Rüknü Özkök

Rüknü Özkök

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
7.7
11 Kişi
okuyor-dolu
27
Okunma
v3_begen_dolu
3
Beğeni
goz
1.031
Gösterim
Kitaplarını Satın Al
bilgi
Sponsorlu
Unvan
Yazar
Doğum
Elazığ, 1941
Yaşamı
Darüşşafaka Lisesi’ni, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü ve Yüksek Öğretmen Okulu’nu bitirdi (1963). 1963–1990 arası çeşitli illerde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. 1967–1968 yılları arasında MEB tarafından Fransa’ya gönderildi. 1990’da emekli olduktan sonra çeşitli özel okul ve dershanelerde mesleğini sürdürdü. Özkök’ün ilk kitabı Bolu Tarihi - Bolu Yıllığı (1968) oldu. Milli Mücadeleye Başlarken adlı çalışması 1970 Karacan Armağanı’nı kazandı. Ansiklopedik Cumhuriyet Tarihi (Hüdai Kalyoncu ile, 1973), MEB tarafından tavsiye edildi. Çeşitli yayın organlarında “Milli Mücadele Başlarken Düzce-Bolu İsyanları” (1971), “İzmir’e Doğru” (1972), “Ayasofya” (2007) ve “Topkapı Sarayı” (2007) başlıklı incelemeleri yayımlandı. ÖSS ve ÖYS için test ve hazırlık kitapları yazdı; 1992’de yazdığı tarih kitabı, MEB tarafından tavsiye edildi. Eray Canberk’le beraber Ömür Biter İstanbul Bitmez (2005) isimli bir kitap yazdı; belgesel kanalı İz TV için aynı isimde bir dizi hazırladı. Oğlu Mustafa Barış Özkök ile birlikte yazdığı Malazgirt’ten Dumlupınar’a - Anadolu Türk Tarihinden Sayfalar, Temmuz 2009’da Doğan Kitap tarafından yayımlandı.
360 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Öncelikle kitabın bu mecrada neredeyse hiç okunmamış olmasına çok şaşırdığımı söylemek isterim. Kesinlikle okunmayı hak eden bir kitap... "Malazgirt'ten Dumlupınar'a" Anadolu, Rumeli, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Balkanlar hakkında 1071-1922 arasında geçen uzun tarihsel süreci dönemin tüm aktörlerini içine alarak anlatan az bulunacak bir kitap... Birçok ülkenin tarihine değinen ve bunu Türk tarihi üzerinden anlatan kitap okuyucu için enteresan bilgiler içeriyor. Kitabın en sevdiğim taraflarından biri olayları sebep-sonuç ilişkileri vererek anlatması... Böylece tarihsel süreç içinde yapılan yanlışların, savaşların, antlaşmaların ve kişilerin tarihe nasıl etki ettiklerini ve neler kazanıp neler kaybettiklerini anlamak açısından oldukça doyurucu bir kitap haline gelmiş... Tarih okumayı seviyorsanız. Sanki bir roman gibi yazılmış kolay okunabilen bu tarih kitabını kesinlikle kaçırmayın derim. İyi okumalar :)
kamera
Malazgirt'ten Dumlupınar'a
kamera
Rüknü Özkök
ucnokta_yatay-1
yildiz
7.8/10 · 13 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
255 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
“İstanbul’un sokaklarında dolaşmak tarihin sonsuz zinciri içinde yolculuk yapmak, geçmişle bağlantı kurmak gibidir” diyen Rüknü Özkök, İstanbul’u karış karış gezerek birçok anıtı, binayı, tarihi yeri bizlere bütün ayrıntılarıyla anlatıyor. Her mahallede zamana direnen eserlerin, üzeri otlarla kaplanan, zamanla okunamaz hale gelen kitabelerin İstanbul’u anlatmaya çalıştığını söyleyen yazar, yaşanmışlıklarıyla İstanbul’un gizli masalını bizlere aktarıyor. Bitmeyen Şarkı İstanbul, yedi tepeden oluşan İstanbul’un; Bizans’ın kurulduğu, Osmanlı’nın yüzyıllarca yönetildiği birinci tepesinin yani Sultanahmet ile Ayasofya’nın siluetlerinin bulunduğu tepenin önemli yerlerini, okuru bir zaman yolculuğuna çıkararak anlatıyor: Binbirdirek Sarnıcı, Hipodrom, 2. Mahmut Türbesi, Babıali Yokuşu, Yerebatan Sarayı, Sultan Ahmet Camii, Cankurtaran Feneri, Aya İrini, Gülhane Parkı...
kamera
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;