S. J. Watson

S. J. Watson

Yazar
8.3/10
88 Kişi
·
237
Okunma
·
11
Beğeni
·
1.280
Gösterim
Adı:
S. J. Watson
Unvan:
Yazar
Doğum:
Birleşik Krallık, 1971
Hiçbir şey normal değilken normalmiş gibi yapmaktan bunaldım.
S. J. Watson
Sayfa 131 - Doğan Kitap
Hepsi böyle. Onlarla başarılı, tutkulu falan diye evleniyoruz. Sonra tam da bunlar alıp götürüyor onları bizden.
S. J. Watson
Sayfa 120 - Doğan Kitap
En kötünün neye benzeyeceğini bilemezken insanın kendini en kötüsüne hazırlaması zor.
S. J. Watson
Sayfa 169 - Doğan kitap
Bu gece, ben uyurken, zihnim bugün öğrendiğim her şeyi sessizce silecek. Bugün yaptığım her şeyi. Yarın uyandığımda bu sabahki gibi olacağım. Kendimi hala çocuk sanarak. Önümde koskoca bir ömrün fırsatları olduğunu sanarak. Sonra yine yanıldığımı keşfedeceğim. Seçimlerim çoktan yapılmış. Yaşamımın yarısını ardımda bırakmışım.
Sudaki potasyum,derideki asidiz. Birbirimizi yakabilirdik;her şeyi mahvedip fark etmez,hiç aldırmazdık.
Doksanlar. Yaşadığımı hatırlayamadığım bir on yılın tek kelimede özetlendiğini duymak tuhaf geliyordu. Ne çok şey kaçırmış olmalıyım. Ne çok müzik parçası, ne çok film ve kitap, ne çok haber. Felaketler, trajediler, savaşlar. Ben bunlardan habersizce bir günden ötekine geçerken koca bir ülke bile parçalanmış olabilirdi.
Ve o kadın benim için önemliydi.En iyi arkadaşım.Sonsuza kadar, diye düşündüm, kim olduğunu bilmesem bile onun yanında güvende, iyi hissetmiştim.
Bitti... Büyük bir merakla ve beklentiyle başladım kitaba, okumayı istediğim bir kitaptı. Gerek konusunun çekiciliği ve türünün korku-gerilim olması gerekse filmin fragmanı beni bu kitaba sürükledi.

Kitabı okumaya başladıktan sonra kitapla istediğim bağlantıyı kuramadığımı düşündüm, anlatımı yalın geldi, 'bazı şeyleri' biraz detay vererek anlattığını düşündüm, biraz hayal kırıklığım oldu ve bir süre kitaba ara verdim. Kitapları yarım bırakmayı sevmediğimden ve merak duygusunun ağır basmasından tekrar elime aldım ve ilk kez okuduğumu farz ettim. Ve tam o sırada istediğim bağlantının çoktan kurulduğunu ve karakterle birlikte benimde sorular sorduğumu ve cevaplar aradığımı fark ettim ( yüzlü sayfaların sonuna doğru :)). Kitabı okurken kitapla ilgili düşüncelerim sürekli değişti.
Düşünsenize; etrafınızda tek tanıdığınız ya da tanıdığınızı sandığınız bir insan -üstelik bu kişi kocanız- neden size yalan söyler ki? Gerçekleri çarpıtmak ve onu saklamak da bir yalandır değil mi?
İşte hep bunun cevabını aradım, çözmeye çalıştım ve sonunda bulduğumu düşündüm. Her şeyin mantıklı bir açıklaması vardı ve olayın tatlıya bağlandığını düşündüm. Yani kitabın bitmesine on küsür sayfa var ve böyle düşünmem doğru gibi geldi. Sonra çok sarsıcı bir 'asıl gerçeğin' var olduğunu gördüm ve okuduğum her şey üzücü bir hal almaya balladı.. Türü korku-gerilim olmasına rağmen bunu hissedemedim ama sonunda çok sarsıldığımı söyleyebilirim. Bütün tahminlerimi boşa çıkardı. Belki de beklentimi yüksek tutmasaydım kitaba hiç ara vermeden bitirebilirdim.. Her şeye rağmen güzel, sarsıcı ve merak duygunuzu ön plana çıkaran bir kitap.
Sürükleyici anlatımı ve güzel kurgusuyla okumaktan zevk aldığım bir kitap oldu.
İçine özenle yerleştirilmiş ufak ip uçları gerçeği bize fısıldasada tahmin edemedikleriniz sizi memnun edecektir.
Amnezi yaşayan bir kadının, hayatını nasıl yaşadığını ve hergün unutarak uyandığında kendisine söylenen yalanların dehşetinden habersiz oluşunu heyecanla okuyacağınızı umuyorum.
Yeni bir kitap. (2017 şubat)
Julia'nın başına gelen ve içinden çıkmaya çalıştığı olaylar zinciri... Okurken kendinizi onun yerine koyup ben olsam ne yapardım diyorsunuz geriliyorsunuz daha çok okumak istiyorsunuz. Anlatımı akıcı güzel bir dille yazılmış hiç sıkmadan sona getiriyor. Tavsiye ediyorum mutlaka beğeneceksiniz.
Gercekten sürükleyici bir kitap elinden bırakmak istemiyor insan. Sonunu merakla beklediğim bir o kadar da bitmesini istemediğim bir kitap ... Okunması ve kütüphaneniz de bulunmalı mutlaka.
Anıların sana kim olduğunu söyler.
Ya her akşam uyuduğunda anıların kayboluyorsa?
Adını, kimliğini, geçmişini, hatta sevdiğin insanları, hepsini bir gecede unutuyorsan,
Ve güvendiğin tek insan sana gerçeğin tamamını anlatmıyorsa...
Christine’in hayatına hoş geldin…

çok heyecanlı veya çok sürükleyici bir roman değildi ancak sürpriz sonuna hak vermek adına okunabilir. hafıza kaybı yaşayan karakterin çelişkilerini düşüncelerini duygularını iyi yansıtmış yazar.
Itiraf ediyorum..
Kitabi filmi ciktiktan sonra farkedip okuyanlardanim..
Filmini izlemeden önce kitap okudum.. :)
Bi kac hafta önce okudugum bu kitabi begendim diyebilirim.

- Dili de kurgusu da insani yormayan

- Cok derin olsa da ana karakterin duygusunu kolayca hissedebileceginiz

- Zaman zaman gereksiz uzatilan, tekrar edilen anlatimlar, flashback'ler olsa da sürükleyici

Okurken keyif aldigim bir kitap..


Tavsiye ederim.. :)
Kitabın kahramanı amnezi hastası bir kadın. Her gün kim olduğunu bilmeden uyanıyor. Kitap biraz yavaş ilerliyor ve pek çok yerde tekrara düşmüş ( her defasında yeniden öğrendiği için) ayrıca ince ayrıntılara çok yer verilmiş. Hikaye ilgi çekici. İlk bölümlerini "akıl defteri" filmine benzettim. Sonuna kadar merak ettim ama sonunu öğrenmek için biraz sabırlı olmak gerekiyor. Sürpriz bir sonu var.
Hep bu sonlar kitapları okutan şeyler işte. Kocan, kocan değilse, seni kandırıyorsa? İşin kötü yanı da bunu bilmenin hiçbir imkanı yok, bir gün olanlar ertesi gün yok çünkü, ta ki kırılma noktası gelene kadar. Amnezinin ne kadar fena bir hastalık olduğunu bu kitapla anladım ben, ve devamında olan yangının nelere yol açtığını. Hatırlamak mı iyidir, yoksa her günü baştan yaşamak mı?
Kitabın tanıtım sayfasında yazarın bu kitabı roman yazma kursundan sonra yazdığı bilgisini okudum.Şaşırdım.Roman yazmak bu kadar iyi öğretilebiliyor mu diye. Tabii ki aslında Watson'un yeteneği olmamış olsa bu eser çıkmazdı.Ancak roman yazmanın inceliklerini iyi aktarmışlar sanırım.Konuyu da iyi seçmiş hani :-) :-)
Amnezi adında bir hastalığı olan Christine adındaki kahramanın zihni,her gece uyuduğuna sıfırlanıyor.Sabah uyandığında önceki gün yaşadıklarını ve onu anlatılanları hatırlamıyor.Amnezinin ileri bir safhasını yaşıyor ki,eskiden yaşadıklarını da hatırlamıyor.
Bu konu üzerinde kurgulanan kitap,Watson'un ilk kitabıymış. Çok iyi düşünülmüş olaylar.Okuması zevkliydi.Sonunda da iyi bir bitiriş.Sinemada film olarak da izlemek isterim. :-)

Yazarın biyografisi

Adı:
S. J. Watson
Unvan:
Yazar
Doğum:
Birleşik Krallık, 1971

Yazar istatistikleri

  • 11 okur beğendi.
  • 237 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 73 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.