Silvia Salinas

Silvia Salinas

Yazar
7.2/10
24 Kişi
·
64
Okunma
·
2
Beğeni
·
928
Gösterim
Adı:
Silvia Salinas
Unvan:
Psikolog
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
238 syf.
·6/10
(Evdekal 12)

Geçmişte okuyup unuttuğum kitaplardandı, yenilerini beklerken tekrar okumak istedim.Gördüm ki gerçekten zaman ilerledikçe görüş,anlayış fazlasıyla değişiyor.

Öncelikle kitabın ismi konu ile çok uyumlu.Aslında esas konu çift terapileri (basit bir dille ilişkiler üzerine yoğunlaşmamış!!!)
fakat direk bu bilgileri aktarmak yerine aracı bir kişi ile yapılan iki düşünürün e-mail ortamındaki yazışmalarla hikayeleştirmiş.Bu sayede yazar hem kendi görüşünü, hem de zıt görüşleri belirtebilmiş.(Bir nevi zekice) İlk yarıyı atlatınca biraz daha üzerinde yoğun düşünce isteyen cümleler var.

Belirtmek isterim ki Sadece ilişkiler,çiftler üzerine yazılmış bir kitap değil esas konu bu olsada.Kendini tanımanın önemi, kendimizi özleşteşleştirdiğimiz konum, bundan ibaret olmadığımız, kimliğimizi belirleyen geçmişimizdeki olaylara olan bağlılık gereksinimi, var olmak için birilerine ihtiyaç duymanın ne denli doğru olduğu gibi konular da fazlaca yer almakta.

Çok fazla tekrar var,belki de okurun anlamayacağını düşünerek farklı şekillerde anlattı, çünkü gördüğüm kadarıyla anlatım için hep zor yolu tercih etmiş.

En çok vurgulanan konuyu alıntılayıp sonlandırıyorum.

"Karşımdaki insandaki bir şey beni rahatsız ettiği zaman, gerçekte kendimden rahatsızlık duyuyorum demektir ve bu her zaman böyledir.O rahatsızlık her neyse onunla ilgili bir iç çatışmam olmasa, ötekinin o özelliği beni asla rahatsız etmez.Benim sorum her zaman 'onun bu özelliği beni neden rahatsız ediyor? Benimle ilgisi ne?' Olmalıdır.

Kısaca , çatışmaları kendi kişisel gelişimimiz için kullanmamız önerileri ile bol bol karşılaşacaksınız.
240 syf.
·Beğendi·10/10
İrene tanınmış bir terapisttir, çiftler hakkında çalışır, tüm kariyerini aşkın mekanizmalarını araştırmaya, eşlerinden ya da sevgililerinden ayrılan danışanlarına yardım etmeye ayırmıştır.
240 syf.
·2 günde·5/10
Başkalarının ilişkilerini düzeltmeye çalışıp hayatını ilişkiler üzerine yoran bir terapist. Fakat kendi kocasının ihanetiyle kahrolan ve devamında bunalım sürecinden geçen bir kadının hikayesi. Güzel fakat kimilerine akıcı ve hoş gelmeyebilir.
238 syf.
·Beğendi·10/10
Hayatın sürprizlerle dolu olduğunu, bir kez daha anlıyor bu kitabı okuyan.Okurken zevk veren, hayata dair birçok şey öğreten sürükleyici bir kitap.Hemen okumaya başlamalısınız, derim
238 syf.
·Beğendi·10/10
Bazı kitapları okurken, sanki yazarı sizin düşüncelerinizi aktarmış gibi gelir ya, benim için "Gözleri açık sevmek" onlardan biriydi. Aşkı, bir insanda bizi çeken şeylerin zamanla nasıl itebileceğini ve aşık olmaya dair daha bir çok şeyi kalemine almış yazar. Bence çok ta başarılı olmuş.Zaten bir psikiyatrist, ilişkiler için yazdıysa vardır bir bildiği. :)
238 syf.
·Beğendi·8/10
İlişkilerimizde (genellikle sevgilimiz, bazen arkadaşlarımız) bazı sorunlar vardır ya bir türlü işin içinden çıkamayız. İşte bu kitap bizleri sağlıklı ilişki kurabilecek şekilde donatır. Üstelik bunu enteresan konulu ve akıcı bir roman olarak yapar. Tema eşlerin grup terapisidir, boş bir sevgi romanı değildir. Okuyarak ilişkinizi kurtarabilirsiniz. Hataların nerede olduğunu ve nasıl çözülebileceğini adım adım öğrenebilirsiniz.
238 syf.
·3/10
kitabın kişisel gelişim kitabı olduğunu bilmeen okudum. Bence anlatılan olay yanlış bi durum ve hayattan derslerin hikayeden bağımsız olduğunu düşünüyorum beğenmedim.
240 syf.
·7 günde·Beğendi·6/10
Bayan bir terapist başkalarının sorunlarını çözumlerken kendi ailevi olaylarında nasıl bocaladığını, herkes gibi mücadele verdiğini anlatan hoş bir kitap belki herkese hitap etmeyebilir ama benim için anlamlı bir kitaptır. Puanlamayı yüksek tutmadım ama evlilik çıkmazlarında öngörü sağlayabilir
240 syf.
·Beğendi·10/10
İrene tanınmış bir terapisttir, çiftler hakkında çalışır, tüm kariyerini aşkın mekanizmalarını araştırmaya, eşlerinden ya da sevgililerinden ayrılan danışanlarına yardım etmeye ayırmıştır.
Aile hayatı düzenli ve sakin görünse de, kocasının ihanetini öğrenmesiyle alt üst olur.
240 syf.
·6/10
Bir psikoterapistin iş ve özel hayatında karşılaştıklarından yola çıkarak ilişkilere dair gözlemlerini paylaştığı bir kitap. Aşkın hiçbir zaman çantada keklik gibi algılanmaması gerektiğine, aldatmanın aslında anlık bir karardan çok, ilişkide çok önceden beliren sorunların sonucu olduğuna ve tabi ki suçun sadece aldatanda aranmaması gerektiğine değiniyor yazar (aslında yazarlar :) ). Aşk kuşkusuz en güzel duygulardan biri ama onun uğruna insan kendinden vazgeçmemeli, zaten başkasını sevebilmesi için önce kendini sevmeyi bilmeli. Ama olmuyorsa da zorlamadan gitmesini bilmeli. Yazarların da dediği gibi: tabi ki, bir kuş ve bir balık birbirine aşık olabilir, ama onlar nereye yuva kurabilir? :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Silvia Salinas
Unvan:
Psikolog

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 64 okur okudu.
  • 35 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.