Seth Grahame Smith

Seth Grahame Smith

Yazar
7.2/10
38 Kişi
·
105
Okunma
·
0
Beğeni
·
661
Gösterim
Adı:
Seth Grahame Smith
Unvan:
Amerikalı Yazar, Senarist ve Film Yapımcısı
Doğum:
Rockville Merkezi, New York, Amerika Birleşik Devletleri, 4 Ocak 1976
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
304 syf.
·55 günde·Puan vermedi
Jane Austen’ın Aşk ve Gurur kitabını okuyalı on seneden fazla oluyor. Aynı şekilde filmini izleyeli de yıllar oldu. Normalde üstünden bu kadar zaman geçen kitaplarla ilgili birçok detayı unuturum ama Aşk ve Gurur’u o kadar beğenmiştim ki hafızamda yerini korudu.

Bir ara kitabı tekrar okumak istiyordum. Buna fırsat bulamadan elime Aşk ve Gurur ve Zombiler kitabı geçti. Hem Aşk ve Gurur’un dünyasına tekrar girmek istediğimden hem de kitabın zombi uyarlaması nasıl olmuş merak ettiğimden kitabı okudum.

Son zamanlarda birçok klasiğin, masalın farklı versiyonlarını yazıyorlar. Bazıları, Ay Günlükleri serisi gibi, çok başarılı olurken bazıları ise, Oz gibi, felaketle sonuçlanıyor. Zombi versiyonunun başarılı olduğunu söyleyebilirim. Öncelikle kitabın orijinal hikâyesine sadık kalmışlar. Hiçbir olayı atlamamış ve kitabı kısaltmamışlar. Bu çok hoşuma gitti. Kitabı kısaltarak uyarlasalardı kitabın fanatikleri tarafından “Bu olay nasıl atlanır?” lincine maruz kalabilirlerdi.

Zombi yerleştirmelerini çok uçuk bulduğum noktalar olsa da genel olarak sevdim. Özellikle seride sinir bozan birkaç karaktere reva görülen son beni memnun etti. Bu açıdan yazar, Jane Austen’dan daha acımasız davranmış.

Sonuç olarak Aşk ve Gurur hayranlarının severek, gülümseyerek okuyacakları bir kitap çıkmış ortaya. Eğer Aşk ve Gurur’u okumadıysanız tercihinizi orijinal kitaptan yana kullanmanızı öneririm. Bu da ilginizi çekmezse kitabın 2016 yılında beyaz perdeye uyarlanmış filmini izleyebilirsiniz.

Kitapla ilgili ayrıntılı yorumuma blogumdan ulaşabilirsiniz: https://suleuzundere.blogspot.com/...me-smith-ask-ve.html
304 syf.
·8 günde·5/10
Bu kitabın varlığından haberdar olunca her gittiğim kitapçıda sorup soruşturmuştum. Çok merak ediyordum. Ama sorduğum kitapçılar bana 'elinizde zombi var mı?' demişim gibi bakıyorlardı. 'Ya valla böyle bi kitap var' dediğimde olmuştur. Nihayet kitabı edindim. Bu arada kitap filme uyarlandı ve yanlışım yoksa Ocak sonu gibi vizyona girecek. Hazır filmi de çıkacakken alıp okuma zamanıdır dedim. Aşk ve Gurur'un bende yeri ayrıdır. Çok sevdiğim bir klasiktir. Bu gördüğünüz ise onun zombili versiyonu. Bir ara çok keyifliydi ama beni çok memnun etmedi. Zaten az çok neyle karşılaşacağıma dair bir fikrim vardı ve beklentisizdim. O yüzden kitapla ilgili nötr durumdayım. İlginç olmuş.
304 syf.
·10/10
Zombileri bilmem ama kitabın konusu bir harika sürükleyici .. oldum olası dünya klasikleri için severim bu kitapta onlardan birisi kesinlikle elinizden birakamayacaksiniz
304 syf.
·2/10
Kesinlikle böyle bir çalışmaya gerek yokmuş, oldukça anlamsız olduğunu söyleyebilirim. Aşk ve gurur kavramları sürekli çatışmakta orjinal romanda da olduğu gibi ancak zombiler bu romanı bir hayli bozmuş...Kitabın sonunda okur için tartışma rehberine yer verilmiş ve bu rehberde zombilere edebi bir anlam yüklenme çabasına girilmiş ancak bence başarısız bir çalışma olmuş...
304 syf.
·9 günde·Beğendi·7/10
Bir dünya klasiği. Sürükleyici bir dil ile yazılmış. Aşk ve gururu güzel bir şekilde ele alıyor. Yer yer derin manalar ve düşünceler ortaya koymuş yazar.
304 syf.
·3 günde
303 sayfalık domingo yayınlarından çıkan,kapak tasarımı ve iç görselleri ile gerçekten merak uyandıran ama hikaye kurgusuyla beklenen ilgiyi gösteremeyen bir kitaptır. Kitabı okuduktan sonra filmini izleme fırsatı bulup tekrar hüsrana uğramam da cabasıdır.
304 syf.
·10/10
Bakınız, burada üç tane sevdiğim etmenle karşı karşıyayız. Birincisi, Aşk ve Gurur İkincisi, Domingo Yayınevi. Üçüncüsü de kitaptaki çizimler.

Domingo Yayınevini çok severim ve severek de takip ederim. ''Küçük İnsanlardan Büyük Sorular Hayli Mühim İnsanlardan Basit Cevaplar'' kitabıyla tanıştım bu yayıneviyle ve bu kitabında arkasında onları görünce daha da bir sevdim.

Bu kitapla alakalı bir anımı anlatmak isterim sizlere. Aşk ve Gurur yeni bitirmişim. Arkadaşımla D&R'ı gezerken ''Aa, bu senin sevdiğin kitap değil mi?'' değişiyle gördüğüm ve kararsızlıkla geçen dakikalar sonucu -başka kitap almayı düşünüyordum- karar vererek aldım bu kitabı. Sonra arkadaşım yoklamasını sildirmek için okula gittik. Müdür Yardımcısının odasına girdiğimizde İngilizce Öğretmenim oradaydı. İkisi de elimdeki D&R poşetini görünce ne aldığımı sordular. Ben de çıkardım kitapları. Üç tane kitap vardı. Biri bu kitap, diğeri Fight Club 2'nin yeni sayısı ve Frozen'ın bir kitabı. Hocalarım dalga geçtiler tabii. ''Bunlar ne ya? Sen artık lise öğrencisisin vs.''

Ben tabi bunlara takılmadım, ta ki İngilizce Öğretmenimin ''Jane Austen bu kitabı görse dava açardı. Kadının kemikleri sızlıyordur muhtemelen.'' demesine kadar.

''Hocam siz Jane Austen'i biliyor musunuz?'' dedim şok içinde.

''Tabii ki. Tüm kitaplarını okudum.'' dedi. Çok konuşmak istedim onunla Aşk ve Gururu konuşmak ama fazla vaktimiz olmadığı için eve gittik ve bende kitabı okumaya başladım.

Açıkçası, o kadar da kötü bir kitap olduğunu düşünmüyorum. Tabii kurguda sıkıntı var ama bazı yerler beni çok güldürdü. Bu kitap tabii Jane Austen'in kemiklerini sızlatır mı bilemem. (Ya da sızlatır mı? :/) Ama bana kalırsa okuması eğlenceli olan bir kitaptı. Hele hele bir Grafiker olarak çizimlere bayıldım. Ben bile öyle çizemem. (Ya da çizer miyim? :/) Tabii benim gibi kararsız kalırsanız bu kitap ile başka bir kitap arasında tavsiyem bu kitap için kararsızlığa düşmemeniz yönünde olacaktır. Çünkü, boşuna ''Hangi kitabı alsam acaba?'' diye kafa yormanıza değecek bir kitap değil ama tabii Aşk ve Gurur için aynı şeyi söyleyemem. Onu okuyun.

Onun dışında filmine gelirsek, çokta izlenmesi gereken bir film olduğunu düşünmüyorum. (Ki kitapla alakası bile olmayan sahneler var, bundan gerçekten nefret ediyorum.)
304 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
"Klasik kraliyet romansı. Şimdi şiddet dolu zombi kaosuyla..."
.
Öncelikle Gurur ve Önyargı'yı okumadım.Filmini izledim.Bağımsız okumak için ilk bu kitabı okumak istedim.
Aşk, kibir, önyargı ve gururdan bahsetmeyeceğim. Zombilerin elli küsür yıllık istilasının İngiltere üzerindeki etkisinden bahsedeceğim.
Balolar, geziler normal hayat devam etmekte.Bazı kızların hobileri, eğitimlerinde değişmeler var.Zombilerle mücadele için aileler kızlarına dövüş sanatı eğitimi aldırıyorlar.Fakirler Çin'de,zengiler Japonya'da.
Günlük rutinlerinde de değişiklikler var:Sabah meditasyonu,egzersiz,dojoyada tüfek sökme ve temizleme...Egzersiz dediğimiz zombilere karşı öğrendikleri dövüş sanatı.(Bu arada halk zombiler için ağza alınmaz ismini kullanıyor.)Egzersizlerden birinin ismi de Öp Beni Geyik egzersizi.
Dövüş sitilleri de çok ilginç:Turna,Sarhoş Çamaşırcı ve Rüzgara Kapılmış Köylü stili.
Kâğıt oyunlarının yeni ismi ise; Lahit ve Tabut.
Daha bir çok şey var.Yeterince bahsettim.Daha fazla spoiler olmasın.
Bahsettiğim yeni isimler beni çok eğlendirdi. Zekice buldum. Romanı çok beğendim. Farklı olmuş. Bence okumalısın. Bir şansı hak ediyor. Hatta fazlaca hak ediyor.
Herkese keyifli okumalar. Hoşçakalın.
304 syf.
·Puan vermedi
Zaten orijinalini de çok sevmemiştim. İki kendini beğenmiş, şımarıklığa varan insanın hikayesi neden böylesi klasik olmuştur anlayamamışımdır. Bu uyarlamayı da nasıl olmuş diye merak ettiğimden okudum. Belki ay günlükleri serisi gibi başarılı olmuştur dedim. Ama yok olmamış. Durağan, sıkıcı, yer yer saçma zombi girişimlerine yer veren saçma bir eser bence.
304 syf.
·22 günde·Beğendi·10/10
Kitap sadece aşk ve gurur olarak çok güzel bence böyle başarılı bir aşk romanına zombi eklemek gereksiz olmuş anlamsız buldum ama aşk ve gurur aşk önyargı ego gibi kavramları çok iyi işlemiş tavsiye ederim

Yazarın biyografisi

Adı:
Seth Grahame Smith
Unvan:
Amerikalı Yazar, Senarist ve Film Yapımcısı
Doğum:
Rockville Merkezi, New York, Amerika Birleşik Devletleri, 4 Ocak 1976

Yazar istatistikleri

  • 105 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 75 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.