Salih Suruç

Yazar 9,3/10 · 252 Oy · 14 kitap · 703 okunma ·  63 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

63 okur beğendi.
252 puanlama · 189 alıntı
0 haber · 4.253 gösterim
703 okur kitaplarını okudu.
326 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
55 okur kitaplarını şu anda okuyor.
13 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Salih Suruç'un Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Salih Suruç'un Biyografisi

Peygamberler şehri Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesi Kuskunlu köyünde 1953 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini Şanlıurfa’da, yüksek öğrenimini 1976 yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünde tamamladı. Dergi, yayınevi ve gazetelerde editörlük, Kültür Sanat ve Edebiyat Sayfa Koordinatörlüğü görevlerinde çalıştı. Çerkezköy Merkez Vaizliği, Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, TBMM’de Müşavirlik, Kültür ve Turizm Bakanlığı Milli Kütüphane Daire Başkanlığı, Duşanbe Kültür ve Turizm Müşavirliği görevlerinde bulundu. Kainatın Efendisi Peygamberimizin Hayatı isimli eseri (2 Cilt) 1988’ de Pakistan’da “Siyer” dünya birincilik ödülü aldı. Bu eser Türkmenistan’da kiril alfabesiyle, Kazakistan’da ise Kazakça yayınlandı. Yazarın çocuklara yönelik “Peygamberimi Öğreniyorum” adı altında on kitabı bulunmaktadır; “Türkiye Müslümanlığının Genel Yapısı Üzerinde Bir İnceleme” ve “Dört Halife Dönemi” isimli çalışmaları devam etmektedir.

Salih Suruç'un Kitapları Kitap Ekle

9,3/ 10  (50 Oy) ·  155 Okunma
9,4/ 10  (36 Oy) ·  117 Okunma
9,2/ 10  (37 Oy) ·  68 Okunma
6. Kalbimin Efendisi (Peygamberimizin (s.a.v.) Çocukluğu ve Gençliği)
8,9/ 10  (21 Oy) ·  46 Okunma
7. İnci Mercan (Hz. Hasan (r.a.) - Hz. Hüseyin (r.a.))
9,4/ 10  (9 Oy) ·  21 Okunma
11. Kalbimin Efendisi (Peygamberimizin (s.a.v.) Mekke Dönemi)
8,3/ 10  (3 Oy) ·  6 Okunma
12. Kalbimin Efendisi (Peygamberimizin (s.a.v.) Medine Dönemi)
9,0/ 10  (3 Oy) ·  5 Okunma
*falah *, bir alıntı ekledi.
24 Şub 22:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gerçek mümin ;" insanların can ve malları konusunda kendisinden emin olduğu kimsedir. "

Sadakatte Zirve Hz. Ebubekir, Salih Suruç (Sayfa 110 - Timaş)Sadakatte Zirve Hz. Ebubekir, Salih Suruç (Sayfa 110 - Timaş)
Resul, bir alıntı ekledi.
 10 May 04:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hazreti Ömer (R.A)
.. Sâir Müslümanlar gizli gizli hicret ederken, Hz. Ömer, kılıcını kuşandı. Yayını, oklarını ve mızrağını alıp Kabe'ye gitti. Açıkça Kabe'yi yedi sefer tavaf etti. Orada bulunan müşrik elebaşlarına cesaretle şöyle seslendi:

   "İşte, ben de dinimi korumak için Allah yolunda hicret ediyorum! Karısını dul bırakmak, anasını ağlatmak, çocuklarını öksüz bırakmak
isteyen varsa, şu vâdide önüme çıksın!"

   Bu pervasızca seslenişten sonra, yirmiye yakın Müslümanla gündüz ortasında Medine'nin yolunu tuttu. Müşriklerden hiçbiri arkalarına düşme cesaretini gösteremedi.

Peygamberimizin Hayatı, Salih Suruç (Sayfa 352 - Nesil Yayıncılık Matbaacılık. San ve Tic. A.Ş)Peygamberimizin Hayatı, Salih Suruç (Sayfa 352 - Nesil Yayıncılık Matbaacılık. San ve Tic. A.Ş)
* EFLATUN*, bir alıntı ekledi.
 02 May 13:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Böylece Allah , onları yenilip çiğnenmiş ekin yaprağına çeviriverdi."
( Fil Suresi, 5)

Kalbimin Efendisi, Salih SuruçKalbimin Efendisi, Salih Suruç
Resul, bir alıntı ekledi.
13 May 02:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Enes b. Mâlik der ki:

"Ne zaman bir feryat kopsa, Resûlullah'ı, atla oraya yetişmiş bulurduk!" (*)

(*), İbn Sa'd, Tabakat, c. 1, s. 373; Müslim, Sahih, c. 7, s.72.

Peygamberimizin Hayatı, Salih Suruç (Sayfa 407 - Nesil Yayıncılık Matbaacılık. San ve Tic. AŞ.)Peygamberimizin Hayatı, Salih Suruç (Sayfa 407 - Nesil Yayıncılık Matbaacılık. San ve Tic. AŞ.)
* EFLATUN*, bir alıntı ekledi.
03 May 21:41

Evet, Cennet kolay ve ucuz kazanılacak bir yer olmadığı gibi Cehennem de lüzumsuz değildi.

Kalbimin Efendisi, Salih Suruç (Sayfa 29)Kalbimin Efendisi, Salih Suruç (Sayfa 29)
* EFLATUN*, bir alıntı ekledi.
02 May 16:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Peygamber Efendimiz(sav) yirmi üç sene gibi kısa bir zamanda Arabistan yarımadasını ve Kâbe'yi putlardan arındırdı. İnsanların kalbinde tevhit inancının, yani Yüce Allah'a(cc) imanın yerleşmesine vesile oldu.

Kalbimin Efendisi, Salih SuruçKalbimin Efendisi, Salih Suruç
*falah *, bir alıntı ekledi.
24 Şub 22:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Peygamberimiz için Mekke bir mihrapti, Medine minberi olacaktı.

Sadakatte Zirve Hz. Ebubekir, Salih Suruç (Sayfa 109 - Timaş)Sadakatte Zirve Hz. Ebubekir, Salih Suruç (Sayfa 109 - Timaş)
* EFLATUN*, bir alıntı ekledi.
02 May 15:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevgili Peygamberimiz (sav) sabaha doğru , miladi 20 Nisan 571 tarihinde, dünyaya geldi. O anda , o güne dek görülmemiş bir ışık etrafı aydınlattı. Bu ışık sanki gelecekten bir haberdi.

Kalbimin Efendisi, Salih SuruçKalbimin Efendisi, Salih Suruç
*falah *, bir alıntı ekledi.
25 Şub 22:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sabrın bulunduğu yerde , bela barinmaz.

Sadakatte Zirve Hz. Ebubekir, Salih Suruç (Sayfa 176 - Timaş)Sadakatte Zirve Hz. Ebubekir, Salih Suruç (Sayfa 176 - Timaş)
*falah *, bir alıntı ekledi.
25 Şub 23:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Güçlü olan hakli değil ,haklı olan güçlüydu.

Sadakatte Zirve Hz. Ebubekir, Salih Suruç (Sayfa 218 - Timaş)Sadakatte Zirve Hz. Ebubekir, Salih Suruç (Sayfa 218 - Timaş)
Bütün Alıntıları Göster
Ayşenur Araz, Kalbimin Efendisi'yi inceledi.
20 May 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Kitap güzeldi.İçeriğinde de öğrenebileceğimiz çok şey var.Güzel ahlak,hadisler ve daha birçok konuyu belirtiyor.Çokta otoriter bi kitap.Yani okumanızı isterim:)

Okuduğum en iyi siyer kitaplarından birisiydi.En yakın zamanda bir kez daha okuyacağım. Bir müslüman peygamberini iyi tanımalı ve bilmeyenlere tanıtmalı diye düşünüyorum. Ayrıca herkese tavsiye ediyorum.

Ahmet Ekinci, Kalbimin Efendisi'yi inceledi.
03 Ara 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Salih SURUÇ'un yazdığı Kalbimin Efendisi Peygamberimizin (sav) Çocukluğu ve Gençliği adlı bu kitap peygamber efendimizin (sav) çocukluğunda ve gençliğinde başına gelen kötü veya iyi olayları anlatır.Bu kitabın bazı yerleri yürek burkutuçu bazı yerlerinde ise insanı heyecanlandıran olayları vardır.Ben bu kitabı gerçekten çok beğendim ve bu kitabı peygamber efendimizin hayatını merak eden tüm arkadaşlarımın okumasını isterim.Kalbimin Efendisi adlı bu seri üç kitaptan oluşmakta bu kitap birincisiydi gelecek hafta ise bu kitabın ikincisini okumayı düşünüyorum.

Fezâ, Kainatın Efendisi Peygamberimizin Hayatı'ı inceledi.
06 Oca 14:29 · Kitabı okudu · 32 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kainatın efendisi Peygamberimize Aşık olmayan var mı?


Peygamberimiz bizim Rehberimiz ve önderimizdir. Kainatta Peygamberimiz kadar anılan ve sevilen kimse olmamıştır. Hayatının her anını Ayan Beyan açıklanan, anlatılan, bilinen bir başka şahıs olmamıştır.


İsmi anılmayan bir an yoktur. Kitap sade dille anlaşılır biçimde yazılmış. Gayet akıcı bir kitaptır Kitapta Peygamber Efendimizin hayatını, katıldığı savaşları,merhametini, emindiğini , hoşgörüsünü, dinimizi tebliğini ve bütün üstün vasıflarını bulacaksınız.


Aşk ile yazılan siyeri Nebi ödüllü bir kitaptır. Çoğu yerinde duygulandım ve ağladım. Bu yazarın sanki olayın içindeymiş gibi anlatmasının da etkisi var tabi.Kronolojik sırayla anlatılması daha anlaşılır ve kafa karıştırmayan bir kitap olmasını sağlamış. Her Müslümanın okumalı kesinlikle.  Ve hayatına rehber edinerek iyi ameller yapmalıdır.


Allah Peygamber Efendimizin şefaatine nail eylesin.(Amin)

Dersaadet, Allah'ın Elçisi Hz. Muhammed'in Hayatı'ı inceledi.
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çoğu kişiden duyarım "Dili ağır olmasın rahatça anlayarak okuyup öğreneyim." cümlesini. Bence tam bu cümleye uygun bir kitap. Hafif ve anlaşılır diliyle yazar bence her türlü okuyucuya hitap ediyor bu kitapla. Dini konulara meraklı kişilere tavsiye niteliğinde..

Bayan Okur, Allah'ın Elçisi Hz. Muhammed'in Hayatı'ı inceledi.
04 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Kitap anlatmakla bitmeyeni anlatmaya çalışmış. Ve gerçekten zor olanı başaran nadir yazarlardan biri. Gerçekten kesin tavsiye ettiğim kitaplar arasındadır

*falah *, Sadakatte Zirve Hz. Ebubekir'i inceledi.
26 Şub 14:26 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Efendimiz (s.a.v) ," Ashabim yıldızlar gibidir." Buyurarak hepsine değer verdigini ortaya koymustur. Ancak Hz. Ebubekir "Atik "ve "Siddik"tir, " Ümmetimin en merhametlisidir. " , " Sohbetinden ve malindan en çok fayda gördüğü insandır. " Ve yine O'nun mübarek dilinden Kuranin ifadesiyle "ikinin ikincisi " dir.

Hz. Ebubekir ,peygamberimizin en yakın dostu,yol arkadaşı ve kayinpederi olma şerefine layık olmuştur. Kimse ona inanmazken inanmış her daim onun yanında yer almıştır.

İki sene gibi kısa hilafeti döneminde Islamin ve Müslümanların hayatıni hedef alan büyük tehlikeleri bir çırpıda bertaraf ederek, dünyanın iki süper gücüyle aynı anda savaşa kalkmasiyla da davasının devamı iicn ne kadar gerekli biri olduğunu bir kez daha dost ve düşmana göstermiştir.

Yine Kuran - i Kerim onun zamanında Mushaf haline getirilmiş. Onun zamanında ortaya çıkar birçok yalancı peygamber ortadan kaldırılmıştır. Hz. Ebubekir Kurani Kerim de siddik olarak zikredilmistir.

Daha önce de Hz. Ebubekir hakkında bir kaç kitap daha okumama rağmen beni en çok etkileyen bu kitap olmuştur. Zaman zaman ağladığımi da itiraf etmem doğru olur. Sonuna kadar tavsiye ettiğim bir kitap. Herkese keyifli okumalar dilerim..

Nida Kayar, Müminlerin Annesi Hz. Fatıma'yı inceledi.
23 May 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Daha gençsin! Neden bu kadar kapatıyorsun kendini?" diye soranlar geliyor aklıma, "Rabbim için!" deyişlerim.
Bu kitabı okuyunca anladım eksiklerimi.
Örtünmenin, siyah bir peçeden daha fazlası olduğunu.
Ve artık o fazlasına erişmek için olacak çabalarım..
Yardım et Ya Rab!
Yaşamı , sabrı, şükrü, ilmi, sevgisi, teslimiyeti ve ölümü bile örnek bir Zât..
Cennet kadınlarının efendisi..
Arkandan yürümek nasip olur mu bize?
Dünya hayatında izinden gitmediğimiz zamanlar olsa bile?
Sana yetişemeyiz Ey annemiz Fâtıma! (r.a)
Yetişmek ne mümkün..
Ama artık biliyoruz, müslüman bir kadının Sen (r.a) gibi yaşamaya çalışması gerektiğini..
Artık biliyoruz, sabır denen denizi ve gizlememiz gereken mücevheri.
Ey Babasının (s.a.v) Annesi Fâtıma ! (r.a) Artık biliyoruz Seni! .
Rabbim! Efendimiz Muhammed'e (s.a.v) ve Efendimiz Muhammed'in (s.av) Ali'ne (soyuna) salât ve selam eyle!
.
Yüreğimin yangınını alevlendiren, hatalarımı, eksiklerimi çevirdiğim her sayfada yüzüme çarpan ve yeni bir hayata niyet etmeme sebeb olan bir hayatın kitabı..
Okumak ve anlamak duasıyla..
TAVSİYEMDİR..

Selcan Beyazit, Kalbimin Efendisi'yi inceledi.
11 Mar 12:59 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Acaba okurlar okumalı mı? Uygun bir kitap mı? Kitapta ne tür içrikler var?

Şimdi bu sorular ve bu sorulardan daha fazlasına cevap vereceğim. Kitabı büyük küçük ve özellikle de küçüklerin okumasını tavsiye edeceğim neden mi? Salih Suruç çok öz ve net bir şekilde peygamber'imiz (s.a.v) hayatını anlatmış. Bu kitap üç seriden oluşmakta. Ben daha ikincisini bitirdim ama çok uzun sürmedi, çünkü çok güzel anlattığı için insanın okudukça okuması geliyor.

Kitapta peygamber efendimiz (s.a.v)'e vahiy gelmesi, ona ilk (oku!) emrini vermesi ile başlar. Ve yaşadıklarını hz.Hatice (r.a)'a yani hayat arkadaşına anlatması geri kalan kısmı. Ben açıkçası okudum ve çok beğendiğimi anlatmak istedim. Herkes okumalı...

Mustafa Diyar, Kainatın Efendisi Peygamberimizin Hayatı'ı inceledi.
 07 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

3 kez okudum. Böyle bir eser yok yani. Dünya siyer yarışmasında 1. Seçilen bir kitaptır. Okuyunca birinciliği ne kadar hak ettiğini siz de göreceksiniz. Gözyaşlarınız kitabı ıslatacak...

Bütün İncelemeleri Göster