S. J. Watson

S. J. Watson

8.3/10
79 Kişi
·
222
Okunma
·
10
Beğeni
·
1.259
Gösterim
Adı:
S. J. Watson
Unvan:
Yazar
Doğum:
Birleşik Krallık, 1971
Hiçbir şey normal değilken normalmiş gibi yapmaktan bunaldım.
S. J. Watson
Sayfa 131 - Doğan Kitap
Hepsi böyle. Onlarla başarılı, tutkulu falan diye evleniyoruz. Sonra tam da bunlar alıp götürüyor onları bizden.
S. J. Watson
Sayfa 120 - Doğan Kitap
Ve o kadın benim için önemliydi.En iyi arkadaşım.Sonsuza kadar, diye düşündüm, kim olduğunu bilmesem bile onun yanında güvende, iyi hissetmiştim.
Bitti... Büyük bir merakla ve beklentiyle başladım kitaba, okumayı istediğim bir kitaptı. Gerek konusunun çekiciliği ve türünün korku-gerilim olması gerekse filmin fragmanı beni bu kitaba sürükledi.

Kitabı okumaya başladıktan sonra kitapla istediğim bağlantıyı kuramadığımı düşündüm, anlatımı yalın geldi, 'bazı şeyleri' biraz detay vererek anlattığını düşündüm, biraz hayal kırıklığım oldu ve bir süre kitaba ara verdim. Kitapları yarım bırakmayı sevmediğimden ve merak duygusunun ağır basmasından tekrar elime aldım ve ilk kez okuduğumu farz ettim. Ve tam o sırada istediğim bağlantının çoktan kurulduğunu ve karakterle birlikte benimde sorular sorduğumu ve cevaplar aradığımı fark ettim ( yüzlü sayfaların sonuna doğru :)). Kitabı okurken kitapla ilgili düşüncelerim sürekli değişti.
Düşünsenize; etrafınızda tek tanıdığınız ya da tanıdığınızı sandığınız bir insan -üstelik bu kişi kocanız- neden size yalan söyler ki? Gerçekleri çarpıtmak ve onu saklamak da bir yalandır değil mi?
İşte hep bunun cevabını aradım, çözmeye çalıştım ve sonunda bulduğumu düşündüm. Her şeyin mantıklı bir açıklaması vardı ve olayın tatlıya bağlandığını düşündüm. Yani kitabın bitmesine on küsür sayfa var ve böyle düşünmem doğru gibi geldi. Sonra çok sarsıcı bir 'asıl gerçeğin' var olduğunu gördüm ve okuduğum her şey üzücü bir hal almaya balladı.. Türü korku-gerilim olmasına rağmen bunu hissedemedim ama sonunda çok sarsıldığımı söyleyebilirim. Bütün tahminlerimi boşa çıkardı. Belki de beklentimi yüksek tutmasaydım kitaba hiç ara vermeden bitirebilirdim.. Her şeye rağmen güzel, sarsıcı ve merak duygunuzu ön plana çıkaran bir kitap.
Yeni bir kitap. (2017 şubat)
Julia'nın başına gelen ve içinden çıkmaya çalıştığı olaylar zinciri... Okurken kendinizi onun yerine koyup ben olsam ne yapardım diyorsunuz geriliyorsunuz daha çok okumak istiyorsunuz. Anlatımı akıcı güzel bir dille yazılmış hiç sıkmadan sona getiriyor. Tavsiye ediyorum mutlaka beğeneceksiniz.
Sürükleyici anlatımı ve güzel kurgusuyla okumaktan zevk aldığım bir kitap oldu.
İçine özenle yerleştirilmiş ufak ip uçları gerçeği bize fısıldasada tahmin edemedikleriniz sizi memnun edecektir.
Amnezi yaşayan bir kadının, hayatını nasıl yaşadığını ve hergün unutarak uyandığında kendisine söylenen yalanların dehşetinden habersiz oluşunu heyecanla okuyacağınızı umuyorum.
Gercekten sürükleyici bir kitap elinden bırakmak istemiyor insan. Sonunu merakla beklediğim bir o kadar da bitmesini istemediğim bir kitap ... Okunması ve kütüphaneniz de bulunmalı mutlaka.
Anıların sana kim olduğunu söyler.
Ya her akşam uyuduğunda anıların kayboluyorsa?
Adını, kimliğini, geçmişini, hatta sevdiğin insanları, hepsini bir gecede unutuyorsan,
Ve güvendiğin tek insan sana gerçeğin tamamını anlatmıyorsa...
Christine’in hayatına hoş geldin…

çok heyecanlı veya çok sürükleyici bir roman değildi ancak sürpriz sonuna hak vermek adına okunabilir. hafıza kaybı yaşayan karakterin çelişkilerini düşüncelerini duygularını iyi yansıtmış yazar.
Itiraf ediyorum..
Kitabi filmi ciktiktan sonra farkedip okuyanlardanim..
Filmini izlemeden önce kitap okudum.. :)
Bi kac hafta önce okudugum bu kitabi begendim diyebilirim.

- Dili de kurgusu da insani yormayan

- Cok derin olsa da ana karakterin duygusunu kolayca hissedebileceginiz

- Zaman zaman gereksiz uzatilan, tekrar edilen anlatimlar, flashback'ler olsa da sürükleyici

Okurken keyif aldigim bir kitap..


Tavsiye ederim.. :)
Hep bu sonlar kitapları okutan şeyler işte. Kocan, kocan değilse, seni kandırıyorsa? İşin kötü yanı da bunu bilmenin hiçbir imkanı yok, bir gün olanlar ertesi gün yok çünkü, ta ki kırılma noktası gelene kadar. Amnezinin ne kadar fena bir hastalık olduğunu bu kitapla anladım ben, ve devamında olan yangının nelere yol açtığını. Hatırlamak mı iyidir, yoksa her günü baştan yaşamak mı?
Çok durgun ilerliyor, çok yavaş. Arada uykuma yenilip kitaba ara verdiğim oldu. Psikolojik gerilim tarzında yazılmış kitapları seviyorum ama bu kadar ağır ilerleyeni değil.
Atlayarak okudum...
Lunaparklardaki eğlence trenleri gibi bir kitaptı. Hani ilk çalıştığında ağır ağır ilerler, yukarı doğru yavaş yavaş tırmanır... Bu süre zarfında pek bir heyecan duymazsınız ama sizi bekleyen bir inişin ve bu inişin getireceği bir heyecanın olacağını bilirsiniz (tek fark, bir ara bu kitapta o inişin hiç gelmeyeceğini düşündüm). Nitekim öyle de oldu, sonlara doğru kitap kendini aşağıya doğru bir bıraktı, bütün düğüm, 30-40 sayfada çözüldü ve bitti. Filmi de yapılsa tutar diyorum :)

(Bu yorumu yaptığımda filmi henüz çekilmemişti, nitekim sonrasında dediğim gibi oldu ve filmi de yapıldı)

Yazarın biyografisi

Adı:
S. J. Watson
Unvan:
Yazar
Doğum:
Birleşik Krallık, 1971

Yazar istatistikleri

  • 10 okur beğendi.
  • 222 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 69 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.