Sadullah Aydın

Sadullah Aydın

Yazar
9.3/10
35 Kişi
·
111
Okunma
·
4
Beğeni
·
1.519
Gösterim
Çeçenistan, Avaristan, Çerkezistan, Gürcistan... bütün bunlar da acı çekiyor. Kafkasya taşıyla, toprağıyla, ağacıyla, hatta gökyüzüyle bir acı yumağına dönmüş (...)
Sadullah Aydın
Sayfa 79 - Beka Yayınları, 3.Baskı
-Yüzbaşı! dedi. Şu... şu sözümü asla unutma. Dağıstan küfürle yaşayabilir, ama... ama zulümle asla!..
Sadullah Aydın
Sayfa 14 - Beka Yayınları, 3.Baskı
Hadi sen de ordan be, keklik gibi avlarlarmış! Sen herkesi Çeçen veya Dağlı mı sandın?
Sadullah Aydın
Sayfa 19 - Beka Yayınları, 3.Baskı
Haklılar, haksızlar kadar inatçı olmadıkça Hak yerini bulmaz (İmam Ebu Hanife
Sadullah Aydın
Sayfa 81 - Dua yayıncılık
Kimse farketmeden yanına gelen elçiye:imamı Azam soruyor nasıl görünmeden geldin diye. Elçi, kendinden emin bir tavırla gülümseyerek:GÜNAHLA KARARMIŞ KALPLER SABAH SAATLERİNDE GAFLET UYKUSUNDAN KURTULMAZLAR dedi.
Sadullah Aydın
Sayfa 7 - Dua yayıncılık
Günlerden bir gün yaşlı bir kadın Ebu Hanife ile karşılaşır. Kadın ona, 'ya imam, duyduğuma göre sabah namazını yatsı abdestiyle kılıyormuşsun. Doğru mu?' diye sormuştur.Ebu Hanife tebessüm etmiş, kadını cevapsız bırakmıştı. Ama o günden sonra sabah namazını yatsı abdestiyle kılmıştır. Yani geceleri hiç uyumamış, sabaha kadar ibadetle meşgul olmuştur......
Sadullah Aydın
Sayfa 10 - Dua yayıncılık
İmam Ebu Hanife'nin Emeviler dönemindeki sürgün hayatı, Abbasilerin devleti ele geçirmesiyle son bulmuştur
Sadullah Aydın
Sayfa 36 - Dua yayıncılık
Şunu biliniz ki, savaşımız sadece Allah içindir. Bundan dolayı düşman karşısındaki zahiri yenilgimiz için üzülmemelisiniz. Çünkü siz gerçekten yenilmediniz ve hiç bir zamanda yenilmeyeceksiniz. Yenilgi, dünyevi çıkarlar uğruna savaşanlar için geçerlidir.
Yüzünün rengi giderek daha çok sararan, gözlerinin feni sönükleşen genç kadın, acıklı bir ikiliyle ağlayan garip yavrunun başını göğsüne daha sıkı bastırarak sözlerini sürdürdü:
-Benim için üzülme yavrucuğum! Üzülme benim Için! Her fani gibi ben de öleceğim. Her canlı, her diri varlık ölür. Her yeni eskimeye, her genç yaşlanıp ölmeye mahkumdur. Lakin adımın diri kalacağına, ölümsüzler arasına katılıp her zaman anılacağıma eminim! Çünkü insanlığa yüce bir oğul bırakıyorum! O oğlun annesi olarak insanlar hep beni anacak!
Sadullah Aydın
Sayfa 130 - Dua yayınevi
Bir İmamı Azam romanı. Yazım ve işleyiş tarzı açısından başarılı. Adındanda anlaşılacağı üzere Ebu Hanife'nin daha çok siyasi hayatını işlemiş. Emevi ve Abbasiler tarafından kendisine yapılan işkencelerle birlikte onun onurlu duruşunu çok güzel anlatmış. Genel anlamda imamı Azam'ın hayatını bilen birilerinin okuması daha iyi olur. Yoksa imamı Azamı sadece siyasi tarafını görürler ki İmam hiç bir zaman fiili olarak hiç bir harekete destek vermemiştir. Sadece ehli beyt sevgisi dolayısıyla ki bu gayet doğaldır zülme karşı siyasi ayaklanmalara maddi ve kavli destek vermiştir. Kitap daha bu yönünü incelemiş. Bu bilinçle okunmalı.
Yarım bıraktığım tek kitap.Yazar roman anlatırken dışarıdan birisi olarak o kadar çok yorum yapmış,açıklama yapmış ki bende okuma isteği bırakmadı maalesef.
Ebu Hanife, şahadet anının gelip çattığını anlayınca uzandığı yerden başını hafifçe kaldırdı. Yaşlı gözlerle ona bakan dostlarına gülümsedi. Hiçbir acı çekmiyormuş gibi son derece rahat ve okşayıcı bir sesle:
- Beni, gasp edilmemiş bir toprak parçasına gömün! Diye fısıldadı.
Sonra ellerini göğsünün üzerinde kenetledi.
Gözlerini kapattı. Kuru dudaklarıyla birkaç kez kelime-i tevhid'i mırıldandı.
Derin bir soluk aldı ve göğsünün üzerinde kenetlenen elleri yavaşça açılıp yanlarına düştü.
ÖLÜME GÜLÜMSEYEN ADAM, ilmini makam ve paraya satmayan bir alimin, Ebu hanife'nin izzetli mücadelesini anlatır.
Şehadetle noktalanan onurlu bir hayatın romanıdır ÖLÜME GÜLÜMSEYEN ADAM.
Iyi okumalar
Kitap çok güzel İmamı Azam hz. Çok iyi anlatmakta yer yer betimlemeler yapılmış güzel bir eser.Dua yayıncılıkın genel olarak kitaplarında olayın içinde yaşıyor okuyan.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sadullah Aydın
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 111 okur okudu.
  • 37 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.