Semih Gümüş

Yazar 8,0/10 · 34 Oy · 24 kitap · 94 okunma ·  20 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

20 okur beğendi.
34 puanlama · 155 alıntı
3 haber · 1.778 gösterim
94 okur kitaplarını okudu.
110 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
4 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Semih Gümüş'ün Biyografisi

Semih Gümüş (d. 1956, Ankara), Türk yazar. Ankara Fen Lisesi ve Gazi Lisesi'nden sonra, 1981'de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. İlk yazısı aynı yıl Yazko Edebiyat Dergisi'nde yayınlandı. 1981-1985 yıllarında Yarın Dergisi'nin genel yayın yönetmenliğini yaptı. 1995-2005 yıllarında Adam Öykü Dergisi'nin genel yayın yönetmenliğini yürüttü. 2006 Aralık ayında Notosöykü Dergisi'ni çıkardı ve şimdilerde bu derginin genel yayın yönetmenliğini yürütüyor. Kendine özgü bir eleştiri anlayışına sahip olan Semih Gümüş'ün 1991'de Roman Kitabı, 1994'te Kara Anlatı Yazarı, Karşılıksız Yazılar, Yazının ve Tarihin Bilinci, 1996'da Cevdet Kudret Eleştiri Ödülü'nü alan Başkaldırı ve Roman, 1999'da Öykünün Bahçesi, 2002'de Puslu Ada, 2003'te Yazının Sarkacı Roman, 2005'te Yazarın Yanlızlık Burcu adlı kitapları yayınlandı.

Semih Gümüş'ün Kitapları Kitap Ekle

7. Modernizm ve Postmodernizm (Edebiyatın Dünü ve Yarını)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  4 Okunma
8,3/ 10  (3 Oy) ·  3 Okunma
18. Ay'ı Boyamak (Gençlere Çağdaş Türk Edebiyatından Öyküler 2)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  1 Okunma
Bütün Kitapları Göster

“Yazarları yazar yapan okurlardır ve yazarlar, okurların bu iyiliğinin karşılığını, hepsinden daha obur okurlar olmakla öderler.”

-William R. Everdell

Modernizm ve Postmodernizm, Semih Gümüş (Sayfa 85 - Can Yayınları, 3. Basım, Mayıs 2015)Modernizm ve Postmodernizm, Semih Gümüş (Sayfa 85 - Can Yayınları, 3. Basım, Mayıs 2015)

Kapitalizmin ekonomik gücü toplumsal hayatı kendine göre düzenlemeye, toplumu kendine uydurmaya başlayınca, yalnızlık ötekileri yabancılaştırarak yüceltilen bir bireylik davranışı olarak benimsendi.

Modernizm ve Postmodernizm, Semih Gümüş (Sayfa 22 - Can Yayınları, 3. Basım Mayıs 2015)Modernizm ve Postmodernizm, Semih Gümüş (Sayfa 22 - Can Yayınları, 3. Basım Mayıs 2015)
Mehmet Aldemir, bir alıntı ekledi.
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ne kadar okursam okuyayım, okuyamadığım pek çok kitap kalacak geride. Kim okur onları. Kitaplarım burada ya da orada zihnimde yaşamayı sürdürecek.

Yalnızlık Kime Benzer, Semih Gümüş (Sayfa 30)Yalnızlık Kime Benzer, Semih Gümüş (Sayfa 30)
Mehmet Aldemir, bir alıntı ekledi.
27 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Beni insan olan insanların yalnızlığı ilgilendiriyor.

Yalnızlık Kime Benzer, Semih Gümüş (Sayfa 61)Yalnızlık Kime Benzer, Semih Gümüş (Sayfa 61)
Mehmet Aldemir, bir alıntı ekledi.
17 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Gözlerim son zamanlarda zorlanmaya başladı. En büyük korkum. Okuyamadığım gün artık ölebilirim.

Yalnızlık Kime Benzer, Semih Gümüş (Sayfa 37)Yalnızlık Kime Benzer, Semih Gümüş (Sayfa 37)
ihtiyar, bir alıntı ekledi.
28 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Sait Faik Abasıyanık
Sait Faik, düzyazıda edebiyat ağacımızı bir yerden alıp daha verimli bir başka yere dikmek gibi bir büyük yaratıcılığın adıdır.

Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 57)Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 57)
ihtiyar, bir alıntı ekledi.
03 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Bir roman iç yaşamı ne kadar çok, dış yaşamı da ne kadar az sunarsa, o kadar yüce ve yüksek bir amaca hizmet etmiş olacaktır.... Sanat asgari dış hareketle azami iç hareketi başarma meselesidir; zira esas merak ettiğimiz şey iç yaşamdır.

Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 137)Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 137)
Mehmet Aldemir, bir alıntı ekledi.
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ölümümüzü yaşamamıza izin vermeden öldürüyorlar bizi.

Yalnızlık Kime Benzer, Semih Gümüş (Sayfa 32)Yalnızlık Kime Benzer, Semih Gümüş (Sayfa 32)
Mehmet Aldemir, bir alıntı ekledi.
17 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsan bir başkasını düşünmüyorsa yalnızlığı onu başkalaştırır ve şu anda ne olmaya başladığımı bilmiyorum.

Yalnızlık Kime Benzer, Semih Gümüş (Sayfa 34)Yalnızlık Kime Benzer, Semih Gümüş (Sayfa 34)
Bütün Alıntıları Göster

Semih Gümüş kitap incelemeleri

Mehmet Aldemir, Yalnızlık Kime Benzer'i inceledi.
 28 Haz 2017 · Kitabı okudu · 13 günde · 8/10 puan

Kitap üzerine inceleme yazılarıyla da takip ettiğim Semih Gümüş'ün "kitap, yalnızlık ve aşk" üçgeninde yer alan romanı: Yalnızlık Kime Benzer...

Kitabın ismi bir soru cümlesinden oluşunca; eser bittikten sonra bir cevap da bekleyebiliyor insan. Ya da benim gibi tuhaf okurlar bekleyebilir. Yazar bu soruya her ne kadar “Nereye dönsem, yalnızlık kime benzer, sorusunun karşılığını bulamıyorum” diyerek cevap vermekten kaçınsa da okuyucu olarak kitabın içinden birkaç farklı cevap buldum ben bu soruya.

Yalnızlık Kime Benzer? Bazen bir kitaba, onda kendisini bulup onu hevesle ve hüzünle okuyan çaresiz bir aşığa benzer bazen yalnızlık...

Bazen bir sokağa, bazen de o sokakta yürüyen ve hayatını düzeltmenin yollarını arayan pejmürde bir adama benzer yalnızlık...

Bazen aşka benzer, aşkın içinde gizlenir. Bazen aşık bir kadına benzer, aşık ama aşkını feda edemeyecek kadar sevda cimrisi bir kadına; bazen de tüm hayatını tek bir kişiye, tek bir aşka feda edebilecek kadar cesur bir aşk kadınına benzer yalnızlık...

Bazen hazin bir cümleye benzer, bazen de o cümleyi söyleyen naif bir yazara, bir şaire benzer yalnızlık…

Hem doğuma hem ölüme benzer yalnızlık... Doğarken de, hatta daha doğmadan anne karnına yapayalnızdık hepimiz. Ve ölürken de yalnız ölüyoruz, yalnız öleceğiz.

Yalnızlık farklı farklı yerlerde, başka başka şekillerde; hepimizin içinde. Yani kısacası "Yalnızlık insana benzer." Yalnızlık bize benzer...

rafet demir, Belki Sonra Başka Şeyler de Konuşuruz'u inceledi.
22 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Semih Gümüş edebiyat eleştirilerini dikkatlice okuduğum önemli bir edebiyat eleştirmeni. Bu nedenle okudum bu romanı. Kendisi dil ve anlatıma çok önem verir. Romanında da böyle yapmış zaten. Ancak eleştirdiği bazı anlatım tekniklerini romanın bazı yerlerinde kendisi de kullanmış. Örneğin yaşananları romancının bir tanrı gözüyle anlatması. Roman geçmişini unutup, yeni bir başlangıç yapmaya çalışan bir adamı anlatıyor. Bu kişi Oğuz ATAY romanlarındaki karakterlere benziyor. Kitapta bol bol edebiyat ve doğa var ancak akıcı sizi içine çeken bir olay örgüsü yok

ihtiyar, Çözümleyici Eleştiri'yi inceledi.
03 Mar 2017 · Kitabı okudu · 26 günde

Semih Gümüş ile bilmediğim bir çok isme ve kavrama doğru bir yolculuk yaptım. Dergilerdeki yazılarından toplama bir kitap olması, bir çok farklı yazara, kitaba, düşünüre beni ulaştırdı. Elbette yazarın kendi düşünceleri de mevcut, lakin daha çok diğerlerinin fikirlerini aktarır pozisyonda diyebiliriz. Metinleri derinlemesine incelemeye hevesleri olanlar için ufuk açıcı olabilir.

özge çpr, Okumak ve Yazmak'ı inceledi.
01 Ara 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okuma ve yazmanın sırları üzerine hazırlanmış, eğer ilginiz varsa bu tür konulara ilgiyle okuyabileceğiniz bir kitap.Notos Kitap ve Semih Gümüş iyi bir eser koymuşlar ortaya.
Gelelim kitaba.Adından anlaşılacağı üzere iki bölümden oluşuyor:okumak-yazmak diye.Sanırım okuma kısmını yapabildiğim için kendi adıma daha çok beğendiğim bir bölüm oldu.Ama yazmak kısmı da kesinlikle okuyanına çok şeyler katar.Okumanın bir yaşam biçimi, ekmek yiyememek gibi bir şey olduğunu söyleyerek başlıyor kitap ancak bu ülkede ömrü boyunca bir tek kitap bile okumamış olanlar da unutulmuyor.Sadece yazarların değil okurların da kültürlerin taşıyıcısı, yazdıklarımızın bir damla ama okuduklarımızın denizleri keşfetme olduğu gibi güzel cümlelere yer veriyor.Neleri, nasıl okumalıyız mesela diye soruyor.Ardından edebiyat derslerinin asıl yanlışının bu sebeple kuralları öğretirken okumayı öğretememesinde buluyor haklı olarak.Okumak ile edebiyatı birbirinde tabii ki ayrı tutmayan yazar bizi uçan halının üzerine sadece edebiyatın çıkarabileceğini, sözcüklerin her devirde zalimleri korkuttuğunu çünkü okumanın ve edebiyatın güç verdiğini söylüyor.Hızlı ve yavaş okumayı karşılaştırıyor.Okuduklarımızı yorumlama farklılıklarımızdan bahsediyor.Bu arada popüler edebiyatı da unutmuyor.Bu konuda çok sevdiğim şu cümleler geçiyor: "Popüler edebiyat hayatın yanlış tercümesidir ve ün, edebiyatın bir katmanı değildir.Çünkü edebiyat orada yaşanmaz."Popüler dediğimiz yazarların başarılarını yere göğe sığdıramayanların Faulkner'ı, Vüséat O. Bener vb. yazarları nereye koyacaklarını soruyor.Kısacası edebiyat olanla olmayanı aratıyor okuyucuya.Kitap/E-kitap, kitap yakmanın vahşiliği,en çok satanlar listelerinin sığlığı bölümde değinilen diğer konular.Ayrıca bu bölümün sonunda okurlarına önerebileceği bir kitap listesi de hazırlamış Semih Gümüş.İyi etmiş.
Yazmak kısmında yazarlık tutumlarından, yazar ile sokaktaki insan arasındaki farktan,yazarken anlaşılır olup olamamaktan,yazarken kısa ve uzun cümlenin işlevlerinden, üçüncü kişili anlatımdan,vb.birçok konuya değiniyor.Ama noktalama işaretlerinden pek hoşlanmayan biri olarak sanırım en çok son kısında yer alan "Nokta ile Virgül" başlıklı yazıyı beğendim.Edebi metinler için nokta ile virgülün yeterli olduğu diğer noktalama işaretlerinin yazıda göze fazla battığı,anlamı böldüğü düşüncesi beni kendine çekti.Son bir öneri olaraksa yazarımız ödül kurumunun sahteciliğini, genç yazarların eğer bu ödül peşine düşme kaygısından kurtulabilirlerse asıl yazarlık yolunda yürüyebileceklerini söyleyip diyeceklerini bu kitap için bitiriyor.

"En can alıcı düğümü nedir insanın? Acı, hüzün, mutluluk, mutsuzluk, sağdan sola, yukarıdan aşağı, herkesin farklı yaşadığı. Nerede durur o düğüm? Doğru yanıt: yalnızlık. "

"Avucumuzda bir mücevher gibi tutuyoruz soyut düşünceyi, okuduğumuz, gördüğümüz, baktığımız, düşündüğümüz, dokunduğumuz her şeyi su yollarına varıncaya dek anlamak için bir dil yaratmışız."

Çelebi, Yalnızlık Kime Benzer'i inceledi.
12 Mar 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

kitap çok güzeldi. Beğenerek okudum. kitabın içinde başka kitapların , yazarların isimlerinin geçmesi ayrıca bir keyif veriyor bana okurken kitabı .Ayrıca altı çizilecek çok güzel cümleler de var. Bazen soyut anlatımlar biraz dikkatinizi dağıtsa da genel olarak bakacak olursak gayet başarılı ve okunması gereken kitaplardan bence.

Irem, Yazar Olabilir Miyim?'i inceledi.
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her okur bir gün ben de en sevdiğim yazar gibi bir şeyler yazabilir miyim diye düşünmez mi? Ben çok düşünürüm. Böyle bir yeteneğimin olmadığını bile bile yine de düşünürüm. Yol gösterici olabilecek nitelikte usta bir yazardan notlar. Ben bu kılavuzu kullanabilecek kadar bardağımı dolduramamışım. Belki bir gün olur.

Mehmet Y., Futbol Ve Biz'i inceledi.
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ağırlıklı olarak 1995 yılına ait yazıların bulunduğu kitap için çok kalıcı ve etkileyici denemeler var demek pek mümkün değil. Hele İletişimin futbol serisi ile mukayese edildiğinde kitabın son derece yavan olduğunu bile söyleyebiliriz. Ayrıca yazılarda Semih Gümüş’ün dünya görüşü haddinden fazla ön plana çıkmış. Hatta bazı ciddi çelişkiler de mevcut. Mesela, yazar Güven Sazak başkanlığındaki F.Bahçe yönetiminden dolayı futbola siyaset bulaşmasını kıyasıya eleştiriyor ama 68 kuşağının stat eylemlerini “zevkli ve renkli” gibi sıfatlarla değerlendiriyor. Nitekim güncelliğini yitirmiş olmasının da etkisiyle yeni baskıları yapılmıyor olsa gerek.

Nur., Dikkat! Kırılacak Eşya'yı inceledi.
30 Mar 13:38 · Kitabı okudu · 3 günde · 4/10 puan

Tanışmak istediğim yazarların öyküleri olduğunu gördüğümde üstüne atladığım bir kitaptı. Ama açıkçası hiç beğenmedim. Öyküler sanki bir kitabın orta sayfasından alınan bir paragraf gibi ne sonu ne başı belliydi. Belki ilk defa öykü kitabı okuduğum içindir bilmiyorum ama beni cezbetmedi. Altı çizilecek bir cümle aradım umutla, ya da güzel bir hikaye. Ama yoktu. Ve ister istemez okumak için heyecanlandığım yazarlara karşı bir ön yargı oluştu içimde. Umarım romanlarında beni şaşırtırlar.

Ayşe Can S., Puslu Ada'yı inceledi.
08 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın kitapların niteliği konusundaki düşüncelerini okurken, kendi düşüncelerimi; tam yerine oturmuş cümlelerle tanımlandığını görüyorum ve bu hoşuma gidiyor. Semih Gümüş, değerli bir eleştirmen, iyi bir denemeci.