Semavi Eyice

Yazar 8,0/10 · 4 Oy · 4 kitap · 18 okunma ·  4 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

4 okur beğendi.
4 puanlama · 3 alıntı
1 haber · 1.347 gösterim
18 okur kitaplarını okudu.
41 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
2 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Semavi Eyice'nin Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Semavi Eyice'nin Biyografisi

Semavi Eyice (d. 1923, Kadıköy) Bizantolog, Sanat tarihçisi.

1943'de Galatasaray Lisesi'ni bitirdi, Viyana ve Berlin Üniversitelerinde okudu, 1948'de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümünü bitirdi (Prof. E. Diez ile İstanbul Minareleri tezi), 1952'de (Side’nin Bizans Döneminde ait Yapıları tezi ile) doktorasını aldı, 1955'te (İstanbul’da Son Devir Bizans Mimarisi kitabı ile) doçentliğini aldı, bu okulda Bizans kürsüsü açtı, 1964'de profesör oldu (İlk Osmanlı Devrinin Dinî-İçtimaî Bir Müessesesi: Zaviyeler tezi ile). İstanbul tarihi, Osmanlı tarihi, Bizans tarihi uzmanıdır. Belçika Krallık Akademisi ve Almanya Arkeoloji Enstitüleri üyeliği bulunan tarihçinin Legion d’Honneur Nişanı bulunmaktadır. (1955)
30.000 adet kitaptan oluşan kütüphanesinde İstanbul ve Bizans üzerine değerli kitapları vardır. Kitaplığı, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nün Bizans Araştırmaları Bölümü ve Semavi Eyice Kitaplığı bölümünde görülebilir (Tepebaşı'ndaki Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü).
Semavi Eyice'nin muhtelif dergilerde makaleleri çıkmıştır. Tarihçiye 2011 yılında sanat tarihi dalında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü verilmiştir, ayrıca Türkiye Bilimler Akademisi Bilim ödülü sahibidir.
Halil Korkmaz, bir alıntı ekledi.
 02 Mar 15:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Surlarda Gedikler Açılırken Bizanslılar Ne Yapıyordu?
“Fatih'in topları İstanbul surlarında gedikler açtıkça Bizanslılar Ayasofya’da ayinler yapıyor, bütün kiliselerin çanlarını durmaksızın çalıyor, bin yıldır Konstantinapolis’i koruduğuna inandıkları Meryem'in çok değerli ikonunu (Hodigitira=Yol Gösterici) Sarayburnu'nda, kendi adını taşıyan kiliseden alıp koruması için, surların yakınına getiriyorlardı.”

Yabancıların Gözüyle Bizans İstanbul’u, Semavi Eyice (Sayfa 185 - Yeditepe)Yabancıların Gözüyle Bizans İstanbul’u, Semavi Eyice (Sayfa 185 - Yeditepe)
Halil Korkmaz, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Savaş Yeteneği Gelişmemiş Millet
“Grekler hepsi de barbarlardan olan her milletten askerler toplarlar ve bunları Türklere karşı olan savaşlarda hizmet ettirirler.
Kendilerinin askeri ruhları gelişmemiştir ve adeta kadınlar gibi savaş yetenekleri yoktur.”

Yabancıların Gözüyle Bizans İstanbul’u, Semavi Eyice (Sayfa 71 - Yeditepe)Yabancıların Gözüyle Bizans İstanbul’u, Semavi Eyice (Sayfa 71 - Yeditepe)
Halil Korkmaz, bir alıntı ekledi.
26 Şub 21:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ayıp Olmasın Diye Alınmayan Altın Nal.
“1107 yılında İstanbul’a gelen Norveç Kralı I. Sigurd mahiyetindekilere: Dünyanın en zengin şehrine girmekte olduklarını, bu şaşaa karşısında hayran kalıp her şeye öyle uzun uzun bakmamaları konusunda uyarıda bulunmuştur.
Hatta şehirde ilerlerken Sigurd’un atnın altın olan nallarından biri koptuğu halde tembihli olan Norveç askerleri, hiç durmadan nalı düştüğü yerde bırakıp ilerlemişlerdir.”

Yabancıların Gözüyle Bizans İstanbul’u, Semavi Eyice (Sayfa 59 - Yeditepe)Yabancıların Gözüyle Bizans İstanbul’u, Semavi Eyice (Sayfa 59 - Yeditepe)
Halil Korkmaz, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Örümcekten Perdedar-Baykuştan Mehter
Örümcek, Kisrâ’nın penceresinde perdedarlık yapıyor,
Baykuş, Efrasiyab’ın kalesinde nevbet vuruyor.

Tursun Bey'in fetih sırasında söylediği iki beyit.

Yabancıların Gözüyle Bizans İstanbul’u, Semavi Eyice (Sayfa 196 - Yeditepe)Yabancıların Gözüyle Bizans İstanbul’u, Semavi Eyice (Sayfa 196 - Yeditepe)

Semavi Eyice ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.