Sevil Atasoy

Sevil Atasoy

Yazar
8.5/10
339 Kişi
·
1.064
Okunma
·
189
Beğeni
·
6651
Gösterim
Adı:
Sevil Atasoy
Unvan:
Öğretim Üyesi, Yazar, Bilim Kadını
Doğum:
İstanbul, 1949
Sevil Atasoy (d. 1949, İstanbul), İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü öğretim üyesi olan Türk bilim kadını. Prof. Dr. Şemsi Gök ve Dr. Ferda Gök'ün kızıdır.

Alman Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi'nde yüksek tahsilini tamamladı "Tıp Bilimleri" doktorası yapan Sevil Atasoy, biyokimya uzmanı oldu.

Türkiye'de, DNA delilleri ve kriminal laboratuvarların gelişmesine katkısı nedeniyle "Yılın Bilim İnsanı Ödülü"ne lâyık görüldü.

2005 - 2010 arasında Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Üretiminde Tahminler Daimi Komisyonu üyeliği ve Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu başkanlığı (2010) yaptı.

1980-1993 yılları arasında T.C. Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Kimyasal Tahliller İhtisas Dairesi başkanlığını üstlenen Atasoy, 1988-2005 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü'nün müdürlüğünü yürüttü ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde öğretim üyeliği yaptı.

İngilizce, Almanca ve Fransızca bilen Atasoy, Hürriyet Gazetesi'nin Pazar ekinde "Delil Avcısı" adlı sayfada 250 kadar gerçek suç öyküsü yayınladı
Okan Bayülgen'le birlikte yürüttüğü Muhabbet Kralı adlı talk show programıyla İsmail Cem ödülünü aldı.

Temmuz 2010'dan itibaren Kanal D'de yayınlanan Kanıt adlı eğlendirici-eğitici polisiye dizinin konsept ve hikaye danışmanıdır.
Uluslararası Adli Bilimler Merkezi'nin ortağı, Teşvikiye Laboratuvarı ve Atasoy Danışmanlık şirketlerinin sahibidir. Masumiyet Projesi (Innocence Project)
244 syf.
·6 günde·8/10
Önsöz yazısından itibaren kendisine bağlayan bir kitap. Çok iyi bir dil ve akıcı bir metin.Adli bilimlere ilgi duyanlar için muazzam bir kitap etkileyici vakalar var.Suç ve suçlularla mücadele yöntemleri ve cinayetlerin çözme teknikleri konusunda bilgi edinmek isteyenler okuyabilir.Kendisini kanit dizisinde taniyip hayran olmuştum kitaplarını okumaya baslayinca da bu duygum pekişti. Kriminal olaylara ilginiz varsa okumanizi tavsiye ederim...
244 syf.
·Beğendi·10/10
Sevgili sevil hocayı Kanıt dizisiyle tanımıştım ne diziydi ama geç saatlerde TV verirler komiser selim Orhanla her anı yaşardım. Sevil hocamla delillerle ve anlattıklarıyla bilinclenirdim.Saatlerce beklerdim.Sherlock gibi hissederdim cinayetleri çözünce :).Şuan Tv2 kanalında 00.30dan sonra veriyorlar sağolsunlar izliyorum tekrar bölümlerini ama yetersiz.

Şimdi incelemeden ziyade öncelik biraz icimi dökmek istiyorum diziyle ve serencamıyla ilgili ;

Şu güzelim dizileri kaldıran final yaptıran RTÜK utansın.sigaraya ona buna çiçek koyup saçma salak entrikalı kadına şiddettin aldatmanın, maço ,zengin züppe erkeklerin hepimizle dalga gecen IQ kaybettiren diziler gündemdeyken haykirarak batsın diyorum Türk dizileri ve bunu aynı şekilde yansitan Kitaplar..Haykırıyorum çünkü Yazacak söyleyecek başka dermanım kalmadı .Kaç defa şikayet ettim gerçi o kadar diziyi sallamadınız bile RTUGU RTUGE şikayet etmek gibi bir durum oldu.Vazgeçtim sizin bataklıgınız da boğulan insanlara sadece üzülüyorum.bataklıgınıza insanlari çekmekten ne zaman vazgeçeceksiniz?Amaçta bu değil miydi zaten? daha çok yozlaşma oluşturmak Aile kavramını yok etmek, kadına eşya gibi muamele edilmesini sağlamak, kadınların zengin erkek peşinde koşmasını sağlamak, materyalizmi kapitalizmi dayatmak ?Tarihî coğrafyayı farklı dikte ettirip nefret beslenilmesini sağlamak?Tacizi/şiddeti normalleştirmek?
Sonra da vay efendim bu toplum niye böyle?Suçlar niye fazla?

Beni Netflix hayranı ve Avrupai film dizileri izleyen kaliteli içeriklere ulaşan birisi oldum sayenizde..Ahh Canım ülkemin içine Ettiniz siz sözde senaristler hepinize. Şunu diyebiliyorum sadece ;

Hababam sınıfında Ahmet diyor ya hani utanacaginizi bilsem yüzünüze tükürürdüm ama ondan da anlamazsınız ki siz ?
Utanmazsınız ;üzerine de mahalle yanarken derdiniz saçınızı taramak olur yine her zaman..

Türkiyenin bugün sözde ünlüleri siyasetcileri(!) Dizileri içler acısı demekle burda sözümü bırakıyorum ama devam ettiğini bilin.Ayrica malesef ülke için kusurlu çok fazla cinayet olduğunu üstünün kapatıldığını düşünüyorum.Müge Anlı izleyenler ne demek istediğimi anlar sanırım:)Adaleti mumla aramak bazen daha mantıklı oluyor.

Ismet özel diyor ya hani "hak yemek sol elle yemek yemek kadar dikkat çekmedi bu Ülkede "demek istediğim tam da bu.

Genellemiyorum ama azınlığın karşısında malesef bunlar daha fazla hal içler acısı...En acısı da milyonlarca kadın öldürülür izlenir linci yapılır sanal da real de sonra geçer tekrar alışılır
Pedofili içinde geçerli..Bu haksızlık döngüsü böyle sürer "dur"demek hep sözde kalır ve geçer saray adi olan sözde "adalet" gibi..ondan Sevil hocamin bu önermesi bizim ülkede malesef işe yaramıyor pek.Kusurlu cinayetler bilhassa görülmüyor gibi.

Neyse kitaba gelirsek ;Adli tıp bilimini Polisiyeyi sevenler kaçırmamalı diyorum.her katil geride bir iz bırakır iyi ki, de bırakır demekle kalıyor insan.Arkasinda bıraktığı her delil varlığını ortaya çıkardığı için kendisine de ulaştırır.ağırlıklı olarak cinsel zevk amaçlı cinayetleri ve seksüel seri katilleri ele aldığı Kusursuz Cinayet Yoktur'da, sadistlerin ve mazoşistlerin kanlı serüvenlerini aktarıyor, "zevkine ölüm" dosyalarını aralıyor Sevil hoca. Asla bulunmak istemeyeceğimiz evlerde yaşananlar, günlerce süren işkenceler, yanlışlıkla 19 yıl cezaevinde kalan masumlar, yanlış değerlendirilen deliller, sevil hocanın kalemiyle karşınızda .Kan nasıl sıçrar...Satanizm ayinlerinin içyüzü...Cinsel suçlar nasıl araştırılır, nasıl aydınlatılır...Seks köleleri neler yaşar...

"Beni soluksuz sev!"diyen kimdi...Münevver Karabulut cinayeti ve morgdaki hayalet...

kitapta kriminal laboratuarlar hakkında bir miktar bilgi verilmiş, bu konuda kimi örneklerden bahsedilmiş.
kimi seri katillerden bahsedilmiş, cinayetleri anlatılmış. dna analizleri ve mahkeme süreçlerinden bahsedilmiş. kamuoyunda bilinen kimi davalardan bahsedilmiş. ünlü şahsiyetlerin ölümleri irdelenmiş, devlet-hükümet başkanları, önemli siyasetçilerin ölümleri hakkında kimi komplo teorilerinden bahdedilmiş...

kitapta dikkatimi çeken en mühim şey, sevil atasoy'un adalet ve vicdan vurgusu oldu.
DNA analizleri ile ne kadar çok sayıda masum insanın haksız yere mapus damlarında çürümekten kurtarıldığını anlatmış.Kitabın ironisi de budur. pınar selek, atasoy'un adli tıpçı olarak imzaladığı belge sayesinde mağdur edilmiş, özgürlüğü elinden alınmıştır...

Şu alıntı önemli en sonda;

herhangi bir ülkenin cumhurbaşkanlığına adaylığınızı koymaya niyetliyseniz eğer, sakın yabancı otel odalarında çapkınlık yapmaya kalkmayın. “bu da nereden çıktı?” diye sorarsanız, onu da siz arayıp bulun artık. en derin sevgi ve saygılarımla…" (s.15)

Basta biraz kafanızı şişirdim ama başkaları o kafayı bosaltmadisindan iyidir sanırım affedersiniz.Kitabı okuyun okutun lütfen..
200 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bir Hukukçu bu eseri tabiiki okumalı ama hukukçu olmayan arkadaşlarımızdan da polisiyeye,atraksiyona meraklı birileri varsa aranızda bence kesinlikle okumalısınız... Sevil Hoca üniversiteden Kriminoloji hocam olduğundan dolayı tarafsız konuşamıyor olabilirim ama ben sevdim,sizler de okuyunuz derim ben bu güzel yapıtı. Hocamın emeklerine sağlık
Huzursuz Kitap
Huzursuz Kitap Züppe Kocanın Şarkıcı Karısı ve Başka Nahoş Gerçekler'i inceledi.
224 syf.
·4 günde·Beğendi
Öncelikle şunu söylemek istiyorum; kitabı baştan sona Sevil Atasoy vurguları ve ses tonu ile okudum. Kanıt dizisinden bilgisine ve anlatım tarzına hayran olduğum biridir Sevil Atasoy. Ama kitapları konusunda kararsız kalmıştım. Tavsiyesine güvendiğim bir yazar arkadaşımın övgüsü üzerine aldım ve daha ilk sayfalarda doğru karar verdiğimi anladım.
Kitabın ana konusu DNA...
Çoğunluğu Amerika'da işlenmiş cinayetlerin (ama öyle böyle cinayetler değil) çözümünde, katillerin yakalanmasında DNA'nın önemi anlatılıyor. DNA profilleri sayesinde imkansız gibi görülen davaların, uzun yıllar sürse de çözüme ulaştığı bir çok vakayı konu alıyor.
İlgi çekici bir diğer konu da Çinlilerin Uygur Türk'lerinden topladıkları DNA 'ları ve bunu sır gibi saklamaları. Bu konuda Sevil Atasoy' un bazı tahminleri var. O yıllarda hâlâ sırrını korumuş ama belki şimdilerde gün yüzüne çıkmıştır. Ve ben bunu kesinlikle araştıracağım.
Aslında polisiyeye doyuran bir kitap diyebilirim. Gereksiz ayrıntıya girmeden, delillerin nasıl bulunup birleştirildiğini, katillerin nasıl yakalandığını anlatan, bilimsel verilerle bezeli harika bir kitap okudum. Ve iyi ki de okudum. İlgi alanına girenlere tavsiyemdir efendim.
Böyle kitaplar hiç okumamama rağmen Kanıt dizisinin iyi bir tv uyarlaması olduğunu düşünmüştüm malum biz bu dizi uyarlama işini pek beceremeyiz. Bir okuyayım bakalım kitabı nasıl dedim ama olmadı. İçim kaldırmadı. O kadar sapkınlık, canilik,şiddet içeriyor ki bir de bunların gerçek olduğunu bilince devam edemedim.
SihirliFlut
SihirliFlut Züppe Kocanın Şarkıcı Karısı ve Başka Nahoş Gerçekler'i inceledi.
224 syf.
Efsane polisler, heykeli dikilen savcılar, yıldızlaşan delil avcıları arasında yeni bir yolculuğa hazır mısınız?

Kitap Dna üzerine kurulmuş. Okurken tüyleriniz diken diken olacak. Ve yeniden öğreneceğiz ki: "Kusursuz cinayet yoktur."
244 syf.
Okurken “Kanıt” izliyormuş hissi veren, gerçek öykülerle dolu olan bu kitapta asla bulunmak istemeyeceğiniz evlerde yaşananlar, günlerce süren işkenceler, yanlışlıkla 19 yıl cezaevinde kalan masumlar, yanlış değerlendirilen deliller ünlü adli tıp uzmanı ve kriminolog Prof.Dr. Sevil Atasoy tarafından kaleme alınmış. Klasik aşk, ihtiras, ayrılık içerikli kitaplardan sıkıldıysanız alın size farklı türden bir kitap.
200 syf.
·3 günde·10/10
"Kusursuz cinayet yok," diyen Prof.Dr. Sevil Atasoy bu eserinde dünyanın birçok ülkesinde işlenen cinayetleri ve çözüm süreçlerini kaleme almış...

Gerçek olduğu için ürkütücü ve bir o kadar inanılmaz olan cinayet sahnelerine hoş geldiniz dercesine okurun araştırmalara şahitlik etmesini isteyen bir eser...

1950'li yıllardan günümüze dedektiflerin, Kriminoloji, Entomoloji, [böcek bilimi) DNA ve otopsi alanlarındaki gelişmelerin cinayetleri çözmede ne kadar etken olduğunu, dünyanın farklı yerlerinde işlenen cinayetleri örnek vererek nasıl sonuca ulaşıldığını ayrıntılarıyla eserine eklemiş...

Dedektifleri yanlış yönlendiren görgü tanıkları o yıllarda bir çok masum insanın tutuklanmasına sebep olmuş. Çünkü elde edilen ipuçlarının nasıl araştırılacağına dair teknoloji henüz dedektiflerin elinde yokmuş. Günümüzde ise en ufak delili inceleyen Adli Tıp birimi, sonuca daha kolay gidilmesine ve katillerin çok da zeki olmadıklarını ortaya koyuyor...

Kitapta yer alan çözülmemiş cinayetler de var. Dönemlerine göre araştırma yapan dedektifler bulamadıkları ipuçlarından dolayı birçok seri katil izini kaybettirmiş veya yerlerine uzun yıllar masum olan kişiler hapishanelerde kalmış veya idam edilmiş. Özellikle Amerika'da çok büyük miktarlarda tazminat davaları açılmış ve masum olan zanlılara yüklü miktarda ödemeler yapılmış...

Gerçek cinayetler asla kurguların yanından geçemez. Bu eserde bunu tekrar teyit ediyor. Özellikle hemşirelerin işlediği seri cinayetler kan donduracak cinsten...

Floransa Canavarı ise kırk yıllık araştırmalar sonucu hala gizemini koruyor. Dünyanın tüm uzmanları onun hakkında tutulan raporları, ipuçlarını hala araştırsalar da elde edecek herhangi bir veriye rastlamamış olmalarından dolayı, onun da Karındeşen Jack gibi tarihin tozlu sayfalarına karıştığı yönünde hemfikirler...

Okurken sıkılmayacağınız yazım dili anlaşılır ve sade olan eserde kısaltmaların çevirilerine de sayfa altlarında yer verilmiş. Bilimsel analizler eşliğinde cinayet soruşturmalarının yer aldığı eserin bazı bölümlerinde kurgu olsaydı bu kadar olmazdı diyeceğinize emin olabilirsiniz...
336 syf.
·7 günde·10/10
Hepsi gerçek olaylara dayanan tüyler ürpertici davaları yine gerçek bir uzmanın kaleminden okumak epey keyifliydi. Cinayete kurban giden insanların hepsi gözümün önüne geldi ve bana dolu gözlerle baktılar sanki.. Yine katil de ete kemiğe büründü ve kızgın bir boğa gibi soludu karşımda.. Eli yüzü kan revan içinde gülüşüne şahit oldum.
Hepsi bir yana, kitapta epey ünlü isimlerin esrarengiz ölümlerine ve cansız bedenlerinde rastlanan belli başlı anormalliklere de değinmiş Sevil Hoca. Turgut Özal gibi Michael Jackson gibi..
Özellikle kendisini ve işlerini çok sevdiğim Michael Jackson ile ilgili kısımları heyecanla okudum.
Cinayet vakalarına ayrı ilgi duyan arkadaşların tereddütsüz edinmeleri gereken bir kitap, iyi günler!
200 syf.
·4 günde
Kurgudan farklı olarak Sevil Atasoy çeşitli ülkelerden cinayetleri ele almış, bunların nasıl işlendiklerinden tutun araştırma yöntemlerine kadar pek çok konuda bilgi vermiştir. Özellikle dipnotlardaki makaleler ilgisi olanlara çok fayda sağlayacaktır.

Acayip, ama gerçek.
Çünkü gerçek her zaman acayiptir.
Kurgudan daha acayip.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sevil Atasoy
Unvan:
Öğretim Üyesi, Yazar, Bilim Kadını
Doğum:
İstanbul, 1949
Sevil Atasoy (d. 1949, İstanbul), İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü öğretim üyesi olan Türk bilim kadını. Prof. Dr. Şemsi Gök ve Dr. Ferda Gök'ün kızıdır.

Alman Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi'nde yüksek tahsilini tamamladı "Tıp Bilimleri" doktorası yapan Sevil Atasoy, biyokimya uzmanı oldu.

Türkiye'de, DNA delilleri ve kriminal laboratuvarların gelişmesine katkısı nedeniyle "Yılın Bilim İnsanı Ödülü"ne lâyık görüldü.

2005 - 2010 arasında Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Üretiminde Tahminler Daimi Komisyonu üyeliği ve Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu başkanlığı (2010) yaptı.

1980-1993 yılları arasında T.C. Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Kimyasal Tahliller İhtisas Dairesi başkanlığını üstlenen Atasoy, 1988-2005 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü'nün müdürlüğünü yürüttü ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde öğretim üyeliği yaptı.

İngilizce, Almanca ve Fransızca bilen Atasoy, Hürriyet Gazetesi'nin Pazar ekinde "Delil Avcısı" adlı sayfada 250 kadar gerçek suç öyküsü yayınladı
Okan Bayülgen'le birlikte yürüttüğü Muhabbet Kralı adlı talk show programıyla İsmail Cem ödülünü aldı.

Temmuz 2010'dan itibaren Kanal D'de yayınlanan Kanıt adlı eğlendirici-eğitici polisiye dizinin konsept ve hikaye danışmanıdır.
Uluslararası Adli Bilimler Merkezi'nin ortağı, Teşvikiye Laboratuvarı ve Atasoy Danışmanlık şirketlerinin sahibidir. Masumiyet Projesi (Innocence Project)

Yazar istatistikleri

  • 189 okur beğendi.
  • 1.064 okur okudu.
  • 52 okur okuyor.
  • 845 okur okuyacak.
  • 20 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları