Giriş Yap

Sema Temizkan

Yazar
9.5
2 Kişi
8
Okunma
2
Beğeni
1.274
Gösterim
Turşucuzâde Ahmet Muhtar Efendi (1823-1875)
Sultan Abdulaziz'in Şeyhülislâmı olan Turşucuzâde Ahmet Muhtar Efendi, medrese derslerinden yetişmiş, başarılı geçen imtihan sonucunda 'İstanbul Rüusu' denilen yüksek diplomayı almış başarılı bir din adamı olarak anılır. Aynı zamanda Sultan Abdulaziz'in oğlu Şehzade Yusuf İzeddin'e de özel hocalık yapmıştır.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
109 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Turşu deyip geçme
Bu incelemeyi Adile Naşit ve Münir Özkul'a ithaf ediyorum. youtube.com/watch?v=FQ_7cabWOv0 İkisini anmışken Ziya'yı da analım; #30983294 Geleneksel kültüre merakım çocukluktan gelir. Her şey bir atasözü ile başladı. İlk duyduğumda çok yadırgamıştım. Herhangi bir şeyin, böylesi ifade edilebilmesinin, birkaç kelime ile büyük bir anlamın ortaya konabilmesinin şaşkınlığıydı bu. Zaman içerisinde, her daim, bir şeyler yaşamış insanların ve yazılı ya da sözlü olarak bize gelen bilginin kutsallığının ne kadar önemli olduğunu benimsedim, gördüm ve kabul ettim. Bu yüzden geriye dönüp baktığımda pişmanlığım azdır, nasihatlere burun bükmediğim için. Gelgelelim damak tadı da çok açık bir insan olduğum için yeni şeyler denemeye yahut bir sebzenin, meyvenin ya da bir etin, birbirinden farklı tariflerini görmeye merakım da günden güne arttı. Dünyanın yemek tarifi videosunu izlemişimdir. Kolay kolay midem bulanmaz, bizim kültürümüze oldukça yabancı her türlü yemeğin de en azından farkında olmak istedim, isterim. Zaman zaman televizyonda ya da yemek kanallarında karşıma çıkan kişileri not alır ve kitaplarını da temin etmeye çalışırım. Sema Temizkan'ı da kesin biri önermiştir. Başka türlü bir turşu kitabının varlığından haberdar olamazdım. Kitapta birçok yöreye ait, püf noktaları da verilmiş turşu tarifleri var. Hamsi turşusu yoktu ama. Buna şaşırdım. Pulya kuşu turşusu dahi vardı, alıntıya denk gelenleriniz biliyor. :) #42255804 Yaz turşuları, kış turşuları, ot turşuları, meyve turşuları, turşu ile ilgili zaman zaman burun sızlatan geçmiş zamanın ancak adı kalmış yerleri ve hikayeleri... Benim için oldukça verimli bir kitap oldu. Turşu yapmaya da her şeyde olduğu gibi tecrübe iyidir diye yaklaşmanızı ve başkalarının püf noktalarını öğrenmenizi öneririm. Herkese keyifli okumalar.
Turşu
9.5/10 · 4 okunma
·
7 yorumun tümünü gör
Lahana
Böbrek ve tansiyon hastalarına yararlıdır; kansere karşı koruyucudur, ülser ve sistemine son derece faydalıdır.
Sayfa 98 - Hayykitap Yayıncılık
28 çocuk yapmadan lahana yiyin.
Roma’da, Cato’nun MÖ 2.yüzyılda yazdığı De agricultura (Pratik Kırsal Yaşam Kılavuzu) kitabında lahana için şunlar yazar: “Lahananızı iyice yıkayıp doğrayarak tuz ve sirke ile yerseniz bundan daha sağlıklı bir şey bulamazsınız.” -Cato, 28 çocuk sahibi olarak 80’li yaşları yaşayan biri olduğuna göre, dikkate almakta yarar var! Cato ayrıca, lahana yapraklarından öksürük şurubu ve yakı yapıldığını da söyler. -Bunu doğrular bir uygulama ise içine atılmış lahana yaprağıyla kaynatılan sütün şifası! Bizzat yaşanarak, öksürük nöbetlerine derman olmuştur.
Sayfa 97 - Hayykitap Yayıncılık
1 yorumun tümünü gör
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Lahana, Anadolu’da birçok yerde ´taşkelem` diye anılır. Çok eski dönemlerde hekimlerin çoğu tuttukları notlarda, “Bahçesine lahana eken, kendi aktar dükkânını açmıştır” diye söz etmiştir. Buradan da lahananın aynı zamanda ilaç niyetine kullanıldığını anlıyoruz.
Sayfa 97 - Hayykitap Yayıncılık
Reklam
·
Reklamlar hakkında