1000Kitap Logosu
Roland Barthes

Roland Barthes

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.1
197 Kişi
711
Okunma
128
Beğeni
6,4bin
Gösterim
Unvan
Fransız felsefeci, göstergebilimci, edebiyat eleştirmeni, edebiyat ve toplum teorisyeni
Doğum
Cherbourg, Fransa, 12 Kasım 1915
Ölüm
Paris, Fransa, 25 Mart 1980
Yaşamı
Sorbonne'da öğrenim gördü. Fransız Bilimsel Araştırma Ulusal Merkezi'de çalıştı. Collége de France'ta göstergebilim dersleri verdi. Göstergebilimin kurucu isimlerinden birisidir. Aynı zamanda, postmodern düşüncenin de kurucu öncülerinden sayılır. Barthes'ın düşünce evrimini sınıflandırmak kolay değildir. Çünkü onun yapısalcılık'tan postyapısalcılık'a uzanan düşünsel serüveni kolayca sınıflandırmaya elverişli değildir. Onu hem postmodern felsefe'nin oluşturucuları arasında saymak, hem de bizzat postmodern düşüncenin en özgün kuramsal uygulayıcılarından biri olarak anmak gerekir. Düşünsel serüvenini anlamak için çalışmalarının seyri izlenebilir. 1950'li yıllar Barthes'ın yazın çalışmalarının başlangıç yıllarıdır. Bu yıllardan itibaren, dilbilimle, edebiyatla, müzikle, göstergebilimin bir bilim olarak kuruluşuyla uğraşacak, giderek boyut değiştiren ve derinlik gösteren bir yönde yapıtları ortaya çıkacaktır. Barthes, dilbilim'in (Saussure'cü Dilbilim) tezlerini göstergebilimine taşımaya çalışır. Çünkü belli bir noktadan sonra onun için her şey gösterge dizgeleri olarak okunabilecek bir görünüm alır. Günlük hayattaki rastgele öğelerden yüksek sanat yapıtlarına her şey bir gösterge olarak analiz edilebilir ve edilmelidir. Onun göstergebilim anlayışı bu noktada bu gösterge dizgelerini anlamak, işleyiş yapılarını çözmek ve dolayısıyla anlam dünyasının yapısını açıklamak çabasından ileri gelir. Roland Barthes geçirdiği trafik kazası sonucu 65 yaşında Paris 'te öldü.
Yas Günlüğü
OKUYACAKLARIMA EKLE
Göstergeler İmparatorluğu
OKUYACAKLARIMA EKLE
Çağdaş Söylenler
OKUYACAKLARIMA EKLE
Yazının Sıfır Derecesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
Göstergebilimsel Serüven
OKUYACAKLARIMA EKLE
Eleştiri ve Hakikat
OKUYACAKLARIMA EKLE
Yazı ve Yorum
OKUYACAKLARIMA EKLE
S/Z
OKUYACAKLARIMA EKLE
Bir Deneme Bir Ders: Eiffel Kulesi ve Açılış Dersi
OKUYACAKLARIMA EKLE
Ara Olaylar
OKUYACAKLARIMA EKLE
Roland Barthes
OKUYACAKLARIMA EKLE
Göstergebilim İlkeleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
268 syf.
·
6 günde
·
Puan vermedi
Anladım ki keder ve yas öznel olsa bile kesinlikle benzer etkiler taşıyor. Barthes gibi naif biri ile kesişen çok söylemim oldu. benimde yas sürecim aynı düşünce hattında ilerledi sadece ben ona göre çarçabuk hayata karıştım. Sma yazılanlar o kadar benzer düşünceler ki , hatta bazı yerlerde benim düşündüklerimle o kadar aynı ki okuduklarım … ama bunu yaşamamış olanlar bu kitabı okumasın havada kalır sanırım sıkıcı gelir..
Yas Günlüğü
7.9/10
· 77 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
20
215 syf.
·
9 günde
·
9/10 puan
Bir Aşk Söyleminden Parçalar, adından da anlaşıldığı üzere aşk üzerine yazılmış denemelerden oluşan bir eser. Eseri asıl ilginç yapan da yazarın denemeleri, başta Platon'un "Şölen", Goethe'nin "Genç Werther'in Acıları" eserileri yoğunlukta olmak üzeri Freud, Nietzsche, Descartes, Sartre, Dostoyevski, Hugo, Balzac, Proust, Flaubert, Andersen, Thomas Mann, Rousseau ve daha birçok sayamadığım yazarın eserleri, düşüncelerinden örnekler ve alıntılarla destekleyerek anlatması. Üstelik denemeler de kendi aralarında başlıklar halinde ele alınmış. Bu da eseri daha anlaşılır ve okuması keyifli bir hale getiriyor. Örneğin Aşkta sevmek, kıskançlık, çileci olmak, bekleyiş, anı, yürek, kusurlar gibi temeli yine aşk üstüne olan denemeler... Daha iyi anlamak adına kitapta adı geçen eserleri okumuş olmak daha iyi olacaktır ama yine de anlaşılır bir dili var. Yazarlar ve anlamını bilmediğim kelimeler üzerine araştırma yaparak okuduğum için oldukça doyurucuydu. Tekrar tekrar okunması gereken bir eser. Çünkü yaşımız, duygularımız, ruh halimizin ve ne kadar nitelikli bir okuyucu olduğumuza göre kitaptan alabileceğimiz mesajlar da değişiklik gösterecektir. Keyifle okudum, edebiyat dışı eserler okumayı seven okurlara da öneriyorum. Keyifli okumalar dilerim. :)
Bir Aşk Söyleminden Parçalar
Okuyacaklarıma Ekle
1
24
265 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Çok güzel bir kitap okudum ben. Nasıl sevdim, nasıl etkilendim anlatamam. Roland Barthes'in çok sevdiği annesini (onun deyimiyle anneciğini) kaybettikten sonra yaşadığı acıyı, kederi, özlemini bazen birkaç cümle bazen birer paragraf olarak günlük notlar halinde yazıyor. O yası öyle derinden hissetiriyor ki cümleleri birkaç defa okuma ihtiyacı hissettim. Bazı günler sadece ağladığını yazmış bazen de sadece edebiyat sayesinde biraz nefes alabildiğini... Nasıl samimi duru bir anlatım... Yazar günlüğün bir kısmında kendisinden sonra gelecek bir kuşak bırakma kaygısının olmadığını, ileride okunma arzusu da taşımadığını yalnızca annesinin unutulmasına katlanamayacağını söyleyerek bu günlüğün onun için ne anlam ifade ettiğinin altını çiziyor. Lütfen bu kitabı okuyun. Pessoa okumayı seviyorsanız, Oruç Aruoba okumayı seviyorsanız bu kitap tam da size göre.
Yas Günlüğü
7.9/10
· 77 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
17