Samuel Beckett

Yazar 8,6/10 · 330 Oy · 23 kitap · 1030 okunma ·  242 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

242 okur beğendi.
330 puanlama · 528 alıntı
3 haber · 9.329 gösterim
1.030 okur kitaplarını okudu.
1.027 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
25 okur kitaplarını şu anda okuyor.
16 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Samuel Beckett'in Biyografisi

Samuel Barclay Beckett, (13 Nisan 1906; Foxrock, Dublin - 22 Aralık 1989, Paris), İrlandalı yazar, oyun yazarı, eleştirmen ve şair. 20. yüzyıl deneysel edebiyatının önde gelen yazarlarından biridir. James Joyce'un takipçisi olduğu için "son modernistlerden", daha sonraki pek çok yazarı etkilemiş olduğu için de "ilk postmodernistlerden" biri olarak değerlendirilir. Beckett ayrıca, Martin Esslin'in "Absürd Tiyatro" olarak adlandırdığı akımın en önemli yazarı sayılmaktadır. Eserlerinin çoğunu Fransızca ya da İngilizce yazıp, diğer dile kendisi çevirmiştir. En bilinen eseri Godot'yu Beklerken'dir.
Beckett'in eserleri sade ve temel olarak minimalisttir. Bazı yorumlara göre, çağdaş insanın durumu hakkında oldukça kötümser, hatta hiççi eserler vermiştir. Gittikçe daha kısa ve özlü eserler veren Beckett, bu kötümserliği kara mizah yoluyla anlatır. "Roman ve drama türlerinde yeni formlarda oluşturduğu eserlerini, modern insanın yoksunluğu üzerine kurguladığı" için, 1969'da Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen Beckett, ayrıca 1984'te Aosdána'da Saoi seçilmiştir.

Samuel Beckett'in Kitapları Kitap Ekle

8,9/ 10  (232 Oy) ·  683 Okunma
8,4/ 10  (16 Oy) ·  49 Okunma
5. Üçleme (Molloy / Malone Ölüyor / Adlandırılamayan)
8,6/ 10  (8 Oy) ·  30 Okunma
7,8/ 10  (5 Oy) ·  22 Okunma
8,7/ 10  (7 Oy) ·  19 Okunma
8,3/ 10  (6 Oy) ·  19 Okunma
10,0/ 10  (3 Oy) ·  11 Okunma
18. Bütün Oyunları 2 (Tüm Kısa Oyunları (29 Oyun))
10,0/ 10  (1 Oy) ·  3 Okunma
19. Son Band (Radyo Skeci)
10,0/ 10  (2 Oy) ·  3 Okunma
Bütün Kitapları Göster
crzcarz, bir alıntı ekledi.
 27 May 2015

VLADIMIR: Hiç terk ettim mi seni?
ESTRAGON: Gitmeme izin verdin.

Godot'yu Beklerken, Samuel Beckett (Sayfa 75 - Kabalcı)Godot'yu Beklerken, Samuel Beckett (Sayfa 75 - Kabalcı)
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
15 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İnsanlık iki kovalı bir kuyudur, biri dolmak için aşağı inerken öteki boşalmak için yukarı çıkar.

Murphy, Samuel Beckett (Sayfa 43 - Ayrıntı Yayınları)Murphy, Samuel Beckett (Sayfa 43 - Ayrıntı Yayınları)
Sergen Özen, bir alıntı ekledi.
23 Şub 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Günün birinde sağır olacağız. Günün birinde doğduk, günün birinde öleceğiz.

Godot'yu Beklerken, Samuel Beckett (Sayfa 117 - Kabalcı Yayınevi)Godot'yu Beklerken, Samuel Beckett (Sayfa 117 - Kabalcı Yayınevi)
Özgür Beden, bir alıntı ekledi.
25 Kas 2017

İnançsızlık bir boşluktur.
İnsan boşlukta kalmaya katlanamaz.

Aşksız İlişkiler, Samuel Beckett (Sayfa 49 - Ayrıntı yayınları)Aşksız İlişkiler, Samuel Beckett (Sayfa 49 - Ayrıntı yayınları)
Başak Salt, bir alıntı ekledi.
21 Oca 2017

Yaşlanacak zamanımız var. Hava çığlıklarımızla dolu. Ama alışkanlık büyük bir uyuşturucu.

Godot'yu Beklerken, Samuel Beckett (Sayfa 93)Godot'yu Beklerken, Samuel Beckett (Sayfa 93)
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
14 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bütün yaşam bir karmaşa ve bu yığının içinden seçebildiğimiz görüntülerden oluşuyor.

Murphy, Samuel Beckett (Sayfa 9 - Ayrıntı Yayınları)Murphy, Samuel Beckett (Sayfa 9 - Ayrıntı Yayınları)
Yasemin, bir alıntı ekledi.
04 May 2017 · Puan vermedi

İnsanın yanılgısı başkalarıyla konuşmak oluyor.

Hiç İçin Metinler, Samuel Beckett (Sayfa 16 - Ayrıntı Yayınları)Hiç İçin Metinler, Samuel Beckett (Sayfa 16 - Ayrıntı Yayınları)
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
15 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Paylaşılan dertler insanı rahatlatır.

Murphy, Samuel Beckett (Sayfa 39 - Ayrıntı Yayınları)Murphy, Samuel Beckett (Sayfa 39 - Ayrıntı Yayınları)
Yasemin, bir alıntı ekledi.
03 May 2017 · Puan vermedi

Bildiğimi sandığım şeyleri anlatmak bile yeterince zorluyor beni.

Hiç İçin Metinler, Samuel Beckett (Sayfa 9 - Ayrıntı Yayınları)Hiç İçin Metinler, Samuel Beckett (Sayfa 9 - Ayrıntı Yayınları)
Bütün Alıntıları Göster

Samuel Beckett kitap incelemeleri

Anıl, Godot'yu Beklerken'i inceledi.
10 Nis 16:11 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Okumayı kafama koyup da bir sebeple okuyamadığım kitaplar var. Ya satın alamadım ya araya başka kitaplar girdi ya da daha farklı olaylar neticesinde okumaya vakıf olamadığım kitaplar. Bu kitaplar için küçük bir parantez. Doğrusu öylesine garip bir bilinçaltına sahibim ki en küçük ayrıntıları bile rüyalarımda bana detaylıca işlediği olur. Kan ter içerisinde kalıpta canavarlardan kaçarken onları atlatmak adına saklandığım bir kuytuda, o okuyamadığım kitabı buluveririm. Hatta açıp içinden okuduğum cümlelerde olmuştur. Emin değilim belki de Astral seyahat ediyor, ‘Okunamayan Kitaplar Tesisi’nde’ mola veriyor ve bu kitaplara göz atıyorumdur. Ben unutsam dahi bilinçaltımın unutturmadığı kitaplar.

Yıllardır okuyacağım deyip de bir türlü okuma fırsatı bulamadığım kitaplardandır, Godot’yu Beklerken. Doğrusu okumak için bilinçaltımın hatırlatmasını mı yoksa Godot’yu mu bekledim emin olamıyorum bir anlamda zihnimin dünüyle mutabık olamıyoruz. Düşüncelere dalarken o keskin şüpheyi yaşıyor haliyle tereddüde düşüyor ve neden bu kadar beklettim okumamı diye hayıflanıyorum. Beklemeye ne zaman karar verdim; dün mü yoksa ondan önceki gün mü ya da daha mı evveliyatı var beklememin? Zaman bir zaman sonra bataklığa dönüşüyor ve beni içine çekmeye başlıyor.

Daha başka neleri bekledim sorusu zihnimin dehlizlerinde hızla kendine varacak uygun bir yer arıyor. Bir sevgiliyi, dostu, huzuru ya da ölümü? Hiçbir şeyden emin olamıyorum… Sahiden beklerken aynı anda umutlanıp çevreme taze papatyalar attığım sonrasında umudumu yitirip intihar girişiminde bulunduğum da oldu mu?

Şüphe halinde zamanın kalıntıları üzerinden geçmişimi sorgulamak beni nereye vardıracak? En iyisi beklemeye devam etmek. Onun gelmesiyle yapmak istediğim her şeyi yapabileceğim, seveceğim mesela sevilmesem de veya özür dileyeceğim affedilmesem de yahut her şeyi ardımda bırakıp gideceğim hatırlanmasam da ama şu an için beklemek gerek.

Yoksa Vladimir gibi uyku da mıyım?

“Başkaları acı çekerken ben uyuyor muydum? Şu an uyuyor muyum? Yarın uyandığımda ya da uyandığımı sandığımda bugün hakkında ne diyeceğim? Dostum Estragon’la, burada gece çökene değin Godot’yu beklediğimi mi?”

Nina, Godot'yu Beklerken'i inceledi.
 13 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Samuel Beckett edebiyatta modernizm temsilcisi ve Absürd Tiyatro’nun kurucusu olarak biliniyor. Eserlerini İngilizce ve Fransıza dillerinde yazıyordu, oyunu ‘’Godot’yu beklerken’’ yazdıktan sonra dünyaca tanınan biri oldu, dramaturji de en önemli eserlerinden biri de ‘’Godot’yu beklerken’’dir,1969 da Nobel ödülünü almıştır.

‘’Godot’yu beklerken’’ iki perdeden oluşan piyes, düzyazı o dönemde yazamadığı için kafayı dağıtmak amaçlı yazılan bir oyundur diye söylüyordu yazar.
Estragon ile Vladimir, iki arkadaş, zaman onlar için bir bataklıktır ve onlar bu bataklıktan çıkamıyorlar, onların çok beklediği Godot da bir türlü gelmiyor. Kendilerini kandırmaktan başka bir şey yapamıyorlar, gelecek onlar için yok, intihar bile akıllarına geliyor ama harekete bir türlü geçemiyorlar.
Pozzo ve Lucky, bu tuhaf ikilinin arasında bey-uşak ilişkisi ve Pozzo’nun emrivaki konuşmaları sürüp devam ediyorlar . Fakat Lucky’nin sözde dilsiz ve köle olup sonra olan monoloğu okuduğumda hiç de dilsiz sınıfa koyamadığım ,hatta köle düşüncesini göremedim.
Beşinci oyuncu Godot ile ilgili haberi getiren çocuktur. O masum, temiz ve yalansız biridir.
Oyunda ki ağacın belli bir coğrafyadan ayırt edilebilecek bir özelliği olmadığı için dünyanın neresinde olursa ve ne zaman olursa olsun Godot’yu beklemek mümkün gibi görünüyor.
Lucky’nin boynuna geçirilmiş ip Pozzo ‘nun elinde kalması sömüren ve sömürülenin arasında ki bağı simgelediğini düşünüyorum.


… Bekliyorlar, insanlar hep bekliyorlar sadece Vladimir ve Estragon değil hepimizin beklediği bir şey vardır mutlaka ve sadece beklemek, eylemde bulunmamak ise Godot’yu beklemek demektir. Godot bir tanrı, ölüm veya güçlü biri olarak görebilir adlandırabilirsiniz fakat o boş beklentileri, olmayacak hayalleri ile ibarettir.

insan_okur, Godot'yu Beklerken'i inceledi.
14 Şub 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Godot’yu Beklerken’i ilk kez NTV’de Önce Söz Vardı isimli programı izlerken duymuştum. Uzun süredir tiyatro eseri de okumamıştım ve bu şekilde kitaba başladım. Kitap kısa bir eser 124 sayfa ve ve iki perdeden oluşmakta. Samuel Beckett ilk postmodernislerden olarak anılıyor ve absürd tiyatronun en önemli yazarlarından ayrıca 1969 yılında da Nobel Edebiyat ödülüne de layık görülmüş.
Absürd tiyatro nedir peki ? : Absürd tiyatro; Bütün kalıplara, alışılmış düzene karşı çıkar. Mantık sınırlarını tanımaz. Olaylar arasında bağ kurulmaz. Kahramanları genelde zavallı, suçlu, bilgisiz ve zayıf kişilerdir. Belli bir olay dizisi yoktur. Verilmek istenen mesaj yoruma açıktır. Böylesi anlamı olan absürd tiyatronun en baba kitabından bizlerinde farklı anlamlar çıkarması sanırım gayet mümkün.

Kitapta iki ana karakter var Estragon ve Vladimir iki arkadaş bir yerde beklemektedirler Godot’yu. Beklerler, beklerler, beklerler… Beklemektir kitabın asıl teması isminde olduğu gibi. Sonrasında iki karakter daha gelir. Pozzo ve Lucky, bu tuhaf ikilinin arasında bey-uşak ilişkisi mevcut. Ama Pozzo’nun davranışları acımasızca, gaddarca; bana köleliği anlattı bu ikili. Eziyeti, vahşeti, acımasızlığı, sömürgeciliği gösterdi. Bu kısımda sinirlendiğimi belirtmek isterim. Bir de çocuk karakteri var tabi masumluğu, temizliği gösteren…

Kitap herkese farklı olarak kendini anlatmış yorumlarda. Gerçekten de öyle çünkü bu dalın yani absürd tiyatronun amaçlarından biri. Bu kitap bir klasik gerçekten. Her duyguya hitap edecek zenginlikte. Umut dolu derken bir anda kendini asmaya çalışmak gibi zıtlık ve bulanıklığa sahip. Bir anda sevinirken anında üzen bir yapıda. Anlamsız bir anlam içeriyor bu klasik. Gerçek dünyada mı yoksa hayal âleminde bu kişiler diye sorgulamanız mümkün. Biri unutur, diğeri hatırlatır ve döngü devam eder durur. Varoluşsal felsefenin dibine vurmuştur yazar bunu da belirtmek isterim. Gerek cümle ile gerekse anlattığı konu ile bunu bizzat belirtmiş.
Sonuç olarak kendilerini kanıtlayan karakterler, farklı konularda anlamlar taşıyan ve zıtlıklar oluşturan cümlelerle dolu; sıradan, basit, saçma konuşmalarla dolu ama bir o kadar da anlamlı, akıcı ve kısa cümlelerden oluşan bir eser. Umutla Godot’u bekleyen ikili.

Farklı bir türde, kendimce de bir klasik yapıt okuduğum için mutluyum, sizlere de tavsiye ederim.

Melike, Echo'nun Kemikleri'ni inceledi.
 20 Şub 13:47 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Öykünün tarifi;
Bir tutam hissiz Belacqua,
Bir tutam gotik hava ( gotik varsa severiz!)
Bir tutam masalsı söylem,
Bir mezar,
Ne yazsam da acaba reddedilsem diyen Beckett dili ile harmanlıyoruz. Ortaya " okuyamayacak ama okumaya devam edilecek" bir öykü çıkıyor :)

Echo'nun Kemikleri, yok olamayan kemiklerin öyküsü. Düş'ün ve Aşksız İlişkiler'in şairi Belacqua'nın son yolculuğu.

Aşksız İlişkiler'i basmak için yayınevinin bir öykü daha istemesi üzerine Beckett Echo'nun Kemikleri'ni yazmış ve bu öyküye cevaben yayınevi red kararını şu mektupla bildirmiştir.

Sevgili Sam,

Bu bir kabus. Korkunç derecede de ikna edici. Bana kafayı yedirtti. Odaklanmada yine o dehşet verici ve birdenbire değişivermeler ve insanlarda yine o darmadağınık ve akıl almaz enerji. Bağlantı kuramadığım parçalar var........ Echo'nun Kemikleri kesinlikle sopa yemişim gibi çöktü üzerime.
......
Korkunç bir bozgun bu. Senin için değil benim için. Aman Tanrım! Ama bunu kabullenmek zorundayım. Bir hata,kör bir nokta, ne dersem diyeyim, böyle. Ama bağışlanmak için sunabileceğim tek özrüm, o hortlak parmakların buz gibi dokunuşuna dayanamayışım. Yere düşmüş oturuyorum ve kafamda küller var.
Charles,13 Kasım 1933

Bu mektubu eklemek istedim çünkü Charles ile aynı duyguları paylaşıyorum. :)

Bu karanlık öykü ile ilgili söyleyecek çok şey var ama aynı zamanda hiçbir şey yok. Madem başladım yazmaya anlayalım bakalım Echo kimdir ? Belacqua'nın öyküsünde ne işi vardır?

Yunan Mitolojisinden tanıyoruz Echo'yu. Sudaki yansımasına aşık olan Narkissos'a tutulmuş bir peridir Echo. Kendini Narkissos'a fark ettirmeye çalışsa da başaramaz. Çünkü Narkissos'un gözü sudaki kendi yansımasından başkasını görmez. Sonunda dayanamaz ve yansımaya kavuşmak için suya atlar ve boğularak ölür. Bu âna şahit olan Echo, acısından tükenir geriye yalnızca sesi kalır. Bu mitolojik, bahtsız aşık ile Dante'nin korkak Belacquası birleşirse ne olur?

Beckett elbette bu iki karakteri tek bir bedende harmanlarken aşkına karşılık bulamayan Echo'nun hazin ölümüne karşılık teslim edilmeyen hakkını veriyor. Aynı zamanda hayatı boyunca ruhsuz,korkak ve narsizmin pençesinde yoğrulan Belacqua'ya da bir bedel ödetiyor. Bu iki karakterin yeniden kurgulanması kitabı başlangıç için yeterince çarpıcı hale getiriyor.

Öykü üç bölümden oluşuyor. Belacqua'nın mezar taşının üstünde anlamsızca oturduğu bölüm ( şahsına münhasır adamsın), Lord Gall ile tanışma ve mezarının soyulmasını izlediği bölüm.
Her biri birbirinden bağımsız, okurken ne oluyoruz! dedirtecek bölümler.

Bu karanlık öykünün ilk cümlesi: "Ölüler zor ölür..." Beckett bu rahatsız edici cümle ile " daha önce anlattıklarımdan bilmem rahatsız oldunuz mu ama bu öykü layıkıyla rahatsız edecek! Hazır olun." diyor. ( aldım o mesajı Beckett, eksik olma!)

Ne yaparsın dünya böyledir işte. :)

Az biraz keyif, bol bol "bu nasıl kitap!" nidaları ile okuyunuz :))

Eser varoluşçu felsefeyi işleyen bir absürd tiyatro. Samuel Beckett bu oyununda insanın varlığını bile kanıtlayamadığı bir varlığı beklemesinin ve onun sayesinde kurtulacağını düşünmesinin saçmalığını ve bireyin bir yaşama amacının olmasının kendisini kandırmaktan başka bir şey olmadığını anlatıyor. Çoğu okur anlamasa da aslında Beckett eserde Tanrı ve ahiret inancını reddiyor. Ki zaten "Godot" da rastgele seçilmiş bir isim değil. İngilizcede tanrı anlamına gelen "god" kelimesine istinaden seçilmiş. Tanrıya ve ahirete inanan insanların ömürlerini sonu gelmeyen aptalca bir bekleyişe mahkum ettiğini savunuyor. Eserdeki bu alt yapıyı anlamasaydım eserin kurgusu ve üslubu sebebiyle beğenebilirdim ancak inançlarımla uyuşmadığı için eser beni irite etti. Varoluşçu felsefeyi benimseyen okurlara hitap eden bir eser.

Murat Sezgin, Murphy'u inceledi.
17 Oca 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Murphy, Samuel Beckett’ın Godot’yu Beklerken’den sonra okuduğum ikinci kitabı oldu. Godot’yu Beklerken Vladımır ve Estragon’nun, Godot adında ne olduğu bilinmeyen bir kimse veya "şeyi" beklemesini konu alan absürt bir tiyatro eseriydi. Anlamsız gibi görünen bir bekleyişin simgesiydi Vladımır ve Estragon. Murphy de anlamsız bir yaşamın simgesi gibi. Sallanan sandalyesine çıplak olarak kendini bağlayarak kafasında gerçek hayatını yaşamayı seven, çalışmak istemeyen, tembel, uyumuz, ne aradığını bilmeyen, yalnız bir anti-kahraman. Beckett’in diğer kitaplarına örnek olmuş anti kahramanlarının ilki, sadece temel gereksinimlerini karşılayarak hayatta kalan Murphy olmuştur.(arka kapakta da bundan bahsediliyor.)

Konunun temelini iki kavramın birbirleriyle olan ilişkisi oluşturuyor: Ruh ve beden ilişkisi. Ya da şöyle demek daha açık olur: Beckett, ruh ve bedenin birbirinden ayrı şeyler olduğunu savunan, lisede felsefe derslerinde çoğumuzun adını duyduğu düalizm kavramını günlük yaşamdan esinlenerek ve kendine özel bir anti kahraman oluşturarak romanlaştırmış. Murphy her şeyi kafasının içinde yaşamayı seven birisi olduğu için dış dünyaya ait duyguları eyleme geçirdiğinde büyük bir ıstıraba kapılıyor. Örnek verecek olursak; Murphy, kendisini seven Celia adında bir fahişenin aşkına bedensel olduğu için karşılık vermek istemiyor. Bunun gibi bir sürü örnek var kitapta.

Genelde içinde felsefi düşünceler içeren ya da içinde yoğun psikolojik betimlemeler olan kitapları severim ama Murphy bana çok dağınık, olayları takip etmesi zor geldi. Okurken Murphy’nin boş vermişliği yüzünden yırtmak istediğim sayfalar da olmadı değil. Tabi bunlar kendi izlenimlerim. Ağır ve sabırlı olanlara tavsiye edebilirim. İyi okumalar.

Murat Sezgin, Godot'yu Beklerken'i inceledi.
23 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Okuduğum ilk tiyatro eseriydi. Cümlelerin akıcı ve kısa oluşu okumayı baya kolaylaştırıyor. İkili arasında geçen konuşmalar görünüşte sıradan, basit, saçma olarak dursada altında yatanları anlayınca gerçekler açığa çıkıyor.

Vladımır ve Estragon, Godot'u kurtarıcıları olarak nitelendirdikleri için bir bekleyiş içindeler. Beklerken kendi var olmalarını absürd tiyatroya has olan hayatın boşlugu, insani amaçların anlamsızlığı ve umutsuzluk içinde sorguluyorlar. İnsanın bir şeye körü körüne bağlı olmasını simgelemesi açısından önemli bir eser.

Melike, Sıradan Kadınlar Düşü'ü inceledi.
17 Şub 15:47 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

Belaqua'yı böyle bilmezdik.

Yazarın, Aşksız İlişkiler kitabının kahramanı Belaquamız'ın ( adamı nasıl benimsediysem artık) gün yüzüne çıktığı ilk roman.

Tespit niteliğindeki açıklamaları, içine duygu yerine hava basılan Belaqua'yı en azından insansı özellikleriyle görmemizi sağlıyor. (İlerleyen her sayfada bu yönünü biraz daha azaltarak göreceğimiz insansı özellikler )

Ben, her yazarda ısrarla yaptığım gibi ilk kitabı okumayıp Aşksız İlişkiler'den sonra Düş'e başlayınca olaylar geriye akma havasında gerçekleşti. Eğer siz Beckett okuyacaksınız ilk yazdığı kitap bu. Bununla başlayın sonra Aşksız İlişkileri ve Echo'nun Kemikleri'ni okuyun. Aşksız İlişkiler'de bu kitabın birçok yerinde geçen olayları yeni baştan okuyacaksınız çünkü o da ayrıca yazılmış bambaşka konuyu ele alan bir kitap değil. Düş'e ufak tefek eklemeler yapılıp daha düzenli hale getirilmeye çalışılmış bir kitap.

Bir de şu bölümü hep beraber tekrarlayalım. Okumadan önce beni bunlara hazırlayan olmadığı ve kendi başıma çözmek zorunda olduğum için okuyacak olan Beckett'a yabancı okurlara yardımım dokunsun :)
•Kitap akmayacak!
•Belirli bir zaman dilimini anlatmayacak!
•Detaylı betimleme yapmayacak!
•Bir bütün halinde ilerlemeyecek!
•Ama okuyucuyu da sıkmayacak!

Bu anonsu geçtiğim için gönül rahatlığı ile başlayabilirim :)

Gelelim Düş'ün bize anlattıklarına;
Bir kitabın adında düş varsa ben isterim ki beni hayaller/rüyalar ve gerçekler arasında gelgitlere maruz bıraksın. Ama bu düş öyle bir düş değil.


Beckett'ın hiç olma yolunda emin adımlarla ilerlediği ve 26 yaşında birkaç hafta içerisinde yazdığı bu ilk kitabı aslında koca Beckett dünyasının bir önizlemesi. Belaqua'nın karakter özellikleri ve çıkış noktasından #27195121 incelemesinde bahsetmiştim. Kitap boyunca önce çevresinden soyutlanan zamanla da " insan olma" durumundan uzaklaşarak bu amaca ilerleyen şair Belaqua'nın insanı ve insanlığı etkileyen olgu ve olaylardan kendini soyutlama sürecini anlatır. Amacı, insan olmaktan ve bu bataklıktan kurtulmak, yani "hiç" olmak.

Beckett, romanı yazarken bir güzellik ya da estetik çabasına düşmemiş. Neyi anlattığını da bilmez bir halde. Bunu metin içinde yazar anlatıcı olarak karşımıza dikilip söylüyor. ( “biz -oybirliğiyle ben– en ufak bir fikre sahip değiliz. )

Bilinç yanılsamaları ve olayların görünür gerçekliğinin kafa karışıklığından ibaret olduğunu Belaqua'nın tespitleri ile metnin bir iç tutarlılığının olmadığı ve bunun bu ana karakterle karanlıklara sürüklendiğini de bilerek okuyoruz. Çünkü Beckett yine yer yer müdahalelerle bize bir yön çiziyor.

Kelimelerin gücü adına diyen Beckett'ın kendince bir sözlük yazdığını ve kelimeler ürettiğini, farklı bakış açısının ilk örneklerini de verdiğini, metin içlerine serpiştirilmiş cümleciklerle göreceksiniz. ("Doğal Nedenler'le intihar eden birinin cesedi bulundu. İşte yarın ki hava durumu. Sayfa 197 )

Arka arkaya okumaktan keyif aldığım bu birbirini tamamlayan kitapların sonuncusu olan Echo'nun Kemikleri'ni okumaya gidiyor ve durduk yere Beckett sever olmanın şaşkınlığını yaşıyorum.

Kaybolmadan okuyunuz :)

Black Jack, Echo'nun Kemikleri'ni inceledi.
 05 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitaba başlamamla bitirmem bir oldu diyebilirim. Bu da ne kadar sürükleyici olduğunu gösteriyor. Kitabın 50-60 sayfalık kısmı Echo'nun Kemikleri öyküsü. Geri kalan notlar ve Mektuplaşmalar. 100 sayfalık bir kısım notlar ama esas önemli kısım bu notlar kısmı. Çünkü Echo'yu iyi anlamak için bu notları iyi bilmeniz gerekiyor. Yinede önce Echo'yu sonra notları okuyun derim. Notları okuyunca esas öyküdeki anlamadığınız çoğu yerin cevabını burada bulacaksınız. Echo kesinlikle Joycevari bir öykü. Anlamak oldukça zor ama içindeki gizemi içinizde hissedeceksiniz. Beckett'in Dante'den çok etkilendiği bariz ortada. Çünkü Belacqua isminden hiç bir yerde vazgeçmemiş. Gerek Murphy gerekse Watt'ta kullandığı ve vazgeçemediği kelimeler Echo'da hali hazırda mevcut. Echo'daki diyaloglar çok sarsıcı Lord Gall ile Zaborovna ve son bölümdeki Bahçıvan Doyle ile konuşmalarındaki her kelimede bir olayın anahtarları gizlenmiş. Küçük bir öykü ama gizemi araştırma isteğini mutlaka duyacaksınız. Gece kitabı 2nci elime alışımda bitirmeden uyuyamadım. Murhpy, Sıradan Kadınlar Düşü, Aşksız İlişkiler, Düşler Defteri, Burton'un Melankoni'nin Anatomisi den çokça yararlanmış. Tam bir kokteyl öykü diyebilirim. Echo için hala sayfalarca yazabilirim. Her kelime bir kitap gibi. Varın siz düşünün. Keyifli Okumalar. :)

Esma Tezgi, Godot'yu Beklerken'i inceledi.
18 Eki 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

"İnsan biliyorsa eğer."
"Sabretmekten yılmaz."
"Ne beklemek gerektiğini biliyorsa."
"Endişeye mahal yoktur."
"Sadece bekler."

Hepimiz bekliyoruz, kimimiz sonları kimimiz başlangıçları.. Hayatımızdaki bu bekleyişlere farklı bir açıdan yaklaşan ve tamamlayıcı karakterleri ile bize sunan bir oyun bu.. Herkes okuyup kendi deneyimlemeli, anlatılacak bir oyun değil, tamamen kişiye göre algılanacak bir oyun.

"Hepimiz deli doğarız. Bazılarımız öyle kalır."

Kitabı okurken sıkılmasam da karakterlerin bekleyişinin ağırlığı ruh halime etki etti, bu da düşünmeye sevk etti. Kitap bittikten sonra bile o ağırlık üzerimde idi. Size hayatınızı, beklediklerinize göre sorgulatabilecek bir oyun..

"Hiç terk ettim mi seni?"
"Gitmeme izin verdin."

Sanırım sorulması gereken soru şu; "Sizin Godot'nuz kim ya da ne?"

Bütün İncelemeleri Göster