Saygı Öztürk

Yazar 8,2/10 · 68 Oy · 23 kitap · 190 okunma ·  15 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

15 okur beğendi.
68 puanlama · 2 alıntı
0 haber · 1.476 gösterim
190 okur kitaplarını okudu.
138 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
4 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Saygı Öztürk'ün Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Saygı Öztürk'ün Biyografisi

Saygı Öztürk (d. 1955, Sarıkaya, Yozgat), Türk araştırmacı gazeteci ve yazar. Öztürk, Yozgat'ın Sarıkaya ilçesine bağlı olan Akbucak Köyü'nde dünyaya gelmiştir. 13 çocuklu ailenin 12. çocuğudur. Asıl mesleği öğretmenliktir. 1978-1994 yılları arasında Hürriyet gazetesinde çalışan yazar, 1994-1999 yılları arasında Sabah gazetesinde görev yaptı. Star, Gözcü ve Hürriyet gazetelerinde de çalışan Öztürk, halen Sözcü gazetesi Ankara Temsilcisi ve aynı gazete de köşe yazarlığı yapmaktadır. Yazar, Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Ankara Gazeteciler Cemiyeti ile diğer meslek örgüt ve kuruluşlarından ödüller almıştır. Öztürk'ün Saadet Öztürk'ten de Emre ve Esim isimli iki çocuğu bulunmaktadır.

Saygı Öztürk'ün Kitapları Kitap Ekle

1. Kırcı - 5-6-2 (Tamam Reis)
7,3/ 10  (9 Oy) ·  32 Okunma
3. 33 Kurşun (33 Askerimizin Şehit Edildiği Katliamın Tanıkları Anlatıyor)
9,2/ 10  (5 Oy) ·  16 Okunma
6. Kod Adı Mürted (Tanıklar, İfadeler ve Belgeler Işığında 15 Temmuz)
7,5/ 10  (8 Oy) ·  11 Okunma
8. Belgelerle Ergenekon (Herşey Ümraniye'de Bulunan Bombalarla Başladı...)
8,5/ 10  (4 Oy) ·  9 Okunma
9. Ölüm Kuyuları (İddia'dan Gerçeğe Şemdinli Olayları)
8,0/ 10  (2 Oy) ·  8 Okunma
11. Son Babalar (Yeraltı Dünyasında Değişen Yapı, Değişen Kimlikler)
8,0/ 10  (2 Oy) ·  7 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Nadir ÖZKOL, bir alıntı ekledi.
14 Oca 23:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mavi Sessizlik
Polisin,polisin suçunu örtmesine "mavi sessizlik"denir.

Kripto Üçgeni, Saygı Öztürk (Sayfa 90 - Doğan Kitap)Kripto Üçgeni, Saygı Öztürk (Sayfa 90 - Doğan Kitap)
Tuğba kara, bir alıntı ekledi.
06 Mar 15:11 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Türkiye; bir dönem İpekçi'nin katili, Papa süikastçisi diye bildiği Ağca'nın öteki yüzüyle - Mesihliğiyle- karşı karşıya. 30 yıl sonra "tetikçi" aramızda.

Taşeron Mesih, Saygı Öztürk (Sayfa 171)Taşeron Mesih, Saygı Öztürk (Sayfa 171)

Saygı Öztürk kitap incelemeleri

Didem..., Kod Adı Mürted'i inceledi.
 24 Oca 12:38 · Kitabı okudu · 154 günde · Puan vermedi

~INCELEME DEĞİLDİR ~
Okuduğum siyasi içerikli hiçbir kitaptan alıntı ve inceleme yapmayacagim. Tarafsız olamayacağımi düşünüyorum. Yersiz hiçbir münakaşa içine girmemek de esas niyetim..

154 gün... Sınavlar, sorumluluklar, okunması gereken - benim nezdimde-daha değerli kitaplar vardı...
Aslında biraz fikirlerimden bahsedebilirim "üstükapali" :) : Okurken kısmen yüreğim dayanmadı attım kenara sonra inat ettim bitirdim.. Değdi mi? Bilmiyorum... Durum incelemesi gibi olmuş. Medyada gördüklerimizin okuduklarimizin kitap hali...

Saygı Öztürk güvenilir gazeteci kişiliği ile belgelerle APO denen hainin yakalanmasından önceki dönemi , yakalanmasını ve yakalandıktan sonra yaşanan olayları belgeleri ile bizlere sunuyor . Meraklılarına oldukça aydınlatıcı ve bilgilendirici olacağına eminim.

Güler Ayata, Apo Olayının Perde Arkası'ı inceledi.
30 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yakın tarihe belgelerle ışık tutan kitaptan çıkabilecek en büyük sonuç: TÜRK ve KÜRT halkı birbirinden asla ayrılamaz......

Serdar Poirot, Belgelerle Ergenekon'u inceledi.
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Araştırmacı yazardan son derece güzel bir araştırma eseri. Ümraniye'de yapılan arama sonucu bulunan bombalarla başlayan süreçte yapılan Ergenekon operasyonunun kilit isimlerinden biridir Tuncay Güney. Yazar, Kanada'da yaşayan Tuncay Güney ile iletişime geçtiğinde Tuncay'da Ergenekon soruşturmasında geçen önemli isimlerin ifade tutanaklarının olduğunu öğrenir. Bunları talep eder ve alır. Bu gizli bilgileri açıklayan yazar Veli Küçük, Ergün Poyraz, Doğu Perinçek, Cumhuriyet gazetesi yazarı İlhan Selçuk, eski AKP milletvekili yeni Genç Parti başka yardımcısı Emin Şirin gibi isimlerin polise verdiği ifadeler ve Hurşit Tolon, Şener Eruygur, Sinan Aygün gibi isimlerin mahkemedeki açıklamalarına yer veriyor. Çarpıcı ifadelerle dolu olan mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Serdar Poirot, Şemdinli'de Olay Var'ı inceledi.
22 Tem 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Usta yazardan oldukça güzel bir araştırma eseri. İlk olarak 1974'te PKK'nın Şemdinli baskını ile gündeme gelen Şemdinli'de 9 Kasım 2005 yılında 1984'ün yardım ve yatakçısı Seferi Yılmaz'ın kitabevinin bombalanması ile ilgili olarak hazırlanmış detaylı bir kitap. Askeri istihbarat'tan Ali Kaya, Özcan İldeniz ve PKK itirafçısı Veysel Kaya'nın ifadeleri de yer alıyor. Ayrıca olay hakkında PKK ve bizim yetkililerin düşünceleri, ayrıca Emniyet içerisindeki F Tipi yapılanma iddiaları, o dönem yetkililerinin açıklamaları vb pek çok bilgi yer alıyor. Tanıkların çelişkili ifadeleri, siyasilerin açıklamaları ve pek çok şey bu kitapta. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Serdar Poirot, Ölüm Kuyuları'ı inceledi.
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça güzel bir araştırma eseri. 2005 yılında Şemdinli'de eski PKK militanı Seferi Yılmaz'ın kitabevinin bombalanması ile ilgili olarak yaşananlar detaylı bir şekilde anlatılıyor. PKK'nın olaydaki rolü, askeri istihbarat subaylarının başına gelenler, savcı Ferhat Sarıkaya'nın iddianamesi, olayla ilgili olarak emniyet, jandarma, genelkurmay ve siyasilerin açıklamaları yer alıyor. Özellikle Sabri Uzun'un açıklamaları dikkat çekici seviyede. Bunun dışında itirafçı Abdülkerim Aygan'ın söyledikleri sebebiyle aranılan kuyular ve kemikler de kitabın sonuna eklenmiş. Güneydoğu ve PKK hakkında bilgi edinmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.

Serdar Poirot, Madalyalı Mahkum'u inceledi.
22 Tem 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Araştırmacı yazardan oldukça güzel bir araştırma eseri. TSK'nın efsane yarbayı özel harpçi Korkut Eken'in cezaevi yılları ve verdiği röportajlar detaylı bir şekilde okuyucuya aktarılıyor. Ayrıca zaman zaman geriye dönüşler yapılıp, Kıbrıs'ta Türk Mukavemet Teşkilatı'ndaki, güneydoğuda PKK'ya karşı olan faaliyetleri, verdiği eğitimler, davası ile ilgili detay bilgiler de anlatılıyor. Haksız yere içerde yıllarca yatan bu adamın gözünden Susurluk ve diğer son dönem siyasi olaylarına farklı bir bakış açısı ile bakılıyor. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Tuğba kara, Taşeron Mesih'i inceledi.
06 Mar 15:20 · Kitabı okudu · 5 günde · 6/10 puan

Abdi İpekçi'nin katil zanlısı olarak bilinen Mehmet Ali Ağca'yı ve eylemlerini anlatan bir kitap. Önsözde beklenti yüksek tutulmuş ama verilen bilgiler karmaşık ve söylendiği gibi her şeye ışık tutan bilgiler değil. Yani kitaptan İpekçi cinayetini ya da Papa suikastinin perde arkasını öğrenmeyi beklemeyin.
Ağca ifadelerinde belli bir siyasi görüşe mensup olmadığını iddia ederken Öztürk ülkücü camiayla ilişkisini belgeliyor. Bu örnekte olduğu gibi kitapta sürekli bir ikilem var. O dönemlerde yaşamamış olayları bilmeyen kuşaklar için eksik kalmış biraz. İlk kez bu kitapla yayınlanan belge ve bilgiler de olaylatın aslını öğrenmeye yetmiyor maalesef. Dönemde adı geçen bir çok kişinin ölmüş olması da sırların üzerini iyice örtüyor. Sonuç olarak faaili meçhuller hala meçhul.

Serdar Poirot, Kod Adı Mürted'i inceledi.
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Yıldırım Bayezid'in Ankara savaşında kendisine ihanet eden komutanlar için dediği Mürted ifadesinden adını alan kitap, 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili detaylı bilgiler veriyor. Hem darbeye karşı savaşan komutanların kendi anıları, hem darbeden dolayı tutuklanan komutanlar ve sivillerin ifadeleri ve daha pek çok detaylı bilgi kitap içerisinde yer alıyor. Sayfaları çevirdikçe insan, ülke olarak ne kadar büyük bir badire atlattığımızı daha iyi anlıyor. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri. Özellikle Hulusi Akar, Galip Mendi, Zekai Aksakallı, darbeci komutan Levent Türkkan'ın yaşadıkları dikkat çekici.

mrtdgdvrn, Baskın-Ordu ve Devlet Sırlarına Baskın'ı inceledi.
05 Nis 11:50 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Araştırmacı usta yazar Saygı Öztürk bu kitabında yakın siyahi tarihimizde 19 aralık 2009 da Bülent Arınç'a suikast düzenlenecek ihbar ile gözaltına alınan Özel kuvvetler komutanlığına bağlı 2 askeri personele dayanılarak Genelkurmayın Seferberlik Tetkik Dairesi diğer bilinen adı ile Kozmik Odalara girilmesinde yaşanan gerçelleri belgeleri,tutanakları ile anlattığı güzel bir araştırma yazısı olmuş.

Bütün İncelemeleri Göster