Giriş Yap

Sheridan Le Fanu

Yazar
7.6
707 Kişi
Tam adı
Joseph Thomas Sheridan Le Fanu
Unvan
İrlandalı Yazar
Doğum
Dublin, İrlanda, 28 Ağustos 1814
Ölüm
Dublin, İrlanda, 7 Şubat 1873
Yaşamı
Joseph Thomas Sheridan Le Fanu ( 28 Ağustos 1814 - 7 Şubat 1873) İrlandalı Gotik hikayeler ve gizemli romanlar yazarıydı. Ondokuzuncu yüzyılın önde gelen hayalet öyküleri yazarıydı ve Viktorya döneminde türün gelişiminde katkı sağladı. M. R. James, Le Fanu'yu "hayalet öyküleri yazarı olarak birinci sıradadır" diye tanımladı. En iyi bilinen üç eseri Uncle Silas, Carmilla ve The House by the Churchyard'dır.

İncelemeler

Tümünü Gör
128 syf.
·
Puan vermedi
Carmilla
Gotik edebiyat severler, "bir vampir beni ısırsa da ben de vampire dönüşebilsem benim Edward'tan Bella'dan ne eksiğim var?" diyenler burda mısınız? Toplaşın hele yamacıma tam size göre bir hikaye var: Carmilla. - kendimi bir an Heredot Cevdet gibi hissettim::))) tabii ben hikayeyi olduğu gibi anlatmayacam kısa bir önizleme ve yazara dair bikaç ipuçları. . Carmilla... Şiir gibi, telaffuz ederken bile bir yumuşaklık, tatlılık ve cazibesi var. İsmiyle müsemma fiziğe sahip nazik kibar hoş ve çok güzel, insana güven veren ama tüm bunların altında şeytan ruhlu bir ifritin olduğunu kim düşünebilir ki? Sapık ruhuyla hemcinsleri genç kadınlara musallat olan bir kan içici. Hikaye, Carmilla ve anlatıcı mağdur hanımefendinin etrafında gelişen olaylar üzerine yazılmış. . Son zamanlarda - özellikle son 10 15 yıldır diyelim - gerek edebiyat gerekse sinema ve TV ile hayatımıza giren ve genç kesimin ilgisini daha çok çeken fantastik türde bolca ürün sunan vampir edebiyatının ilk örneklerinden. Carmilla, Dracula'dan 26 yıl önce yazılmış olup, kendisinden sonra gelen yazarlara ilham kaynağı olmuş. Yazar, hayalet ve doğaüstü varlık öykülerine olan merakıyla biliniyormuş. - muş diyorum çünkü kitabı ve yazar hakkında bikaç satır okuyana dek İrlanda edebiyatına dair kimseyi okuduğumu hatırlamıyorum. . Korku, insanî ve aynı zamanda kimileri için zevk veren bir duygu. (ben korkmayı sevmiyorum ya..) Elbetteki günümüz fantazyasından farklı, daha ilkel gelebilir. Döneme bakılınca Le Fanu, bu türde başarılı ve cesurca bir eser ortaya çıkarmış. Demek ki dostlar hangi dönemde yaşıyor olunursa olunsun, ihtiyaçlar aynı ama gelişerek ve değişerek varlığını sürdürüyor. . Son söz, çevirmenin önsözünü sevdim, mutlaka okunmalı ve okuru yormayan, sıkmayan akıcı bir üsluba sahip. Bu da benden: Korku edebiyatını sevmesem de vampir edebiyatını seviyorum. Keyifli okumalar
·
Reklam
120 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Gotik Edebiyat - Hayalet Öyküleri
Sheridan Le Fanu (1814-1873 İrlanda), Victoria dönemi gotik edebiyatın öne çıkan yazarlarından, öncü bir isim. Hayalet ve okült öyküleri ile biliniyor. Emanuel Swedenborg’un bu dünyadaki ölümün, ruhun başka bir dünyada özgürce varolmasına yol açtığı düşüncesini benimsemiş. Yeşil Çay’da yer alan iki öyküsünün çıkış noktası da bu görüş. Öyküler bir doktorun ilginç vaka notlarının aktarılması olarak bağlantılı. Kişilere musallat olan iblisleri, tıbbi argümanlarla temellendiriyor doktor. Böylelikle oldukça gerçekçi iblis öyküleri ortaya çıkıyor :) Ayrıca kişilerin psikolojileri de çok iyi yansıtılmış. Çok sevdiğim gotik klasikler arasında yerini aldı, es geçmezsiniz umarım. Yeşil Çay, uzmanlık alanı Victoria dönemi İngiliz romanı olan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nde doçent doktor olarak çalışan Zeynep Bilge 1000kitap.com/zebes_travelling_bo... çevirisi ile #cankısaklasikler dizisinden yeni yayımlandı.
112 syf.
·
2 günde
·
9/10 puan
Eğer vampir mitlerinden hoşlanıyorsanız kesinlikle beğeneceksiniz. Ben Dracula'dan daha çok sevdim. Havada kalan kısımlar yok Dracula' daki gibi. Tek oturuşta bitirilebilecek bir kitap.
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42