Seyyid Kutub Seyyid Kutup

Yazar 8,9/10 · 219 Oy · 41 kitap · 778 okunma ·  227 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Seyyid Kutub
 • Yazarın Tam Adı:
  Seyyid Kutup
 • Unvan:
  Mısırlı Yazar, Müfessir ve Düşünce Adamı
 • Doğum:
  Muşa, Mısır 9 Ekim 1906
 • Ölüm:
  Mısır 29 Ağustos 1966
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

227 okur beğendi.
219 puanlama · 462 alıntı
0 haber · 5.173 gösterim
778 okur kitaplarını okudu.
821 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
62 okur kitaplarını şu anda okuyor.
20 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Seyyid Kutub'un Biyografisi

Profesör Seyyid Kutub (Arapça: سيد قطب), (d. 1906, Mısır – ö. 29 Ağustos 1966). Mısırlı yazar, müfessir ve düşünce adamıdır.

Hayatı
1906 yılında Mısır'ın Asyut kasabasısında, dindar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Orta ve lise tahsilini el-Ezher de bitirdi. Kahire Üniversitesi'nin Darul Ulum fakültesine girdi. 1933 yılında mezun oldugu fakülteye aynı yıl öğretim görevlisi olarak tayin oldu. 1939 ve sonrasında İslami düşünceye yöneldi. 1946'da Konum Dersleri isimli makalesini yayımladı. Çoğuna göre bu makalesi onun İslami düşünceye girişini temsil eder. Makalesinde toplumun ıslahının ve Müslümanların bu yönde çalışmasının Kur'an'ın emri olduğunu savunuyor, Mısır'ın o dönemki toplumsal yapısını ve geçirmekte olduğu dejenerasyonu eleştiriyordu.

1949 yılında ABD'ye gitmiştir. Bu dönem boyunca Amerikan yaşam tarzını ve toplumunu, tanık olduğu ırkçılığı eleştirmiş ve Amerikan medeniyetini primitif olarak görmüş ve reddetmiştir. Ayrıca, 1949 yılında, o yurtdışındayken, İslam'da Sosyal Adalet isimli eseri yayımlanmıştır. Bu eserinde gerçek sosyal adaletin İslam'da olduğunu öne sürmüştür. Ayrıca yine ABD'deki yıllarında, daha önce kaleme almış olduğu edebi makale ve eserleri eleştiriyor, o dönemlerde sahip olduğu daha seküler olarak tanımlanabilecek edebiyat anlayışından ziyade edebiyatın da kaynak olarak en başta İslam'ı alması gerektiğini savunuyordu.

Kitaplarında, genellikle geleneksel İslam'a karşı, sahih bir çizgiyi savundu. Tasavvufta var olan hurafeleri eleştirdi. Mısır'a döndüğünde, kamu hizmetinden ayrılıp Müslüman Kardeşler teşkilatına katılmıştır. Teşkilatın gazete ve dergilerinden devamlı olarak düşüncelerini aktarmaya çalışırken, teşkilatın genel düşüncesiyle kendi fikirleri arasındaki bazı farklılıklar ortaya çıksa da, Müslüman Kardeşler ile olan ilşkisi devam etti.

Cemal Abdül Nasır'a düzenlenen 1954 tarihli suikast girişimi nedeniyle birçok Müslüman Kardeşler üyesi gibi o da tutuklandı. Yargılama sonunda Seyyid Kutub'a onbeş yıl ağır hapis cezası verilmiştir. Hapiste ileride büyük bir önem ve üne kavuşacak iki eseri olan, Kur'an tefsiri Fi zilâl-il-Kur'an ve Kutub'un siyasi ve düşünsel görüşlerinin en son ve bütününü ifade eden Yoldaki İşaretler`i kaleme almıştır. 1964'te serbest bırakıldıktan sonra, 1965'te tekrar tutuklandı. Bu kez de birçok Müslüman Kardeşler üyesi ile birlikte tutuklanmıştı ve tutuklanma nedeni devlete karşı bir darbe girişimi idi. 22 Ağustos 1966'da hakkında idam cezası verildi. Kararı Pakistan, İngiltere, Lübnan, Ürdün, Sudan ve Irak gibi ülkelerdeki birçok dini otorite ve grup tepkiyle karşılasa ve Nasır'ı kararından döndürmeye çalışsalar da, Seyyid Kutub 29 Ağustos 1966'da idam edildi.

Seyyid Kutub'un Kitapları Kitap Ekle

9,1/ 10  (90 Oy) ·  310 Okunma
9,4/ 10  (18 Oy) ·  77 Okunma
9. Fı Zılal-il Kur'an ((Büyük Boy, 10 Kitap Takım))
8,9/ 10  (11 Oy) ·  18 Okunma
7,4/ 10  (5 Oy) ·  16 Okunma
6,3/ 10  (6 Oy) ·  16 Okunma
8,7/ 10  (3 Oy) ·  11 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Hüseyin DEMİR, bir alıntı ekledi.
05 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yeryüzünün neresinde olursa olsun zalimleri yok etmek Müslümanların en başlıca görevleri arasındadır.

Cihan Sulhu ve İslam, Seyyid KutubCihan Sulhu ve İslam, Seyyid Kutub
Hüseyin DEMİR, bir alıntı ekledi.
04 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İslam, ister Müslüman isterse Müslüman olmayanlara karşı yapılmış olsun; her türlü zulmün karşısındadır. Zulüm kime yapılırsa yapılsın zulümdür!

Cihan Sulhu ve İslam, Seyyid KutubCihan Sulhu ve İslam, Seyyid Kutub
emt, bir alıntı ekledi.
27 Tem 2015

İslam, batının aradığı fakat bulunca da kabul etmediği dindir.

Seyyid KutubSeyyid Kutub
Hüseyin DEMİR, bir alıntı ekledi.
05 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hz. Ali kaybetmiş olduğu kürkünü bir gün bir Hıristiyan’ın üzerinde görür ve o Hıristiyan’ı kadını huzuruna getirerek, kadıya: “Bunun sırtındaki kürk benimdir. Ben onu ne sattım ve nede hibe ettim.”der. Kadı o Hıristiyan’a: “Emir-ul Mümini’nin sözlerine ne diyorsun?” diye sorar. Hıristiyan da: “Emir-ul Müminin her ne kadar yalan söylemiyorsa da bu kürk benimdir”. Diye cevap verir. Kadı Hz. Ali’ye kürkün kendisine ait olup olmadığa dair bir delil sorar. Hz. Ali gülümseyerek kadı doğru söyledi benim elimde bir delil yok der. Bunun üzerine kadı kürkü Hıristiyan’a iade eder. Hıristiyan kürkü alıp birkaç adım yürüdükten sonra geri döner ve derki: “Bu hüküm tıpkı peygamberlerin hükmü gibidir. Emir-ül müminin beni kendi kadısına şikâyet ediyor. Kadı ise onun aleyhine karar veriyor.( Kelime şahadet getirip Müslüman olduktan sonra) Ey Emir-ül müminin sen Sıffin muhaberesinden geri dönerken bende askerin ardından geliyordum. Bu kürk devenizin terkisinde düştü bende aldım.” Bunun üzerine Hz. Ali mademki Müslüman oldun. O halde kürkte senin olsun der.

Cihan Sulhu ve İslam, Seyyid KutubCihan Sulhu ve İslam, Seyyid Kutub
Hüseyin DEMİR, bir alıntı ekledi.
05 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hz. Ömer, kıtlık yılında hırsızlık cezasını umumi olarak uygulamadan kaldırmıştı. Nitekim bu kararını da fiilen bir kişinin şâhısında bizzat uygulayarak, had cezasını tatbik etmedi. Hatib b. Ebi Belta’nın kölelerinin bir deve çalmaları suçunda bu suçun cezasını uygulamadı. Çünkü Hz. Ömer, Hatib’in kölelerine yiyecek ve içeceklerini yeterli miktarda vermediğini anlamıştı. Bu nedenle devenin iki misli fiyatına ödemekle Hatib’i mükellef tuttu ve köleleri serbest bıraktı.

Cihan Sulhu ve İslam, Seyyid KutubCihan Sulhu ve İslam, Seyyid Kutub
Elif, bir alıntı ekledi.
24 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...Allah kendi dinine yardım edenlere muhakkak surette yardım eder. (Hacc/40)

Yoldaki İşaretler, Seyyid KutubYoldaki İşaretler, Seyyid Kutub
Büşra Karagöz, bir alıntı ekledi.
04 Eyl 2017

Üzerinde "La ilahe illallah" sancağı dalgalanmadıkça da hiçbir toprak parçası Allah adına kurtarılmış sayılamazdı.

Yoldaki İşaretler, Seyyid KutubYoldaki İşaretler, Seyyid Kutub
Sümeyye Ev, bir alıntı ekledi.
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Zafer karşısında sabırlı olmak, yenilgi karşısında sabırlı olmaktan çok daha zordur.''

Din Budur, Seyyid Kutub (Sayfa 16)Din Budur, Seyyid Kutub (Sayfa 16)
Ayşe Yıldırım, bir alıntı ekledi.
17 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlığın bu duruma gelmesinin asıl nedeni,sağlıklı bir hayat nizamı kuran ve geliştiren "değerler sistemi"nin iflas etmesidir.

Yoldaki İşaretler, Seyyid KutubYoldaki İşaretler, Seyyid Kutub
Bütün Alıntıları Göster

Seyyid Kutub ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

'' Müslüman, yolunu şaşırıp dalalet bataklığına saplanarak buhran ve acılar içerisinde çırpınırken gördüğü beşeriyete, tedavi edilmesi gereken bir hasta gibi merhametle yaklaşacaktır. ''