Roger-Pol Droit

Roger-Pol Droit

Yazar
7.8/10
50 Kişi
·
170
Okunma
·
7
Beğeni
·
4.344
Gösterim
Adı:
Roger-Pol Droit
Unvan:
Fransız Akademisyen ve Filozof
Doğum:
1949
hiçbir tartışmanın asla yasaklanmadığı, hiçbir olasılığın önemsiz görülmediği, hiçbir eleştirinin göz ardı edilmediği bir zihinsel alandan gelen olağanüstü özgürlük beni şaşırtır.
Hakikat, başka türlü bakma koşuluyla, ihmal edilen şeylere bakma koşuluyla çok yakındır bize. En sıradan deneyimlerin içinden beklenmedik hazinelerin çıktığını görmek için radikal bir açı değişikliği şarttır.
"Direnemeyeceğim biçimde içime yerleşen üç basit tutku hayatıma yön vermistir : sevgi ihtiyacı, bilgi açlığı ve acı çeken bütün insanlarla hüzünlü bir birliktelik. Umutsuzluğa kadar sürükleyen derin bir bunalım okyanusunda çılgın bir yarışta beni oradan oraya atan fırtınalar gibi üç tutku... "
Sorgulamalarımız, araştırmalarımız ve sonsuz açmazlarımızın hepsi bu birbirine zıt ikilemeye bağlanır.
Ölüm ötesi hayat veya ölüm sonrasında yokluk? Bedenimizin ayrı bir ruh veya ruhun yokluğu? Varlık veya hiçlik? Doğrulama veya tekzip?
...düşünme saplantısı hiçbir zaman yok olmaz. Düşünce dünyanın saçmalığı karşısında istifa etmez. Filozoflar her zaman anlamaya çalışırlar; yanlışlarımızı, çıkmazlarımızı ve korkularımızı bile. Felsefe en kötü ortamlarda, en kötü durumlarda bile isteğini sürdürür.
Machiavelli'ye göre hakikat, iktidarın ele geçirilmesi ve korunmasına bağlıdır; bir ahlak sorunu değil temsil, imaj, gösterilen ya da gizlenen tutkulardır, ideallerden çok gerçek etkinliktir.
İşte böyle... Fikirler hasta edebilir ya da sağlıklı bir yaşam kazandırabilirler!
Şimdi bunun yaşamak için önemli olduğunu anlıyor musun?
202 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Hayat bir yol. Rotadan sapmadan bazen yavaş, bazen hızlı ileriye doğru yürümedir.
Yürüyüş hızının meseleyle herhangi bir ilişkisi yoktur.
Belirleyici olan; bir adımın kendisinden sonra gelenle zincirleme ilişkisi ve yoldan çıkmadan, düşmeden, kaybolmadan ilerlemeye izin veren muntazam bağlantısıdır.
Yol felsefedir. Filozofun aktivitesi de yürüme.

Roger-Pol Droit bize 27 filozofun nasıl yürüdüğüne dair kısa kısa bilgiler veriyor.
Bana biraz yetersiz ve yüzeysel geldi. Doğu felsefesine olan ön yargısını kırmalı yazarımız.
71 yaşındaymış artık onu kimse değiştiremez :)
256 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Antik çağdan günümüze kadar görüşleriyle, analizleriyle damgasını vuran Platon, Aristoteles, Machiavelli, Montaigne, Voltaire, Descartes, Rousseau Kant, Hegel, Marx ve Nietzsche ve diğer çok önemli filozofların felsefeleri, çok detaya girmeden ana hatlarıyla yazar tarafından okuyucuyu sıkmadan aktarılmıştır.Kitabın en çok beğendiğim ve yararlandığım tarafı ise bu önemli filozofların görüşlerinin kronolojik sırayla bölüm bölüm ve bağlantılı bir şekilde ifade edilmesidir. Bu anlamda ayrı ayrı kitaplarda okunan ve felsefeleri değerlendirilen bu filozofların aynı kitapta ama birbiriyle bağlantılı şekilde birarada olmasının okur açısından daha etkili ve yararlı olduğu kanaatindeyim. Ayrıca yazar,filozofların ana tema olarak işlenen 'hakikat anlayışları'nı her filozofla ilgili giriş ve sonuç bölümlerinde pekiştirecek şekilde ifade ederek, düşünürlerin görüşlerinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamıştır.Sonuç okarak Kısa Felsefe Tarihinin kütüphanenizde bulunmasının yararlı olacağı görüşündeyim.
128 syf.
·Beğendi·8/10
Felsefe ile saadet olur mu? Son dönemlerde tüm kişisel gelişim kitapları, sosyal medya ve programlar aracılığıyla bize reçeteler sunuluyor. Prozac’ı bırak Platon’a bak. Her sabah bir aforizma oku mutlu ol. Biraz Nietzsche biraz Kierkegard biraz da Spinoza ekledik mi hayatımıza artık mutlu olmamak için hiçbir neden yok. Bu kadar basit mi? Roger Pol Droit bize bu işin o kadar da basit olmadığını gösteriyor. Aslında yazar, mutluluk felsefesi üzerine düşünmeye yönlendiriyor. Felsefenin mutluluk peşinde koşmanın aksine gerçeği aradığını, dolayısıyla felsefenin ödevinin, rahatsızlık ve huzursuzluk vermek olduğunu belirtiyor.

Kitabı okuduğumuzda şaşkına dönüyoruz. Yıllardır bize dayatılan mutluluk reçetelerinin aslında çok da yanlış anlaşıldığını gösteriyor. Aslında felsefenin varoluşunun amacının düşünceyi sıkıntıya sokmak, inatla sıkıntılardan ve rahatsızlıklardan oluşan bir sistem kurmak olduğunu belirterek, yaşamı basitleştirdiğini ve dinginleştirdiğini sanmanın bir yanılsama olduğu gerçeği ile yüzleştiriyor. Felsefe sadece mutluluk demek değildir aksine Sokrates’in dediği gibi önce kendi bilmektir, kendini tanımaktır. Yazarında söylediği gibi; felsefe yaşamı bir patchwork gibi ele almamızı sağlar; içinde aklın ve akılsızlığın, yaşamın ve ölümün, coşkuların ve acıların, umutların ve hayal kırıklıklarının, direncin ve sabırsızlığın karıştığı bir patchwork. Mutlu etmez felsefe; iyi ki de etmez. Unutmamak gerekir ki mutluluk bize, sadece bize bağlıdır.
80 syf.
Özellikle ilköğretim çağındaki gençlerimize, okumayı, düşünmeyi ve felsefeyi sevdirecek güzel diyaloglardan oluşan bir kitap.. Gündelik yaşam içindeki felsefi problere eğilerek felsefeyi herkese sevdirmeye çalışıyor..
80 syf.
·6 günde
Çocuklar için kitap şahane :) lakin ebeveynlerle okunursa daha iyi olur sanki. Çünkü kitap soru cevap şeklinde ilerliyor. Eğer anlaşılmayan bir yer olursa anne baba hemen müdahale edebilir ve daha verimli bir sorgulama aşaması olur çocuk için. Hele birde çocuklara sorular tekrardan sorulup onların kendi fikirleri alınırsa efsane:) Hoşgeldin düşünen, sorgulayan birey. Birde felsefeye yeni başlayanlar için de çok iyi bir fırsat bu kitap. Felsenin tanımından tutunda, ilgili olduğu alanlara kadar açık seçik biçimde basite indirgeyerek izah etmiş. Felsefenin hayatımızın her yerinde olduğunu, zor, anlaşılmaz ya da kavranılmaz bir şey olmadığı çok güzel bir şekilde aktarılmış. Anlaşılması için verilen tavsiyeye dikkat!

"-Evet, ama insan bazen sıkılıyor, özellikle de hiçbir şey anlamayınca!
*Gerçekten çok sıkıldığımızda okumayı bırakmamız gerekir. Bu kadar basittir.
Ama hiçbir şey anlamıyorum demek.. buna inanmıyorum. Doğru değil bu. Bir kitapta onu okuyan insanın her zaman az çok anladığı bir bölüm olur. Bir bölümde de anladığı bir sayfa vardır. Çok anlaşılmaz bir sayfada ise her zaman tam olarak anlaşılan bir cümle olacaktır.
--yani?
İşte buna sarılmak, anlaşılır olana yapışmak gerekir. Buradan hareketle yavaş yavaş yol alınır, daha anlaşılmaz olana ya da bütünüyle anlaşılmaz olana doğru gidilir. Biraz sabırla ve yöntemi bir çalışmayla manzara yavaş yavaş değişir. Sonuç olarak felsefe çeşit çeşit macera, seyahat, yol sunar. Aynı zamanda insanı kendi tarzına uygun biçimde dolaştıran bir etkinliktir. Şimdi yolunu çizme sırası sende."

Ben okurken zevk aldım umarım aynı etkiyi sizlerde de yaratır.
104 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Git gide daha az düşünüyoruz ölümü, bakışlarımızı başka yere kaçırmayı, başka şeylerden söz etmeyi, düşünmeyi engellesin diye herhangi bir şeyle meşgul olmayı seçiyoruz. Bu yanlış gamsızlık ölümün değil yaşamın esasının gözden kaçmasına neden olduğunu söylüyor Roger-Pol Droit. Yalnızca 1 saatim kalsaydı ne hissederdim, ne yapardımı sorgulayarak okuyucuların belki de hayatta karşılaşabilecekleri en zor sorulardan birini yanıtlamalarına yardımcı oluyor. Gerçekten sizin sadece 1 saatiniz kalsaydı?
80 syf.
Herkesin okumasını, en azından felsefe ile ilgilenenlerin okumasını şiddetle tavsiye ederim. Çünkü felsefeyi basit bir şekilde, temel kavramlarıyla açıklamış. Herkesin çocuk, yetişkin anlayabileceği, felsefe ne demek, neyi araştırır, veya neye ulaşmayı amaçlar? Gibi temel soruları cevaplamaya çalışmış yazar. İnsana felsefeyi sevdirebilecek bir kitap. Alıntı: Antik çağda filozoflar mutluluğu arıyordu. Günümüzde ise hakikati arıyoruz.
120 syf.
·Puan vermedi
Beş ana başlıkta çeşitli konuları ele almıştır. Çocuklarla konuşurken konunun ne kadar derinleştirilebileceği hangi soruların sorulabileceğini örneklerle anlatmıştır.
Kesinlikle bir şeyler katacaktır.
İyi okumalar...
256 syf.
·9/10
Adının hakkını başarı ile veren bir felsefe tarihi özeti. Muadillerinden ana farkı bütün felsefi düşünceleri en başından kısa kısa vermek yerine dünya düşünce tarihine etkisi anlamında sadece ana dönüşüm noktalarına odaklanıyor. İyi de yapıyor. Bütün felsefi ekoller içinde boğulmak yerine birbirini takip eden, etkileyen akımları bağlantılı şekilde sunuyor. Bir sonrakini bir öncekinin üzerine koyarak ayrıntılarda kaybolmadan tepeden genel bakış sunuyor. Kitapla ilgili en güzel benzetme profesyonele değil amatöre seslenmesi (amatör negatif anlamda değil, zaten kitabın başarısıda burada. Konuya uzak insanları bile kendine çekme potansiyeli var).
170 syf.
·26 günde·Puan vermedi
Kitabı alırken minyatür bir "Sofi 'nin Dünyası" beklentisine girmedim değil ama okuyunca anladım ki hiç değil. Felsefe kelimesinin ilk çağrışımlarıyla ilgisi yok. Evet hayata ve varoluşa dair düşündüren bir derinliği de var fakat daha çok bir "hayatı daha renkli ve daha hissederek yaşama kılavuzu" diyebilirim. Yaşadığımız hayat denen bu şeyin ve hatta kendi benliğimizin "farkına varmak" gibi bir tesiri olacak üzerinizde.

Yazarın biyografisi

Adı:
Roger-Pol Droit
Unvan:
Fransız Akademisyen ve Filozof
Doğum:
1949

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 170 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 134 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.