Sam Siciliano

Sam Siciliano

Yazar
7.3/10
44 Kişi
·
78
Okunma
·
3
Beğeni
·
716
Gösterim
İnsanlar birbirlerini genellikle kurt ya da örümcek gibi vahşi hayvanlara benzetir;ama aslında insanoğlu gerçek kötülük yapabilecek tek hayvan türü.
"Kör talih ya da başarısızlıklarımız yerine ,başımıza gelenleri karanlık güçlere yüklemek çok daha rahatlatıcı."
"Seni beklerim," dedi Holmes.
"Bekleyebilir misin? Ne kadar süreceğini söyleyemem. Yıllar bile sürebilir, ama..."
"Bekleyeceğim. "
Karakter olarak farklı bir Sherlock Holmes vardı bu kitapta. "Gerçeği öğrenmek istediğimden emin değilim." gibi bir cümle okumak, bir kadına olan duygularının gerçekleri daha geç fark etmesine neden olduğunu görmek ilginç bir deneyimdi. Ama yine de keyif alarak ve merak ederek okuduğum bir kitap oldu
Sherlock Holmes her zamanki gibi gizemli bir macerayı çözüyor.Ama bunu yaparken de kalbine söz geçiremiyor.Dr.Watson yok onun yerine kuzeni var.Ama Dr.watson olsaydı daha güzel olurdu bence.
Bu kitap farklı bir Sherlock içeriyor. Aslında derin ,şefkatli,cana yakın bir Sherlock varmış, zaten kitabın yazılmasının bir diğer amacı da Watson'ın anlatımının gerçekler dışında her şeyi yansıttığını göstermek..Asıl şoku olaylar çözüldükten sonra karşınızda aşık bir dedektif görünce yaşıyorsunuz....Holmes severlerin okuması gereken bir yapıt.
Farklı bir yazar tarafından adeta Dr. Watson'un yerden yere vurulduğu bir eser. Dr. Watson gibi bir karakterin yerilmesi (yüksek ihtimalle Sir Arthur Conan Doyle'e olan saygımdan ötürü olacak) hiç hoşuma gitmedi. Ama yazarında kendisi için bir karakter oluşturması gerekiyordu. Bunun dışında kitap yine aynı güzellikte uzun soluklu bir eser olmuş.
Farklı bir yazardan Sherlock Holmes okumak benim için farklı bir deneyim oldu. Başlar başlamaz Dr. Watson'un ağır bir şekilde eleştirilmesiyle kitaba karşı bir önyargı geliştirsem de bırakmadım, devam ettim. Fakat kitap o kadar çok gereksiz ayrıntıyla dolu ki zaman zaman epey sıkıldığımı itiraf etmeliyim.

Kitabın başından tahmin ediliyor zaten suçlunun kim olduğu. Ama acaba nasıl ortaya çıkacak diye okuyorsun okuyorsun okuyorsun... Kitabın yarısından fazlası gereksiz betimlemelerle dolu. Karakterler sürekli "TİZ kahkaha"lar atıp duruyor. Ağızlar çarpılıyor, gözler ateş saçıyor... Bi süre sonra okuyucuya da gına geliyor. Ayrıca baş kahraman Sherlock Holmes değil de başka bir dedektif olsaymış sanki daha iyi olurmuş. Sonuç olarak çok beğendiğim söylenemez.
Öncelikle ikinci kitap olan Karanlık Mirasın Laneti ile okumaya başladım seriyi. Ancak umduğumu bulamadım. Ve yine de başladığım seriyi bitirmek adına birinci ve yeni yayınlanan üçüncü kitabı da aldım. Yine seriden bağımsız ve alışılagelmişin dışında bir Sherlock romanıydı. Watson yerine yine Sherlock'un kuzeni Vernier yardımcı oluyor dedektife. Bu da kitaptan zevk almamı engelledi alışkanlıklar yüzünden sanıyorum.. Konudan biraz bahsedecek olursam, herkesin fakir kıyafetler ile katıldığı bir partide aniden ortaya bir Çingene çıkar ve insanlara lanetler savurur, çok geçmeden davetlilerin başına çeşitli olaylar gelmeye başlar. Sherlock ve kuzeni Henry Vernier olaylara bir şekilde dahil olurlar.. Bir akşamda okunabilecek ve üslup olarak, Doyle'a kesinlikle yaklaşamasa da Sherlock koleksiyonumda olması gerektiğini düşündüğüm bir roman..
Serinin orijinalini henüz okumadım sadece filmini izlemiştim kitaba göre serinin orjinali tam olarak gerçekleri yansıtmayan watsonun hayal dünyasından ibaret olan olaylar hatta sherlockun yanlış yansıtılan yönleri var ve watsonla sherlockta o kadar yakın arkadaş değiller asıl gerçek hikayeyi sherlockun kuzeni henry ve karısı michelle anlatıyor seriye değişik bakış açısı olmuş ve kendine has orijinal bi kitap bazı yerler bana göre durağandı zaten michelle baştan söylüyor sıradan bir hikaye olduğunu kitapta asıl yönleri tanıtılan sherlocku sevdim bence güzeldi ve olayların arkasındaki kişi aslında hem tam beklediğim hemde hiç umulmayacak kişiydi kitap beni şaşırttı beni şaşırtan kitapları severim :)
Sherlock dönüşü farklı ve etkileyici. O da aşkı bulmuş ama Violet onu arar mı artık belki bir sonraki macera da görürüz.. Bir solukta merakla okuduğum maceralardandı.
Kitap iyi güzelde watson'ı yerden yere vurmuşlar, sanki watson bütün ayrıntıları kendi kafasından kurgulamış gibiydi, bu zmana kadar okuduğum tüm Sherlock Holmes kitapları Watson'ın hayal gücü gibi. Ne Holmes ile Watson arasında bir dostluk var bu kitapta (Sherlock Watson'ı Henry'e sürekli gömüyor) ne de bilinen Sherlock Holmes çizgisinde. Pek hoşlanmadım. Ben Sir Doyle 'un yazdığı, Watson'ın anlattığı klasik Sherlock Holmes romanlarını seviyorum
Dr.watson u kitap icinde surekli yermesi hoşuma gitmese de kitabın içeriği ve üslubu tüm sherlock holmes kitapları kadar güzel.kitapta dr.watson dan da bahsetseydi kitapı daha çekici kılabilirdi.dr.watson un kitapta yerilmesi tüm sherlock holmes okuyucuları gibi beni de kızdırdı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sam Siciliano
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 78 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 26 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.