Selahattin Yusuf

Selahattin Yusuf

Yazar
6.8/10
62 Kişi
·
207
Okunma
·
47
Beğeni
·
2296
Gösterim
Adı:
Selahattin Yusuf
Unvan:
Türk Şair ve Yazar
Doğum:
Trabzon, 1973
1991 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne girdi. Üniversite yıllarında felsefi içerikli Mekteb-i Mülkiye dergisini dört yıl boyunca arkadaşlarıyla birlikte çıkardı. Yeni Şafak ve Milli Gazetede yazdı. Daha sonra çeşitli televizyon kanallarında kültür-sanat, sohbet programları yaptı.
Şiir, İsmet Özel’e göre sığınılacak bir saçak-altıdır. Bizim bir süreliğine korunduğumuz, sükûnet bulduğumuz bir yerdir. Oradan zamanında çıkılmalıdır. Sürekli kalmak, orada sürekli yaşamak mümkün değildir.
Toplumu anlamak, insanın ilkel güdülerinin seyrini takip etmekle birlikte, onun artık daha önemli bir yönlendiricisi ve güdücüsü olan entelektüelin dünyasını keşfetmekten geçiyor diye düşünüyorum.
Kurguladığı bir yaşam kalitesine ve düzeyine ulaşabilmek bakımından yönlendirmek zorunda olduğu, içinde bir potansiyel gördüğü topluma âşık; ancak bu yolda kendisine bir adım bile attıramadığı, yerinden kımıldatamadığı toplumdan da nefret eder bir ruh halinde imiş gibi görünmektedir.
Çok güçlü bir duyguydu. Giderek daha güçleniyor. Özleme dönüştükçe büyüyor. Hayatımın geri kalanını, o duyguyu tekrar tecrübe etmek istemekte, o duyguyu içimin derinliklerinden bulup çıkararak birkaç fırça darbesiyle resmetmeye çalışmakla geçirdim.
Doğu ise kendisiyle ilgili tek bir kelime söylemez. Kendini Tanrı'nın ,doğanın ve zamanın içinde yeniden bulur .Her şeyi kendi içinde keşfetmesini bilir .Doğu uygarlığının görüşleri bir sonuçtur . Gerçek bigi ancak oradan fışkırır.
Nietzsche, "Ancak önümüzdeki yüzyılda anlaşılacaklar." dediği aforizmalarını İsviçre'nin bir orman köyünden yazıyordu insanlığa ve şöyle diyordu : "Bir fikir için yanmışsın, kül olmuşsun ne çıkar; mademki o fikir senin kendi yangınından sadır olmuyor!" Nietzsche'nin kendi yangını neydi sanırsınız? Bir Aşk.
ihtiyar
ihtiyar Niçin Ağlıyorsun Elisabeth Mutlu Değil miyiz?'i inceledi.
128 syf.
·2 günde
Edebiyat, sanat ve düşünürler dünyasına belli kişiler üzerinden bir bakış sunan, entelektüel birikimi ile okurlara katkı sağlayabilecek bir kitap. Nietzsche'nin hasta yatağında kardeşine söylediği söz kitabın adını oluşturmuş ki içerik hakkında bilgi sahibi olmadan sırf kitabın adı için satın almıştım. Bir de Orhan Pamuk'la ilgili yazarın sözleri de ilginçti...
256 syf.
·8/10
Üst üste farklı tarzda romanlara denk geliyorum bu eser de öyle oldu benim için. Başta kişiler ve olaylar çok sembolik bir şekilde ilerlerken sonraki sayfalarda daha gerçekçi bir hal alıyor. Güncel bir roman olması nedeniyle de oldukça anlaşılır bir dili var. Mutsuz giden evliliklere sahip çiftlerin tutunacaklar hep bir şey var. Kiminin para, gösteriş, aile, dost arkadaş, bazen alkol bazense bir ideoloji diyor tanıtımda da. Masum’unki ise sanat sineması. Bu zamanda aranmayan sanat ruhunu bulmaya çalışıyor. Okunmaya değer.
256 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Masumiyetin son günleri
Kitabı ilk çıktığında elime alıp bakmıştım. Kapağı beni hem içine çekmiş hemde tedirgin etmişti. Karmakarışık bir ruh halini yansıtıyor bu yüz ifadesi, belli belirsiz hisler ve duygular...
Kitabı tamamen okuyup bitirince ismi ve kapağı daha bir anlaşılır oldu.
Ben sadece bir roman deyip geçecek kadar basit bulmuyorum bu eseri. Bu bence şahane bir psikolojik roman. Karakter tahlilleri, eleştiriler o kadar yerinde, derin ve gizlilik içinde yansıtılmış ki. Okudukça beyniniz resmen yoruluyor. Ben hem yoruldum hem sonunu merak ederek bırakamadım elimden. İlk 48 sayfa felan anlamlandırma noktasında zorlandım, karakterleri tanımaya çalıştım. Sonrası tamamen beni bünyesine çekti, sürükledi peşinden.
Adeta bir tiyatro izler gibi izledim, Masum ile kavga ettim Handan'a sinirlendim, Servetin ruh dünyasını anlamaya çalıştım.
Alıcı basit bir roman olarak düşünüp okumayın o zaman gerçekten kaliteli bir eser oldugunu anlayacaksınız. Toplu olarak okunup üzerinde tahlil yapılan eserler hem daha iyi anlaşılıyor hem de kalıcılığı yüksek oluyor. Biz bu eseri #Şanlıurfaizdihamokumagrubumuz ile okuduk. Ve iyiki okumuşuz üzerinde konuşmuşuz.
İnsan ilişkilerinin ve toplumun müthiş analizi, sanat dünyasına yöneltilen derin ve ince ince işlenen eleştiriler sizi bekliyor. Okuduğunuzu asla pişman olamayacaksiniz. Uzun zamandır okuduğum en güzel eserlerden biri. Hele Masum karakteri o kadar farklı hisler uyandırıyor ki. Bir masum değilim ama ben onun yerinde konumunda olsam nasıl davranırdim acaba diye düşünüyorum hala...
Sonu muğlak gibi, ama değil gibi de... Söylenecek o kadar çok şey var ki... Bazı eserleri okur üzerinde saatlerce konuşursunuz ama yine de konuşmak istersiniz , bitmez hiç tahlili... Bence bu eser öyle bir eser...
İkinci kitabı oldu @selahattinyusuf abinin. Ve diğer kitaplarını öne çekiyorum şu an ... Bu kalem tanınmalı okunmalı... Psikolojik tahlil severler hadi bu eser sizleri bekliyor...
144 syf.
·6/10
Es-Selamü aleyküm kardeşlerim
Farklı bir kitabı sizlere tanıtacağım.
"Başka Göklerin Altında" adlı bir hikaye kitabı bu.Toplam sekiz hikaye mevcut.Kitaptaki belli bir olayı size tanımlayamam dili kapalıydı anlamak biraz zor oldu.Oğuz atay okuyanlar varsa (benimde çok tecrübem yok fakat biraz okumuştum) dili,üslubu ona benziyor.İnsanın iç dünyasına dair tahlilleri var sıkça ki eseri bu oluşturuyor diyebilirim.Dikkat kesilerek ve tadını çıkartarak okunmalı bu eser.Betimlemeleri çok ayrıntılıydı ve günümüz yazarlarından da farklıydı diyebilirim .Diline,yazı tarzına alışılsa emin olun çok keyifli bir eser.
Ben bazı yerlerini çok beğendim fakat bazı yerlerinde de anlamakta zorluk çekebildim ne yazık ki, bu da benim hatam olabilir çünkü kendimi vermeyerek okumuş olabilirim.Hikaye,deneme karışık diyebiliriz içerik için.
Beğendiğim bir kesiti bırakıyorum;
- "Gözlerin bazen kelebeğin kanat vuruşlarından ödünç aldığın bir şeyler midirler.."
.
Benim hoşuma gitti bu eser,meraklısına öneririm.
Selâmetle.
Allah'a emanet olun.
Kitabın tanıtımında yazan;
“Şimdi, Çankaya’dan Tunalı’ya doğru yürüyorum.
Süngüsü düşmüş bir çapulcu gibi.
Adımlarım acelesiz.
Kuğulu Park bitkin, şişelerinin diplerine o dolunaydan birer tane kıstırıp uyumuş sarhoşlarıyla.
İzmaritim, bir fermuar gibi sarkıyor dudaklarımın kenarından.
Kar, sevgili sargı bezimiz bizim.
Örtüyor dünyamızı, kocaman yassı yaramızı.
Şaşkın, Hafızasız.
.
.
.
#kitap #okudumokuyun #okudumbitti #okuyorum #book #books #bookstagram #maihatunlaokuyorum #efendihz #mahmudustaosmanoglu #ihsansenocak #ihvan #halidiyye #ismetozel #selahattinyusuf #baskagoklerinaltinda #psikoloji #tahlil #betimleme #hikaye #deneme
256 syf.
·Beğendi·10/10
"Masum, yani hayatta ters giden her şeyin genel ismi de olan Masum, Cunda'da ters giden şeylerin de tür adı olup çıktı." Bir güzel kitap daha bitti. Yeni bir kitaba başlamayı da, kitap bitirip ilerlemeyi de çok seviyorum. Kalemine sağlık @selahattinyusuf
256 syf.
·Beğendi·9/10
Bazı ağabeylerin kelâmlarını ve kalemlerini önemsiyorum. Selahattin Yusuf da kelâmına ve kalemine önem verdiğim, Meksika sınırından tanıdığım samimi ağabeylerden bir tanesi. Bunu demek ne kadar doğru bilmiyorum ama bizim mahalleden böyle çarpıcı bir üslupla yazılmış, insanı duygu fırtınalarına sürükleyen , farklı bir tarzda ve alışılagelmişten uzak bir romanın yazılması beni gerçekten umutlandırdı .
Çünkü gerçekten kültürel iktidarı maalesef birileri kendi tekelinde tutuyor ve nedense bizim mahallemizi gören yok! Neyse bu konuya burda girmeyeyim..
Kitaptan bahsetmek istiyorum biraz sizlere..
Masum Oran, benim için bir tutunamayandı. Belki Oğuz Atay, Masum Oran gibi bahtsız bir yönetmeni tanımış olsaydı Tutunamayanlar ansiklopedisine onun ismini de dahil edebilirdi. Hayatın acımasızlığına, şanssızlığına, insanların iki yüzlülüğüne, vurdumduymazlığına,aymazlığına karşı direnç göstermek için 'Sanat Filmi' çekmek isteyen Masum'un hikayesi beni büyük bir merak duygusuyla kendine çekti . Hikayede aşk , ideoloji , ayrılık, psikoloji, toplumsal değişim , cinayet , ceza ,kefaret kısacası hayata dair her şey var.
Romanın beni en cok etkileyen taraflarından bir tanesi;zamanla değiştiğimiz sorunsalı. Özellikle üniversiteydeken daha radikal olan görüşlerimizin gün geçtikçe yok olmaya yüz tutması. .
Ve psikolojik tahliller . . .
Sözün özü : çarpıcı üslupla kaleme alınan bu romanı okumanızı ve bu değerli kalemle tanışmanızı tavsiye ederim
128 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Seçkin yazarlar ve yazarların eserleri hakkında bilmediğimiz bir çok şeyi öğrenebiliyoruz,onlar hakkında daha detaylı düşünceye sahip olabiliyoruz.Seçkin düşünceler içerisinde dağılmak yerine aklımızda daha fazla alan açmamıza yardımcı olabilen bir kitap...tavsiye ederim
256 syf.
·2 günde
Selahattin Yusuf'un entelektüel birikimlerini aktardığı deneme tarzı kitaplarını tercih ederim ama bu romanı için de kötü diyemem. Belli çevrelere eleştirel bir bakışla birlikte, kurgu içinde iddialı paragraflarda göze çarpmaktadır. Yine de deneme tarzı eserlerini tercih ediyorum.
sinem
sinem Niçin Ağlıyorsun Elisabeth Mutlu Değil miyiz?'i inceledi.
128 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10
Ne söyleyeceğimi bilemediğim bir kitap daha. Birçok yeni şey öğrenip yeni bir yazarla tanışmak o kitap hakkında olumlu şeyler düşünmemi sağlıyor çoğu zaman ama bu kitap için olumlu veya olumsuz ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Yazarın eleştirisine ve incelemesine maruz kalmış diğer yazarlar oluşturuyor kitabı. Nietzsche, Salome, Tolkien ve daha bir çoğu hakkında bir şeyler bulabileceğiniz, kişiye göre olumlu veya olumsuz etki bırakabilecek incecik bir eser.
256 syf.
·6 günde·5/10
Eser kapalı bir üslupla yazılmış, anlatılmak istenenin direk okuyucuya yansıtılmayıp; okuyucuyu yorarak yansıtıldığı bir eser meydana gelmiş. Açıkçası pek bir şevk içinde okuyamadım. Yaşanan olaylar, yaşantılar, zaman örgüsü tam bir karmaşıklık içinde. Şu an için eser ile ilgili düşüncelerim bunlar lakin haksızlık da etmek istemem yazara, ne de olsa ortada bir emek var. İlerleyen yıllarda tekrar okursam eğer, fikrimin değişmesine sebep olabilir mi bilemiyorum. Zaman ne gösterir?..

Yazarın biyografisi

Adı:
Selahattin Yusuf
Unvan:
Türk Şair ve Yazar
Doğum:
Trabzon, 1973
1991 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne girdi. Üniversite yıllarında felsefi içerikli Mekteb-i Mülkiye dergisini dört yıl boyunca arkadaşlarıyla birlikte çıkardı. Yeni Şafak ve Milli Gazetede yazdı. Daha sonra çeşitli televizyon kanallarında kültür-sanat, sohbet programları yaptı.

Yazar istatistikleri

  • 47 okur beğendi.
  • 207 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 68 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.