Semavi Eyice

Yazar 7,8/10 · 5 Oy · 4 kitap · 19 okunma ·  5 beğeni
Halil Korkmaz, bir alıntı ekledi.
 21 Mar 21:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Haçlı Yağması ve İstanbul
“1204’de Haçlıların işgali altında olan Konstantinopolis’i VIII. Mikhail Palaiologos 1261 yılında geri almıştı fakat Haçlılar şehri öyle yağmalamış, öyle tahrip etmişlerdi ki artık şehir “dünya devleti” olma vasfını kaybetmiş bulunuyordu.”

Yabancıların Gözüyle Bizans İstanbul’u, Semavi Eyice (Sayfa 251 - Yeditepe)Yabancıların Gözüyle Bizans İstanbul’u, Semavi Eyice (Sayfa 251 - Yeditepe)
Evren5- Kozmos, bir alıntı ekledi.
18 Nis 09:21 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Haliç'in "V" biçimindeki dibinde kalın çamur tabakasını içinde çok değerli şeylerin bulunduğu kesindir. Nitekim 1850'de bir yabancı tüccarın gemiye binerken elinden düşürdüğü, içinde bütün serveti olan altın kesesini aramak üzere Haliç'in derinliklerine inen bir dalgıç dibin çok dik ve akıntılı olduğunu söylemiş, keseye rastlamamasına karşılık burada yirmi kadar tunç top bulmuş ve bunlar derhal çıkarılmıştır. II. Abdülhamid döneminde bir Beyoğlu eğlencesinden sabaha karşı çift at koşulu arabasıyla dönen bir paşazade, araba sürücüsünün köprünün açık olduğunu farketmemesi yüzünden Haliç'e düşmüş, atlarla araba ve sahibi Haliç'in dibindeki kalın çamur tabakası içinde kaybolmuştu. Nihayet tersane ve kalafat yerleri önünde bakımsızlık veya tamir sırasındaki ihmal yüzünden batan gemiler de Haliç'in derinliklerinde kaybolup gitmiştir.

Tarih Boyunca İstanbul, Semavi Eyice (Haliç ve Altınları)Tarih Boyunca İstanbul, Semavi Eyice (Haliç ve Altınları)
Halil Korkmaz, bir alıntı ekledi.
 02 Mar 15:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Surlarda Gedikler Açılırken Bizanslılar Ne Yapıyordu?
“Fatih'in topları İstanbul surlarında gedikler açtıkça Bizanslılar Ayasofya’da ayinler yapıyor, bütün kiliselerin çanlarını durmaksızın çalıyor, bin yıldır Konstantinapolis’i koruduğuna inandıkları Meryem'in çok değerli ikonunu (Hodigitira=Yol Gösterici) Sarayburnu'nda, kendi adını taşıyan kiliseden alıp koruması için, surların yakınına getiriyorlardı.”

Yabancıların Gözüyle Bizans İstanbul’u, Semavi Eyice (Sayfa 185 - Yeditepe)Yabancıların Gözüyle Bizans İstanbul’u, Semavi Eyice (Sayfa 185 - Yeditepe)
Halil Korkmaz, bir alıntı ekledi.
20 Mar 23:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Savaş Yeteneği Gelişmemiş Millet
“Grekler hepsi de barbarlardan olan her milletten askerler toplarlar ve bunları Türklere karşı olan savaşlarda hizmet ettirirler.
Kendilerinin askeri ruhları gelişmemiştir ve adeta kadınlar gibi savaş yetenekleri yoktur.”

Yabancıların Gözüyle Bizans İstanbul’u, Semavi Eyice (Sayfa 71 - Yeditepe)Yabancıların Gözüyle Bizans İstanbul’u, Semavi Eyice (Sayfa 71 - Yeditepe)
Halil Korkmaz, bir alıntı ekledi.
21 Mar 21:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Örümcekten Perdedar-Baykuştan Mehter
Örümcek, Kisrâ’nın penceresinde perdedarlık yapıyor,
Baykuş, Efrasiyab’ın kalesinde nevbet vuruyor.

Tursun Bey'in fetih sırasında söylediği iki beyit.

Yabancıların Gözüyle Bizans İstanbul’u, Semavi Eyice (Sayfa 196 - Yeditepe)Yabancıların Gözüyle Bizans İstanbul’u, Semavi Eyice (Sayfa 196 - Yeditepe)
Halil Korkmaz, bir alıntı ekledi.
 26 Şub 21:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Ayıp Olmasın Diye Alınmayan" Altın Nal.
“1107 yılında İstanbul’a gelen Norveç Kralı I. Sigurd mahiyetindekilere: Dünyanın en zengin şehrine girmekte olduklarını, bu şaşaa karşısında hayran kalıp her şeye öyle uzun uzun bakmamaları konusunda uyarıda bulunmuştur.
Hatta şehirde ilerlerken Sigurd’un atnın altın olan nallarından biri koptuğu halde tembihli olan Norveç askerleri, hiç durmadan nalı düştüğü yerde bırakıp ilerlemişlerdir.”

Yabancıların Gözüyle Bizans İstanbul’u, Semavi Eyice (Sayfa 59 - Yeditepe)Yabancıların Gözüyle Bizans İstanbul’u, Semavi Eyice (Sayfa 59 - Yeditepe)