Sara Gürbüz Özeren

Yazar 8,2/10 · 78 Oy · 37 kitap · 425 okunma ·  4 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

4 okur beğendi.
78 puanlama · 3 alıntı
0 haber · 3.889 gösterim
425 okur kitaplarını okudu.
172 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
2 okur kitaplarını şu anda okuyor.
4 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Sara Gürbüz Özeren'in Biyografisi

Sara GÜRBÜZ ÖZEREN, 12 Şubat 1956 yılında Erzurum'un Şenkaya ilçesinde doğdu.İlköğretimini bu ilçede tamamladı.
1968 yılında girdiği sınavı kazanarak Yavuz Selim İlköğretmen Okulu'nda parasız yatılı olarak okumaya hakkazandı.1975 yılında bu okuldan birincilikle mezun oldu.
Aynı yıl Şenkaya'nın Gözalan Köyü'ne öğretmen olarak atandı.Onbeş yıl yurdun çeşitli bölgelerinde köy öğretmenliği yaptıktan sonra Erzurum'a geri döndü ve 28.yılında emekli oluncaya kadar bu ilde görev yaptı.
Özeren, çocukluğunda babasından ve ninesinden dinlediği masallar, halk hikâyeleri, halk ozanlarının hayatları, halk kahramanlarının serüvenleri sebebiyle edebiyata ilgi duymaya başladı.Sıradan insanların hikâyeleri, doğanın gizemi, mesleğinin gereği olarak çocuklarla yakından ilgilenmesi, onu yazar olmaya yönlerdirdi.
33 yıllık öğretmenlik mesleğinden sonra emekliye ayrılan Sara Gürbüz Özeren, halen Erzurum'da yaşamaktadır.

Sara Gürbüz Özeren'in Kitapları Kitap Ekle

5. Çılgın Dedemin Zaman Makinesi ((10 Kitap Takım) (2. ve 3. Sınıflar İçin))
8,8/ 10  (4 Oy) ·  11 Okunma
14. Büyük Türk Efsaneleri (10 Kitap Takım)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  3 Okunma
15. Bir Mikrobun Günlüğünden (4. ve 8. Sınıflar İçin)
10,0/ 10  (1 Oy) ·  3 Okunma
16. Halk Hikayeleri (10 Kitap Takım)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  3 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Parafin, bir alıntı ekledi.
25 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Unuttun mu hani sen bir çalıydın, ben de bir kuş... O çalıya daldalandım, korundum. Şimdi o çalı rüzgarla biraz ırgalandı diye uçup gideceğimi mi sandın?

Lavanta Kokusu, Sara Gürbüz ÖzerenLavanta Kokusu, Sara Gürbüz Özeren
Parafin, bir alıntı ekledi.
25 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Tren demek ayrılık demekti; tren demek vatan, hasret demekti; tren demek hasretin son bulması demekti.

Lavanta Kokusu, Sara Gürbüz Özeren (Sayfa 120)Lavanta Kokusu, Sara Gürbüz Özeren (Sayfa 120)

Sara Gürbüz Özeren kitap incelemeleri

DUA, Ali Baba ve Kırk Haramiler'i inceledi.
 15 Ağu 2017 · Puan vermedi

Benim insanlardan çok kitaplarla anılarım var.

Senelerden ilk okul sıraları. Öğretmenim Hatice kendisini saygıyla anıyorum. Öldü mü kaldı mı onu da bilmiyorum. Birer hikaye kitabı almamızı istemişti. Okul çıkışı beni almaya gelen babamla kitapçıya gidip kitapçının tavsiyesiyle Ali Baba ve Kırk Haramiler kitabını aldık. Evde kitabımı kurcalarken sınıfın en çalışkanlarından olmamın getirdiği şımarıklıkla ''bu kitabın babası Ali Baba neden senin adın yazmıyor'' diye çıkıştım babama. Babam çocukla çocuk olmayı bilen biri ve de kızım okumaya küsmesin diye kalemi alıp Ali yazan yerleri karalayıp kendi adını yazdı. Kitabı büyük bir zevkle okudum çünkü içinde kendi babam vardı.

Ertesi gün öğretmenimiz kitapları değiş tokuş yapmamızı istedi. Kitap bolluğu yok şimdiki gibi. Gün içinde hepimiz birbirimizin kitabını okuduk. Sonrasında öğretmenimiz sırayla kitaptan aklımızda kalanları yazmamızı istedi. Tabi ki Ali Babadan bahsederken Ali yerine kendi babamın adını yazmıştım. Arkadaşlarımda aynı şekilde yazmış. Bütün özetlerde babamın adı geçiyor. Öğretmenimiz kağıtları okuyunca kim bu, ismi niye değiştirdiniz diye sordu. Bir arkadaşım kitapta öyle yazıyor dedi. Öğretmenimiz şaşkın şaşkın kitabı açtı. Bu kitap kimin diye sorunca bende azıcık mahcup bir şekilde benim kitabım ama babamın adı Ali değil o yüzden değiştirdik dedim. Öğretmenimiz gülme krizine girmişti. Uzun süre kendine gelemedi. Bizlerse ne olduğunu anlamamıştık.

Kübra YILDIZ, Çılgın Dedemin Zaman Makinesi'ni inceledi.
 13 Şub 2017 · Kitabı okudu · 370 günde · Beğendi · 10/10 puan

Arkadaşlar ben çılgın dedemin zaman makinesini okudum çok güzel bir kitap içinde buluşlardan o buluşu nasıl ve hangi zorluklarla buldukları anlatılıyor sizlere okumanızı tavsiye ediyorum.

Deliler Cumhuriyeti, Alaaddin'in Sihirli Lambası'ı inceledi.
10 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Şimdi kabul edelim, hepiniz çocukluğumuzda o lambaya sahip olmanın hayalini kurduk. Lamba denen şeyin resimlerde daha çok demlik benzeri bir alet olarak tasvir ediliyor olması da ayrıca ilginç tabii. :)

Zamin Gizir, Ali Baba ve Kırk Haramiler'i inceledi.
09 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mühteşəm və misilsiz bir heyat hikayəsi ... motivin fantazi olmasi gün kibi aydin, feqet bu onun deyer ve ehemiyyetini zerre qeder eksiltmez........

Parafin, Lavanta Kokusu'yu inceledi.
 25 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde

Kitapta yılın neredeyse 6 ayı karla kaplı olan , zihinlerinse dört mevsim kar altında kaldığı bir köyde, tüm önyargıları yıkarak doktor olan ve kendisine ışık olan İsmet Öğretmen gibi kendisi de başka hayatlara ışık tutmak isteyen Gülbeyaz'ın hikayesi anlatılıyor. Kitabın dili sade, bu yüzdendir ki okumak gayet kolay oldu benim için. Ve daha önce hiç duymadığım birçok kelime de öğrendim. Okuyun derim.

İlkokul döneminde okuduğum bu kitabı doğrusunu söylemek gerekirse (gerçekçi olacağım) sevmemiştim. Sonrasında film olarak izledimde de aynı düşüncemde direttim. "susam" kısmına hala takılıyorum mesela :) niye susam?

Lizay Belli, Kaybolan Ok'u inceledi.
12 Kas 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok güzel bir kitaptı.Bayıldım.Hala ezberimde olan bir kitap.Bende binbir gece masallarının serisi var zaten.O yüzden tavsiye ederim.Çok iyi.