Robert Musil Robert Edler Von Musil

Yazar 8,5/10 · 51 Oy · 8 kitap · 139 okunma ·  41 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Robert Musil
 • Yazarın Tam Adı:
  Robert Edler Von Musil
 • Unvan:
  Avusturyalı Yazar
 • Doğum:
  Klagenfurt, Avusturya-Macaristan 6 Kasım 1880
 • Ölüm:
  Cenevre, İsviçre 15 Nisan 1942
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

41 okur beğendi.
51 puanlama · 468 alıntı
1 haber · 3.282 gösterim
139 okur kitaplarını okudu.
417 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
18 okur kitaplarını şu anda okuyor.
7 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Robert Musil'in Biyografisi

Tam adı Robert Edler Von Musil'dir. 1880 yılında Klagenfurt'da doğdu, 1942 de Cenevre'de öldü. Öğrenim hayatı, tıpkı Kafka'da olduğu gibi, babasının isteği doğrultusunda geçmiş, babasının istediği okullarda okumuş ve yine onun isteği üzerine makine mühendisi olmuştur. Daha sonra Berlin Üniversitesi'nde felsefe, psikoloji, matematik ve fizik okuyarak psikoloji alanında doktora yaptı. Henüz 26 yaşındayken yayımladığı "Genç Törless" adlı romanı ile birden bire eleştirmenlerin dikkatini çekmiş, kendini tamamen yazarlığa vererek dönemin önemli üniversitelerinden gelen asistanlık tekliflerini geri çevirmiştir. Edebiyatta, özellikle biçimi ön plana çıkaran yazarları eleştirmiş "sanat sanat için değil, sanat hayat içindir" anlayışını savunmuştur.Tüm edebi yaşamı boyunca sosyal ve toplumsal sorunlarla uğraşmış, bunları romanına ustalıkla yerleştirmesini bilmiştir. 1930 yılında ilk cildi yayımlanan başyapıtı "Niteliksiz Adam" ile hayatı boyunca uğraşmasına rağmen çeşitli sebeplerden dolayı bir türlü bitirememiş, özellikle üsluba verdiği önem nedeniyle bazı bölümlerini defalarca yazmıştır.Bu eserinde, I. Dünya Savaşı öncesi ve sonrasının kültürel uyuşmazlığını, güvensizliklerini, kırgınlıklarını büyük bir ustalıkla yansıtır. Gerek eserlerinin derinliği, gerek sanata bakışı ve gerekse yapıtlarının sanatsal nitelikleriyle Robert Musil, 20.yüzyılın en büyük Alman romancılarından biri olmasının yanında, modern romanın da temel taşlarından biridir. Adı okurlar tarafından pek duyulmasa da eleştirmenlerce genellikle Franz Kafka, James Joyce, Marcel Proust ve Virginia Woolf gibi modern romanın önemli isimleriyle birlikte anılır. En önemli eseri olan "Niteliksiz Adam" yarım kalmış olmasına rağmen dünya edebiyatının anıt romanlarndan biridir. Çağdaş romanın oluşumunda önemli katkıları vardır.
Hakan S., bir alıntı ekledi.
05 Haz 2017 · İnceledi

En iyisi gökteki maviyi yukarıda bırakalım ki güzel kalsın.

Üç Kadın, Robert Musil (Sayfa 21 - Helikopter Kitap Yayınevi)Üç Kadın, Robert Musil (Sayfa 21 - Helikopter Kitap Yayınevi)
Hakan S., bir alıntı ekledi.
19 Haz 2017

"Dünyada, gerçeğin karşısında dürüst olmayan, yalanların ardında gerçek olan insanlar vardır."

Hayalperestler, Robert Musil (Sayfa 7 - Zeplin Kitap)Hayalperestler, Robert Musil (Sayfa 7 - Zeplin Kitap)
Oğuz Aktürk, bir alıntı ekledi.
03 Mar 20:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bundan dolayıdır yarım hissedişlerimiz
Sanki bütün dünya bizden birtakım şeyleri düzeltmemizi beklemekte, ve bu insanların yarısı söze "...kurtulmak istiyoruz" diye başlarken, öteki yarısı "...varmak istiyoruz" diye başlıyor!

Niteliksiz Adam 1, Robert Musil (Sayfa 433 - YKY, 11.Baskı, Çeviren: Ahmet Cemal)Niteliksiz Adam 1, Robert Musil (Sayfa 433 - YKY, 11.Baskı, Çeviren: Ahmet Cemal)
Hakan S., bir alıntı ekledi.
 28 Haz 2017

Bir arkadaş bulursun, sahtekar çıkar! Bir sahtekarın üçkağıdını ortaya çıkartırsın, arkadaşın olur!

Hayalperestler, Robert Musil (Sayfa 140 - Zeplin Kitap)Hayalperestler, Robert Musil (Sayfa 140 - Zeplin Kitap)
Hakan S., bir alıntı ekledi.
27 Haz 2017

Biz gerçek değiliz! Yalan söylesek de söylemesek de, iyi de olsak, kendimizi feda da etsek biz varoluşumuzun ardındaki kastı doğru şekilde yorumlayamayız.

Hayalperestler, Robert Musil (Sayfa 82 - Zeplin Kitap)Hayalperestler, Robert Musil (Sayfa 82 - Zeplin Kitap)
Hakan S., bir alıntı ekledi.
07 Haz 2017

Hakiki insan, sadece eylemde bulunan insandır - içimizde bunun dışında bulunan, asla "hakiki" diye bilinemez, asla yeterince belirgin biçimde algılanamaz. "

Niteliksiz Adam 1, Robert Musil (Sayfa 65 - YKY - Önsöz)Niteliksiz Adam 1, Robert Musil (Sayfa 65 - YKY - Önsöz)
missprufrock, bir alıntı ekledi.
23 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İnsanın bütün kitapları okumasının gerekmediğini söyleyebilirsin. O zaman sana yanıtım şu olur: Savaşta da her askerin öldürülmesi gerekli değildir, fakat yine de herkes gereklidir.

Niteliksiz Adam 2, Robert MusilNiteliksiz Adam 2, Robert Musil
Anıl, bir alıntı ekledi.
08 Mar 10:45 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Her dışsal aşağılanma içsel bir yükseliştir.

Hayalperestler, Robert Musil (Sayfa 81 - Aylak Adam Yayınları - 1.Basım 2013)Hayalperestler, Robert Musil (Sayfa 81 - Aylak Adam Yayınları - 1.Basım 2013)
Hakan S., bir alıntı ekledi.
11 Haz 2017 · İnceledi

Bir kaçışta rastlantının bir araya getirdiği yol arkadaşlarıdır insanlar. Tutkunun yatışmasından sonra birbirlerini tanımaz, gözleri artık birbirlerinin ortak yanını algılayamadığı için, her biri ötekisinde kendisininkine karşıt özellikler arayıp bulur.

Öğrenci Törless'in Bunalımları, Robert Musil (Sayfa 56 - Alakarga Yayınları)Öğrenci Törless'in Bunalımları, Robert Musil (Sayfa 56 - Alakarga Yayınları)
Hakan S., bir alıntı ekledi.
05 Haz 2017 · İnceledi

İnsan tümüyle birinin olunca onun bir parçasıdır artık.

Üç Kadın, Robert Musil (Sayfa 66 - Helikopter Kitap Yayınevi)Üç Kadın, Robert Musil (Sayfa 66 - Helikopter Kitap Yayınevi)
Bütün Alıntıları Göster

Robert Musil ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.