Ryunosuke Akutagava

Ryunosuke Akutagava

Yazar
8.1/10
55 Kişi
·
134
Okunma
·
29
Beğeni
·
1507
Gösterim
Adı:
Ryunosuke Akutagava
Tam adı:
Akutagawa Ryūnosuke
Unvan:
Yazar
Doğum:
Tokyo, 1 Mart 1892
Ölüm:
Tokyo, 24 Temmuz 1927
"Japon kısa hikayeciliğinin Babası" olarak kabul edilir ki Japon Edebiyatı'nın kayda değer ödüllerinden olan Akutagava Ödülleri onun adını taşımaktadır. Tokyo doğumlu olan yazar, 35 yaşındayken yine Tokyo'da'da yüksek dozda barbital alıp intihar ederek ölmüştür.
(...)insanoğlu, gün doğunca uçup giden bir çiğ tanesi gibi fani ve ömrü de çakıp sönen bir şimşek kadar kısacık... Yani bir varmış, bir yokmuş...
Kalk gidiyoruz ruhum! Cefa yüklü dünyadan,
Istırabın bittiği uzaktaki vadiye...
Dağları sıra sıra, suyu tertemiz akan,
Mis gül kokularından geçilmeyen vadiye...
"Gerçekte, insan hayatı dediğimiz sabahın taze çiğine, ya da par par yanıp sönen günün o ilk şavkına benzer."
Ryunosuke Akutagava
Sayfa 21 - Bilgi Yayınevi
Doğayı sevmemizin nedeni bir bakıma, onun bizi insanlar gibi kıskanmayışından, bizden insanlar gibi nefret etmeyişinden dolayıdır.
Kendini savunmak, başkasını savunmaktan daha zordur.
Şüphesi olan varsa bir avukata danışsın...
Ryunosuke Akutagava
Sayfa 47 - Boğaziçi, 1. Baskı (E-Kitap)
"Yeryüzündeki en kızgın kadın, savunmasız, silâhı elinden çekip alınmış kadındır."
Ryunosuke Akutagava
Sayfa 26 - Bilgi Yayınevi
Kibir, kösnü ve kuşku...
İşte 3.000 yıllık tüm kötülüklerin anası...
Yalnız kötülüklerin mi? Belki tüm erdemlerin de...
Ryunosuke Akutagava
Sayfa 47 - Boğaziçi, 1. Baskı (E-Kitap)
239 syf.
"... hakikati söylemek, en uç biçi­miyle, yaşam ve ölüm “ oyunu” nun bir parçası sayılır."

Bu eser icin inceleme yazmak istemiyorum aslında ama Raskolnikov'un mekanik bir elle olay mekanına çekilmesi gibi dönüp dolaşıp aynı yere geliyorum. Çığlıklar evreni, böyle söylersem sopayla kovalanırım buna eminim :) dün bu kitabı bitirip kafamda okumaya başlamıştım. Bir müddet usul usul işlesin çarklar dedim lakin pek mümkün olmadı. Birkaç gün öncesinde neden bu kadar acımasız, bungun, zalim olduğumuzu düşünüp haklı sebeplerle kendimi bir güzel kandırmıştım."Dünya kirletilmişse,
Üstünüze sıçramış
Bir şey vardır mutlaka.", demişti şair. Benimki veya sizinki diye ayırma gereği duymuyorum üstelik, bu kadar da pişkinim. edersem, neden zalimiz, neden etrafımızı dört bir yandan saran ölümden farkımız yok? Bitik adam' da geçiyordu galiba, yeni tanıştığımız insanlara kötü özelliklerimizi anlatmalıyız diyordu. Yarattıklarımızın yanında yıktıklarımızı da kabul etmediğimiz güne kadar kötücül kalacağız. Kendimize olan nefretimizi başka bağırsaklarda taşındığına inandıkça. Bir yaşam sinekçiği gevezeliğine devam ederken nerdeyse geberip gitmeme sebep olacak bir kaza ürkütmedi beni, hatta manyakça düşüncelerimin doğrulandığına kanıksamış bir ifadeyle yolu izledim. Elbette yalan söylüyordum, kim bilir kaçıncı kez.
"Hayatının tehlikeye atıldığı bir parrhesia oyununu kabul ettiğin zaman, kendi kendinle özgül bir ilişkiye girmiş olursun: Hakikatin söylenmemiş halde kaldığı bir hayatın güvencesi altında kalmaktan-sa, hakikâti söylemek uğruna ölümü göze almış olursun. Tabii ki ölüm tehdidi Öteki’nden gelir; dolayısıyla da Öteki ile belli bir iliş­kinin kurulmuş olması gerekir. Ancak parrhesiastes öncelikle kendi­siyle özgül bir ilişki kurmayı seçmiştir: Kendisine karşı sahtekârlık yapan bir canlı varlık değil, bir hakikat anlatıcısı olmayı kendisi için daha uygun görmüştür."

Evet, bir hikaye katletici olarak işte; dedim ürkütücü olan bu, binlerce kez olanın bir kez daha olması. Blanqui el sallıyor yıldızlardan:"Şu anda Fort du Taureau’nun bir hücresinde yazmakta olduğumu, bir kez yazdığım gibi sonsuzluğa değin yazacağım: elimde kalem, bir masa başında ve şu andakilere tıpatıp benzeyen koşullar altında. Bu, herkes için böyledir... Öteki ben’lerimizin sayısı, zaman ve uzam içersinde sonsuzdur... Bu öteki ben’ler kanlı canlıdırlar, başka deyişle pantolonları ve paltoları, ceketleri ve boyun bağları vardır. Bunlar birer hayalet değil, ama sonrasız kılınmış gerçekleme diye adlandırdığımız, her toprakta hapsolmuş konumdadır ve her ölenle yok olup gider. Dünyanın her yerinde sürekli olarak aynı dram, aynı dar sahne üstünde aynı dekorlar, kendi büyüklüğünün sarhoşluğu içersinde başı dönmüş, köpürüp duran bir insanlık..." Soğuk bir katilin adım adım takibindeki kurbanı sadece kendimiz sanmamız. Cehennem tablosundan fırlamış arabalardan biri yalnızca bizi kavurup, kül edecek sanıyoruz, ıztırabımız bu. Sözün aşamadığımız kıyısı. Sözü sana, bana katıp edip imgeyi bin parçaya bölerken tutunduğumuz şey bu.
Evet, kestik. Sıcak bir yaz günü, mutfakta elimde bıçakla es kaza kendimi deşiyordum, küçük bir sıyrıkla atlattığım bu durum tersine dönse dışardan nasıl görünürdü acaba diyerek üçüncü gözle hikayemi bıçağa anlattırmıştım. Bu defa elinde bıçakla gezinen ben değilim yazar, tuhaf tesadüf oldu.
Çalılıklar arasında öyküsünde, herkes kendi seçenekleri arasında en uygun olanı arar, yangının ulaşamayacağı en uzak noktaya mevzilenir ama öykü karakterlerinin de bizim de unuttuğumuz belki de unutmaya çabaladığımız bir şey var. Söz bir alevdir, ve tutuşturduğu her kıvılcımda dilimizin ucunda çiçeklenenleri alır götürür. Dilin ucunda palazlanan kuşlar habercisidir azabın. Konuşmak, anlatmak suskunluğunu doğurmaktır biraz, kendinden bir parça kesmek. Ormanda yaşanan kılıçlar savaşıdır, dillerinden akan kanlarla gerçeği katleder her hikaye anlatıcı, benim şu anda yaptığım gibi. Ama burada gerçeği olduğu gibi aktaran tek karakter yazar, evet o da bir karaktere dönüştü artık. Hikayeyi o yazdığı için değil, gerçeği bildiği için hiç değil. Sözü dilin ucuna gelmeden ruhunda gizlediği için. Bunu yapmasa gecenin bir yarısı dehşet içinde sonsuzluğa futursuzca attığı ağa dolaşmış bulamazdım kendimi. gene kendimi yalanlamış ve söylediklerimin çoğunu inkar etmiş olacağım ama bunda benim bir suçum yok. Yazar, o biliyor her şeyi. Ona sorun. Yüzyıllık uykusundan uyanıp sizi bulur, inanın bin yıl geçse de bulur. Tüm öyküler hareket ediyor, onları yaşamın içinde aramanıza gerek yok dikkatlice seyredin, karşınızdalar.
Unutma konusuna gelince, unutmadan yaşamak mümkün mü , gerçekten bunu başarabilir miyim, hiç bilmiyorum. Öteki ve ben hakikati biliyor ve unutmayı seçiyoruz.
239 syf.
Bu kitap yüreğimde çok derin yaralar açmış bir kitaptır. İçinde Ryunosuke Akutagawa'nın çeşitli öyküleri bulunmakta, son bölümlerde ise kendi gözlemleriyle bir nevi hayatını anlatmaktadır-ki beni en çok yıkan kısımda bu bölümler olmuştur. Özellikle "Çarklar" isimli hikayesini herkes okumalı ve bu yazarın daha da tanınması lazım. Okuyunuz, okutturunuz.
111 syf.
·7/10
Japon Edebiyatından olan Ryunosuke Akutagava, 1892'de doğmuş ve 1927'de vefat etmiştir. 35 yıl yaşayan yazar, son demlerini psikolojik sorunlarla ve krizlerle, ölümü uyku haplarıyla olmuştur.

"Raşomon" isimli kitabı, Bilgi Yayınevi'nden çıkmış olup, beş öyküden oluşuyor. "Öndeyiş" kısmında yazardan bahsediliyor olup, beş öyküde farklı farklı hülyalara götürmekte. Kuşkusuz yazar, Japonya'daki 1868'deki devrimi ile ortaya çıkan Meji ile ortaya çıktığı bir gerçektir. O dönemleri de yer yer yansıttığı oldu; örneğin o dönemin hiyerarşik yapısı da yer yer kendini belli ediyordu.

Samimi bir üslubu vardı kitabın. Tabii bu kitabın samimi üslubunda çevirmenin de payı büyüktür. Yabancı çeviri kitaplarında yazardan çok, çevirmen büyük önem taşıyor. Yazar istediği kadar iyi olsun, çevirmen kötüyse, kitabı yarıda bırakma ihtimalin doğuyor. Bu kitapta ise, böyle bir ihtimal söz konusu olmadı. Yer yer yazım hataları ve şiveli yerler de mevcuttu. Şiveli yerler ne mi? Sıralayayım; "yatakomuştu, oturakomuş; karşılaştımdı, sevdimdi, aradımdı, açtıydı; essashtan peydahlanıp, bereket, vallahi, kaynatası, ilençli, şavk; kazın ayağı pek öyle değil" vs. vs. Yazım hataları; Her şey sürekli birleşik, beğenmekte yumuşak g yerine y vardı, "tembel"deki m, n olmuştu. Okuduğum en tuhaf çevirilerden oldu ama birinci basım olduğunu ve 1966 basımı bir kitabı okuduğumu belirteyim. İşte bu yüzden o dönem için belki de doğru şeylerdi.
77 syf.
·1 günde
Japon yazar Ryunosuke Akutagava'nın 1927 senesinde yazdığı 'Kappa' isimli bu romanı bir akıl hastanesindeki bir kişinin anlattıklarından oluşuyor. Bu kişi akıl hastanesine yatırılmadan önce bir ormanda yürürken bir çukura düşerek Kappalar'ın ülkesine gitmiştir. Akıl hastanesindeki kahramanımız bu ülkedeki boyları yaklaşık 1 metre, kiloları 10-15 olan Kappa halkıyla iletişim kuran kahramanımız onların hayata bakışlarından, ilişkilere bakışlarından, savaşa, sömürüye, işçiliğe, dine, kültüre, insanların diyarına, sanata, felsefeye yönelik tutumlarından bahsetmiştir. Eser Jonathan Swift'in Gulliver'in Gezileri eseriyle bir miktar benzerlikler taşımakla birlikte, bence Swift'in eseri kadar doyurucu olmayı başaramamış. Kitaptaki tartışmalar veya Kappa halkının düşünüş tarzı çok basit anlatılmış. Bana kalırsa bu eser klasik bir eser mahiyeti taşımamakla birlikte kesinlikle gözardı edilmemeli. Japon Edebiyatı'yla ilgilenen okurlara veyahut kısacık bir öykü okumak isteyen tüm kitapseverler gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim. Lâkin tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum: 'Beklentinizi çok yüksek tutmayınız.' İyi okumalar dilerim.
77 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Baş karakterin bir çukura düşmesi ve kappalar ülkesine girmesini anlatıyor kitap. Bu kappalar elleri, ayakları perdeli ufak yaratıklar. Kendi yasaları, adetleri ve düşünceleri var. Bu şekilde insanların dünyasıyla kıyaslama yapılıyor. Ve değer yargılarımız eleştiriliyor.
İlginç bir hayalgücü ile yazılmış, hiciv dolu bir kitap.
239 syf.
·16 günde·Beğendi·9/10
Patti Smith'e ne kadar teşekkür etsem azdır. M Treni sayesinde tanıştığım ve hayran kaldığım ikinci Japon yazar Ryunosuke Akutagava. 24 yaşında (1916) çıktığı edebiyat sahnesinden 35 yaşında (1927) hayatına son vererek ayrıldığında geride öykü, roman, gezi, anı gibi tümü 19 ciltte toplanmış 150'yi geçen eser bırakmış.

Hayatı detaylı olarak incelenmesi gereken bir yazar Akutagava. Raşömon ve Diğer Öyküler, 13 öyküden oluşuyor. Kitabın en arkasında yazarın yaşamı ve yapıtlarına yer veren 21 sayfalık bir bölüm var. Kitabın çevirisini yapan aynı zamanda önsözü, yaşamını ve yapıtlarını anlatan Oğuz Baykara Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim bölümünde Öğretim Üyeliği yapan bir Japon dili uzmanı. Eserlerine ve eğitimine kısaca bakmak bile, kitabın çevirisinin neden bu kadar başarılı olduğunu anlamaya yetiyor.

Raşömon'u internet sayfalarında arattığınızda karşınıza çıkan ilk bilgi Kurosawa'nın yönetmenliğini yaptığı aynı adı taşıyan filmi "Raşomon 1950 Japonya yapımı dramatik filmdir. Özgün adı Rashōmon'dur. Japon kısa hikâyesinin babası olarak anılan Ryūnosuke Akutagawa'nın 1915 tarihinde yazdığı Rashomon ve Korulukta adlı iki kısa hikâyesinden uyarlanan filmi Akira Kurosawa yönetmiştir. Vikipedi"

Filme adını veren iki öykü de - Raşömon ve Çalılıklar Arasında- kitapta yer almakta. Diğerleri; Burun, Mendil, Örümcek İpi, Cehennem Tablosu, Mandalinalar, Çinli İsa, Toşişun, Sonbahar, Balo, Vagon, Çarklar, Serap.

Raşömon (1915), işini kaybetmiş bir uşağın açlık karşısında yaşadığı ahlaki ikilemi anlatıyor kısaca. Ölüm ve yaşam karşısında insanların tercihleri ne kadar uç noktaya ulaşabilir, hayatta kalmak için hangi sınırlar zorlanabilir. Kısa ve etkileyici bir öykü olan Raşömon, Akutagava'yı edebiyat dünyasına tanıtan ilk öyküdür.

Burun (1916), bir rahibin aşırı büyük burnu yüzünden yaşadıklarını ironik bir dille anlatıyor.

"İnsanların doğasında birbiriyle çelişkili iki duygu vardır. Başkasının felaketine gülecek insan kuşkusuz düşünülemez. Ancak, dara düşen bir insanın tam sorununu halledip düze çıkmaya başladığı an, onun bu rahatlığının karşısındaki insana battığı, onun bu mutluluğunun karşısındaki insanı rahatsız ettiği durumlar da vardır."

Mendil (1916), Batı değerleri ile Japon Buşido felsefesine, Profesör Hasegava gözünden oğlunu yitirmiş bir kadını baş kahraman yaparak bakıyor.

Örümcek Ağı (1918), kitap bu öykü için "bencilliğin kötülükleri hakkında çocuklara kıssadan hisse vermek için Akutagava'nın kaleme aldığı en kısa ve belki de en ünlü öyküsüdür" diyor.
Bir masal örgüsünde geçen öykü, Buda'nın cennette gezerken aşağıda cehenneme gözünün ilişmesi ve hırsız Kandata'yı görmesiyle başlıyor.

Cehennem Tablosu (1918), benim oldukça etkilendiğim bir öykü. Karakterler, olay ve anlatım biçimi yazarın iç dünyasına ışık tutuyor. Muhteşem Horikava Hazretleri, ünlü, küstah, aksi ressam Yoşihide, onun güzel kızı ve trajik sonları. Gerisini kitaptan okuyun.

Mandalinalar (1919), sıcak sevgi işleyen, sonunda yüzde gülümseme bırakan bir öykü mandalinalar.

Çinli İsa (1920), inanç ile gerçekçiliği karşılaştıran, ahlak, iyilik, doğruluk üzerine yazılmış egzotik bir öykü.

Toşişun (1920), öykü bir zamanları zengin ama şimdi fakir olan Toşişun'u ve onun karşısına çıkan evliya Tekkanşi'yi anlatıyor.

Sonbahar (1920), iki kız kardeş arasında yaşanan kıskançlık, sevgi, özveri ve mücadeleyi anlatan çok başarılı bir öykü.

Balo (1920), Pierre Loti'yi şaşırtıcı bir biçimde karşımıza çıkartan bir öykü.

Çalılıklar Arasında (1922), bir cinayetin aydınlanması için tarafların verdiği ifadelerden oluşuyor öykü. Taraflar arasında kurban, katil, kurbanın karısı da olunca öykü oldukça değişik bir hal alıyor.

Vagon (1922), çocukluk ruhuyla yazılmış kısa bir öykü.

Çarklar (1927), Akutagawa'nın kendi hayatından bir kesit. Her ne kadar biyografi öykü türüne karşı çıkmış olsa da, bu öykü türün başarılı bir örneği.

Serap (1927), yazarın son yazdığı öykü olduğunu söylüyor kitap. Temasız öykü örneklerinden biri.

Japon kısa öykücülüğünün babası olarak anılan Akutagava'yı mutlaka okunacaklar listenize alın benden söylemesi.
77 syf.
Öykü yazarı olan Ryunosuke Akutagawa'nın yazdığı kısa hikaye tarzında olan bu kitapta, pek çok sosyal soruna değinmesi ve bunları bir Japon efsanesi olan Kappalar'ın dünyası üzerinden bizimle kıyaslayarak anlatması gerçekten güzel olmuş. Kitap şahsımca hem sert bir eleştiri, hem de güzel bir öyküdür. Japon Edebiyatı ile ilgilenen herkesin kesinlikle okuması gereken bir yazar ve bir kitap...
77 syf.
·Puan vermedi
#kappa #ryunosukeakutagawa Kahramanimiz ormanda bir kappaya rast gelir ve onu kovalamaya baslar. Tam yakalayacakken bir cukura yuvarlanip bayilir ve kendini kappa ulkesinde bulur. Yazar kitabinda sosyal ve siyasi pek cok konuya atifta bulunmaktadir. Okuyalim bakalim... #bookstagram #books #book #currentlyreading #bookish #bookreader #read #reading #kitap #neokuyorum #sendeoku #kitapkolik
239 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
İçinde çok güzel öyküler olan bir kitap. Özellikle Raşomon, Cehennem Tablosu, Çalılıklar Arasında ve Vagon hikayeleri çok hoşuma gitti. Kitabın en çok hosuma giden yanı ise hikayelerin içine gizlenmiş yazarın hayata dair görüşleri. İlk hikayelerde bunu açıkça belli etmese de sonraki hikayelerde bu çok hissediliyo, yazarın karamsar hayat görüşü can sıkıyor.
77 syf.
·Beğendi·8/10
Ana karakterin yolu bir gün Kappa olarak bilinen Japon folklorunda yer alan bir canlının diyarına düşer. Kappa diyarında yaşadıklarını da bizimle paylaşır ve aslında işin özü bundan ibaret ama asıl mesele ayrıntılar. Kappa diyarında yaşananlar ve yaşam tarzlarımız hem çok benzer hem de inanılmaz zıtlık barındırıyor. Şahane ayrıntıları barındıran bir kitap ve başladığınız gibi bitecek şekilde de akıcılığa sahip. Özellikle bittikten sonra akılda kalıcığıyla eserin ne kadar harika olduğunu daha iyi anlıyoruz. Nihayetinde, yazarın diğer kitaplarını da okumak için ayrı bi hevese büründüm.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ryunosuke Akutagava
Tam adı:
Akutagawa Ryūnosuke
Unvan:
Yazar
Doğum:
Tokyo, 1 Mart 1892
Ölüm:
Tokyo, 24 Temmuz 1927
"Japon kısa hikayeciliğinin Babası" olarak kabul edilir ki Japon Edebiyatı'nın kayda değer ödüllerinden olan Akutagava Ödülleri onun adını taşımaktadır. Tokyo doğumlu olan yazar, 35 yaşındayken yine Tokyo'da'da yüksek dozda barbital alıp intihar ederek ölmüştür.

Yazar istatistikleri

  • 29 okur beğendi.
  • 134 okur okudu.
  • 87 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.