Simon Montefiore

Simon Montefiore

Yazar
8.6/10
28 Kişi
·
45
Okunma
·
1
Beğeni
·
685
Gösterim
Adı:
Simon Montefiore
Tam adı:
Simon Sebag Montefiore
Unvan:
İngiliz Popüler Tarihçi ve Yazar
Doğum:
Londra, 27 Haziran 1965
Simon Montefiore, Çarlık İmparatorluğu’ndan kaçan atalarının hikâyeleriyle büyüdü. 1990’lı yılların başlarında serbest zamanlı muhabir olarak çalıştığı Sovyetler Birliği’nde devletin çöküşüne şahit oldu ve sonrasında Kafkasya’daki savaşlardan Moskova ve Sen Petersburg’daki olaylara kadar tüm dramı gördü. Bir tarihçi olarak, son on yılını Rus arşivlerini inceleyerek geçirdi. Orada bulduğu kişisel hikâyeler ve Rus ailelerle yaptığı görüşmeler bu romanın çoğuna ilham verdi.Yazdığı tarih kitapları çoksatanlar listesine girdi ve otuz dilde yayımlandı. Catherine The Great and Potemkin adlı kitabı Samuel Johnson, Duff Cooper ve Marsh biyografi ödüllerinin kısa listelerine girdi; Stalin: The Court of the Red Tsar adlı kitabı 2004 yılında British Book Awards’ın Yılın Tarih Kitabı ödülünü aldı; Genç Stalin ise 2008 yılında Costa Book Awards’ta Yılın Biyografisi Ödülü’ne layık görüldü.

Yazar Londra’da romancı eşi Santa Montefiore ve iki çocuğuyla birlikte yaşıyor.
Naziler yanlış yaptıklarını bildikleri için her şeyi gizledi ; Bolşevikler doğru yaptıklarına inandıkları için her şeyin kaydını tuttu.
Simon Montefiore
Sayfa 439 - Pegasus - Temmuz - 2017
''Kapitalist yozlaşmanın son bir aşaması daha olacak, sonra bütün bu çürümüşlük, bütün asalaklar - evet, hatta sen, baba - ortadan kalkacak. Sokaklarda kan akacak. Seni seviyorum, baba ama biz Bolşeviklerin aileleri olmaz ve benim sevgimin tarihin karşısında hiçbir önemi yok.''
Simon Montefiore
Sayfa 183 - Pegasus - Temmuz - 2017
''Blohin, Stalin'in baş celladıydı,'' diye açıkladı Maksi. Katin'deki Polonyalı mahkumlar olayında, bir kaç gecede yaklaşık on bir bin adamı tek başına öldürdü.''
Simon Montefiore
Sayfa 547 - Pegasus - Temmuz - 2017
İnsanlar çok önemsiz şeyler için tutuklanmış ve vurulmuştu. Moskova Hayvanat Bahçesi Müdürü'nün bir Sovyet zürafasını zehirlediği için nasıl da gözaltına alındığını, Moskova 'daki dairelerinin yakınındaki 118. Okul'da okuyan bir erkek öğrencinin attığı dart oku yanlışlıkla Stalin posterini vurunca nasıl da tutuklandığını anımsadı.
Simon Montefiore
Sayfa 214 - Pegasus - Temmuz - 2017
Mahkumlar bu amaç için hazırlanmış hücreye getirildi ve yüz yirmi iki mahkumun Vişka'sını Merkez Komite'nin tanığı olarak denetledim. Binbaşı Blohin kasap önlüğü takıp cezaları ustalıkla uyguladı. Sadık bir komünist olarak bu düşmanların, hainlerin, alçakların ve aşağılıkların öldürülmesine sevindim.
Simon Montefiore
Sayfa 548 - Pegasus - Temmuz - 2017
Diğerleri sadece yozlaşmış kapitalistler ve aile hahamımız Orta Çağ'dan kalma. Seni okuduklarına bakarak değerlendiyorum. Mayakovski. Nekrasov. Blok. Jack London..
Simon Montefiore
Sayfa 48 - Pegasus Yayınları
Şair Aleksey Tolstoy, eğer seveceksen şevkle sev; korkutacaksan adam gibi yap, diye yazmıştı.
Bu onu tanımlıyordu: Ya hep ya hiç!
Bir sırrın, dev bir oyunun bir parçası olmanın harika, neredeyse şehvetli hissinin keyfini çıkardı.
Orta sınıfların ahlakını terkedip devrimin ahlakını benimsemenin baştan çıkarıcı bir yanı vardı.
Simon Montefiore
Sayfa 97 - Pegasus Yayınları
568 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
Kitap için, yirminci yüz yıl Rusya'sının yaşadığı üç önemli dönemden kurgulanmış dramatik tarihi ve siyasi bir roman diyebiliriz.

Kitapta, Çarlık Rusya'sından komünizme geçiş olan Ekim devrimi, Stalin dönemi ve SSCB'nin yıkıldıktan hemen sonraki Rusya dönemi olmak üzere üç döneme ait olaylar, Saşenka adındaki bir kadın karakter ve ailesi ön plana çıkarılarak kurgulanıp bize aktarılmaktadır. Bu üç dönemin de aynı kitapta toplanarak konu haline getirilmesi, aynı zamanda da olayların gelişimi ve yıllara yayılan neticelerinin anlatılması, yaşananların dramatik yönünün bize tüm açıklığıyla gösterilmesi açısından önem arz etmektedir.

Kitabın müthiş bir akıcılığı ve sürükleyiciliği var. Kesinlikle sıkılmadan okunuyor. Özellikle bu sayılan dönemlerdeki Rusya' da yaşananlar hakkında fikir sahibi olmak isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Okunmasını da tavsiye ediyorum.
568 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
--Mutlaka Okuyunuz--

Rusyanın üç dönemini Çarlığın Yıkımı, Bolşevik devrimi ile SSCB dönemini ve SSCB rejiminin sona ermesini ele alan Muhteşem Ötesi bir kitap..
--Tarih--

1917-1950 Yılları arasında Rusya da çoğunluğu "Stalin" kaynaklı, yaklaşık 66 Milyon insan kurban edilmiştir.(Hakes dergisi, 1979)

--Kitabımız--

Roman, tarihi gerçekler ve iyi bir araştırma ile ele alınmış. Belgeler, ayrıntılar, tarihi kişiler ve kurgu gerçek hikayelerden esinlenilerek oluşturulmuş.
Tarihi önemli kişilerin ve adları geçmese de gerçeklere dayanan "Saşenka ve ailesinin" hikayesenin etkisinden kurtulamaycaksınız.

Saşenka henüz 16 yaşında iken içinde bulunduğu Rus Çarlığı döneminde -Marksist- yönelimiyle bolşevik bir genç kızdır.
Yaşadığı zamana tiksintiyle bakar ve kominizmin yolunda -davasını- kendisinden, ailesinden önde tutar.
İnançları uğruna yaşamını kurallarla geçirir ve hiç beklemediği anda aşk kapısını çalar..
Hiç ipucu vermek istemiyorum eser hakkında. Çok etkileyici üç bölümden oluşan, sonunda gözyaşlarımı tutamadığım nadir kitaplardan.
Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.

-- İnandığı şeylerin hayatını değiştirmesi, sanırım biz insanlar en çok tutkuyla inandıklarımızın farklılaşmasıyla yıkılıyoruz--
460 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Kaybetmemelisin
Gücü mutlaktır
Aşk verdi onu sana...
.
On altı yaşından beri koministti.Komünizm onun dini, varoluşunun coşkusu,tarihi, bilimi olmuştu.Ve şimdi bu yaşında komünizmin işte bu intihar itirafı haline geldiğini, bu itirafın onun son görevi olduğunu görebiliyordu.ANNE olmaktan vazgeçtiği an gerçek bir ANNE olmuştu.Bir amaca hamileydi şimdi...
.
Hayatımın en özel romanı olarak kalacaksın Saşenka.
568 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
#kitapyorum
#şaşenka

Yazarın okuduğum ilk kitabı oldu. Genel olarak çok iyi yazılmış ve ilgi çekici. Her zaman Rus tarihine, özellikle Çar'ın ailesini ve sayısız insanı öldüren 1917 devrimine yol açan olaylar, Stalin'in ve on yıllar boyunca duyulmamış dehşet sahnelerinin saptanması için gizlilik içinde örtülü kalmış olaylara takıntılıydım. Simon Montefiore'un sürükleyici romanı Şaşenka'da, bu önemli, kana bulanmış olayları, ana karakterin gözünden geçerek geniş kapsamlı bir bilgi sunuyor bizlere. Bay Montefiore, kaleminden Rasputin cinayetinden ve Çar'ın çöküşünden önceki zengin, çökmüş aylar boyunca imparatorluğun parçalanmasıyla birlikte entrika, yolsuzluk ve kör hedonizm yeraltı dünyasına detaylı bir hayat yaşatıyor. Şaşenka, unutulması imkansız olan romanlardan biri kesinlikle.
568 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Muhteşem bir kitap okudum. Rus kizi Sasenkanin güzel alımlı bir genç kızdan muhteşem bir kadına donusmesinin hikayesi. Rus Devrimini okumak ve anlamak için çok iyi bir kitap. Şuan Türkiye de baskısı olmadığı için sadece sahaflarda bulabilirsiniz o da normalin üzerinde bir fiyata. Ama bulursanız kaçırmayın ve bu şahane eseri okuyun derim.
568 syf.
·Puan vermedi
1916 St. Petersburg, 1936 Moskova ve 1994 Londra. Ve cesur, güzel ve kararlı bir Rus Yahudisi Şaşenka. Hikaye o kadar hüzünlü ki etkisinden kurtulmak zor.
568 syf.
·553 günde·Beğendi·10/10
Kitabı bitirdiğimde yaşanılanlar aklınım bir köşesinde her zaman benimle kalacağını bilerek kitabın son sayfasını kapattım. Saşenka'nın yaşadıkları, sevinçleri, ,inançları, acıları her zaman benimle olacak.


Hayat ilerler ve biz bir şeyler yapmak isteriz ama bazı etkenler bizi engeller ve biz bir çare düşünmek isteriz. Bazen bu çarenin bile yetersiz kalacağını biliriz ama en kötüsünün olmasına izin vermemek için çırpınırız. Çırpınırken yoruluruz ama pes etmeden elimizden gelen neyse yapmaya çalışırız. Tıpkı Saşenka gibi. O güçlü olmalıydı. Eğer gücünü kaybederse sevdiklerini çıkmazın eşiğine sokacağını biliyordu.

Kitap 20. yüzyılın Rusya Tarihi ile harmanlanarak bir aile dramını anlatmaktadır. Kitabı okuduğumda yazarın bu kitap için birçok kaynaktan yararlandığını anladım. Tarihi olayları bir ailenin yaşadıkları ile o kadar güzel entegre etmiş ki okurken o dönemlerin içinde kendimi buldum. Ekim Devriminde Çarlık Döneminin bitişini seyrettim. Stalin Dönemi'nde insanların yaşamlarına tanık oldum. Ve en önemlisi de Stalin döneminde yaşanılan acıların izlerini takip ettim.

Yıl 1916. Saşenka on altı yaşında. Yaşıtlarına göre çok güzel, dikkat çekici ve akıllı bir kız. Çar döneminde zengin ailesinin ona sundukları ile hayatını sürdürürken Mendel dayısı sayesinde Bolşeviklere katılır. Artık o zengin hayatın içinde olmak istememektedir. Aklında tek bir düşünce vardır: Devrim. Kendisi ölse bile o devrim olacak ve Çarlık yok olacaktı. Yeni bir dönem olacak ve sosyalizm ülke ile buluşacaktı. Gündüzleri sıradan geçerken geceleri Yoldaş Kar Tilkisi adıyla Devrim için komplolar kurarak Mendel dayısının ve partinin isteği ile baştan çıkarma oyunlarına karışacaktır.

Aradan yıllar geçer. Devrim olmuş Saşenka parti için çalışmaya devam eder. Yıl 1939. Hayatı parti ve ailesi olmuştur. Evli ve iki çocuğu ile parti için çalışırken aşkın onu bulacağından habersizdir. Aşk Saşenka'ya teslim edildiğinde sevgilisi ile sadece güzel geçirilen on bir gün elinde kalacaktır. Bu aşkın ailesinin bitişi olduğunu anladığında artık yapacak bir şey yoktur. Yapabileceği tek şey ise çocuklarının güvende olmasını sağlamaktır. Stalin dönemindeki korkuları o kadar güzel yansıtılmış ki okurken neler olacak diye merakla okuyorsunuz. Bir annenin çocukları için yaptığı fedakarlıkları okurken göz yaşlarıma hakim olamadım.

Yıl 1994. Saşenka ve ailesi hakkında her şey yok olmuştur. Fakat genç tarihçi Katinka ona verilen bir işten dolayı Stalin Dönemi'nin kan kokan yaşanmışlıklarına yolculuk yaptığında yaşadığı dehşetler ile gizli perdenin aralanması için arşiv arşiv dolaşmalıdır.

Kitap seri olarak gözükse de ikinci kitap; kitapta bulunan bir karakterin İkinci Dünya Savaş'ında ve sonrasında yaşadıkları ile alakalı. Bu duruma dikkat ederek kitabı okursanız sizin için daha iyi olur.

Okurken sizi etkileyecek büyüsünden kurtulamayacağınız bir aile öyküsü. Bu aile öyküsünü özel kılan yaşanılan dönemin çok iyi yansıtılmış olması. Sanki onlarla birlikte ne yaşanmışsa izliyorsunuz ve merakla sayfaları çeviriyorsunuz. Rusya tarihine merakınız varsa mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.
568 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10
Rus Edebiyatı'nı sevenlere Rusya'nın üç önemli dönemini Saşenka'nın ve ailesinin etrafında gelişen olaylarla anlatıldığı,güzel tarihi bir roman.Karakterler gerçek olmasa da kurgunun,yaşanan gerçek hikayelere,tarihi kişilere ve belgelere dayandığını özellikle belirtmiş yazar.
Kitabı okuduktan sonra aslında Stalin ve Lenin'in Rus halkına devrim adı altında,dayattıkları dikteleri daha net anlıyorsunuz.
Bazı kitaplar vardır yıllar içinde tekrar tekrar okunur,Saşenka' da onlardan biri benim için.
460 syf.
·16 günde·Beğendi·6/10
Stalin döneminde yaşanmış akıl almaz ve kan dondurucu olaylara önce sadık bir Bolşevik olmasına rağmen sonu yine inandığı Yoldaşları tarafından hazırlanan bir kadının anlatımı ile tanık oluyor, ardından tesadüfen bu kadının torunu tarafından hikayesinin yeniden ayrıntılarıyla keşfedilmesine şahit oluyoruz...Hüzün dolu bir aile hikayesi aslında, ama bu aile ile tarihe de tanıklık ediyoruz.Hikaye sizi içine alıveriyor.Kimi yorumda aşk hikayesi olduğu vurgulanmış, bence aşk bu kitapta en az bahsedilen konu aslında,evet ; cinselliğin ön planda olduğu bu aşk hikaye de herşeyin sebebi ama kitapta daha çok bu aşkın sebep olduğu şaşırtıcı ve trajik olayları okuyoruz.Güzeldi evet, ama kitap bittiğinde hala cevaplanmamış sorularım vardı.Birde kitapta önemli aralıklarla tarih atlamaları var fakat ne kadar hesaplamaya çalışsamda kahramanların yaşları yıllarla tutarlı değil gibi, bu da bazı anlatılanları aşağı çekip komik hale getiriyor.Yıllara ve yaşlara bakınca Saşenka bebekken kendisine emanet edildiğinde Lalanın yaşı en fazla 15 olmalı

Yazarın biyografisi

Adı:
Simon Montefiore
Tam adı:
Simon Sebag Montefiore
Unvan:
İngiliz Popüler Tarihçi ve Yazar
Doğum:
Londra, 27 Haziran 1965
Simon Montefiore, Çarlık İmparatorluğu’ndan kaçan atalarının hikâyeleriyle büyüdü. 1990’lı yılların başlarında serbest zamanlı muhabir olarak çalıştığı Sovyetler Birliği’nde devletin çöküşüne şahit oldu ve sonrasında Kafkasya’daki savaşlardan Moskova ve Sen Petersburg’daki olaylara kadar tüm dramı gördü. Bir tarihçi olarak, son on yılını Rus arşivlerini inceleyerek geçirdi. Orada bulduğu kişisel hikâyeler ve Rus ailelerle yaptığı görüşmeler bu romanın çoğuna ilham verdi.Yazdığı tarih kitapları çoksatanlar listesine girdi ve otuz dilde yayımlandı. Catherine The Great and Potemkin adlı kitabı Samuel Johnson, Duff Cooper ve Marsh biyografi ödüllerinin kısa listelerine girdi; Stalin: The Court of the Red Tsar adlı kitabı 2004 yılında British Book Awards’ın Yılın Tarih Kitabı ödülünü aldı; Genç Stalin ise 2008 yılında Costa Book Awards’ta Yılın Biyografisi Ödülü’ne layık görüldü.

Yazar Londra’da romancı eşi Santa Montefiore ve iki çocuğuyla birlikte yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 45 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 46 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.