Giriş Yap

Sema Temizkan

Yazar
9.5
2 Kişi
8
Okunma
2
Beğeni
1.274
Gösterim
Turşucuzâde Ahmet Muhtar Efendi (1823-1875)
Sultan Abdulaziz'in Şeyhülislâmı olan Turşucuzâde Ahmet Muhtar Efendi, medrese derslerinden yetişmiş, başarılı geçen imtihan sonucunda 'İstanbul Rüusu' denilen yüksek diplomayı almış başarılı bir din adamı olarak anılır. Aynı zamanda Sultan Abdulaziz'in oğlu Şehzade Yusuf İzeddin'e de özel hocalık yapmıştır.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Lahana
Böbrek ve tansiyon hastalarına yararlıdır; kansere karşı koruyucudur, ülser ve sistemine son derece faydalıdır.
Sayfa 98 - Hayykitap Yayıncılık
Dertlilere deva geldi lahana
Hem bereketli, hem lezzetli, hem de şifalı bir sebze olan lahananın geçmişi oldukça eskilere doğru gitmektedir. Yüksek oranda, C vitamininin yanı sıra, kalsiyum, demir, B1 ve B12 vitaminlerini içerir. MS 120-200 yıllarında İskenderiye’de yaşayan Romalı ünlü hekim Galenos’a göre; baş ağrısı çekenler, zor uyuyanlar, sıska çocuklar bol bol lahana yemelidir.
Sayfa 96 - Hayykitap Yayıncılık
·
Çağla Turşusu
MALZEME ve HAZIRLAMA: Şeftali, zerdali, badem, kayısı, elma, erik, armut, kiraz gibi ağaçların yere düşmüş ham meyveleri toplanır. Hepsini iyice karıştırıp cam şişelere ya da taş bir kaba koyduktan sonra üstü -çok sert- bir sirke ile örtülür. Şişelerin ağzı bir parça deri ile kapatılır ve 30-40 gün bekletildikten sonra turşu hazır hale gelir. Not: Aynı malzeme ve aynı yöntem ile altında ufak bir musluk olan testilerde yapılan içeceğe de 'tükenmez’ denilirdi. Küçük musluktan doldurulan suyu içilip eksildikçe, sırasıyla muşmula (töngel), elma, armut gibi meyveler eklenerek su ilave edilirdi. Bu eklemeler sayesinde kolay kolay bitmediği için tükenmez adını almıştı.
Sayfa 25 - Hayykitap Yayıncılık
1 yorumun tümünü gör
Reklam
·
Reklamlar hakkında
28 çocuk yapmadan lahana yiyin.
Roma’da, Cato’nun MÖ 2.yüzyılda yazdığı De agricultura (Pratik Kırsal Yaşam Kılavuzu) kitabında lahana için şunlar yazar: “Lahananızı iyice yıkayıp doğrayarak tuz ve sirke ile yerseniz bundan daha sağlıklı bir şey bulamazsınız.” -Cato, 28 çocuk sahibi olarak 80’li yaşları yaşayan biri olduğuna göre, dikkate almakta yarar var! Cato ayrıca, lahana yapraklarından öksürük şurubu ve yakı yapıldığını da söyler. -Bunu doğrular bir uygulama ise içine atılmış lahana yaprağıyla kaynatılan sütün şifası! Bizzat yaşanarak, öksürük nöbetlerine derman olmuştur.
Sayfa 97 - Hayykitap Yayıncılık
1 yorumun tümünü gör