Şebnem Pişkin

Yazar 7,4/10 · 25 Oy · 16 kitap · 36 okunma ·  6 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

6 okur beğendi.
25 puanlama · 11 alıntı
0 haber · 1.714 gösterim
36 okur kitaplarını okudu.
31 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
1 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Şebnem Pişkin'in Biyografisi

Şebnem Pişkin 1978 yılında doğdu. İstek Vakfı Acıbadem Lisesi ve Kadıköy Kız Lisesi’nin ardından yüksek öğrenimini Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesinde tamamladı. Çeşitli sektörlerde pazarlama ve satış alanında çalıştı. Yazarlık hayatına 2006 yılında adım atan yazarın ilk kitabı Bir 2010 senesinde Bir Damladan Okyanusa ismiyle yeniden basıldı. Yazarın yayınlanmış diğer kitapları Tuğra, İsrafil’in Aynası, Kırklar Diyarı, Bir Damladan Okyanusa, Efsun ve Sevgili Abdülhamit Han’dır.

Ödüller:

Amma Hikaye adlı öyküsü 2009 senesinde Ortanca Kültür Sanat Dergisi tarafından ödüllendirildi. 2010 senesinde ise Çukurova Kültür ve Sanat etkinliği çerçevesinde düzenlenen bir diğer hikaye yarışmasında Yakut Renkli Gözyaşı isimli hikayesi Okunmaya Değer Öyküler derecesini kazandı.

Şebnem Pişkin'in Kitapları Kitap Ekle

1. Tuğra (Behemehâl Aşk)
8,5/ 10  (2 Oy) ·  5 Okunma
8,0/ 10  (2 Oy) ·  5 Okunma
9,0/ 10  (2 Oy) ·  4 Okunma
9. Kayıp Mona Lisa (Leonardo’nun Gizemi)
8,0/ 10  (1 Oy) ·  1 Okunma
7,0/ 10  (1 Oy) ·  1 Okunma
Umut Çalışan, bir alıntı ekledi.
09 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"İnsanın şu hayatta satmadığı ne vardır? Kaçış yok evlat, her nefes yeni bir nefes almak için satılır. Kim bilebilir ki son kaç nefestir geriye kalan?"

Tuğra, Şebnem PişkinTuğra, Şebnem Pişkin
Kitap okumak, bir alıntı ekledi.
01 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Ve Aşk, aslında insanın kendinden başlayıp kendine doğru sürdürdüğü bir yolculuktu.

Mehmed'e Gönderilmeyen Mektuplar, Şebnem Pişkin (Sayfa 56 - Kentkitap)Mehmed'e Gönderilmeyen Mektuplar, Şebnem Pişkin (Sayfa 56 - Kentkitap)
Umut Çalışan, bir alıntı ekledi.
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

“İşte görüyor musun, elem ile emel arasında yalnızca bir dizge fark var. Leyla Mecnun’un emeliyken bir de elemi oluveriyor.”

İsrafil'in Aynası, Şebnem Pişkinİsrafil'in Aynası, Şebnem Pişkin
Umut Çalışan, bir alıntı ekledi.
13 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsanoğlu doğduğu andan itibaren 'ben' demesini öğrenir. Ne zaman ki âşık olur, işte o zaman 'sen' demeyi öğrenir.

Kayıp Mona Lisa, Şebnem PişkinKayıp Mona Lisa, Şebnem Pişkin
Birgül Alkan, bir alıntı ekledi.
26 Şub 2017

Hani özlem çekiyorsun ya sevdiğine? Bil ki odur asıl özlem duyan sana.Çünkü aşk ateşi önce sevilene, ondan sevene düşer.

İsrafil'in Aynası, Şebnem Pişkin (Sayfa 122 - AstreA)İsrafil'in Aynası, Şebnem Pişkin (Sayfa 122 - AstreA)
Umut Çalışan, bir alıntı ekledi.
09 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitap,
… Amacına ulaşan bütün Aşk’lara, Aşk’ı arayanlara, Aşk’la yananlara, Aşk’ta var olanlara ithaf edilmiştir…

Mehmed'e Gönderilmeyen Mektuplar, Şebnem PişkinMehmed'e Gönderilmeyen Mektuplar, Şebnem Pişkin
Şah Şkr, bir alıntı ekledi.
08 Eyl 2015

Bir boşluk var insanın kalbinde, o boşluk ta yaratılışta hakikat için ayrılmış, kasten boş bırakılmış.

Gece Taşı, Şebnem PişkinGece Taşı, Şebnem Pişkin
Umut Çalışan, bir alıntı ekledi.
09 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ama her aşk, anlatılmak ister. Aşk’ı anlatmak içinse anlamak gerekir önce. Yanmak gerekir aşkın harlı ateşinde… Yanmadan OL’mak, OL’madan ÖL’mek yoktur. Aşk’la olup, Aşkla ölünürse ulaşılır ancak O’na. Aşk’ın amacı da budur yalnızca.

Mehmed'e Gönderilmeyen Mektuplar, Şebnem PişkinMehmed'e Gönderilmeyen Mektuplar, Şebnem Pişkin
Umut Çalışan, bir alıntı ekledi.
25 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Olacak olan olur, ölecek olan ölür, lakin olması gereken ölüyor ve ölmesi gereken oluyorsa, işte o zaman büyük bir sorun var demektir.

Efsun, Şebnem PişkinEfsun, Şebnem Pişkin
Kitap okumak, bir alıntı ekledi.
01 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

İnsan bedenindeki olumlu ya da olumsuz enerjiyi karşı tarafa en iyi aktaran yer el ayasıydı. Bu yüzden sevgilisiyle el ele tutuşan iki kişi arasında müthiş bir elektrik akımı gerçekleşir ve bu iki kişinin sadece elleri değil, kalpleri de birbirine yakınlaşırdı.

Mehmed'e Gönderilmeyen Mektuplar, Şebnem Pişkin (Sayfa 16 - Kentkitap)Mehmed'e Gönderilmeyen Mektuplar, Şebnem Pişkin (Sayfa 16 - Kentkitap)
Bütün Alıntıları Göster

Şebnem Pişkin kitap incelemeleri

Mr.Kuralay, Tuğra'yı inceledi.
23 May 11:34 · Kitabı okudu · 2 günde

Tuğra, kişisel gelişim alanında yazdığı kitapla yazın kariyerine başlayan yazarın ilk roman tecrübesi. Kitabı kurgu bakımından beğendiğimi söylemeliyim fakat tarihi romanlarda sıkça kullanılan geriye dönüş tekniğinde biraz bocalamış sanki. Cümleler zaman kipi bakımından çok göze batıyor. Yazarın 'Behemehal Aşk' adında Tuğra'nın devamı olan kitabı da var. Umarım bundan sonraki kitaplarında bu olumsuzluklar olmaz. Gelecek vadeden bir yazar olduğunu düşünüyorum.

™ Parende, Celaleddin'i inceledi.
25 Eki 2017 · Kitabı okudu · 32 günde · Beğendi

Celaleddin dede, güneş, derste mesnevi derken Mevlana ve Şems'e masalsı bir dokunuş yapmış yazar. Hoş ve güzel bir hikayeydi. Okuyucuyu şaşırtan ve içine alan bir hikaye. Mevlana hakkında birçok biyografi okuduysanız bu kitaba da bir göz atın derim.

Umut Çalışan, Mehmed'e Gönderilmeyen Mektuplar'ı inceledi.
09 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabımızın kahramanı bir kadın. İsmi, mesleği belirtilmese de, dini bütün, tasavvufla ilgilenen, yalnız yaşayan bir kadın. Hakkında iç dünyasının derinliği dışında dünyevi hayatına dair çok fazla bir detay yok. Bir gün bir yerde tesadüfen Mehmed isminde biri ile tanışıyor. Bundan sonra içinde bir şeylerin değiştiğini, hayatında bir şeylerin eksilirken, başka bir şeylerin tamamlandığını hissediyor. Hisleri Mehmed de vücut buluyor. Peki ya Mehmed kim? O ise bambaşka bir muamma. Belki büyük bir aşkın başrol oyuncusu, belki bir şeyler öğrenmeye vesile sıradan bir figüran. Benim tahminim, evvelce yaşadıklarından yorulan, kırılan, aşk için çabalamaktan vazgeçen, bu nedenle artık “kısmetse nasıl olsa kendiliğinden olur” diye düşünmeye başlamış bir adam. Kötü biri değil ama aşk için çabalamaya gönüllü de değil.

Yorumun tamamı: http://ucalisan.blogspot.com.tr/...ektuplar-sebnem.html

Umut Çalışan, Efsun'u inceledi.
25 Ara 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Kahramanımız, muhterem bir zat olan babasının ölümünün ardından, onun peşinden gitmek için her yerde bulunmayan bir ilmi öğrenmeye çalışır. Niyeti iki dünya arasında geçişler yaparak insanlara yardımcı olabilmektir. İşte bu amaçla bir efsun hazırlar ve bunu uygulamaya koyar. Fakat tahmin edersiniz ki işler pek umduğu gibi gitmeyecektir. http://ucalisan.blogspot.com.tr/...n-sebnem-piskin.html

Umut Çalışan, Halikarnassos Masalı'ı inceledi.
23 Şub 20:15 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 8/10 puan

Milattan Önce 352 Yılından Günümüze Uzanan, Yine de Yarım Kalan Bir Aşk Öyküsü... Fantastik kurgu ile tasavvuf edebiyatını harmanlayarak kendine has bir okur kitlesi yakalayan Şebnem Pişkin’in son kitabı.

Umut Çalışan, İsrafil'in Aynası'ı inceledi.
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

İsrafil’in Aynası, Türkiye’de fantastîki kurgu tarzının öncülerinden Şebnem Pişkin’in okuduğum ikinci kitabı. Ağırlığını oluşturan tasavvufi yönü çok ilgimi çekmese de kurgulama şekli olarak çok ilginç gelen bir kitap oldu. Hem aynı hem de her bölümde farklı bir karakter, sonradan eklenen yan ama sonradan esas karakterde “bir” olan karakterlerle gerçekten bir renk cümbüşü.
Bahsettiğim karakterimiz ilk başta öbür âlemde İsrafil ile aynı mekânda yaşayan bir ışık varlık. Büyük ihtimalle benim anlayabildiğim anlamda “can” dediğimiz şeyin ana varlığı. Allah’a yaklaşmak için dünyaya gönderilme görevini üstleniyor. Bu noktada bu görevlendirmeyi yapanın neden İsrafil olduğunu bilmiyorum. Sanırım konunun derinlerinde olanların bir bildiği vardır. İşin aslı bu görevlendirme kısmını duyunca beklentim aşırı yükseldi. Tadından yenmeyecek bir macera beni bekliyor sanmıştım; yanılmışım. Ancak macera noktasında yanılmış olabileceğim gibi yazarla macera anlayışımız arasında ciddi farklılıklar olması da söz konusu
İlk bölüm, bu ruhani varlığın dünyaya gönderilmesi ile ilgili. İkinci bölüm ise dünyaya geldikten sonra büründüğü şekiller ile ilgili ki biraz orta iki biyoloji dersi havasında. Bu bölüm üzerinde biraz daha durulabilirdi, ya da hiç olmayabilirdi. Neyse, üçüncü bölüm artık insan suretine bürünen varlığımızın “aşk”’ı araması ile ilgili.
Tasavvuf, aşk denince aklınıza ne geldiğini biliyorum. Benim de aklıma geldi. Ama korkmayın, yazar, pek çoğunun yaptığı gibi Şems ve Mevlana’yı sömürerek yeni bir kitap yazmamış. Karakterleri kendine has. (Final itibari ile benzersiz diyebilirim.) Aşk’ı arayan Ozan ve hocası (öyle mi deniyor tam bilmiyorum) Celaleddin ile arasında geçen diyalogları izliyoruz. Buralar benim için biraz yorucu oldu. Diyalogların satır aralarında yazarın bir diğer kitabı olan ve gerçekleştirdiği seminerlere adını veren “Bir” felsefesine göndermeler ve sosyal medyada paylaşabileceğiniz onlarca güzel söz var. Devamı: http://ucalisan.blogspot.com.tr/...israfilin-aynas.html

Umut Çalışan, Tuğra'yı inceledi.
09 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap Turan Bey ile başlıyor. Turan Bey iki santim daha kısa olsa aynı ben... Yoksa geniş omuz, kır düşmüş şakaklar falan hepsi bende mevcut. Turan Bey antikacı... Dükkanın adı da Tuğra... Çoğu antikacı gibi Osmanlı dönemine ve Tuğralara karşı özel bir ilgisi var. Ancak zaman konusunda saplantılı ve zamanın aşılabilirliliği, zamdan yolculuk gibi konularla yakından ilgili. Belli bir anda istemdışı olarak zamanda yolculuğu gerçekleştiriyor ve kendini 1878 yılında, Turatekin isimli Abdülhamit karşıtı bir muhalifin suretinde buluyor ve burada tamamen bambaşka bir maceraya atılıyor. Zaman yolculuğuyla geçmişe giden Turan Bey'in şimdiki hayatındaki herkesin, herşeyin geçmişte bir karşılığı var. Turan Bey'in doğruluğu, ya da yanlışlığına karar verdiği şeylerin arkasında gizlenen gerçekler 1878'de yaşadığı olayların içinde saklı. Detaylı yorumum için: http://ucalisan.blogspot.com.tr/2015/01/tugra.html

Edanur, Gece Taşı'ı inceledi.
23 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

GECE TAŞI gerçekten çok güzel bir kitap.Ayrıca bugün beykoz belediyesinin YAZARLAR OKULLARDA projesi kapsamında ŞEBNEM PİŞKİN ile söyleşi yaptık,kitabın içeriği hakkında bilgi sahibi olmamızı sağladı.

Caner Ceylan, Tuğra'yı inceledi.
11 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

TUĞRA (BEHEMEHÂL AŞK)/TARİHİ ROMAN
Behemehâl; Farsça-Arapça zarf, her hâlde, ne olursa olsun, ne yapıp yapıp, mutlaka.
Şebnem Pişkin’in romanı, Tuğra; 2.Abdülhamit dönemini, bazı tarihi olaylara yer vererek, tasavvufi bilgilerle süslenerek, içerisinde ilginç bir aşk hikâyesinin de olduğu, tarihi bir roman.
Roman antikacı Turan beyin dükkânın da çalışırken bir şekilde 2. Abdülhamit dönemine gitmesi ile başlıyor.
Ayrıca, Ahmet Mithat Efendi, Muallim Naci, Osman Hamdi bey, Recaizade Mahmut Ekrem, Ali Suavi, Namık Kemal gibi dönemin birçok aydını ve yazarın dan da bahsediliyor.
Kitaptaki bazı tiplemeler:
2.Abdülhamite muhalif bir vatansever Turatekin, Melami şeyhi meczup bir veli, Turatekin’in aşkı,Türkan, Türkan’ın babası 2.Abdülhamite muhalif Naci Bey, 2.Abdülhamit’in danışmanı Turgut, Turatekin’in arkadaşı Fatih, Padişah yanlısı, saray müzisyeni; Yahudi Moris ve eşi yazar Sofi.
Roman, okuyucuyu gerçekten 2. Abdülhamit dönemine götürüp dönemin içerisinde yaşatabiliyor. Dönemin yaşam şekli olan, sadabat eğlenceleri, boğazda ki kayık kültürü gibi birçok tarihi unsurdan bahsedilmiş. Eser de 2. Abdülhamit dönemine ait Çırağan sarayı baskını, Kıbrıs’ın İngilizler tarafından işgali, Zeytun Ermeni isyanı gibi birçok tarihi olaya yer veriliyor.
Roman da anlatım, güçlü bir hayal gücü ile samimi, özgün. Olaylar, şimdiki zaman ile üçüncü şahıs ağızından, anlatılarak büyük ölçüde İstanbul da geçmekte. Romanın kurgusu, gerçekten çok güzel, anlatım; bazı süslü cümleler kullanılarak, genelde sade bir dil ile anlatılarak, sürükleyici ve akıcı. Eser de genelde romantizm ve sembolizm akımları kullanılmış, biraz da izlenimcilik (empresyonizm) var.
Yazarın diğer eserleri İsrafil’in Aynası, Kırklar Diyarı ve Gece taşında ağırlıklı olarak didaktik yön ve tasavvuf daha ağırlıklıyken, Tuğra daha bir klasik romana yakın. Yazar, eserde kendi iç dünyasını, dünya görüşünü, hayat felsefesini, bazı tasavvufi cümleler ile hayal gücünü de katarak anlatabilmiş.
Tuğra (Behemehâl Aşk)/Tarihi Roman
Şebnem Pişkin

Umut Çalışan, Kayıp Mona Lisa'yı inceledi.
13 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Son iki kitabından gözlemlediğim kadarıyla, yazar fantastik öğeleri minimumda tutup, kendi iç dünyasına, fikir ve felsefi yaşantısına ağırlık veriyor. Bu kez de kendi yaşamının odak noktalarını oluşturan, iman, inanç, tasavvuf, kendini bilmek, Allah'a yakın olmak, -elbette- bir olmak gibi konular üzerine yoğunlaşmış. Ancak bu kez saydığım kavramları Leonardo Da Vinci üzerinden anlatmayı denemiş. Pardon, denemek ne kelime, gayette başarmış.http://ucalisan.blogspot.com.tr/...a-sebnem-piskin.html

Bütün İncelemeleri Göster