1000Kitap Logosu
Resim
Robert Ludlum

Robert Ludlum

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.4
430 Kişi
956
Okunma
76
Beğeni
5,8bin
Gösterim
Unvan
ABDli roman yazarı
Doğum
New York, ABD, 25 Mayıs 1927
Ölüm
Naples, Florida, ABD, 12 Mart 2001
Yaşamı
Robert Ludlum (d. 25 Mayıs 1927, New York City - ö. 12 Mart 2001, Naples-Florida). ABD'li roman yazarı. Yazmış olduğu 29 kitabı, 210 milyon adetten fazla basılmış ve 32 farklı dile çevrilmiştir. Ludlum, Margaret (kızlık soyadı Wadsworth) ve George Hartford Ludlum'un oğlu olarak New York'ta doğdu. Anne tarafından dedesi İngiliz'di. Connecticut'taki Middletown'daki Rectory School'da, ardından Cheshire Academy'de ve Wesleyan Üniversitesi'nde eğitim gördü ve 1951'de Drama'da bölümünden lisans aldı. Wesleyan'dayken, Ludlum Alpha Delta Phi kardeşliğine katıldı. Yazar olmadan önce Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetlerinde bir tiyatro oyuncusu ve yapımcısıydı. 1950'lerde New Jersey, Fort Lee'deki Grant Lee tiyatrosunda gösteriler yaptı. 1960'dan 1970'e kadar New Jersey, Paramus'taki Bergen Mall'daki Playhouse on the Mall'da gösteriler yönetti ve yapımcılığını üstlendi. Ludlum, 12 Mart 2001'de Napoli, Florida'daki evinde, 10 Şubat 2001'de meydana gelen gizemli bir yangının neden olduğu ciddi yanıklardan iyileşmeye çalışırken kalp krizinden öldü. 2001 yılında vefatından sonra Ludlum Vakfı, yazarın en ünlü eserlerinde biri olan Bourne serisini devam ettirme kararı almıştır ve yakın arkadaşlarından Eric Van Lustbader bu seriyi hala devam ettirmektedir. Şu ana kadar Bourne Legancy, Bourne Betrayel, Bourne Imperative, Bourne Dominion, Bourne Objective, Bourne Deception, Bourne Sanction olmak üzere 7 devam kitabının 4'ü Türkçe'ye çevrilmiştir.
448 syf.
·
Puan vermedi
Bourne, bir kez daha saklandığı yerden, bu sefer farkında olmadan, bir dizi gazete sütununda Project Treadstone'a bir yükseltme olan Blackbriar Operasyonunu açıklamaya çalışan Londra merkezli muhabir Simon Ross tarafından çıkarıldı. Bourne, Ross ile bir görüşme ayarlar ve tarandıklarını anında anlar. Muhabirden gelen bilgiler yeni bir dizi anıyı canlandırıyor ve Bourne nihayet karanlık geçmişini ortaya çıkarırken, Şirketin onu ortadan kaldırmaya yönelik en iyi çabalarından kaçınıyor
Son Ültimatom
8.7/10 · 69 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
351 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Hiç anlaşamadığınız bir insanla ortak iş yapmak zorunda kaldınız mı? Çok büyük dünyayı kurtarma olayı değil genellikle iş yerlerinde böyle bir durum mevcut diye düşünüyorum. Adamla anlaşamıyorsun, yolda selam vermezsin ama beraber iş yapmaya da mecbursun. Brandon Scofield ile Vasili Taleniekof işte böyle iki uzlaşmaz insan. İsimlerin kökeni bile neden anlaşamadıklarına yardımcı oluyor aslında. Son Çember kitabı, adından da yola çıkabileceğimiz üzerine Çember adlı bir örgütü konu ediniyor. Bunların olayı ortama karmaşa getirmek. Şöyle ki olaylardan haberleri bile yok ama işlerin sorumlusu olarak bunlar gösteriliyor. Ortalık da karışıyor tabi çünkü işlenen iki cinayet var ortada. Bu cinayetlerin biri ABD, diğeri ise Rusya’da işleniyor. İşlenen cinayetler için ABD, Rus ajanı Vasili’yi; Rusya ise CIA ajanı Brandon’u sorumlu tutuyor. İkilinin birbirine önceden gelen bir düşmanlığı söz konusu iken, Çember adlı örgütün de bundan faydalanarak böyle bir cinayet işleyip ikilinin üstüne yıkması başlı başına başarı. Aynı zamanda gelişen olaylarla bu ikilinin beraber çalışması ve karşılaşma sahneleri beni epey güldürdü. Tam bir Amerikan klasiği diyebilirim. Gelişen olaylar ve örgüt üyelerinin kimliği yavaş yavaş belli oldukça şaşırmadım çünkü bu da Amerikan filmlerinde sık sık karşıma çıkıyordu ama gene de beğendim. Kurguyu da beğendim. Hepimize keyifli okumalar dilerim..
Son Çember
8.4/10 · 34 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
624 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Çok ilginç bir kitap yani bu kitaba başlarken sayfa sayısını da göz önüne alarak çok iyi, ihtişamlı bir eser beklediğimi belirtmeliyim. Çünkü dile kolay 624 sayfa benim koca bir günüme mal oluyor. Böyle bir durumda da bolca aksiyon sahnesi ve macera bekliyorum ki sıkılmadan tamamlayayım. Sıkılırım ama çok sayfa okursam hızlanıyor ve saatte 100 sayfa bile yapıyorum. Böyle olmaması için, zevk alarak okumak için çabalıyorum ve beklentimin altında bir eser olursa bu durum beni üzüyor. Genellikle bunu 350-400 sayfa sonrasında yapıyorum. PDF okumanın avantajı da bu zaten, normal kitap olsa o kadar ilerlenmiyor. Kitap ise şu soruyu sorarak başlamama neden oldu. Değer verip de kaybettikleriniz nelerdir? Bu soru önemli çünkü ana karakterin epey manevi kaybı var yani Paul Janson’un. Böyle olunca da böyle bir soruyla başladım ama cevaplar o kadar uzun ki ayıp olur burayı o kadar uzun tutmak. Bancroft Stratejisi kitabını okumuştum yazarın ve oradakine benzer bir kurgu gördüm. Sanki biraz daha genişletilmiş hali gibiydi. Orada da Todd Belknap’ın hayatını kurtaran dostu Jared Rinehart kaçırılıyordu. Burada da Paul Janson’un hayatını borçlu olduğu Peter Novak’ın kaçırıldığını ve eski görevine dönmemeye yemin etmiş, kendine yeni bir hayat kurmuş olan Janson’un yeniden maceraya atıldığını gözlemliyoruz. Bir kurtarma timinin başına geçen ana karakterin bir sırrın peşine düştükten sonraki kitabın ani girişi biraz çabuk sönse de fena değildi. Çok mükemmel olmasa bile kendini okutturmayı başarması nedeniyle beğendim diyebilirim. Hepimize iyi okumalar dilerim..
Janson Talimatı
8.2/10 · 30 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.