Roger Garaudy

Yazar 8,3/10 · 93 Oy · 32 kitap · 256 okunma ·  93 beğeni
Ferah, bir alıntı ekledi.
19 Tem 2015

'' Önemli olan inancın dil ile söylenmesi ve söylenen sözler değil bu imandan yola çıkarak hayatın nasıl sürdürüldüğüdür. İnsanın Tanrı hakkında edindiği hayaller Tanrı(nın kendisi) değildir. İster bir Hindu Benareste Veda ilahilerini tek düze bir sesle söylesin, ister bir Çinli Tao’ya dalıp onda yok olsun. İster bir Hristiyan şarapla ekmek ayinine katılsın, ister bir Müslüman camide Kur’an okusun, ister bir Afrikalı yüzünde maskeyle hayatı kutsamak için dans etsin, karşımıza tek bir soru çıkmaktadır: Bu ululama onların hayatında neyi değiştiriyor? ''

Yaşayanlara Çağrı, Roger GaraudyYaşayanlara Çağrı, Roger Garaudy
Şeyda, bir alıntı ekledi.
16 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

891 yılında bir seyyah, Bağdat'ta yüzden fazla halk kütüphanesinin bulunduğunu kaydeder. Onuncu yüzyılda Irak'taki Necef gibi küçük bir şehrin 40 bin cilt kitabı vardır. İslâm dünyasının öteki kutbunda, Müslüman Ispanya'da, Kurtuba'daki Halife Hakem'in 10. Yy da 400 yüz bin ciltlik bir kütüphanesi vardır. Oysa bundan 4 yüzyıl sonra, Bilge, yani bilgin olarak ünlenen Fransa Kralı 5.Şarl ancak 900 kadar kitap cildini bir araya getirebilmiştir. Bu arada Kahire'deki Halife Aziz'in kütüphanesinde 6 bini matematik ve 18 bini felsefe kitabı olmak üzere 1 milyon 600 bin cilt eser bulunuyordu.

İslam'ın Vadettikleri, Roger Garaudy (Sayfa 98 - Türk Edebiyatı Vakfı)İslam'ın Vadettikleri, Roger Garaudy (Sayfa 98 - Türk Edebiyatı Vakfı)
Sükut, bir alıntı ekledi.
21 Nis 00:14

Tevhid basit bir gerçek değildir.
Önemli olan Allah'ın birliğine inanmak değildir.Asıl önemlisi,bu düzensiz dünyada,"Allah yolunda " mücadele ederek,o imanını ispatlamaktır.Hem de her düzeyde.
Yani iktisattan ahlaka ve siyasete,bilimden sanatlara kadar her alanda.

İslam ve İnsanlığın Geleceği, Roger Garaudyİslam ve İnsanlığın Geleceği, Roger Garaudy
Sümeyye K., bir alıntı ekledi.
31 Ağu 2017

Bugün İslam'a neler borçlu olduğumuzu bilmek, kesinlikle tarihçinin uzmanlık alanı, meraklının hobisi veya hayalperestin zevki meselesi değil, aksine mutlu bir geleceğin kurulması için çırpınan, çabalayan ve fikirler üreten herkesin görevidir.

Geleceğimizde İslam Var, Roger Garaudy (Sayfa 21)Geleceğimizde İslam Var, Roger Garaudy (Sayfa 21)
Gulsum, bir alıntı ekledi.
20 Mar 03:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Bayezid Bistami
Ne zaman ki "ben" silinir , işte o zaman Allah bende kendi aynasını bulur.

İslam ve İnsanlığın Geleceği, Roger Garaudyİslam ve İnsanlığın Geleceği, Roger Garaudy
Ayşe Yıldırım, bir alıntı ekledi.
24 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer insan, bizzat kendisi hariç her şeyi değiştireceğini iddia ediyorsa,onun yaptığı her devrim başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

Geleceğimizde İslam Var, Roger Garaudy (Sayfa 102)Geleceğimizde İslam Var, Roger Garaudy (Sayfa 102)
Şeyda, bir alıntı ekledi.
16 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Çok eşlilik Kur'ân'da vardır. Fakat çok kadınla evlenmeyi kurumlaştıran Kur'ân değildir ki! Daha önce de vardı. Öyleyken Kur'ân'ın bu konuda koyduğu zorunlu şartlar, çok eşliliğe ters düşer. Çünkü Kur'ân kadınlar arasında hem ekonomik hem sevgi hem de cinsel yönden tam bir eşitliğin sağlanmasını ister. Kur'ân'ın bu yöndeki hükümleri harfiyen tatbik edilmek istendiğinde ise çok kadınla evlilik imkansız hâle gelir.

İslam'ın Vadettikleri, Roger Garaudy (Sayfa 85 - Türk Edebiyatı Vakfı)İslam'ın Vadettikleri, Roger Garaudy (Sayfa 85 - Türk Edebiyatı Vakfı)
Şeyda, bir alıntı ekledi.
 17 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Seyyid Hüseyin Nasr İslâm İlmî kitabında şöyle der: " Eğer Ortaçağ İslâm bilginleri dirilip de günümüzde tekrar yaşayacak olsalardı, kendilerinin kaynaklık ettiği fikirlerin ilerlemesine değil de, değerler düzeninin tamamen altüst olmasına şaşar kalırlardı."

İslam'ın Vadettikleri, Roger Garaudy (Sayfa 118 - Türk Edebiyatı Vakfı)İslam'ın Vadettikleri, Roger Garaudy (Sayfa 118 - Türk Edebiyatı Vakfı)
Sümeyye K., bir alıntı ekledi.
31 Ağu 2017

Namaz öncesi alınan abdest, insanın aslî sağlığına dönüşünü sembolize eder; Allah'ın tecellisini karartabilecek şeylerin hepsini böylece insan üzerinden atarak O'nun en passız aynası haline dönüşür.

Geleceğimizde İslam Var, Roger Garaudy (Sayfa 37)Geleceğimizde İslam Var, Roger Garaudy (Sayfa 37)
Şeyda, bir alıntı ekledi.
 28 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

- Seni sevmek, Paulette, hayatımızın sonunda, bu aşkın bizi ne yapacağını görmek demektir.
Elini ağzımın üstüne koyuyor ve gülüyor:
- Bak şunu iyi bilmelisin: Bir erkek, eseri için sevilmek ister, bir kadın ise, kendisi için.

Hatıralar, Roger Garaudy (Sayfa 113)Hatıralar, Roger Garaudy (Sayfa 113)