Roger Garaudy

Yazar 8,2/10 · 97 Oy · 32 kitap · 268 okunma ·  95 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

95 okur beğendi.
97 puanlama · 284 alıntı
0 haber · 4.032 gösterim
268 okur kitaplarını okudu.
505 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
25 okur kitaplarını şu anda okuyor.
4 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Roger Garaudy'un Biyografisi

Roger Garaudy, (d. 17 Temmuz 1913, Marsilya - ö. 13 Haziran 2012, Paris) Fransız düşünür ve yazar.

1952 yılında Sorbonne Üniversitesi'nden edebiyat dalında eğitim aldıktan sonra 1954 yılında SSCB Bilimler Akademisi'nde doktor ünvanı elde etmiştir.
Fransız Komünist Partisi'nde etkin bir konumda yer aldıktan sonra bu partiden ayrıldı. Fransa Parlementosu'nda milletvekili, meclis başkan yardımcılığı, milli eğitim komisyonu üyesi ve senatör olarak görev yaptı. Daha sonra profesörlüğe devam etti.

Emekliliği sırasında pek çok akademik eser yayımlayan Garaudy, 1982 yılında (69 yaşında) müslüman olmuştur. Din değiştirdikten sonra yazmaya devam eden Garaudy, sonraki yıllarda Yahudi Soykırımı'nın olmadığını iddia etmiştir ve bu yüzden görüşleri yanızca radikal islamcılar arasında ciddiye alınmıştır.

Roger Garaudy'un Kitapları Kitap Ekle

6. Don Kişot (Yaşanmış Şiir)
7,2/ 10  (6 Oy) ·  19 Okunma
9,0/ 10  (3 Oy) ·  12 Okunma
8,5/ 10  (2 Oy) ·  10 Okunma
7,5/ 10  (2 Oy) ·  5 Okunma
16. İslamiyet ve Sosyalizm (Mülk Allah'ındır Lehul Mülk)
6,2/ 10  (5 Oy) ·  5 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Semina, bir alıntı ekledi.
24 May 04:03

Sevgi ve arzu iki farklı şeydir; sevilen her şey arzu edilmez ve arzu edilen her şey de sevilmez.

Don Kişot, Roger GaraudyDon Kişot, Roger Garaudy
Ferah, bir alıntı ekledi.
19 Tem 2015

'' Önemli olan inancın dil ile söylenmesi ve söylenen sözler değil bu imandan yola çıkarak hayatın nasıl sürdürüldüğüdür. İnsanın Tanrı hakkında edindiği hayaller Tanrı(nın kendisi) değildir. İster bir Hindu Benareste Veda ilahilerini tek düze bir sesle söylesin, ister bir Çinli Tao’ya dalıp onda yok olsun. İster bir Hristiyan şarapla ekmek ayinine katılsın, ister bir Müslüman camide Kur’an okusun, ister bir Afrikalı yüzünde maskeyle hayatı kutsamak için dans etsin, karşımıza tek bir soru çıkmaktadır: Bu ululama onların hayatında neyi değiştiriyor? ''

Yaşayanlara Çağrı, Roger GaraudyYaşayanlara Çağrı, Roger Garaudy
Şeyda, bir alıntı ekledi.
16 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

891 yılında bir seyyah, Bağdat'ta yüzden fazla halk kütüphanesinin bulunduğunu kaydeder. Onuncu yüzyılda Irak'taki Necef gibi küçük bir şehrin 40 bin cilt kitabı vardır. İslâm dünyasının öteki kutbunda, Müslüman Ispanya'da, Kurtuba'daki Halife Hakem'in 10. Yy da 400 yüz bin ciltlik bir kütüphanesi vardır. Oysa bundan 4 yüzyıl sonra, Bilge, yani bilgin olarak ünlenen Fransa Kralı 5.Şarl ancak 900 kadar kitap cildini bir araya getirebilmiştir. Bu arada Kahire'deki Halife Aziz'in kütüphanesinde 6 bini matematik ve 18 bini felsefe kitabı olmak üzere 1 milyon 600 bin cilt eser bulunuyordu.

İslam'ın Vadettikleri, Roger Garaudy (Sayfa 98 - Türk Edebiyatı Vakfı)İslam'ın Vadettikleri, Roger Garaudy (Sayfa 98 - Türk Edebiyatı Vakfı)
Sükut, bir alıntı ekledi.
21 Nis 00:14

Tevhid basit bir gerçek değildir.
Önemli olan Allah'ın birliğine inanmak değildir.Asıl önemlisi,bu düzensiz dünyada,"Allah yolunda " mücadele ederek,o imanını ispatlamaktır.Hem de her düzeyde.
Yani iktisattan ahlaka ve siyasete,bilimden sanatlara kadar her alanda.

İslam ve İnsanlığın Geleceği, Roger Garaudyİslam ve İnsanlığın Geleceği, Roger Garaudy
Sümeyye K., bir alıntı ekledi.
31 Ağu 2017

Bugün İslam'a neler borçlu olduğumuzu bilmek, kesinlikle tarihçinin uzmanlık alanı, meraklının hobisi veya hayalperestin zevki meselesi değil, aksine mutlu bir geleceğin kurulması için çırpınan, çabalayan ve fikirler üreten herkesin görevidir.

Geleceğimizde İslam Var, Roger Garaudy (Sayfa 21)Geleceğimizde İslam Var, Roger Garaudy (Sayfa 21)
Gulsum, bir alıntı ekledi.
20 Mar 03:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Bayezid Bistami
Ne zaman ki "ben" silinir , işte o zaman Allah bende kendi aynasını bulur.

İslam ve İnsanlığın Geleceği, Roger Garaudyİslam ve İnsanlığın Geleceği, Roger Garaudy
Ayşe Yıldırım, bir alıntı ekledi.
24 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer insan, bizzat kendisi hariç her şeyi değiştireceğini iddia ediyorsa,onun yaptığı her devrim başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

Geleceğimizde İslam Var, Roger Garaudy (Sayfa 102)Geleceğimizde İslam Var, Roger Garaudy (Sayfa 102)
Şeyda, bir alıntı ekledi.
16 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Çok eşlilik Kur'ân'da vardır. Fakat çok kadınla evlenmeyi kurumlaştıran Kur'ân değildir ki! Daha önce de vardı. Öyleyken Kur'ân'ın bu konuda koyduğu zorunlu şartlar, çok eşliliğe ters düşer. Çünkü Kur'ân kadınlar arasında hem ekonomik hem sevgi hem de cinsel yönden tam bir eşitliğin sağlanmasını ister. Kur'ân'ın bu yöndeki hükümleri harfiyen tatbik edilmek istendiğinde ise çok kadınla evlilik imkansız hâle gelir.

İslam'ın Vadettikleri, Roger Garaudy (Sayfa 85 - Türk Edebiyatı Vakfı)İslam'ın Vadettikleri, Roger Garaudy (Sayfa 85 - Türk Edebiyatı Vakfı)
Bütün Alıntıları Göster

Roger Garaudy kitap incelemeleri

Bu kitabi yazar islamiyete girmeden 1yıl önce yazmış.İslamiyete girmeden bu kadar pozitif bakan bir yazar görmedim. İslamiyeti bu kadariyi delillendiren ilmi bilim ile ıspatlayanı okumamıştım. Ve gelecegin dini İSLAMDIR. Diyen bir yazar. Gerçekten okumanızı isterim..

Şeyda, İslam'ın Vadettikleri'ni inceledi.
 21 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Bu kitabinda Roger Garaudy'nin İslâm'ı bütün benliği ile kabullendiğini gördüm. Araştırmış, sentezlemiş, olup olabilecek bütün İslâmî kaynakları araştırmış. Gelmiş geçmiş dünya kültürüne katkısı bulunan edebiyattan, bilime, astronomi ve sanata kadar birçok dalda eser veren emek veren Islâm bilginlerini araştırmış, öğrenmiş, özümsemiş ve aktarmış.
Batının anlattıklarının tamamen uydurma olduğuna, herkesi ayakta kandırdığını ve bunu pişkince bir eda ile yaptığını Garaudy cesurca belirtiyor. Aslında itiraf ediyor çünkü kendiside bir batılı ve kendi köklerini yargılıyor, suçluyor. Ne ile hırsızlıkla... Büyük bir medeniyetin onlara olan katkılarını inkar eden ve bir de üstüne üstlük o medeniyetin buluşlarını kendine mal etme hırsızlığını yapmış bulunan medeniyetini suçluyor. Aslında Batının ne kadar gerici ve bağnaz olduğunu Islâm'ın getirdiği güzelliklerle bu gericilikten kurtulduğunu belirtiyor.
Kitap kesinlikle okunmalı, kütüphanelerde bulundurulmalı. Garaudy herkes tarafından tanınmalı ve okunmalı.

Roger Garaudy, 21.yüzyıl İslam filozoflarının en kıymetlilerindendir. Fransız yazar, Geleceğimizde İslam Var kitabını müslüman olmadan bir yıl önce yazdığı için İslam dünyası ile ilgili fikirlerinin objektif olduğunu söyleyebiliriz. Kitapta, İslam'ın diğer dinlerle kıyaslaması yapılırken bilim, sanat, edebiyat, mimari gibi alanlarla da ilişkisi irdelenmiş.Kitaptaki şu cümleler dikkat çekici!
️İçtihat kapısının kapatılması, yani Kur'ani vahyin ruhu içinde bazı yeni problemleri çözmek için kişinin muhakemesini kullanmasının yasaklanması, emperyal gelişimin belli bir döneminde siyasi liderler tarafından kararlaştırılmıştır. Aslında bu kapatma anlayışı Kur'an mesajının ruhuna da, lafzına da tamamen terstir. Nitekim Hz.Peygamber kendisini yeni bir dinin kurucusu olarak değil de, Hz.İbrahim'in temel imanının ıslah edicisi olarak takdim eder. Yanısıra Yahudiliğin ve Hıristiyanlığın katkısıyla bütünleşir.

Lord Among Wolves, Amerikan Efsanesi'ni inceledi.
13 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

küreselleşmenin dünya üzerinde etkilerini tahlil ederken her gücün beslendiği bir kaynagın olduğunu bunun amerikaya yansımasının ise Allahın dünyayı yönetmeleri için amerikalıları seçtiği'' inancından kaynaklandığını anlatıyor. bu inancın onları cesaretlendirdiğini ve buna kendilerini inandırarak istikamet ve eylem belirlediklerini söylüyor. amerikanın yaptıgı herşey ''Altın Haç'' için diyor. bunun önüne geçilebilmesinin yolunun ise borsası batan bir amerikanın yeniden belini dogrultamıyacagını bunun içinse dünyada 1 yada iki milyar civarında ABD menşeyli şirketlerin müşteri kaybetmesinin yeterli olacağını savunuyor. her bitmez denilen biter her gitmez denilen gider her düşmez denilen düşer diyor. dünyayı ve dengeleri anlamak açısından okunabilecek eserlerden.

Şeyda, Yaşayanlara Çağrı'ı inceledi.
 26 Tem 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · 7/10 puan

Roger Garaudy bu kitabı müslüman olmadan önce yazmış. Yani daha fikir olarak tam oturmayan bir Garaudy.
Kitap önce dinlerin tanıtımıyla başlıyor. Hinduizm, Budizm, Mazdeizm, Yahudilik, Taoizm, Hristiyanlık ve Islâm ve daha arada birçok tarikat ve bazı dinlerin birleşimlerinden doğan dinlerden de bahsediyor. Daha sonraki kısımlarda tüketim toplumu, nükleer enerjinin vehameti, dünyanın ne tür bir batağa sağlandığı ve bu bataktan kurtulmanın yolları hakkında bilgiler veriyor. Konular çok fazla, tarihi bilgilerle de donatılmış. Kapsamlı.
Ve okunmalı..

YHS, Yobazlıklar'ı inceledi.
02 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitabı burada okuyan çok az insan olduğunu gördüğüm için bir sürü alıntı ekledim siteye, daha da ekleyebilirim. Öncelikle şunu söyleyeyim Stalin kimdir ? Nedir ? Ne yapmıştır ? Ve ikinci dünya savaşı sırasında yaşanılanları bilmezseniz kitabın ilk bölümünün çoğunu anlayamayabilirsiniz. İlk bölümünde yazar yobazlık nedir ? yobazlar kimlerdir ? gibi sorulara yanıt vermiş, ayrıca bilimci yobazlık, Marx taraftarları tarafından yapılan yobazlıklar, Hristiyanlar tarafından yapılan ve empoze edilen yobazlıklar hakkında bilgi vermiş. İkinci bölümünde ise İslam'a karıştırılan yobazlıklar hakkında ilginç bilgiler ve farklı bakış açıları sunmuş. Kitabın sonunda ise bu yobazlıklara karşı yapılacak mücadele ve ne şekilde yapılması gerektiği hakkında fikirlerini sunmuş. Kitabı ben genel olarak beğendim ve olaylar arasında kurulan bağlantıları ilginç buldum. Yazarın eskiden komünistken sonradan müslüman olması ayrı ilgimi çekti. Okuyan kişilere de faklı bakış açıları sunacağına eminim ve tavsiye ederim.

Nurten Güzel, İnsanlığın Medeniyet Destanı'ı inceledi.
23 Nis 13:41 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Kitap bugüne kadar batıyı medeniyetin merkezi olarak görmüş bütün insanlara reddiye tarzında yazılmış gibi. Dünyanın birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olduğunu belgelerle ispatlıyor. Batının da ne derece medeniyet sahibi olduğunu açıklıyor.  Bazı olaylar kısa anlatılmış. Tarih okumayı sevenler için ilgi çekici olabilir.

Bir alıntı:
Dört asırlık batı sömürgeciliği ve hegemonyası yüzünden paramparça olmuş insani dokuyu yeniden ortaya koyabilirsek sorunlarımızı o zaman halledebiliriz.

Emine Üfeyra Kavcuk, Siyonizm Dosyası'ı inceledi.
24 Oca 18:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okunmalı
Okunmalı
Okunmalı..
siyonizme dair herşeyin ince ince kaleme alındığı ispatlandığı detaylı bir çalışma.

Şeyda, Hatıralar'ı inceledi.
 04 Haz 2017 · Kitabı okudu · 15 günde · 8/10 puan

Baştan aşağıya kadar dolu dolu bir kitap. Keşke daha da sindirerek okusaydım diyorum. Yazarın görüşleriyle tamamen ters olsamda her görüşe saygı şiarım olduğundan dolayı zevkle okudum. Biyografiler hatıratlar her zaman okunmalı takip edilmeli. Gercek yaşanmışlıklar çok şey katar insana ve yeni ufuklar açar. Roger Graudy dünyada görüşleriyle, yasayisiyla, demeçleriyle ses getirmiş bir yazar,siyaset adamı ve mütefekkir. Kitapta yaşamını bölümlere ayırmış. İlk olarak Sosyalizmi ve Marksizmi benimseyisi daha sonra kopuşu ve en sonunda İslamı buluşu. Her yönüyle , sevabiyla ,gunahiyla yazar kendi hayatına dair ve hayatına girenlere dair çok güzel anektodlar paylaşmış. Zevkle okudum ve okunması gerekliliğine inanıyorum.

Mustafa Mutlu, Geleceğimizde İslam Var'ı inceledi.
12 Nis 09:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Roger Graudy Batının son yüzyılda yetiştirdiği büyük düşünür bu kitabını Müslüman olmadan önce yazmış.Garaudy tarafsız bir gözle geçmişe değil geleceğe bakan bir perpektifle varolan dünyayı ve geleceğin dünyası üzerine düşünüyor ve geçmişe ait derin özden beslenen geleceğin yaşanılabilir dünyasının inşası üzerine kafa yoruyor. Batı medeniyetinin getirdiği problemlerin çözümü Doğunun ataletten kurtulması ve insanlık ailesinin daha mutlu bir dünyada barış içinde birarada yaşaması adına Garaudy'nin fikirleri önemsenmeli ve kitapları ciddiyetle okunmalı

Bütün İncelemeleri Göster