Roger Scruton

Roger Scruton

Yazar
7.8/10
5 Kişi
·
11
Okunma
·
1
Beğeni
·
665
Gösterim
Adı:
Roger Scruton
Unvan:
İngiliz Filozof ve Yazar
Doğum:
Buslingthorpe , Lincolnshire , İngiltere, 27 Şubat 1944
Kalbi hep yenilenen ve giderek artan bir merak ve ihtiram ile dolduran, üzerine daha sık ve daha ısrarlı bir şekilde düşündüğümüz iki şey vardır: yukarıdaki yıldızlı gökyüzü ve içerideki ahlaki yasa.
Roger Scruton
Sayfa 20 - ALTIN KİTAPLAR YAYINEVİ
Ahlaki bir öğenin değeri onun eğilim karşısında direnme yeteneğinde yatmaktadır.
Roger Scruton
Sayfa 99 - ALTIN KİTAPLAR
Gerçekten de bedenimin ölümünü ve çürümesini tahayyül etmekte zorlanmasam da, kendi yok oluşumu hayal etmek bana zor gelir. Benim bakış açımın var olmadığını düşündüğüm bir dünya hakkında düşünmekte zorlanırım.

Bizi kaygılandıran şey ölüm değil sonluluk. Nihai olarak var olmama ihtimalimiz sadece sonlu bir zaman boyunca var olma düşüncesi bizi tedirgin eder.

Geleneksel din, bizi sonsuz hayat düşüncesi ile avutur. Schopenhauer başka bir çözüm önermektedir: Sonsuz süre boyunca daimi olmak yerine hiç daimi olmamak.
Aristoteles "zamanın bir parçası geçti ve artık yok, diğer parça ise ileride olacak ve henüz yok ama zaman bunlardan oluşuyor. Bu durumda olmayanlardan oluşan bir şeyin gerçeklikten pay almadığını varsaymak makul gözüküyor" der. Başka biçimde söylersek, zamandan bütün olmayan anları çıkarırsanız elinizde sadece şimdi kalır.
Modern insan şimdiki zamanda yaşamaz, şimdinin geçmişliğinde yaşar. Modern insan bugünü sanki gelecekten gelmiş gibi yaşar, yaşadığı anı yakalasa da bir hatırlama ve unutma denizine düşer, gider.
İnsanlar yabacılar arasında serbestçe dolaşmaya başladıkları zaman Kabile'nin Tanrı'sının onları korumakta yetersiz kalmakta olduğunu fark ettiler.
Goethe, “Spinoza, Tanrının varoluşunu kanıtlamaz, varoluşun Tanrı olduğunu söyler, bazıları bu yüzden ona ateist muamelesi yapıyorsa, ben de onu teistissimus adı ile övmek istiyorum.”
Descartes’tan başlayarak modern felsefi akımları kısaca özetliyor. Yetersiz kaldığı konular çok fazla. Analitik felsefeye yaslanan bir yanı var. Cambridge’de yazıldığı dikkate alınarak okunmalı. İngiliz geleneği üzerinden yansıtılıyor çoğu zaman önermeler. Çevirisi de epey sıkıntılı. Kant’ı anlatırken kendinde şey kavramıyla anlatıdan koparıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Roger Scruton
Unvan:
İngiliz Filozof ve Yazar
Doğum:
Buslingthorpe , Lincolnshire , İngiltere, 27 Şubat 1944

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 11 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 20 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.