Robert Ludlum

Robert Ludlum

Yazar
8.2/10
191 Kişi
·
387
Okunma
·
30
Beğeni
·
3.759
Gösterim
Adı:
Robert Ludlum
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
New York, Amerika Birleşik Devletleri, 25 Mayıs 1927
Ölüm:
Naples, Florida, Amerika Birleşik Devletleri, 12 Mart 2001
Robert Ludlum (d. 25 Mayıs 1927, New York City – ö. 12 Mart 2001, Naples-Florida). ABD'li roman yazarı. Yazmış olduğu 29 kitabı, 210 milyon adetten fazla basılmış ve 32 farklı dile çevrilmiştir.2001'de vefat eden yazar, rivayete göre, arkasında, fason yazarlar marifeti ile yayımlanacak olan, birçok el yazması ve kaba taslak bırakmıştır. Bu yazarın popülaritesin devamı için bir ahittir.2001 yılında vefatından sonra Ludlum Vakfı, yazarın en ünlü eserlerinde biri olan Bourne serisini devam ettirme kararı almıştır ve yakın arkadaşlarından Eric Van Lustbader bu seriyi hala devam ettirmektedir. Şu ana kadar Bourne Legancy, Bourne Betrayel, Bourne Imperative, Bourne Dominion, Bourne Objective, Bourne Deception, Bourne Sanction olmak üzere 7 devam kitabının 4'ü Türkçe'ye çevrilmiştir.
"Daha fazla şiddet istemiyorum. Bir şey bilmek ya da görmek de istemiyorum. Sadece..."
"Dedigimi yap."
Marie St. Jacque çaresiz zile bastı.
Robert Ludlum
Sayfa 69 - Altın kitaplar. 1980 1. Baskı Urperti
Patrick Pierre Prefontaine, "Fransızlara özgü bir mantık," dedi ve boğazına dokundu. Boynunun derisi soyulmuştu. Canı acıyordu. "Tanrıya şükürler olsun, hiç les tribunals önünde savunma yapamadım. Orada tarafların ikisi de tam anlamıyla haksız değildir." Barodan atılan adam hafifçe güldü. "Karşınızda adalet önünde hesap veren ve mahkûm olan biri var. Aslında benim tek suçum yakalanmaktı. Oysa benim için pek çoğu elini kolunu sallayarak serbest dolasiyor.'
Robert Ludlum
Sayfa 120 - Altın kitaplar 1. Baskı 1990
Marie kardeşine baktı. Kocasıyla benzer yanları olduğunu düşündü. Ikisi de boyuydular ve vücutları iyi gelişmişti. Ikisi de ödün vermekten hoşlanmayan tiplerdi. Fakat David genellikle kazanırken Johnny çoğu zaman kaybediyordu. David neden sorumluluklarını bilen, yaşını almış iki ağabeyin yerine, küçük kardeşe güvenmişti acaba?
Robert Ludlum
Sayfa 69 - Altın kitaplar 1. Baskı 1990
Kaç gündür bekliyorum etkisinden çıkıp iyi bir inceleme yazabilmek için. Olmadı. Hala girişteki buğulu ve sisli dalgalarda yüzen benim, ya da bankaya hiç bir şey bilmeden giden kişi. Hangi sayfayi cevirsem orada çakılıp kalıyor, çıkamıyorum.
O ne kurgudur ki böylesi değirmen taşı gibi içine çekip alıyor. Dönüyor dönüyor dönüyoruz icinde. Kronolojik ve ince ince bir anlatim, kafanızda Her şeyi dört dörtlük canlandırıyor.
Jason Bourne ile dunyayi dolasip, sanki pusuya düştüm, o tetikleri ben cekmis gibi oldum. Bazi yerlerde basimi kaldirip "gitme Bourne tuzak var" dedim. Oralarda bir müddet bekledim
Birazda filminden söz edelim. Daha doğrusu filmcilere laf sokalım. Birazcık aksiyon olsun ilgi çeksin diye ufak tefek değişiklikler olur. Amenna. Bu kitapta yeterli aksiyon da ilgi de var. Bir kitapla bu kadar oynanır mi yahu? Konusu bile farklı neredeyse. Ne istediniz be mubarekler de boyle oynadiniz? Ya siz film cekmesini bilmiyorsunuz, ya ben kitap okumasını.
Neyse sinirlenmeden kapatayım konuyu.
Casusluk ve entrika deyince Ludlum der geri çekilirim. Şimdiden iyi okumalar. Değeri anlaşılamamış bu yazar da bir gün anlaşılacak ve herkes okuyacak ondan diyorum. Tekrar iyi okumalar.
448 syf.
·28 günde·Beğendi·9/10
Son ültimatom ile seriye noktayı koydum. Çünkü diğer kitaplar daha güzel olsa bile orijinal Ludlum eseri değil.
Baştan sona bir fırtına serisi. Olayların peşinde koşmaktan yoruluyorsunuz. Bütün dünyayı detaylıca da geziyorsunuz. Sokak ve otel isimlerle birlikte. Sonu çok şaşırmasa da ilginç geldi bana. Okuyun görün yok öyle yağma. Sonunu söylemeyeceğim.
Jason Bourne iyi bir asker, iyi bir aile reisi ama gozu donmus bir katil olarak üç kişilikle karşımızda. Hayran olduğunuz kadar aptal dediginiz de oluyor kızdığınız da. Bazen Çakalı bile destekliyordunuz. Yine de seviyirsunuz Bay Bourne'u. Git geller içinde okuduğum bir kitap. Iyi okumslar diyor ve kapatiyorum.
384 syf.
·13 günde·Beğendi·Puan vermedi
Nemrut ağır ağır ilerleyen ancak sonunda temponun hızlandığı, farklı bir son ile okurlarını karşılayan bir roman.
Ludlum ince detaylar ile casusluk hikayelerini renklendiriyor. Özellikle "konuşma taktikleri ile istihbarat alma" bu kitapta etkin bir biçimde kullanılmış. Vurdulu kırdılı bir yanı yer yer olmasına rağmen pek hissedilmiyor.
Ludlum hilelere baş vuruyor ve kahramanının düşmanından bilgiler toplamasını sağlıyor.
Kitabın ana konusunda ise uyuşturucu trafiği var. Üniversiteler için vardığı yargılar ise dikkate alınacak kadar başarılı.
Bir iki yerde Türkiye geçiyor romanda. Sadece isim olarak. Olayların hemen hemen hepsi Amerika'da geçiyor. "Nemrut" olunca kitabın adı insan ister istemez Türkiye diyor ancak bunun pek de bizim Nemrut ile bir ilgisi bulunmuyor.
336 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
basımı bulunmayan bir kitap. ilk filmini izlemiştim 2004 yılında. uzun uğraşlar sonunda buldum ve bir gecede bitirdim. harika çok sürükleyici bir casusluk romanı... filmi ile çeliştiği noktalar var ama kitabı okurken daha çok heyecanlandım.(belgeseli bile çekildi)
336 syf.
·9/10
Spoiler

Ludlum' la biraz geç olsa da ilk bu kitabıyla tanıştım ama hızımı kesmeden devam edeceğim. Bourne mükemmel bir kahraman özellikle de kitapta beğendiğim iki nokta var ki Bourne' e hayran bırakmaya yetiyor da artıyor bile.
1- Kitabın başlarında Bourne lokantaya gittiğinde Marie'ye şu tip sözler söylüyor "başını diğer tarafa çevir ve hiç konuşma"
2- Kitabın ortalarında emekli general Bourne' i tokatladığı anda Bourne bir kaza olmasın diye silahını yere atıp o şekilde generali etkisiz hale getiriyor, bu bölümler çok hoşuma gitti.
Sonuçta Ludlum kitabı şiddetle tavsiye ediyorum.
526 syf.
·Beğendi·10/10
Kar Kurdu' ndan sonra hiç o kalitede bir casus romanı veya Frederick Forsyth İkon' dan sonra Rusya' yı onun kadar ayrıntılı anlatan roman okumadınız mı buyrun size en az bu iki kitap kadar güzel hatta daha güzel diyebileceğim mükemmel bir Ludlum romanı. İlk sayfasından son sayfasına kadar o saçma sapan kovalamaca sahneleri olmadan sadece zeka ve akılla ilerleyen casusluk romanıdır hatta finalindeki duygusalıklada insanı bayağı bir duygulandırır da .Romanı okurken şunlara dikkat ettim de romanın konusunun başlamısından Rusya'y a gidemeden keşfedilmelerinde Rusya' ya giriş şekillerinden tutun da ülkenin içinde olanlara kadar Kar Kurdu ile benzerlikler taşıyan tabiki de Ludlum'un tüm özelliklerini de barındıran Ludlum 'un en iyi kitaplarından biridir. Hatta Ludlum' un bir başka romanı olan İkarus Planı bile bu romana uygun bir isim olabilirdi.
464 syf.
·9/10
Ludlum ilk kitapta genel olarak Bourne efsanesinin başlangıcı olarak önem vermiş. Ludlum o kadar güzel kurgulamışki o kadar güzel akıcılığı ön plana çıkarmışki adeta Webb ile ölecek insanlara acırken Bourne ile kurbanları öldürmek için içinizde bir istek oluyor. Keşke Bourne serisinin filmleride biraz olsun kitaba benzeseydi. Nur içinde yat Ludlum toprağın bol olsun.
336 syf.
·5 günde·8/10
Geçmişi Olmayan Adam uzun zamandır aradığım ama bir türlü bulamadığım bir kitap, ne kitapçılarda ne sahaflarda ne de internette bulamadım. Bir ara tesadüfen e-kitap halini bulunca da çok sevindim ve nihayet okuyabildim.

Uzun zamandır aksiyon kitabı okumuyordum bu kitap iyi geldi. Jason Bourne hafızasını kaybetmiş biri, geçmişi yok ve geleceği bilinmeyen geçmişinden gelen güçler tarafından tehlike altında. Yazar hafıza kaybını ve karakterde meydana getireceği duygu durumlarını kitapta çok iyi yansıtmış, daha önce de hafıza kaybının yer aldığı kitaplar okudum ve okuduklarım arasında en iyi bu kitapta işlendiğini düşünüyorum.

"Hepimiz kim olduğumuzu anlamaya çalışıyoruz, değil mi?"

Kitabın kurgusunu ve sunumunu beğendim, bir çok olay oluyor, kitap sizi oradan oraya sürüklüyor ve hiç sıkılmadan kendinizi olayın akışına bırakabiliyorsunuz. Karakterler ve Jason'ın geçmiş hayatı ile ilgili gizemler sizi kitaba daha çok bağlıyor.

Geçmişi Olmayan Adam, türünde başarılı bulduğum bir kitap oldu, yazarın diğer kitaplarını da merak ediyorum ancak yazarın kitaplarını bulmak oldukça zor.
353 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Ludlum ağır ağır ilerleyen bu romanında kitabın sonunu hissettirerek yazıyor. Sonunu biliyorsunuz ama neden ve nasıl olduğunu bilmiyorsunuz.
Farklı karakterlerin gözünden okurken kimin haklı kimin haksız, kimin doğru söyleyip kimin doğru söylemediğini bilmiyor, merak ediyorsunuz.
Ludlum vurdulu kırdılı casusluk öykülerinden uzak duruyor ve gerçek istihbarat yöntemleri ile okuru sıkmıyor.
448 syf.
·9/10
Nelson Demille denilince aklıma John Corey geliyorsa Robert Ludlum denilince de tabii ki aklıma hemen Jason Bourne geliyor. Ludlum okuruna Bourne'nu hayran bıraktırırken aynı anda da Bourne'na acıma hissi uyandırabiliyor.
Son Ültimatom'da Bourne serisinin ilk kitabı olan Ürperti'de (diğer adı ile film sayesinde Geçmişi Olmayan Adam) düşmanı Çakal Carlos kod adı ile bilinen Illich Ramirez Sanchez ile mücadelesini anlatıyor ve çok güzel finalle de son buluyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Robert Ludlum
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
New York, Amerika Birleşik Devletleri, 25 Mayıs 1927
Ölüm:
Naples, Florida, Amerika Birleşik Devletleri, 12 Mart 2001
Robert Ludlum (d. 25 Mayıs 1927, New York City – ö. 12 Mart 2001, Naples-Florida). ABD'li roman yazarı. Yazmış olduğu 29 kitabı, 210 milyon adetten fazla basılmış ve 32 farklı dile çevrilmiştir.2001'de vefat eden yazar, rivayete göre, arkasında, fason yazarlar marifeti ile yayımlanacak olan, birçok el yazması ve kaba taslak bırakmıştır. Bu yazarın popülaritesin devamı için bir ahittir.2001 yılında vefatından sonra Ludlum Vakfı, yazarın en ünlü eserlerinde biri olan Bourne serisini devam ettirme kararı almıştır ve yakın arkadaşlarından Eric Van Lustbader bu seriyi hala devam ettirmektedir. Şu ana kadar Bourne Legancy, Bourne Betrayel, Bourne Imperative, Bourne Dominion, Bourne Objective, Bourne Deception, Bourne Sanction olmak üzere 7 devam kitabının 4'ü Türkçe'ye çevrilmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 30 okur beğendi.
  • 387 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 233 okur okuyacak.

Yazarın sıralamaları