Sevil Atasoy

Yazar 8,3/10 · 87 Oy · 8 kitap · 239 okunma ·  69 beğeni
Nurhan Işkın, bir alıntı ekledi.
19 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Ölüler, biz onları unutuncaya dek ölümsüzdür.

Acayip İşler, Sevil Atasoy (Sayfa 18)Acayip İşler, Sevil Atasoy (Sayfa 18)
Nurhan Işkın, bir alıntı ekledi.
20 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Dünya nüfusunun yüzde birinin psikopat olduğu hesaplanmış, bir başka deyişle her yüz kişiden biri psikopat.

Acayip İşler, Sevil Atasoy (Sayfa 72)Acayip İşler, Sevil Atasoy (Sayfa 72)
Kübra A., bir alıntı ekledi.
11 May 00:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kremasyon nedir?
Müslümanlara ve Yahudilere yasak olan kremasyon (yaklaşık 1 000-1 200 derece sıcaklıkta cesedin en az 70 dakika yakılması), Hıristiyanlar’ın büyük bir bölümü için mümkün, Hindu ve Budistler için, bazı istisnalar dışında, zorunlu bir sondur. Ingrid Bergman, Steve Mc Queen, Rock Hudson, Kurt Cobain, Walt Disney, Alfred Hitchcock, Albert Einstein (beyni çıkartıldıktan sonra), Prenses Margaret küle dönüşmeyi seçen ünlülerden sadece birkaçı. İnsan bedenindeki olağanüstü değerli moleküllerin doğal döngüye katılmasını ve yeni canlara yapıtaşı olmasını engelleyen bu işlemi daha “çevre dostu” bulanlar, ciddi bir yanılgı içindeler. Krematoryumların bacalarından gökyüzüne karışan sadece su buharı ve karbondioksit gazı olmayıp, aralarında azot oksit, kükürt dioksit, cıva (sadece İsveç’te, 1 yılda yakılanların diş dolgularından gökyüzüne yükselen cıva, iki tona yakın), hidrojen fluorür, hidrojen klorür, furan ve dioksin gibi, çevreyi kirleten pek çok bileşik yer alır. Geride kalan 2-3 kg külde (yaşa, cinsiyete, ağırlığa göre değişir) başlıca kalsiyum, çinko, demir, fosfor, potasyum, silis bulunur.

Labirent, Sevil Atasoy (Sayfa 149 - Doğan Kitap (E-kitap))Labirent, Sevil Atasoy (Sayfa 149 - Doğan Kitap (E-kitap))
Mrs. Mysterious, bir alıntı ekledi.
17 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birini öldürürken,az sonra sıranın kendisine geleceğini bilen bir diğerini seyretmek.İşte sadizm budur.

Kusursuz Cinayet Yoktur, Sevil Atasoy (Sayfa 46)Kusursuz Cinayet Yoktur, Sevil Atasoy (Sayfa 46)
Nurhan Işkın, bir alıntı ekledi.
20 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Çok sayıda katil ve bilinen seri katillerin hemen hepsi küçükken, hayvanlara işkence etmiş, hatta öldürmüştür.

Acayip İşler, Sevil Atasoy (Sayfa 85)Acayip İşler, Sevil Atasoy (Sayfa 85)
Kübra A., bir alıntı ekledi.
10 May 23:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hijyenik, kokusuz bir ceset
Bazı ülkelerde, gömülmek ya da yakılmak dışında başka seçenekler de var. Örneğin İsveç firması Promessa Organic AB, mezar yeri sıkıntısının ve çevre kirliliğinin her geçen gün arttığı dünyamızda, kalıntıları ortadan kaldırmada işe yarayacak yeni bir yöntem geliştirmiş. Ceset önce donduruluyor, daha sonra sıvı azota daldırılarak, kırılgan hale getiriliyor. Ses dalgalarıyla organik bir toza dönüştürülen gövde, vakum altında kurutuluyor. “Hijyenik ve kokusuz” olduğu iddia edilen son ürün, mısır nişastasından yapılmış bir kaba aktarılıyor ve fazla derin olmayacak şekilde toprağa gömülüyor. En geç 6 ayda, iyi bir gübreye dönüşüyorsunuz. Firma, en sevdiğiniz ağacı üzerinize dikmeyi, böylelikle sizi hızla ekolojik döngüye katmayı öneriyor.

Labirent, Sevil Atasoy (Sayfa 145 - Doğan Kitap (E-kitap))Labirent, Sevil Atasoy (Sayfa 145 - Doğan Kitap (E-kitap))
Kübra A., bir alıntı ekledi.
16 Nis 20:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

5 santim saç, 5 yıllık geçmiş demek
Hangi yolla vücuda girerse girsin eroin, kimyasal adıyla diasetilmorfin, dakikalar içinde önce 6-asetilmorfine, daha sonra morfine dönüşür. Kodeinli ya da morfinli ilaçlar alındığında ya da çok miktarda haşhaş tohumu yendiğinde, 6-asetilmorfin oluşmaz. Bu nedenle, kanda ya da idrarda 6-asetilmorfin bulmak, eroin kullanıldığının en güvenilir delilidir.

Kan ve idrar analizleriyle kişinin eroin kullanımı hakkında en fazla bir gün geriye gidilebilir. Buna karşılık saç ve vücuttaki diğer kılların içerdiği bilgi, idrar ya da kanın çok ötesindedir. Saçın keratin matriksinde “ksenobiyotik” olarak adlandırdığımız, organizmaya yabancı maddelerin pek çoğu, bu arada uyuşturucular, kalıcı biçimde yerleşir. Yıkamayla, boyatmayla yok olmazlar. Üstelik tıpkı bir teyp bandı gibi okunabilir ve kökten uca doğru her bir santimi, yaşanan yaklaşık bir aya denk gelecek biçimde, hangi maddenin ya da maddelerin kullanıldığını gösterir. Özetle, 5 santim saç, 5 aylık geçmiş hakkında bilgi verir. Kafanız kelse, saçlarınızı kazıtmışsanız ya da ektirdiyseniz, vücudunuzun başka yerlerindeki kıllar da işe yarar.

Labirent, Sevil Atasoy (Sayfa 29 - E-kitap)Labirent, Sevil Atasoy (Sayfa 29 - E-kitap)
Nurhan Işkın, bir alıntı ekledi.
19 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Ne olurdu yazdıklarımın kurgu olduğunu söyleyebilseydim.

Acayip İşler, Sevil Atasoy (Sayfa 11)Acayip İşler, Sevil Atasoy (Sayfa 11)
Kübra A., bir alıntı ekledi.
 04 May 19:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Alkolsüz İmam
Söz, kanda alkol tayininden açılmışken yıllar önce başımdan geçen iki olayı hatırladım. 80’li yılların başında Adli Tıp Kurumu olarak, Taksim Meydanı’na park ettiğimiz beyaz minibüs içerisinde, Türkiye’de ilk kez, alkol üfleme gereçlerini kullanmaya, trafik kazaları sonrasında da kanda alkol tayini yaparak emniyete yardımcı olmaya başlamıştık. Polisin hastane ve dispanserlerden aldırarak kuruma getirdiği kanlarda sıklıkla alkol çıkar, sürücüler ise ısrarla alkol almadıklarını ifade ederdi. Meğerse, kanı alanlar, iğnenin batacağı yeri alkollü pamukla siler, alkol de buharlaşarak enjektöre dolan kana karışırmış. Nerede hata yapıldığını çözmek, birkaç ayımızı almıştı.

Toprağı bol olsun, babam Prof. Dr. Şemsi Gök, kurumdan çıkan her raporu inceler, onay imzasını öyle atardı (bir yılda çıkan rapor sayısı 70 000 dolayındaydı!). Bir ölü kanı için verdiğimiz, oldukça yüksek alkollü raporu gördüğünde ortalığı ayağa kaldırmıştı. Meğer, ölen İstanbul camilerinden birinin imamıymış. Defalarca çalışıldığı halde hep aynı sonuç çıkıyordu. Yan yana dizili duran kan tüplerinin, ağzı iyi kapatılmadığında, bunların birindeki yüksek alkolün, buharlaşarak diğerlerine bulaştığını, bu olayla çözmüştük. Ülkemizde adli toksikoloji 25 yılda nerelerden nereye geldi. Ne demeli, geçmiş zaman olur ki, hayali cihan değer.

Labirent, Sevil Atasoy (Sayfa 103 - Doğan Kitap (E-kitap))Labirent, Sevil Atasoy (Sayfa 103 - Doğan Kitap (E-kitap))
Kübra A., bir alıntı ekledi.
23 Nis 11:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ölüm Döşeğinde Requiem
Mozart’ın ölümüne ister kasten, isterse kaza sonucu cıva zehirlenmesinin neden olduğunu varsayalım. Bu zehirlenmenin temel bulguları olan bellek kaybı, aşırı tükürük salgısı, unutkanlık, titreme gibi bazı belirtilerine Mozart’ta rastlanmadı. Neredeyse son nefesine kadar aklı başındaydı, elleri hiç titremeden Requiem’in notalarını yazmakta ve yakınlarıyla birlikte bazı bölümlerini söylemekteydi. Yine de bazı bulguların olmaması, cıvayla zehirlenmediğini göstermez.

Labirent, Sevil Atasoy (Sayfa 72 - E-kitap)Labirent, Sevil Atasoy (Sayfa 72 - E-kitap)
Nurhan Işkın, bir alıntı ekledi.
20 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Öldürdüler, "Dexter'dan öğrendik" dediler

Acayip İşler, Sevil Atasoy (Sayfa 111)Acayip İşler, Sevil Atasoy (Sayfa 111)
Elif Altun, bir alıntı ekledi.
27 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

hayvana kotuluk, bir erken uyari isaretidir.

Bu Ayak İzi Senin, Dr. Watson!, Sevil Atasoy (Sayfa 107 - Dogan Kitap)Bu Ayak İzi Senin, Dr. Watson!, Sevil Atasoy (Sayfa 107 - Dogan Kitap)
Reina, bir alıntı ekledi.
12 May 22:14

Aslında mafya onlar için bir suç örgütü değil, tutku ve gururun bileşkesinden oluşan Sicilyalı karakterini anlatmanın yoludur.

Züppe Kocanın Şarkıcı Karısı ve Başka Nahoş Gerçekler, Sevil Atasoy (Sayfa 64)Züppe Kocanın Şarkıcı Karısı ve Başka Nahoş Gerçekler, Sevil Atasoy (Sayfa 64)
JuvenâL Outsmart, bir alıntı ekledi.
 26 Nis 17:27 · İnceledi

Adam öldürmek sigara içmeye benzemez. Onu bırakamazsın.

- Catherine Tramell, Temel İçgüdü filminden

Acayip İşler, Sevil AtasoyAcayip İşler, Sevil Atasoy