Serhat Güven

Serhat Güven

Yazar
9.0/10
41 Kişi
·
93
Okunma
·
12
Beğeni
·
1066
Gösterim
Adı Pepuk'tu.
"Sahi," dedim, ne demişti babasına, kenger yedi diye kardeşini suçlayıp karnını yardıktan sonra boş bulan abla?

Kam kerd? ( Kim yaptı )
Mı kerd. ( Ben yaptım )
Ah! Ah! Ah!
Eren'in karnını yardım, bomboştu...
Her yeni yol için temel belirleyici,
Eski bir yolun sonuna dek yürünmesidir.
Yer de, yön de, yol da bilinçtir.
Özgürlük budur belki de;
Sürekli bir yersizlik, sürüp giden bir yol...
Nerede kendini bilmez çocuklar?
Bir sabah ansızın çekip gittiler.
Çınladı alkışlar kör sokaklarda.
Yankısı kime kaldı?

Metin Kahraman
Dudaklarımı kanatırcasına ısırıyorum günlerdir,
Bir gök gürlese bari diyorum bir sağnak patlasa,
Bitse bu kirli ve yapışkan sessizlik, hiç gitmesem,
Oysa ne kadar sakin sokaklar, bu kent ve bütün yeryüzü,
İpince bir su gibi sızıyorum gecenin tenha göğüne,
Sessizce çekip gidiyorum şimdi, sessiz ve kimliksiz,
Belki yine gelirim, sesime ses veren olursa bir gün...

Ahmet Telli
“Her şeyden biraz kalır” diyor birileri,
çoğunluk haklıdır;
kavanozda biraz kahve,
kutuda biraz ekmek,
insanda biraz acı…

|Turgut Uyar
Haberin var mı taş duvar?
Demir kapı, kör pencere,
Yastığım, ranzam, zincirim,
Uğrunda ölümlere gidip geldiğim
Zulamdaki mahzun resim.
Görüşmecim yeşil soğan göndermiş
Karanfil kokuyor cigaram
Dağlarına bahar gelmiş memleketimin...

Ahmed Arif
400 syf.
·Puan vermedi
Doğuda pepuk'un hikayesini bilmeyen yoktur. Lakin bu denli bir anlatımda hiç görmedim. Harika bir kitap olmuş. Gönümüz coğrafyasında yaşanılanları da çok güzel anlatmış, hiç görmeden eleştirili ve önyargılı davrananlar çok malesef.

"Bazen insanın içinde kinle büyüttüğü bir durumu, o durumun hayatından gerçek bir parçası olarak çıkıyor karşısına."
464 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Merhaba öncelikle hepimizin Miraç kandili mübarek , dualarımız kabul olsun :)

Çok ama çok uzun zamandır beni bu kadar etkileyen, aldığı güzel yorum ve övgüleri hak eden bir kitap okumadım. Yazarımız Serhat Güven'in kalemine, yüreğine sağlık smile ifade simgesi Bizleri ve bu ülkenin kesinlikle ihtiyacı olduğu bu kalemden mahrum bırakmaması, kitaplarının devamı gelmesi gerektiğine yüreğine inanmıyorum.

Gelelim ‪PEPUK‬ kitabımıza :) Çok hazla detaya girmeyeceğim çünkü kesinlikle okumanız lazım. Dün gece saat 01 sıralarında kitap bittiğinde duymak istediklerimiz ve gerçeklerin suratımıza tokat gibi çarpması beni hemen hemen sabahlattı diyebilirim.

Ön yargılarımız kitabın göze çarpan en belirgin özelliği ve ben bunu kendimce de okumaya başladığımda farklı yaşadım şöyle ki.... Kitabın daha ortalarına geldiğimde eşime kitabın konusunu aslında olduğundan çok farklı bahsettim. ( tabii ki ilerledikçe şaşkınlıkla fark ederek) Yelda, Eren, Emre, Hacer, Dilan, Damla, Sezgin, Celal, Nihal , Ali İhsan, Oktay'ın dünyaları, kendi doğruları sizleri benim gibi mutlaka ikileme düşürecek.

Ne ararsanız bulacaksınız...
PEPUK ne demek soracaksınız kendinize, kitap bittiğinde öğrenmiş olmayı mı, olmamayı tercih edeceğinize siz karar verin.
Sevgiyle kalın....

Serhat Güven ; Nihal'in hikayesi dile gelmeli, hem de en kısa zamanda....
400 syf.
·Beğendi·9/10
Kitapla ilgili duygularımı anlatmadan önce yayın evinden kaynaklanan kelime hataları vardı kitapta birçok kelimeyi ben kendim tahmin ettim diyebilirim harf hataları mevcuttu ama tabi bu anlatıma engel değildi ben sadece değinmek istedim. Yelda, Aydın'ın Kuyucak ilçesinde üniversiteye yerleşir. Damla, Dilan, Hacer'le ev arkadaşı olur. Emre ve Eren de sınıf arkadaşlarıdır ve olaylar bu kişiler arasında bu küçük ege ilçesinde geçmektedir. Kitapta dostluk, karşılıksız aşk ve ihanet o kadar güzel anlatılmış ki sonlarda yok artık dedim ve itiraf ediyorum bir sahne var ki gözyaşlarıma engel olamadım. Velhasıl kelam övüldüğü kadar var olduğuna inandım ve herkese okuması için tavsiye ediyorum.
Okuduğum en güzel kitap.Her bölümde ayrı bir duygu ayrı bi hüzün var.Okurken yanınıza mendilleri almayı unutmayın.Aydın'ın narenciye kokusunu okurken odamızda duyarsanız şaşırmayın. Aşk ,ihanet,dostluk,kardeşlik,dram,gençlik, ne atarsanız bulabileceğiniz sımsıcak içten bir hikaye.
464 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
İlk sayfasından son sayfasına kadar insanı sürükleyen bir kitaptı. Ama bazı kısımlarda ki anlam düşüklüğü acaba basım hatasından mı kaynaklı diye düşündüm.. Ana karakterin davranışları insana ikilem yaşattırıyor bence.. Yazarın ilk kitabı diye biliyorum zira başka kitabına rastlamadım.. İlk olmasına rağmen de Anadolu'da yaşanan bir efsaneyide konu alarak hikayeyi hoş bir şekilde yazıya dökmüş ve gayet güzel olmuş... Velhasıl duygusallığı seviyorsanız efsanelere kulak veriyorsanız okuma tercihiniz olabilecek türden.. Hayırlı geceler..
400 syf.
·Beğendi·10/10
"gonyamı tora" sözü ile aklımda yer etmiş bir kitap Pepuk, yaşadığım coğrafyadaki bir efsaneyi bu kadar güzel yeniden tasarlamayı başarmış harika bir yazar Serhat Güven . .

"İyi ki okudum" dediğim kitaplardan. . Özellikle Dersim coğrafyasında yetişmiş bir insanın kesinlikle okuması gerek bu kitabı. .
400 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
#kitapyorum
#pepuk
#serhatgüven
Sayda sayısı:392
Yelda tuncelide babası ve annesi şehit olmuş anneannesi ve dedesi ile büyüyen bir kız. Üniversite sınavında yüksek puan almasına rağmen nazillinin ilçesine ön lisans okumaya gelir.
Nazimiye geldiğin de kalacak yer arar ve 3 kızın kaldığı bir eve yerleşir. Kaldığı kişiler ne kadar iyi de davransa o soğuk karlılığını korur çok samimi olmaz.
Asker çocuğu olması da aslında kızları her zaman tedirgin eder.
Kızların okulunda şiir okuyan şarkı söyleyen Eren vardır. Okulun tanışma partisinde tanışır hepsi bu gençle. Oğlanın dersimli olması Yelda'nın şehit kızı olması biraz tedirginlik yaratır. Kürt türk konularında anlaşamazlar ama her aşklar kavga ile başlarmış. Ne kadar atmışsalar da Yelda ve Eren birbirine aşık olur. Ama bunun imkansız olduğunu öne sürüp karşı çıkarlar. Eren kabul etmez.
Bakalım Yelda Eren için nelere katlanacak. Aşkları mı yoksa babasını şehit eden kürtlere olan öfkesimi baskın gelecek?
Hayatım boyunca insanları diline nezhebine göre ayırmadım. Öncelik insan olması yüreği oldu her zaman. Kitabı ilk okurken bunları düşündüm ama ilerledikçe konu başka şekil aldı çok canım yandı. Bu kitapta birşeyin gerçeğini bilmeden kararlar almanın yanlış olduğunu birkez daha anladım.
Tek sözüm mutlaka okuyun ...
392 syf.
·4 günde·Puan vermedi
En başından itibaren yeldayi hic hazzetmeyip, olayın da sonunu tahmin edince son sayfalardaki gözyaşlarım neredeyse ilk sayfalarda karin ağrısı, iç sıkıntısı olarak kendini belli etti zaten... Belki de sona hiç varmak, sonu hiç görmek istemeyişimdendir okurken bu denli zorlanmam ... :(
400 syf.
·10/10
Ahh pepukkk ahh sen ne güzel bir kitaptın sonu helee nasıll bitmektir öyle insanın yüreğini dağlarsın.. kitap grubumdaki arkadaşlarımın o kadar övgüleri üzerine alıp okudupum ve okumaktan hiçbir zaman pişman olmadığım güzel bir kitaptı.. tavsiyedirr..
400 syf.
·4 günde·9/10
Kitabın sonunu tahmin etmenin imkansız olduğunu düşünüyorum. Anlam vermekte zorlandığım kısımlar olsa da okurken sıkılmadım, akıcıydı. Eğer siyasi çatışmalarla ilgili şeyler okumak istiyorsanız sağcı-solcu polemiğine değinen bir kitap ama her şey basit şekilde anlatılmış. Okumanızı tavsiye edebilirim.🤗

Yazarın biyografisi

Adı:
Serhat Güven
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 12 okur beğendi.
  • 93 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 49 okur okuyacak.