Seyyid Kutub Seyyid Kutup

Yazar 9,0/10 · 267 Oy · 42 kitap · 904 okunma ·  271 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Seyyid Kutub
 • Yazarın Tam Adı:
  Seyyid Kutup
 • Unvan:
  Mısırlı Yazar, Müfessir ve Düşünce Adamı
 • Doğum:
  Muşa, Mısır 9 Ekim 1906
 • Ölüm:
  Mısır 29 Ağustos 1966
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

271 okur beğendi.
267 puanlama · 528 alıntı
0 haber · 5.965 gösterim
904 okur kitaplarını okudu.
965 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
75 okur kitaplarını şu anda okuyor.
21 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Seyyid Kutub'un Biyografisi

Profesör Seyyid Kutub (Arapça: سيد قطب), (d. 1906, Mısır – ö. 29 Ağustos 1966). Mısırlı yazar, müfessir ve düşünce adamıdır.

Hayatı
1906 yılında Mısır'ın Asyut kasabasısında, dindar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Orta ve lise tahsilini el-Ezher de bitirdi. Kahire Üniversitesi'nin Darul Ulum fakültesine girdi. 1933 yılında mezun oldugu fakülteye aynı yıl öğretim görevlisi olarak tayin oldu. 1939 ve sonrasında İslami düşünceye yöneldi. 1946'da Konum Dersleri isimli makalesini yayımladı. Çoğuna göre bu makalesi onun İslami düşünceye girişini temsil eder. Makalesinde toplumun ıslahının ve Müslümanların bu yönde çalışmasının Kur'an'ın emri olduğunu savunuyor, Mısır'ın o dönemki toplumsal yapısını ve geçirmekte olduğu dejenerasyonu eleştiriyordu.

1949 yılında ABD'ye gitmiştir. Bu dönem boyunca Amerikan yaşam tarzını ve toplumunu, tanık olduğu ırkçılığı eleştirmiş ve Amerikan medeniyetini primitif olarak görmüş ve reddetmiştir. Ayrıca, 1949 yılında, o yurtdışındayken, İslam'da Sosyal Adalet isimli eseri yayımlanmıştır. Bu eserinde gerçek sosyal adaletin İslam'da olduğunu öne sürmüştür. Ayrıca yine ABD'deki yıllarında, daha önce kaleme almış olduğu edebi makale ve eserleri eleştiriyor, o dönemlerde sahip olduğu daha seküler olarak tanımlanabilecek edebiyat anlayışından ziyade edebiyatın da kaynak olarak en başta İslam'ı alması gerektiğini savunuyordu.

Kitaplarında, genellikle geleneksel İslam'a karşı, sahih bir çizgiyi savundu. Tasavvufta var olan hurafeleri eleştirdi. Mısır'a döndüğünde, kamu hizmetinden ayrılıp Müslüman Kardeşler teşkilatına katılmıştır. Teşkilatın gazete ve dergilerinden devamlı olarak düşüncelerini aktarmaya çalışırken, teşkilatın genel düşüncesiyle kendi fikirleri arasındaki bazı farklılıklar ortaya çıksa da, Müslüman Kardeşler ile olan ilşkisi devam etti.

Cemal Abdül Nasır'a düzenlenen 1954 tarihli suikast girişimi nedeniyle birçok Müslüman Kardeşler üyesi gibi o da tutuklandı. Yargılama sonunda Seyyid Kutub'a onbeş yıl ağır hapis cezası verilmiştir. Hapiste ileride büyük bir önem ve üne kavuşacak iki eseri olan, Kur'an tefsiri Fi zilâl-il-Kur'an ve Kutub'un siyasi ve düşünsel görüşlerinin en son ve bütününü ifade eden Yoldaki İşaretler`i kaleme almıştır. 1964'te serbest bırakıldıktan sonra, 1965'te tekrar tutuklandı. Bu kez de birçok Müslüman Kardeşler üyesi ile birlikte tutuklanmıştı ve tutuklanma nedeni devlete karşı bir darbe girişimi idi. 22 Ağustos 1966'da hakkında idam cezası verildi. Kararı Pakistan, İngiltere, Lübnan, Ürdün, Sudan ve Irak gibi ülkelerdeki birçok dini otorite ve grup tepkiyle karşılasa ve Nasır'ı kararından döndürmeye çalışsalar da, Seyyid Kutub 29 Ağustos 1966'da idam edildi.

Seyyid Kutub'un Kitapları Kitap Ekle

9,0/ 10  (104 Oy) ·  364 Okunma
9,5/ 10  (23 Oy) ·  87 Okunma
9. Fı Zılal-il Kur'an ((Büyük Boy, 10 Kitap Takım))
9,1/ 10  (13 Oy) ·  21 Okunma
6,9/ 10  (7 Oy) ·  18 Okunma
7,4/ 10  (5 Oy) ·  16 Okunma
9,2/ 10  (5 Oy) ·  14 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Hüseyin DEMİR, bir alıntı ekledi.
04 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İslam, ister Müslüman isterse Müslüman olmayanlara karşı yapılmış olsun; her türlü zulmün karşısındadır. Zulüm kime yapılırsa yapılsın zulümdür!

Cihan Sulhu ve İslam, Seyyid KutubCihan Sulhu ve İslam, Seyyid Kutub
Hüseyin DEMİR, bir alıntı ekledi.
05 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yeryüzünün neresinde olursa olsun zalimleri yok etmek Müslümanların en başlıca görevleri arasındadır.

Cihan Sulhu ve İslam, Seyyid KutubCihan Sulhu ve İslam, Seyyid Kutub
emt, bir alıntı ekledi.
27 Tem 2015

İslam, batının aradığı fakat bulunca da kabul etmediği dindir.

Seyyid KutubSeyyid Kutub
Hüseyin DEMİR, bir alıntı ekledi.
05 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hz. Ali kaybetmiş olduğu kürkünü bir gün bir Hıristiyan’ın üzerinde görür ve o Hıristiyan’ı kadını huzuruna getirerek, kadıya: “Bunun sırtındaki kürk benimdir. Ben onu ne sattım ve nede hibe ettim.”der. Kadı o Hıristiyan’a: “Emir-ul Mümini’nin sözlerine ne diyorsun?” diye sorar. Hıristiyan da: “Emir-ul Müminin her ne kadar yalan söylemiyorsa da bu kürk benimdir”. Diye cevap verir. Kadı Hz. Ali’ye kürkün kendisine ait olup olmadığa dair bir delil sorar. Hz. Ali gülümseyerek kadı doğru söyledi benim elimde bir delil yok der. Bunun üzerine kadı kürkü Hıristiyan’a iade eder. Hıristiyan kürkü alıp birkaç adım yürüdükten sonra geri döner ve derki: “Bu hüküm tıpkı peygamberlerin hükmü gibidir. Emir-ül müminin beni kendi kadısına şikâyet ediyor. Kadı ise onun aleyhine karar veriyor.( Kelime şahadet getirip Müslüman olduktan sonra) Ey Emir-ül müminin sen Sıffin muhaberesinden geri dönerken bende askerin ardından geliyordum. Bu kürk devenizin terkisinde düştü bende aldım.” Bunun üzerine Hz. Ali mademki Müslüman oldun. O halde kürkte senin olsun der.

Cihan Sulhu ve İslam, Seyyid KutubCihan Sulhu ve İslam, Seyyid Kutub
Hüseyin DEMİR, bir alıntı ekledi.
05 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hz. Ömer, kıtlık yılında hırsızlık cezasını umumi olarak uygulamadan kaldırmıştı. Nitekim bu kararını da fiilen bir kişinin şâhısında bizzat uygulayarak, had cezasını tatbik etmedi. Hatib b. Ebi Belta’nın kölelerinin bir deve çalmaları suçunda bu suçun cezasını uygulamadı. Çünkü Hz. Ömer, Hatib’in kölelerine yiyecek ve içeceklerini yeterli miktarda vermediğini anlamıştı. Bu nedenle devenin iki misli fiyatına ödemekle Hatib’i mükellef tuttu ve köleleri serbest bıraktı.

Cihan Sulhu ve İslam, Seyyid KutubCihan Sulhu ve İslam, Seyyid Kutub
Büşra Karagöz, bir alıntı ekledi.
04 Eyl 2017

Üzerinde "La ilahe illallah" sancağı dalgalanmadıkça da hiçbir toprak parçası Allah adına kurtarılmış sayılamazdı.

Yoldaki İşaretler, Seyyid KutubYoldaki İşaretler, Seyyid Kutub
Elif, bir alıntı ekledi.
24 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...Allah kendi dinine yardım edenlere muhakkak surette yardım eder. (Hacc/40)

Yoldaki İşaretler, Seyyid KutubYoldaki İşaretler, Seyyid Kutub
Ayşe Yıldırım, bir alıntı ekledi.
17 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlığın bu duruma gelmesinin asıl nedeni,sağlıklı bir hayat nizamı kuran ve geliştiren "değerler sistemi"nin iflas etmesidir.

Yoldaki İşaretler, Seyyid KutubYoldaki İşaretler, Seyyid Kutub
Sümeyye Ev, bir alıntı ekledi.
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Zafer karşısında sabırlı olmak, yenilgi karşısında sabırlı olmaktan çok daha zordur.''

Din Budur, Seyyid Kutub (Sayfa 16)Din Budur, Seyyid Kutub (Sayfa 16)
Bütün Alıntıları Göster
'Dilhûn', Yoldaki İşaretler'i inceledi.
 21 Oca 01:04 · Kitabı okudu · 33 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat! Bu kitap insanı fena sarsar!

Seyyid Kutup'u genel olarak düşünce yazılarında bulursunuz, İslamca, Müslümanca düşünce.. İşte bu alandaki en başarılı kitabı..

Kendisi Hakkı bildiği kadar batılı da iyi bilen bir Şehid. Bir zamanlar Amerika'da yaşamış ve onların ciğerini bilen bir Müslüman.

Yaşadığınızı, İslâm zannetmeden önce, bu kitabı okumanızda büyük fayda var.

Müslümansanız nasıl bi dairede (İslâm'da) olduğunuzu,

Müslüman değilseniz, nasıl bi İslâm'ı reddettiğinizi bilmeniz açısından güzel bir kaynak, Yoldaki İşaretler.

Sorgulattırır!

Ilımlılıktan kurtuluşun yolunu göstermiş bizlere yazar: Vasatlıktan değil. Vasat (orta yol) Müslüman başkadır, Ilımlı Müslüman bambaşka..

Genel olarak Seyyid Kutup minvalinde insanları okuduğum için beni çok çarpmadı kitap. Ama ne kadar gaflete daldığımı, nereye saptığımı hatırlattı, Allah kendisinden razı olsun..

İlk kez bu kaynaklardan yararlanacak olanların sindirmesi zor olabilir, O yüzden anlaya anlaya okumanız tavsiyemdir.

Şayet bir gün İslâm davasıyla uğraşmaktan yorulursanız, Müslüman olmayanların yolu daha sempatik görünmeye başlarsa bu kitabı okuyun. İlaç gibi gelir. Benzin yüklemiş olursunuz kendinize.

Yazarın bahsi geçtiği için şunu da şuraya bırakıyorum, dileyen alsın: https://youtu.be/L3n_H0Xt1cw

Ek olarak: Bu kitap Pınar Yayınları'nda neden 206 sayfa görünüyor? Beka Yayınları'nda 245 sayfa. Bu ciddi bir fark. Kuşkulanmamak elde değil.

Kur'an-ı Kerim'le -gerçek anlamda- tanıştıktan sonra, İslam dini hakkında araştırmalar yapmaya başladım ve yaptığım araştırmalar neticesinde birçok kitap okudum. Okuduğum ilk kitaplar tasavvufiydi, zamanla yelpazemi genişlettim ve ilerledim. Yani bu kitaba gelene kadar uzun bir yol katettim, pek çok araştırmamın neticesine ulaştım.
İslam'da bana en karışık gelen ve çevremdekiler tarafından çok fazla soruya tutulduğum konu 'cihad'tı. Bu kitapla o eksiğimi de giderdim. Kitabı genel olarak zaten çok dikkatli okuyun, ama siz de cihad kavramında sıkıntı yaşıyorsanız kitaptaki "Allah Yolunda Cihad" kısmını özellikle daha dikkatli okuyun.
Bu kitabıyla, Seyyid Kutup'u anlamak için öncelikle açık bir kalbe sahip olunmalı, Kur'an hakkında bilgi sahibi olunmalı, en azami şartla Kur'an üslubuna aşina olunmalı.
Peygamberlerin hayatı ve özellikle Peygamberimiz Hz. Muhammed'in hayatı, İslami çağrısı ve bu çağrıyı yapış şekli vb. hakkında tarihi bilgiden önce Kurani bilgiye ihtiyaç vardır. (Lütfen kalbinizdeki kilitleri kırmadan bu kitabı okuyup yargılamayınız.)
Bu kitap sayesinde Seyyid Kutup'la tanıştım. Hakkında olumlu olumsuz birçok şey okudum. Kitabını okuduğumdaysa iyi ki olumsuz yazılara bakıp okumamazlık etmemişim dedim.
Allah'tan başkasına boyun eğmediği için asılan bir insan... Doğru söyleyenin dokuz köyden kovulduğu dünya...

Afra, Yoldaki İşaretler'i inceledi.
31 Oca 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Ne ilginç Seyyid kutup sırf bu kitabı yüzünden idam edilmiş. Sanırım fikir ve düşünceleri onları aşırı derecede tedirgin etti ki bunu yaptılar, oysa bu onun şehadetinin, uğruna öldüğü düşüncelerinin ve onun yansıması olan eserlerinin daha çok duyulmasına ve okunmasına neden oldu. Malcolm'un bir sözü var ya hani ''bazı ölüler yaşayanlardan daha yüksek sesle konuşur' diye Seyyid Kutupta bunu görüyoruz.

Peki 'Yoldaki İşaretlerin' ana teması nedir dersek, bunun cevabı şüphesiz; İslami Mücadelenin nasıl olması gerektiğidir.

kitabın son sayfasında ve son pasajda şöyle yazmış Kutup;

O halde: ''Mü'minler sırf aziz ve hamid olan Allah'a inandıkları için o zalimler onlardan öç aldılar...''

son pasaj Seyyid Kutub'un neden asıldığının cevabını da veriyor..

Seyyid Kutup ölümünden hemen önce bile dersini verip gidiyor, bununla da ilgili küçük bir ek ilave edeyim incelemeye.

Asılmadan önce kendisinin yanına hoca gönderiyorlar, hoca gelip: “Eşhedu ellâ ilahe illallah ve eşhedu enne Muhammeder Rasûlullah de!” diyor.
Bunun üzerine Seyyid Kutup adama: “Sen de bu tiyatroda ki son bölümsün, sen bana “lâ ilahe illallah de” mi diyorsun? Ben ki bu kelime uğruna idam ediliyorum” der..

Rahmetle anıyorum..

Ercan, Yoldaki İşaretler'i inceledi.
25 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İslami düzenin tekrar nasıl sağlanması gerektiği hakkında ipuçları veren önemli bir kitap. Bu eserden sonra üstad mevcut düzene başkaldırı yapıyor bahanesi ile idam edilmiştir.

ENES GENÇ, Yoldaki İşaretler'i inceledi.
12 Mar 10:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Akıcı, sade , hakikatli bir kitap.. Belki bu kadar net ve prensipli olduğu için uğruna ölünmüş fikirler silsilesinin bir parçası.. Müctehid alimlerimizden olan Seyyid Kutup ihvanı müsliminin güzel kardeşliğinin bir simgesiydi... Ne yazık ki Hasan El Benna'ya suikast tertip eden zihniyet Seyyid Kutubuda darağacına göndermiştir... Rabbim şehadetlerini kabul eylesin.

BayPipo, Yoldaki İşaretler'i inceledi.
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yıllarca bize ezberletilen kelime-i tevhid'in ne anlamlara geldiğini, yelpazesini genişlettikçe içimize sığmayan o müthiş anlamını bu kitapta yakaladım. Aynı zamanda insanı bir akide sahibi yapan bu kitabı herkesin okumasını istirham ederim.


Kitabı okuduktan sonra twitter'a yazdığım bir tweet sanırım daha açıklayıcı olacaktır;

Hayaller Dar'ul İslam,Hayatlar Dar'ul Harp...

Hakan TEKİN, Kur'an'ın Gölgesinde Kadın'ı inceledi.
31 May 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

İslamda kadının yerini ayetler ve hadisler ışığı altında mantıki psikolojik ve sosyal yönlerden ele alan her müslümanın evinin kitaplığında bulunması gereken bir rehber kitap olarak Üstad Seyyid Kutup un eserini okumanızı tavsiye ediyorum...

**Kitap Kahve**, Dini Hikayeler'i inceledi.
24 Mar 16:40 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Kurandaki ayetler kaynak alınarak kısa kısa hikayeler anlatılmış.Adem ile Havva,Habil ile Kabil gibi hikayelerin anlatıldığı çabuk biten bir kitap.

Gökçe, Yoldaki İşaretler'i inceledi.
11 Şub 16:34 · Kitabı okudu · 6 günde

Aslında kitap hakkında bir inceleme yapmaya niyetim yok, fakat birkaç şey söylemeden belki de tavsiye vermeden edemeyeceğim. Öncelikle benden küçük olan kardeşlerimin veya da İslam'ın başucu kitaplarına daha yeni başlayan arkadaşlarım varsa bu kitabı bir an önce okuma listelerine koymaları gerektiğini düşünüyorum. Kitabı çok beğendiğim için mi söylüyorum bunu, aslında hayır. Evet kitap çok değerli, kitabı okumak gerekiyor ne diyeyim başka kitap bize bir düşünce, bir fikir de sağlıyor fakat benim açımda kitap fazlaca tekrara düştü. İslam'a dair okuduğum kitaplar sayıca fazla değildir fakat en azından okuduğum kitapları da belli bir düşünce süzgecinden geçirerek seçmeye çalışırım bu yüzden olacak ki ben kitapta geçen sözleri ilk defa duymuyorum, yeni benimsemiyorum, ilk kez öğrenmiyorum. Bu olanlar da haliyle beni kitaba karşı birazcık soğuttu ya da şöyle diyeyim kitabı okumam yavaşladı. Okuduğum gün sayısıyla kitabın ağırlığı kesinlikle düz bir orantı içerisinde değildir. Bilakis liseden sonraki her yaş grubu biraz ilgi ve alakaya sahipse okuyabilir, biraz sorgulayarak, araştırarak da daha iyi anlayabilir. Bana "srnin için oldukça basit bile gelebilir." dendiğinde dikkate almalıymışım ve siz de beni dikkate alsanız çok sevinirim :) Neyse bu biraz kitabın üslubu hakkında bir inceleme oldu.

İçeriğine gelmek istersem eğer size kitap içinde en çok bahsi geçen "La ilahe illallah" lafzından bahsederdim. Fakat gerçekten çok fazla ayrıntıya girmek istemiyorum. Eğer okduysanız veya okuyacaksanız şunu söylemek isterim ki İslam'ın en önemli akidesi olan La ilahe illallah, onu kabul etmeyenin, ona hakkıyla inanmayanın asla tam bir müslüman olamayacağını anlıyorsunuz bu kitapla birlikte. Bir müslümanın yapması gereken ilk şey namaz kılmak, zekat vermek, hacca gitmek değildir. Öncelikle müslüman olmayı seçmiş bir kimse Allah'ın bir olduğuna inanmak zorundadır, sadece O'na kulluk edeceğinin bilincinde olmalı daha sonra ise Muhammed'in (s.a.v.) onun elçisi olduğunu kabul etmek gerekir. Diğer bütün farzlar bu cümleyle anlam kazanabilir ancak.

Hüseyin DEMİR, İstikbal İslamındır'ı inceledi.
15 Oca 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Kitabı eğer normal bir şekilde okursanız eminim sıkılrısınız. Ama yazar bize bilgi vermiyor. Sadece İstikbal İslamındır diyor ve bizi buna tam bir şekilde inandırıyor. Bu kitabı okuduktan sonra net bir şekilde ve inanmış olarak "İstikbal İslamdır" diyebiliyorsunuz.

Bütün İncelemeleri Göster