şeker almayı unutmayın çünkü canınızın çekmemesi mümkün değil.:) :)
208 syf.
İlk olarak, iyi ki kitaplar var. Charlie'nin çikolata fabrikası, mükemmel bir kitaptı. Okudukça hiç bitsin istemedim. Charlie'ye bazen üzüldüm, bazen ise sevindim. Cikolatasindan bir ısırık alması beni çok üzdü. Eğer yanında olsaydım, ona bir kamyon dolusu çikolata alırdım. Ama Charlie şanslıymış bir tane çikolata alıp, bir fabrikaya sahip oluyor. Keşke Charlie' nin kardeşi olsaydım. Roald Dahl'e yazdığı kitaplar için teşekkür ediyorum...
208 syf.
·Beğendi·9/10
Kitabı okurken küçük erkek kardeşim ben filmini seyrettim, demek ki, kitabı da biliyorum dedi. Sırf bunun için bana 1000 kitap hesabı aç diye tutturdu :)) Tabii ki, açmadım :)) Bu kitabı okurken yaşadığım komik olaydı. :)

Kitap 8-9 yaş çocuklar için yazılmış olmasına bakmayarak çok değerli, anlamlı kitap. Çocukken okurken güzel de bence büyükler de çocukları için okursa güzel olur.
Sınav dönemimde kitabı okuyayım diye çalışmamı aksatmıştım :)) Bu da dezavantajı. :)

* Efsanevi çikolata fabrikasının sahibi Willy Wonka, çikolatalarının içine birkaç bilet yerleştirir. Bu bileti bulanlar hayallerimizi zorlayan çikolata fabrikasını gezmeye hak kazanacaklardır.
Hali ile tahmin ettiğiniz gibi biletlerden birini kitabımızın baş kahramanı kazanır.
Diğer-şimarık, şişman, televizyon bağımlısı çocuklar ile birlikte fabrikanın kapısı yüzlerine açılır.
Yazar, çocukların üzerinden biz büyüklere de vurgu yapmış. Çocuk yetiştirmekten tutun da çocukların küçücük kalbinde oluşabilecek bir kirli nokta yüzünden nasıl suçlu olduğumuzu yüzümüze çarpıyor.

* Sonu kitabın isminin yüzünden belli olsa da okumak için sakın geç kalmayın.

Velhasıl, sırf çocuk kitabı diye okumağı ertelemeyin sakın. Bir çocuk kitabı olabilir ama bazı yetişkinler için yazılan kitaplardan çok şey katmıştır bana.

Not: Ha unutmadan. Vedat beyin de dediği gibi: okurken yanınızdan çikolatanızı eksik etmeyin sakın. *_*
208 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Çok farklı, çok eğlenceli, çok şaşırtıcı, çok sürükleyici, çok tatlı bir kitap. Çocuk kitabı gibi düşünmeyin, büyük bir zevkle okuyacağınızı rahatlıkla söyleyebilirim. Bir başlayınca elinizden bırakamayacağız bir kitap. Ben yirmi dört saat içinde bitirdim.

Kitabı orijinal dilinde yani İngilizce olarak okudum. Dili gayet anlaşılır. İngilizcesini geliştirmek isteyen arkadaşlara kitabı İngilizcesinden okumalarını tavsiye ederim.

Kitabın orijinal adı "Charlie and Chocolate Factory" Yani "Charlie ve Çikolata Fabrikası" ki kitabın içeriğine çok daha uygun. Neden "Charlie'nin Çikolata Fabrikası" diye çevirmeler!? Çok büyük bir SPOİLER olmuş...

Mutlaka okuyun ve Willy Wonka'nın renkli, şaşırtıcı, tatlı fabrikasını Charlie ve diğer çocuklarla birlikte gezin. Çok eğleneceğinizi düşünüyorum.
116 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Çok eğlenceli, gerçeküstü mizah konulu, kahkahası bol bir kitap.George'nin ilacını içen çılgın Büyükanne'nin fiziksel değişimi, rüya ile gerçek arasına sıkışmış bir kurgunun okuyucuya göre değişebilecek olan yorumların çokluğu, kitaba özgün bir hava vermiş.Tabii bu da kitabı okunacaklar listesine almak için geçerli bir neden. Bütün tanıdık, tanımadık bütün çocuklara bu kitabı okumaları için önerin.
208 syf.
·Beğendi·9/10
Küçükken kitabın bitimine kadar dayanamayıp filmini izlemiştim sonra bir de ben artık kitabın sonunu biliyorum deyip ağlamıştım.Gerçekten çok harika bir kitap kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Roald Dahl
Unvan:
Yazar
Doğum:
Galler/llandaff, 1916
Ölüm:
Oxford, 1990
Galli roman, kısa öykü yazarıdır.

Hayatı

1916'da Galler'ın Llandaff kentinde doğdu. 1932'de İngiltere'nin tanınmış özel okullarından birini bitirdikten sonra, üniversiteye gitmek yerine Kanada'daki Newfoundland'e yapılan bir keşif yolculuğuna katıldı. Afrika'da Shell Petrol Firması için çalıştı. II. Dünya Savaşı'nda savaş sırasında tanıştığı romancıC.S.Forester'ın özendirmesiyle, orduda çalıştığı yıllarda başından geçen olayları yazmaya başladı. Daha sonra RAF savaş uçaklarında pilotlukyaparken, başından aldığı ağır bir darbe sonucu ordudan ayrıldı. Ve bu olay onun ilk kısa öyküsüne knonu oldu: "Shot Down Over Libya".

İlk kitabı, Walt Disney için yazdığı Gremlins oldu. Çocuk kitaplarının yanı sıra büyükler için yazdığı kitapları ve oyunları vardır. Dahl 23 Kasım 1990tarihinde Oxford, Oxfordshire, İngiltere'de 74 yaşında bir kan hastalığı nedeniyle vefat etti.

Kuralları hiçe sayan ama zekice yazılmış çocuk kitapları ve büyüklere yönelik korku öyküleriyle çok sevilen bir yazardır. Onun kitapları ve öykülerinin çoğu film haline getirilmiştir ve tüm dünyada gösterilmiştir. Onun en popüler kitapları arasında Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Charlie'nin Büyük Cam Asansörü, Dev Şeftali, Matilda Cadılar, BFG ve Kiss Kiss vardır.

1953 yılında Patricia Neal ile evlendi ve 1983 yılında boşandı. Beş çocukları olmuştur.

Kendi yazdığı otobiyografisi Boy , Roald Dahl'ın çocukluğunu anlatmaktadır. Bir başka kitabı Going Solo 'da ise Dahl'ın savaş içindeki anıları ve deneyimleri yazmaktadır.

Ayrıca Great Missenden'de bir Roald Dahl Müzesi ve Öykü Merkezi bulunmaktadır. Bu merkez Dahl'ın çalışmalarını göstermektedir.

Norveçli bir ailenin çocuğu olarak Llandaff, Cardiff, Wales'te doğan Dahl, 1940'lı yıllarda yazdığı özellikle çocuklara yönelik kitaplarla en çok satan yazarlar arasına girmiştir. "Charli'nin Çikolata Fabrikası" adlı kitabı ödül kazanmıştır.Bu ödüller toplamda dört tanedir.Charli'nin Çikolata Fabrikası adlı kitaboından sonra "Charli'nin Büyük Cam Asansörü" adlı kitabını yazmıştır.Serinin üçüncü kitabını da yazmak istemiştir fakat bitirememiştir.

Yazar istatistikleri

  • 98 okur beğendi.
  • 2.742 okur okudu.
  • 42 okur okuyor.
  • 1.082 okur okuyacak.
  • 12 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları